همه حواشی و اخبار مربوط به اعزام تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان به پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو/خودزنی به سبک ایرانی

یکی از مهمترین اخبار ورزش نابینایان در هفته های اخیر، عدم اعزام تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان به پارالمپیک ۲۰۲۰ ۲۰۲۰ از طرف کمیته پارالمپیک بود.

ما در وبسایت پکتوس، همه اخبار و حواشی این رویداد جنجالی را در قالب یک پکیج خبری برایتان گرداوری کردیم تا در جریان آخرین اخبار اعزام تیم ملی فوتبال نابینایان ایران به پارالمپیک توکیو قرار بگیرید.

فوتبال نابینایان در لیست رزرو

در روزهای اخیر، بارها به مباحث جنجالی این روزهای ورزش معلولین کشور یعنی عدم اعزام فوتبال نابینایان و بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک اشاره کردیم. این تصمیم با انتقاد بسیاری از اهالی ورزش همراه بود و اعتراضهای زیادی صورت گرفت، اما پارالمپیک بر روی موضع خود ایستاد و اعلام کرد این اتفاق در چارچوب سیاستی از پیش تعیین شده، رخ داده است. بعد از اینکه مهلت ثبت نام تیمها در پارالمپیک ٢٠٢٠ توسط کشورها به پایان رسید و همه از برگرداندن رأی کمیته پارالمپیک نا امید بودند، ناگهان اطلاعیه ای عجیب با این عنوان روی کانال این کمیته رفت: «مذاکره با سازمانهای جهانی برای حضور تیم‌های فوتبال پنج نفره و بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک توکیو». حالا با گذشت چند روز، دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک از قطعی شدن اعزام تیم بسکتبال با ویلچر به پارالمپیک ٢٠٢٠ خبر داده، اما اعلام کرده به دلیل پایان مهلت ثبت نام، تیم فوتبال نابینایان در فهرست رزرو قرار گرفته و اعزام این تیم در هاله ای از ابهام قرار دارد! سؤال اصلی اینجاست چطور سیاست کمیته پارالمپیک بعد از یکسال، یکشبه و آن هم بعد از پایان مهلت ثبت نام تیمها تغییر کرد؟ چرا سهمیه ای که به دست آمده بود را به همین راحتی از دست دادیم و حالا باید به دنبال راهی برای بازگرداندن آن باشیم؟ قطعاً این یک رسوایی بزرگ برای پارالمپیک ایران است. در تماسی با هادی رضایی، دبیرکل کمیته پارالمپیک این سؤالها را مطرح کردیم که او وعده شفافسازی کامل توسط رئیس این کمیته را در آینده ای نزدیک داد، اما در صحبتهایی کوتاه گفت: «مسئولان بالاتر از ما هم حضور دارند که دستور اعزام این دو تیم را دادند. من قبول دارم که این شرایط اصلاً مناسب نیست، اما متأسفانه مسئولان دیر به فکر افتادند. اگر قرار بود به این ماجرا ورود کنند، باید زودتر انجام میشد تا مهلت ثبت نامها تمام نشده باشد.

 

اعزام فوتبال نابینایان به توکیو در گروی کرونا

سرمربی تیم ملی فوتبال پنج نفره ایران گفت: اعزام این تیم به پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو به ویروس کرونا گره خورده است. اگر این ویروس ریشه کن نشود و تیم چین از حضور در توکیو انصراف دهد، ایران به پارالمپیک اعزام خواهد شد. جواد فلفلی با اشاره به تصمیم دیر هنگام کمیته پارالمپیک برای اعزام تیم فوتبال پنج نفره به توکیو ۲۰۲۰ گفت: نمیدانم چه توجیهی برای اعزام نشدن تیم فوتبال پنج نفره ایران به پارالمپیک وجود دارد. اینکه تیم ایران در ریو یک مدعی جدی بود و در فینال به برزیل میزبان باخت حقیقتی انکار ناپذیر است. در آن سال در رده هشتم جدول برترین تیمهای جهان بودیم و اکنون در رده ششم قرار داریم. وی در ادامه عنوان کرد: «هادی رضایی» دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک باید پاسخگو باشد که چرا تیمی که سهمیه مستقیم کسب کرده، اکنون در لیست رزرو قرار دارد. چرا باید تیم تایلند به عنوان نماینده چهارم آسیا جایگزین ایران شود که نایب قهرمان آسیا است؟ سهمیه تیم ایران و پارالمپیک فدای سیاست‌های کیفیگرایی شد؛ سیاست‌هایی که پایدار نبود و در کمتر از یک هفته لغو شد. لغو این سیاست دردی از مشکلات اعزام تیم به توکیو را درمان نمیکند زیرا باید منتظر ادامه ویروس کرونا در چین باشیم و شرایط اعزام ورزشکاران این کشور به توکیو ۲۰۲۰ حاد باشد تا ما اعزام شویم. سرمربی فوتبال پنج‌ نفره گفت: فوتبال ورزش لحظه ها است و نمیشود پیشبینی قطعی کرد. در مسابقه اتفاقات تحت شرایط مختلف شکل میگیرد و کسب نتیجه بستگی به روز مسابقه دارد. در ریو چه کسی انتظار مدال نقره از فوتبال پنج نفره ایران داشت. با وجود آن‌که شانس زیادی نداشتیم اما به سکوی دوم رسیدیم و تنها با اختلاف یک گل به میزبان قدرتمند باختیم. تصمیمگیری غلط پارالمپیک فوتبال نابینایان ایران را در آستانه نابودی قرار داده است. حال چه کسی پاسخگو است؟

 

مانند مدال آوران توکیو با ما رفتار شود

در نشستی که با حضور شروین اسبقیان مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیونها، هادی رضایی دبیر اجرایی کمیته پارالمپیک، مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان و بازیکنان فوتبال پنج نفره در وزارت ورزش برگزار شد، بازیکنان تیم ملی فوتبال پنج نفره پس از منتفی شدن اعزام آنها به پارالمپیک توکیو از مسئولان پارالمپیک و وزارت ورزش درخواست کردند با آنها همانند مدال آوران پارالمپیک توکیو رفتار کنند. بهزاد زادعلی اصغر بازیکن تیم فوتبال پنج نفره در این باره گفت: در این نشست هادی رضایی قبول کرد که در خصوص عدم اعزام فوتبال پنج نفره به توکیو کوتاهی صورت گرفته و به همین خاطر خواستار تجدید نظر در سیاست خود شدند. چون کمیته پارالمپیک در این زمینه جواب قانع کننده ای نداشت، بازیکنان فوتبال پنج نفره نیز پیشنهاد دادند باید با ورزشکاران این رشته همانند مدال آوران پارالمپیک رفتار کنند. البته قرار بر این شد تا دوشنبه هفته آینده این پیشنهاد در هیأت اجرایی کمیته پارالمپیک مورد بررسی قرار بگیرد و سپس پاسخ خود را اعلام کنند. اگر کمیته پارالمپیک تا هفته آینده جواب قانع کننده ای به ما ندهد، دوباره برای گرفتن حق خود جلوی وزارت ورزش و جوانان تجمع خواهیم کرد. رضایی با تأیید این خبر اظهار کرد: این پیشنهاد باید در هیأت اجرایی و هیأت رئیسه کمیته و وزارت ورزش مورد بررسی قرار بگیرد تا تصمیم نهایی گرفته شود. البته جلسه هیأت اجرایی کمیته پارالمپیک ۱۹ اسفند است اما سعی میکنیم تا هفته آینده این پیشنهاد را مورد بررسی قرار دهیم. وی پیرامون این پرسش که وضعیت رشته های اعزامی به پارالمپیک توکیو چه زمانی مشخص میشود، گفت: در حال حاضر، به جز والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر و فوتبال پنج نفره که وضعیت آنها برای حضور در پارالمپیک توکیو مشخص شده است، سایر رشته ها تا اردیبهشت سال آینده فرصت دارند تا شرایط اعزام آنها را نهایی کنیم.

 

سیاست کمیته پارالمپیک یک بام و دو هوا بود/ ورزش نابینایان همیشه متضرر شده است

کمیته ملی پارالمپیک با سازمان‌های جهانی فوتبال پنج نفره و بسکتبال با ویلچر نامه‌نگاری کرد تا شرایط برای حضور این دو رشته در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو فراهم شود. این اقدام در حالی صورت گرفت که مسئولان کمیته پارالمپیک پیش از این نامه‌نگاری اعلام کرده بودند اعزام این دو تیم با توجه به سیاست اعزام کیفی به پارالمپیک، صورت نخواهد گرفت، اما پس از اعتراض‌های چند ورزشکار و مربی کار نامه‌نگاری را انجام دادند تا در نهایت فقط با حضور تیم بسکتبال با ویلچر در پارالمپیک موافق شود و دست فوتبال نابینایان از حضور در کاروان ایران کوتاه بماند.
محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم بینایان در واکنش به این جریان گفت: مسئولان کمیته پارالمپیک از سیاستی که داشتند، عدول کردند. واقعاً سیاستی که این نهاد اجرا کرد، یک بام و دو هوا بود. در هیئت رئیسه و اجرایی تصمیم گرفته شد که اعزام کاروان ایران به صورت کیفی باشد، اما به یکباره از این تصمیم کوتاه آمد. اعزام یا باید براساس سیاست‌گذاری صورت گرفته باشد، یا همه در کاروان باشند.
وی افزود: پس از اتفاقاتی که در هفته‌های گذشته رخ داد، بسکتبال با ویلچر حتی پیش وزیر هم رفت. آنها توهین کردند، اما بچه‌های ما نجابت به خرج دادند و در نهایت نیز آن تیمی که اعزام نشد، فوتبال پنج نفره بود. فوتبال نابینایان در دوره قبلی نایب قهرمان شد و تیم بسکتبال با ویلچر در رده دهم ایستاد و اولویت اعزام با ما بود، اما متاسفانه همیشه ورزش نابینایان متضرر شده و تحت تاثیر قرار گرفته است.
مظلومی با بیان این جمله که «چرا باید با این وضعیت در جلسات هیئت رئیسه و اجرایی کمیته پارالمپیک شرکت کنم؟» ادامه داد: در جلسه تصمیمی گرفته شد و آن زمان یک رأی نمی‌تواند مقابل رأی سایرین قرار بگیرد. من می‌گویم که چرا سیاست درباره اعزام یک بام و دو هوا بوده است؟  متاسفانه من در این ماجرا محکوم هم شدم و گفتند که تلاش نکرده‌ام.
رئیس فدراسیون نابینایان اظهار داشت: سازمان جهانی فوتبال پنج نفره پیش‌بینی کرده بود که یکی از مدال‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو برای ایران است، اما پس از عدم اعلام آمادگی ایران، سهمیه خیلی راحت به تایلند داده شد و این کشور نیز برنامه‌ریزی کرده و از این سهمیه خوشحال شده است. در واقع ما به راحتی یک امتیاز اعزام به پارالمپیک را از دست دادیم.
منابع: ایران سپید، تسنیم، ایرنا، کمیته پارالمپیک و ایسنا

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to همه حواشی و اخبار مربوط به اعزام تیم ملی فوتبال پنج نفره نابینایان به پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو/خودزنی به سبک ایرانی

  1. کاتب جوان می‌گوید:

    حق فوتبال افراد بینا رو اعراب می خورند و حق فوتبال نابینایان رو هم خود مسؤولین بی کفایت.
    مبارک باشه انشا الله

    • شرکت پکتوس می‌گوید:

      فقط باید تأسف خورد و بس. البته با تأکید بر این نکته که جسارتاً استفاده از القاب یا الفاظی که مصداق نژاد پرستی هستند، اصلاً کار پسندیده‌ای نیست. با عرض شرمندگی، یک واژه از کامنت شما حذف شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *