آشنایی با ۱۰ ترفند کاربردی رجیستری ویندوز

رجیستری ویندوز جعبه جادوی این سیستم عامل است. تمامی تنظیمات سطح پایین ویندوز در این پایگاه داده ذخیره می شوند. در این مقاله به ۱۰ ترفند کاربردی رجیستری ویندوز می پردازیم.

رجیستری ویندوز ۱۰ دارای مجموعه ای از تنظیمات مخفی است که در جای دیگری از ویندوز به آن ها دسترسی ندارید. در این مقاله ۱۰ تا از بهترین ترفندها را، از ترفندهای قدیمی ویندوز ۷ گرفته تا ترفندهای جدید ویندوز ۱۰ معرفی می کنیم.

۱. جابه جایی میان پنجره ها با یک کلیک در نوار وظیفه

ویندوز ۱۰ نیز همانند ویندوز ۷، تمامی پنجره های یک برنامه را در آیکون برنامه در نوار وظیفه نمایش می دهد. هنگامی که روی آیکون کلیک کنید، نمای بند انگشتی از پنجره های باز مشاهده می کنید و می توانید روی پنجره دلخواه کلیک کنید.

اما اگر بخواهید با یک کلیک مستقیما آخرین پنجره فعال باز شود چاره چیست؟ اگر می توانستید تنها با یک کلیک بین پنجره های بازتان جابه جا شوید سرعت جابه جایی افزایش می یافت.

این همان کاری است که تنظیم LastActiveClick انجام می دهد. البته شما می توانید به راحتی با نگه داشتن کلید Ctrl هنگام کلیک روی آیکون ها در نوار وظیفه به نتیجه مشابهی برسید. اما LastActiveClick حالت پیش فرض سیستم شما را تغییر داده و نیازی به کلید کنترل نخواهید داشت. برای فعال کردن LastActiveClick باید از رجیستری اقدام کنید.

روش فعال سازی

منوی استارت را باز و برای اجرای Registry Editor عبارت regedit را جستجو کنید. نحوه دیگر اجرای Registry Editor، فشردن دکمه های ویندوز + R و تایپ regedit است.

در Registry Editor از منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

حال در بخش Advanced باید یک مقدار جدید ایجاد کنید. روی کلید Advanced راست کلیک کرده و New > DWORD (32-bit) Value را بزنید. نام مقدار را LastActiveClick بگذارید.

روی مقدار جدید LastActiveClick دابل کلیک کنید تا پنجره ویژگی ها (properties) باز شود. در قسمت Value data مقدار را از ۰ به ۱ تغییر دهید و ok را بزنید.

حال می توانید از Registry Editor خارج شوید. برای اعمال تغییرات باید دوباره وارد حساب کاربری ویندوز شوید یا ریستارت کنید. برای غیرفعال کردن این ویژگی کافی است مراحل بالا را طی کنید و مقدار LastActiveClick را مجدد روی ۰ تنظیم کنید. حتی می توانید مقدار LastActiveClick را به طور کلی پاک کنید.

۲. افزودن اپ ها به منوی زمینه دسکتاپ

برنامه ها معمولا میانبرهایی به منوهای زمینه (context) ویندوز شما اضافه می کنند که اگر بخواهید می توانید آن ها را حذف کنید. اگر می خواهید میانبر دلخواه خود را به این منو اضافه کنید باید از رجیستری بهره ببرید.

برنامه های قابل افزودن به منوی زمینه هیچ محدودیتی ندارند و می توانید هر برنامه ای را از مرورگر گرفته تا نوت پد به آن بیفزایید.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

در مرحله بعد باید کلیدی جدید در کلید shell بسازید که نامش دقیقا قرار است در منوی زمینه ظاهر شود. روی کلید shell راست کلیک کرده و از منو New \ Key را بزنید.

نام کلید را چیزی بگذارید که می خواهید در منو نمایش داده شود. در این مثال ما قصد افزودن برنامه نوت پد را داریم پس نام این کلید را Notepad می گذاریم.

اختیاری: اگر می خواهید با انتصاب کلید Alt دسترسی سریع تری داشته باشید، می توانید مقدار پیش فرض را تغییر داده و یک کاراکتر & جلوی کلید مدنظر بگذارید. برای مثال اگر می خواهید با فشردن کلید N هنگام نمایش منوی زمینه نوت پد اجرا شود باید این کار را انجام دهید:

این موضوع شاید چندان کاربردی نباشد؛ زیرا در هرحال مجبورید راست کلیک کنید و شاید انتخاب با موس انتخاب راحت تری باشد اما اگر این گزینه برایتان کاربردی است، از آن بهره ببرید.

در گام بعد باید یک کلید command برای اجرای دستور اجرای برنامه ایجاد کنید. روی کلید Notepad راست کلیک کرده و New \ Key را انتخاب کنید.

نام command را با حروف کوچک به این کلید بدهید.

برای اتمام این مرحله نیاز به داشتن آدرس کامل برنامه مدنظر دارید. شما می توانید از Shift + راست کلیک برای نمایش گزینه Copy as Path استفاده کنید.

حال روی command کلیک و روی کلید (Default) دابل کلیک کنید تا مقدار رشته ای را تغییر دهید.

مسیر کامل برنامه مدنظر را در قسمت Value data همانند بالا کپی کنید.

حال با راست کلیک روی دسکتاپ، گزینه جدید را در منوی زمینه خود مشاهده می کنید.

۳. نمایش ثانیه  در ساعت نوار وظیفه

جالب است بدانید که ویندوز ۱۰ امکان نمایش ثانیه را در ساعت نوار وظیفه دارد. البته شاید این ویژگی برای بسیاری از کاربران چندان کاربردی نباشد اما در هرحال دقت ممکن است به کارتان آید. ویندوز ساعت را با سرورها تنظیم می کند و همین موضوع باعث می شود این ساعت در حد ثانیه دقیق باشد.

این قابلیت در ویندوز ۷ بدون استفاده از سرویس های سوم شخص ممکن نبود. مایکروسافت نخستین بار و در دهه نود این قابلیت را آزمایش کرد. به دلیل مشکلات کارایی سیستم ها این ویژگی پیش از عرضه ویندوز ۹۵ حذف شد. حال پس از گذشت ۲۵ سال این قابلیت به ویندوز با مقدار ShowSecondsInSystemClock در رجیستری بازگشته  است.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

روی کلید Advanced راست کلیک کرده و New > DWORD (32-bit) Value را بزنید.

نام مقدار جدید را ShowSecondsInSystemClock بگذارید و Enter را بزنید.

روی مقدار جدید دابل کلیک کنید تا پنجره ویژگی ها (properties) باز شود. در قسمت Value data مقدار را از ۰ به ۱ تغییر دهید و ok را بزنید.

حال می توانید از Registry Editor خارج شوید. برای اعمال تغییرات باید دوباره وارد حساب کاربری ویندوز شوید یا ریستارت کنید. برای غیرفعال کردن این ویژگی کافی است مراحل بالا را طی کنید و مقدار ShowSecondsInSystemClock را مجدد روی ۰ تنظیم کنید. حتی می توانید مقدار ShowSecondsInSystemClock را به طور کلی پاک کنید.

۴. حذف پوشه 3D Objects یا سایر پوشه ها از This PC

نمای This PC شامل چند پوشه ای است که احتمالا هیچ گاه استفاده نمی شوند. یکی از این پوشه ها 3D Objects است. به راستی چند درصد کاربران به پوشه ای دم دستشان برای دسترسی به طرح های سه بعدی دارند؟

مایکروسافت روش واضحی برای حذف این پوشه ارائه نمی دهد اما این موضوع ازطریق رجیستری ممکن است.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace

زیرکلید با نام {0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A} را در کلید NameSpace پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و گزینه Delete را بزنید.

سپس به کلید زیر در رجیستری ادیتور بروید. آدرس زیر را در نوار آدرس وارد کنید یا به طور دستی این مسیر را از نوار سمت چپ پیدا کنید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace

اگر کلید Wow6432Node در سیستم شما وجود ندارد پس ویندوز شما ۳۲ بیتی است و نیازی به اجرای این مرحله ندارید اما اگر این کلید وجود دارد ادامه مراحل را طی کنید.

مجددا زیر کلید {0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A} را در کلید NameSpace یافته، روی آن راست کلیک کرده و آن را حذف کنید.

به همین سادگی پوشه 3D Objects حذف شد. نیازی به ریستارت برای مشاهده تغییرات ندارید اما اگر تغییرات اعمال نشده اند، ریستارت مشکل را حل خواهد کرد.

اگر می خواهید دوباره این پوشه نمایش داده شود باید دوباره زیرکلید  {0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A} را در مسیر NameSpace ایجاد کنید. نیازی به اضافه کردن مقادیر در این زیرکلیدها نخواهید داشت و ایجاد آن ها کافی است.

تغییرات به سرعت اعمال نمی شوند و برای مشاهده نتیجه باید Explorer.exe را ریستارت کنید. با ریستارت کردن سیستم هم شاهد اعمال این تغییرات خواهید بود.

برای ریستارت کردن سریع Explorer باید تسک منیجر را باز کنید (Ctrl+Shift+Escape). سپس روی گزینه More details کلیک کرده و به زبانه Processes بروید. Windows Explorer را انتخاب کرده و روی دکمه Restart کلیک کنید.

۵. پنهان سازی وان درایو از فایل اکسپلورر

وان درایو در ویندوز ۱۰ به طور پیش فرض موجود است، اما اگر قصد استفاده از آن را نداشته باشید تکلیف چیست؟ در نظر داشته باشید که حتی حذف وان درایو نیز پوشه مربوط در فایل اکسپلورر را حذف نخواهد کرد.

برای حذف وان درایو از فایل اکسپلورر باید از رجیستری استفاده کنید.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}

روی System.IsPinnedToNameSpaceTree دابل کلیک کرده و Value data را در پنجره باز شده روی 0 تنظیم کنید.

اگر از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز استفاده می کنید لازم است علاوه بر مسیر قبلی به این مسیر هم بروید.

HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}

روی System.IsPinnedToNameSpaceTree دابل کلیک کرده و Value data را در پنجره باز شده روی 0 تنظیم کنید.

پوشه وان درایو هم اکنون از نوار کناری فایل اکسپلورر شما حذف شده  است. اگر این اتفاق نیفتاده کافی است رایانه خود را ریبوت کنید.

۶. حذف صفحه قفل (لاک اسکرین)

ویندوز ۱۰ از صفحه قفلی با تصاویر زیبا به لطف ویندوز اسپات لایت بهره می برد. حتی ویجت هایی برای ارائه اطلاعات از برنامه های یونیورسال ویندوز در این صفحه موجود است؛ برنامه هایی مانند Mail و Calendar ویندوز ۱۰.

این صفحه قفل در ابتدا برای تبلت های ویندوز ۸ طراحی شده  بود. اگر شما از یک رایانه شخصی استفاده می کنید احتمالا صفحه قفل جز زیبایی چیزی برایتان ندارد. اگر این صفحه از نظر شما غیرضروری است و می خواهید از آن خلاص شوید باید از رجیستری استفاده کنید و مقدار NoLockScreen را بیفزایید. در این صورت ویندوز مستقیما به صفحه ورود رمز می رود.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization

اگر کلید Personalization را نمی بینید، روی کلید Windows راست کلیک کرده، New را زده و یک کلید جدید با نام Personalization بسازید.

در سمت راست کلید کلیک کرده و یک مقدار DWORD جدید با نام NoLockScreen ایجاد کنید.

روی مقدار NoLockScreen دابل کلیک کرده و در پنجره باز شده در value data عدد 1 را وارد کنید.

به همین سادگی صفحه قفل حذف شد. شما حتی نیازی به ریستارت سیستم خود ندارید.

برای بازگشت مجدد صفحه قفل باید مقدار NoLockScreen را حذف کرده یا مقدار آن را به 0 تغییر دهید.

۷. حذف جستجوی بینگ از منوی استارت

هنگامی که عبارتی را در جستجوی منوی استارت وارد کنید، ویندوز با کمک بینگ در اینترنت آن را جستجو می کند.

این قابلیت می تواند بسیار کارا واقع شود اما برای کاربرانی که تنها به دنبال جستجوی آفلاین در سیستم خود هستند شاید آزاردهنده باشد. متاسفانه مایکروسافت هیچ راه واضحی برای غیرفعال سازی این قابلیت ارائه نمی دهد.

خوش بختانه جستجوی بینگ به کمک رجیستری می تواند غیرفعال شود. با غیرفعال سازی بینگ نتایج جستجوی منوی استارت فقط شامل فایل ها و تنظیمات آفلاین خواهند بود.

نکته مهم: ویندوز در به روزرسانی مه ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ تنظیم جدیدی در رجیستری برای فعال و غیرفعال سازی جستجوی بینگ ارائه داده است. به همین دلیل در این بخش آموزش این ترفند رجیستری هم برای این به روزرسانی و هم برای نسخه های قدیمی تر ارائه شده  است.

روش فعال سازی در آپدیت می ۲۰۲۰

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer

یک مقدار DWORD جدید با راست کلیک در فضای خالی سمت راست و انتخاب New > DWORD (32-bit) Value، ایجاد کنید.

نام این مقدار را DisableSearchBoxSuggestions بگذارید. سپس روی آن دابل کلیک کرده و مقدار آن را به 1 تغییر دهید.

برای اعمال تغییرات باید رایانه یا ویندوز اکسپلورر را ریستارت کنید. برای بازگشت نیز کافی است مقدار DisableSearchBoxSuggestions را حذف کنید یا به 0 تغییر دهید.

روش فعال سازی قدیمی

نکته: این آموزش مربوط به نسخه های قدیمی تر ویندوز ۱۰ است که شامل این نسخه ها است: به روزرسانی نوامبر ۲۰۱۹، به روزرسانی می ۲۰۱۹ و به روزرسانی اکتبر ۲۰۱۸.

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search

روی مقدار Search راست کلیک کرده و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام این مقدار جدید را BingSearchEnabled بگذارید.

روی مقدار جدید BingSearchEnabled دابل کلیک کنید تا پنجره properties باز شود. عدد Value data را 0 بگذارید و OK را بزنید.

در زیر BingSearchEnabled، شما باید CortanaConsent را مشاهده کنید. روی این مقدار دابل کلیک کنید و Value data را روی 0 قرار بدهید.

اگر CortanaConsent را نمی بینید به همان روشی که BingSearchEnabled را ایجاد کردید، این مقدار را ایجاد کنید.

جستجوی بینگ غیرفعال شد! حال اگر در منوی استارت عبارتی را جستجو کنید تنها نتایج آفلاین را مشاهده خواهید کرد. اگر تغییرات اعمال نشده بود دستگاه خود را ریستارت کنید.

اگر خواهان بازگشت این قابلیت هستید کافی است دو مقدار BingSearchEnabled و CortanaConsent را به 1 تغییر دهید.

۸. خلاصی از کورتانا

کورتانا، دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت، بخشی از تجربه نوار وظیفه ویندوز ۱۰ است. کورتانا دستیار بدی نیست اما هنوز جای کار بسیاری دارد تا به رقبایش برسد. بسیاری از کاربران ویندوز احتمالا از کورتانا استفاده نکرده و با غیرفعال کردن آن مشکلی نخواهند داشت. شما تنها با تغییر در رجیستری می توانید کورتانا را به طور کامل غیرفعال کنید.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

Computer\HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Explorer

اگر در کلید Windows زیرکلید Windows Search وجود ندارد، روی Windows راست کلیک کرده و New > Key را انتخاب کنید. نام این زیرکلید را Windows Search بگذارید.

روی کلید Windows Search راست کلیک کرده و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

نام این مقدار را AllowCortana بگذارید. روی این مقدار دابل کلیک کرده و Value data را روی 0 تنظیم کنید.

کورتانا غیرفعال شده  است. برای اعمال تغییرات کافی است ساین اوت یا ریستارت کنید.

برای بازگرداندن کورتانا دوباره به همین مسیر آمده و مقدار AllowCortana را 1 تنظیم کرده یا آن را به کلی حذف کنید.

۹. غیرفعال سازی لرزاندن برای مینیمایز

آیا می دانستید با لرزاندن یک پنجره در ویندوز، آن پنجره مینیمایز می شود؟ بسیاری از کاربران احتمالا به طور تصادفی متوجه این قابلیت شده اند. برای امتحان این قابلیت کافی است یک پنجره را به سرعت جابه جا کنید.

اگر هیچ وقت از این قابلیت استفاده نمی کنید یا می خواهید آن را غیرفعال کنید باید از رجیستری اقدام کنید.

روش فعال سازی

Registry Editor را باز کنید و در منوی سمت چپ به مسیر زیر بروید.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

روی کلید Advanced راست کلیک کرده و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام مقدار جدید را DisallowShaking بگذارید.

روی مقدار جدید DisallowShaking دابل کلیک کرده و Value data را از 0 به 1 تغییر دهید.

حال می توانید از رجیستری ادیتور خارج شوید. برای امتحان یک پنجره را تکان دهید تا نتیجه را ببینید. اگر خواستید این ویژگی را دوباره فعال کنید کافی است مقدار DisallowShaking را به 0 تغییر داده یا این مقدار را به کلی حذف کنید.

۱۰. استفاده از Windows Photo Viewer به جای برنامه Photos

احتمالا همه اتفاق نظر داریم که برنامه Photos ویندوز اندکی کند است. هر زمان که روی تصویری کلیک می کنید باید منتظر Photos باشید تا بارگذاری شود. شاید شما هم دلتان برای Windows Photo Viewer قدیمی ویندوز تنگ شده  باشد.

برنامه Photos تنها گزینه موجود نیست و برنامه های متفرقه همچنان به عنوان گزینه هایی قوی مطرح اند. IrfanView یکی از این برنامه های سریع و کاربردی است که می تواند جایگزین خوبی برای Photos ویندوز باشد.

روش دیگر استفاده از Windows Photo Viewer قدیمی ویندوز ۷ است. این برنامه در ویندوز ۱۰ موجود است اما نرم افزار پیش فرض نیست. مایکروسافت تنظیمات رجیستری مربوط به تنظیم این برنامه به عنوان نمایشگر پیش فرض تصاویر را حذف کرده است.

مرحله اول: ورود تنظیمات لازم به رجیستری

با استفاده از وارد کردن تنظیمات لازم در رجیستری امکان تنظیم این برنامه به عنوان نمایشگر پیش فرض تصاویر ممکن می شود.

فایل های .reg را از لینک زیر دریافت کنید. با کلیک روی این فایل ها تغییرات به طور خودکار در رجیستری اعمال می شود. دقت کنید که ممکن است آنتی ویروس شما این فایل ها را به دلیل تغییر رجیستری به عنوان بدافزار شناسایی کند اما جای نگرانی نیست. پس از اجرای فایل رجیستری مرحله بعد را دنبال کنید.

دریافت

مرحله دوم: تنظیم برنامه Photo Viewer به عنوان نمایشگر پیش فرض

برای انتخاب Photo Viewer به عنوان نمایشگر پیش فرض روی فایل تصویری مدنظر راست کلیک کرده و Open With > Choose Another App را بزنید.

در بخش How do you want to open this file به دنبال Windows Photo Viewer گشته و آن را انتخاب کنید. فراموش نکنید که تیک Always use this app to open .___ files را بزنید و سپس روی گزینه OK کلیک کنید.

روش دیگر انجام این کار راست کلیک روی تصویر مدنظر و انتخاب Properties است. در زبانه General روی دکمه Change که در سمت راست Opens with قرار دارد، کلیک کنید و برنامه Windows Photo Viewer را انتخاب کنید.

حال Windows Photo Viewer نمایشگر پیش فرض آن پسوند خاص تصویر شده  است. دقت کنید که برای تمامی پسوندهای تصویری مانند png ،jpg ،gif و bmp باید فرایند بالا را تکرار کنید.

فهرست ۱۰ ترفند رجیستری در اینجا به پایان می رسد. تمامی این ترفندها روی به روزرسانی مه ۲۰۲۰ ویندوز ۱۰ تست شده  است.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *