رونمایی از نسخه ی مبتنی بر وب دوپلکس توسط گوگل و تشخیص زودهنگام سرطان سینه توسط هوش مصنوعی در هفتمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار کامپیوتر

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در هفتمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار کامپیوتر، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر یا رایانه تقدیم شما گرامیان میگردد.

گوگل نسخه ی مبتنی بر وب دوپلکس را رونمایی کرد

گوگل از گسترش توانایی های دوپلکس خبر داد. اجاره ی خودرو و تهیه ی بلیط سینما از توانایی های جدید این دستیار هوشمند خواهند بود.

به گزارش زومیت، پس از گذشت یک سال از اولین رونمایی گوگل از دوپلکس، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد پشتیبانی از گفتگوهای مبتنی بر وب جهت درخواست خودرو یا خرید بلیط سینما را نیز به آن اضافه کند. دوپلکس سرویس مجهز به هوش مصنوعی گوگل است که از صدایی مشابه انسان برخوردار بوده و قادر است مکالمه های واقع گرایانه ای جهت رزرو هتل یا گرفتن نوبت آرایشگاه ترتیب دهد.

بر اساس نمونه ای که گوگل در کنفرانس خود موسوم به Google i/o 2019 نمایش داد، دستیار صوتی می تواند اطلاعات سفر کاربر را براساس سابقه ی رزروهای وی جمع آوری کند و بر این اساس زمانی که کاربر از آن می خواهد تا یک خودرو درخواست کند، فرم درخواست به صورت خودکار توسط سیستم پر شده و اطلاعات شامل نام، نشانی، زمان سوار و پیاده شدن درج می شوند.

گوگل، دوپلکس را سال گذشته معرفی کرد. این دستیار صوتی می تواند جهت رزرو رستوران تماس برقرار کند و به شما اطلاع دهد که آیا عملیات رزرو موفقیت آمیز بود یا خیر. درصورتی که سیستم موفق به رزرو نشود، تلاش می کند دلیل آن را به شما ارائه دهد؛ دلایلی از قبیل عدم دسترسی، عدم امکان رزرو تلفنی، محدودبودن امکان رزرو به مهمانی ها و گروه های بالای ۶ نفر. هیچ اطلاعات دیگری درخصوص اینکه روند مکالمه به چه شکل پیش رفت و چه گفتگویی صورت گرفت، در اختیار شما قرار نمی گیرد.

گوگل با پیش نمایش خواندن دمویی که از نسخه ی وب نشان داد، درخصوص زمان ارائه ی آن صحبتی نکرد؛ اما وعده داد که در این نسخه بتوانید گام به گام فعالیت های دوپلکس را رصد  و سپس تأیید کنید.

ساندار پیچای در این خصوص گفت:

ما درنظر داریم که با گرفتن بازخورد از کاربران و صاحبان کسب و کار، هوشمندانه عمل کنیم و در ادامه ی سال جاری جزئیات بیشتری در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

اینتل پروژه ی Athena Open Labs را با هدف ساخت لپ تاپ‌ سبک نسل بعد رونمایی کرد

اینتل پروژه ای رونمایی کرده که با ادعای فراهم کردن اولترابوک های سبک تر و باریک تر و حرفه ای تر برای همه ی افراد جامعه فعالیت می کند.

به گزارش زومیت، اینتل در جریان CES 2019 برنامه هایش برای ساخت نسل بعدی اولترابوک ها را معرفی کرد و نام Project Athena را برای آن برگزید. این غول سازنده ی پردازنده اکنون پروژه ای به نام Project Athena Open Labs را رونمایی کرده که با هدف تحقق بخشیدن به ایده های قبلی اجرا خواهد شد.

بنابر اعلام اینتل تا چند هفته ی آینده، برنامه های متعدد پروژه ی اوپن لبز در دفاتر این شرکت در تایپه و شانگهای و فولسوم کالیفرنیا اجرا خواهد شد. هدف برنامه ها کمک به شرکای احتمالی و توسعه دهنده ها در مسیر ساخت لپ تاپ های آتنا است. توزیع کننده های قطعات می توانند محصولات خود را برای مقایسه با پیش نیازهای اینتل در لپ تاپ های آتنا ارسال کنند.

اینتل در حال حاضر قطعات اختصاصی خود را در داخل شرکت طراحی می کند. به علاوه آن ها با شرکا و مشتریان متعدد نیز در طراحی محصولات همکاری می کنند. برنامه های اینتل برای مشتریان رده بالا شامل Innovation Excellence Program می شود که در آن، تیمی از مهندسان با مشتریان اختصاصی در تولید محصول همکاری می کنند. به عنوان مثالی از کاربرد این برنامه می توان همکاری با HP در تولید HP Spectre Folio را نام برد.

شرکت بزرگی همچون HP به راحتی می تواند تیم های مهندسی در داخل شرکت خود داشته باشد تا محصولات جدید را طراحی کنند. البته آن ها هم از همکاری با اینتل بهره برده اند. به علاوه شرکت های کوچک توانایی های این چنینی ندارند و به احتمال  زیاد برای عرضه ی محصول جدید باید با تیم های بزرگ تر مشاوره کنند. همین شرکت های کوچک از فهرست قطعات تأییدشده ی اینتل بهره ی بیشتری می برند. فهرست مذکور شامل طراحی های مرجع نیز بوده که شبیه به الگوی ساخت کامپیوترهای کامل عمل می کند.

لپ تاپ های آتنا برای عرضه در نیمه ی دوم سال جاری میلادی آماده می شوند و شرکت هایی همچون ایسر، ایسوس، دل، HP، لنوو، مایکروسافت، سامسونگ، شارپ و حتی گوگل به عنوان پشتیبان های پروژه آمادگی خود را اعلام کرده اند. اینتل در همایش اختصاصی خود برای اکوسیستم پروژه ی آتنا در تایوان حدود ۵۰۰ میهمان خواهد داشت. این غول پردازنده طراحان جدید را برای تولید لپ تاپ های آتنا به وسیله ی مشتریان رده بالای خود آماده می کند.

اینتل می خواهد لپ تاپ های سبک تر با تجربه ای شبیه به اولترابوک ها عرضه شوند

برنامه ی اینتل برای همکاری بیشتر با طراحان و سازنده ها در مسیر تولید لپ تاپ های آتنا، برای کاربران عادی هم نتایج درخور توجهی دارد. آن ها قصد دارند لپ تاپ های آتنا را به انتخاب هایی دردسترس همه ی کاربران جامعه در دسته ی اولترابوک ها تبدیل کنند.

کمک به تولید لپ تاپ های آتنا

پروژه ی آتنا اوپن لبز به عنوان منبعی برای عرضه کننده های رده دوم کامپیوترهای شخصی عمل خواهد کرد که قصد دارند لپ تاپ های حرفه ای آتنا طراحی کنند. آن ها تولیدکننده های کوچکی هستند که عموما محصولات خود را با نام برندهای مشهورتر به بازار عرضه می کنند. همین تولیدکننده های بی نام می توانند تعیین کننده ی نفوذ کردن یا نکردن لپ تاپ های آتنا به کل بازار باشند؛ نفوذی که می تواند اثری چشمگیر روی کل بازار کامپیوترهای شخصی داشته باشد.

مدیران اجرایی اینتل سال گذشته همین موضوع افزایش نفوذ به بازار را مطرح کردند. جاش نیومن، مدیرکل بخش نوآوری های موبایلی اینتل، در ژانویه گفته بود:

انتظار داریم پس از گذشت زمانی مشخص، نه تنها به اهداف اولیه در طراحی های پروژه  ی آتنا دست پیدا کنیم؛ بلکه تجربه ی کاربری همه ی لپ تاپ های موجود در بازار را نیز بهبود دهیم؛ تجربه ای که نزدیک به تجربه ی استفاده از اولترابوک ها خواهد بود.

اینتل هم اکنون برخی از اصول و قواعد طراحی و ساخت لپ تاپ های آتنا را منتشر کرده است. در دستورالعمل شرکت می خوانیم لپ تاپ ها باید پاسخ گویی سریع و بازدهی بیشتر باتری و اتصال دائمی به اینترنت داشته باشند. به علاوه، باید به گونه ای بهینه سازی شده باشند که برخی از نیازهای کاربران را پیش بینی کنند. لپ تاپ های مذکور با استفاده از پردازنده های کم مصرف سری U و Y اینتل ساخته خواهند شد و وزنی کمتر از ۱.۵ کیلوگرم دارند. کمترین ویژگی های سخت افزاری برای کاربری بهینه نیز برای صفحه نمایش و باتری لپ تاپ های آتنا در نظر گرفته می شود. مدیران اینتل قصد ندارند لپ تاپ های Athena محصولاتی بسیار عالی تر از لپ تاپ های کنونی بازار باشند؛ بلکه فقط بهبود طراحی مد نظر آن ها است.

تولیدکننده های قطعات در اوپن لبز این امکان را دارند که سخت افزارهای خود را برای بررسی و بهینه سازی و مقایسه با استانداردهای آتنا ارائه کنند. عرضه کننده های کامپیوترهای شخصی نیز می توانند تأمین کننده های خود را برای کسب تأییدیه به اوپن لبز معرفی کنند. قطعات درجه های قبول یا رد دریافت می کنند و اینتل با تولیدکننده های علاقه مند همکاری می کند تا هرگونه مشکل مهندسی برای بهبود قطعات را حل کنند. ایده ی برنامه آن است که مشکلات مهندسی پیش از عرضه ی محصولات و در همین مراحل اولیه حل شوند.

اینتل در بیانیه ای درباره ی اوپن لبز که از این به بعد در طول سال برگزار خواهد شد، نوشت:

هر برنامه ی اوپن لب را تیم هایی از مهندسان باتجربه پشتیبانی می کنند تا قدرت و کارایی قطعات گوناگون لپ تاپ ها بررسی و بهینه سازی شوند. قطعات در دسته بندی های متعدد اعم از صدا، تصویر، کنترلرهای داخلی، SSD، اتصالات وایرلس و موارد دیگر بررسی و بهینه سازی می شوند.

مایکروسافت فرم ورک Fluid را به منظور یکپارچه سازی اسناد آفیس معرفی کرد

مایکروسافت فرم ورک Fluid را رونمایی کرد. این فرم ورک می تواند ارتباطی بهتر بین اپلیکیشن های مختلف ازجمله نرم افزارهای آفیس ایجاد کند.

به گزارش زومیت، فرم ورک Fluid مایکروسافت احتمالا آینده آفیس خواهد بود و به زودی دیوار بین اپلیکیشن های مختلف را از میان برخواهد داشت و ارتباط بین اپ ها را به امری عادی تبدیل خواهد کرد. این احتمال وجود دارد که فرم ورک یادشده آینده ی مجموعه ی آفیس نیز باشد. اگر این موضوع برایتان آشنا به نظر می رسد، به این دلیل است که در سال ۲۰۰۴، مایکروسافت نسخه ی تحت وب اپلیکیشن هایی را که با عنوان Sway با یکدیگر در ارتباط بودند، برای ترکیب کردن انتشار وب و نرم افزار واژه پرداز ورد و نرم افزار ساخت اسلاید شو آزمایش کرده بود.

مایکروسافت انتظار دارد تا اواخر سال جاری، اولین تجربه ی کاربری مایکروسافت ۳۶۵ را منتشر کند که از قابلیت های فرم ورک Fluid بهره گرفته است. افزون بر این، کیت توسعه ی نرم افزاری (SDK) مذکور نیز تا پایان امسال دردسترس توسعه دهندگان قرار می گیرد.

مایکروسافت فرم ورک مذکور را این گونه توصیف کرده است: این شرکت و توسعه دهندگان می توانند از فرم ورک Fluid به عنوان راهی برای ساخت اپلیکیشن های تحت وب با قابلیت انعطاف پذیری فراوان بهره ببرند. ظاهرا مایکروسافت درصدد است طرح اسناد را به عنوان شیئی گسسته از میان بردارد و بومِ کاری آزادی دراختیار کاربران قرار دهد که در این بوم، چندین کاربر می توانند به طور آنلاین و  به صورت هم زمان روی یک سند کار کنند و درعین حال، هوش مصنوعی و دستیارهای شخصی نیز در پشت صحنه به افراد کمک خواهند کرد. بنا بر اعلام فرانک شاو، رئیس بخش ارتباطات مایکروسافت، این دستیارهای شخصی وظیفه های از پیش  تعیین شده مثل تنظیم محتوا، ارائه پیشنهاد تصویر، ترجمه داده ها و مواردی از این قبلی را انجام خواهند داد.

شاو در بخش دیگر توضیحات خود گفته بود:

در این بوم، دید متفاوتی روی هوش مصنوعی داریم. آیا بومِ یادشده سند است یا اسلایدشو یا صفحه ی گسترده؟ پاسخ سؤالات مطرح شده، بله است و نیاز نیست به عنوان کاربر نگران آن باشد. تمامی این اقدامات در پس زمینه ی کار انجام خواهد شد.

مایک مورتون، یکی از مدیربرنامه های گروه آفیس، در کنفرانس بیلد با جزئیات بیشتر درباره ی فرم ورک Fluid توضیحاتی داده بود. به گفته ی وی، اسناد Fluid تحت وب  خواهند بود. به عنوان مثال، شما قادر خواهید بود در یک سند، متنی را تایپ کنید و آفیس به طور خودکار آن متن را برای سایر کاربرانی ترجمه خواهد کرد که به صورت هم زمان درحال کار روی همان سند هستند.

طبق گفته ی شاو، یکی از مثال هایی که اپلیکیشن  تحت فرم ورک Fluid می تواند کارایی داشته باشد، بخش ایجاد راهنمای استفاده است که همیشه به چندین زبان نوشته می شود. شاو دراین باره می گوید:

فرم ورک Fluid امکان ترجمه ی لحظه ای برای تیم هایی فراهم می آورد که بخش های راهنما را تدوین می کنند. مدیر تدارکات می تواند سندی ایجاد کند که در آن، کلمات درکنار محاسبات در همان سند قرار داده شده است. همچنین، امکان به روزرسانی آن محاسبات به وسیله ی شخص دیگر حاضر در تیم تدارکات فراهم خواهد بود.

اینکه فرم ورک Fluid درنهایت به Sway شباهت داشته باشد، هنوز مشخص نیست. در وب سایت Sway، امکان استفاده از کنترل های مختلف برای طرحی اسناد در اختیار کاربر قرار دارد.

به عنوان مثال، شما می توانید به راحتی یک عکس را با حالت دلخواه به سند مد نظر اضافه کنید و سپس، Sway باتوجه به شمایل کلی سند تصمیم می گیرد تصویر یادشده در کجا قرار داده شود. اگر کاربر از نتیجه ی کار راضی نباشد، امکان سازمان دهی مجدد تصویر برای دستیابی به نتیجه ی دلخواه نیز وجود دارد. اگر فرم ورک Fluid خود برپایه ی Sway ایجاد شده باشد، موضوع کمی پیچیده تر خواهد شد.

مایکروسافت، کیت توسعه ی ویژوال استودیو را برای اتریوم منتشر کرد

مایکروسافت، کیت توسعه ی بلاک چین آژور مبتنی بر اتریوم را به صورت یک افزونه برای ویژوال استودیو منتشر کرد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت (Microsoft) با راه اندازی کیت توسعه ی ویژوال استودیوی خود برای اتریوم (Ethereum) و آژور (Azure)، همچنان مشغول تلاش برای توسعه بخشیدن به مجموعه ابزارهای سازمانی بلاک چین اش است.

کیت توسعه ی مذکور که آغازبه کار آن به صورت رسمی در سایت مایکروسافت اعلام شد، محیطی برای برنامه نویسان فراهم خواهد کرد تا بتوانند اپلیکیشن هایی غیرمتمرکز برای بلاک چین (Blockchain) عمومی اتریوم و سرویس بلاک چین آژور طراحی کنند. این کیت به همراه چند ابزار بلاک چین متن باز مانند سولیدیتی (Solidity) و تروفل (Truffle) ارائه شده است که نشان می دهد می توان قراردادهای هوشمند را به صورت مستقیم در یک اپلیکیشن ایجاد کرد.

برنامه نویسان خبره احتمالا خوشحال خواهند شد که بدانند کیت توسعه ی بلاک چین آژور به عنوان یک افزونه برای مایکروسافت ویژوال استودیو (Visual Studio) ارائه می شود و با سیستم های عامل ویندوز و مکینتاش سازگار است.

ویژوال استودیو، برنامه ای برای نوشتن و کامپایل کدها در زمان توسعه ی یک نرم افزار، اپلیکیشن و حتی وب سایت است. سولیدیتی نیز یک زبان برنامه نویسی برای نوشتن قراردادهای هوشمند اتریوم است و تروفل نیز مانند ویژوال استودیو، یک محیط توسعه ی اختصاص یافته به اپلیکیشن های اتریوم است و کارکردی شبیه ویژوال استودیو برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز دارد.

معرفی ابزار بلاک چین دیگری از طرف مایکروسافت

انتشار خبر حاضر چندان هم موجب شگفتی نشد. مایکروسافت در سال های اخیر طی روندی آرام اما مطمئن، مشغول طراحی و توسعه ی سیستم بلاک چین خود بوده است. سال گذشته، ردموندی ها یک کیت توسعه دهنده ی مبتنی بر کلاد (Cloud) برای بلاک چین آژور خود راه اندازی کردند که برای توسعه ی آفلاین در نظر گرفته شده است.

اخیراً نیز مایکروسافت خبر شراکت خود با JP Morgan را اعلام کرد تا بر پیش گامی خود برای پذیرش بلاک چین شرکتی مبتنی بر اتریوم این شرکت موسوم به Quorum صحه گذاشته باشد.

هوش مصنوعی موفق به تشخیص زودهنگام سرطان سینه شد

پژوهشگران دانشگاه MIT نوعی هوش مصنوعی  توسعه  داده اند که با دریافت اطلاعات ماموگرافی، پنج سال پیش از وقوع سرطان سینه را می تواند تشخیص دهد.

به گزارش زومیت، پژوهشگران دانشگاه MIT موفق شده اند نوعی هوش مصنوعی برای تشخیص سرطان سینه در زنان بسازند. هوش مصنوعی جدید پنج سال زودتر سرطان سینه را در زنان شناسایی می کند. این اختراع حاصل تلاش جمعی از محققان علوم کامپیوتر دانشگاه MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی CSAIL و بیمارستان جنرال ماساچوست است. در مدل های قدیمی تر، الگوریتم های شناسایی نمی توانستند این داده ها را در بیماران سیاه پوست تشخیص دهند؛ اما نگرانی ها درباره ی این مسئله برطرف شده است. پژوهشگران توانستند با به کارگیری از مدل جدید یادگیری ژرف ماشینی، یعنی یادگیری عمیق، بدون درنظرگرفتن تفاوت های نژادی، سرطان سینه را در بین زنان سیاه پوست و سفیدپوست تشخیص دهند.

برای دستیابی به چنین نتایجی، دانشمندان اطلاعات تصاویر ماموگرافی ۶۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان سینه را بررسی کردند که در بیمارستان جنرال ماساچوست درحال درمان بودند. آن ها با استفاده از این اطلاعات، الگوهای عمیق تر در بافت سینه برای شناسایی سرطان سینه را تشخیص دادند. این الگوها نشانه های اولیه سرطان سینه هستند. یافته های این پژوهش، در قالب مقاله ای در مجله ی علمی رادیولوژی (Radiology) منتشر شده است.

هوش مصنوعی با استفاده از مدل یادگیری عمیق توانسته به نابرابری نژادی در بین زنان در حوزه سلامت کمک کند. آزمایش ها و نتیجه های قبلی در پژوهش های سرطان سینه، به جامعه آماری زنان سفید پوست مختص بود که به تشخیص ندادن زودهنگام این بیماری در بین زنان سیاه پوست منجر می شد. گزارش های متعددی از تأخیر شناسایی سرطان سینه در بین زنان رنگین پوست در ماهنامه ی پزشکی JAMA Surgery در سال ۲۰۱۸ ثبت شده است. احتمال مرگ زنان سیاه پوست در اثر سرطان سینه، ۴۳ درصد بیشتر از زنان سفید پوست گزارش شده است. به طور میانگین، زنان سیاه پوست و آسیایی و دورگه زودتر از همتایان سفید پوست خود به سرطان سینه مبتلا می شوند.

دانشمندان بر این باورند دلیل موفقیت هوش مصنوعی در شناسایی و تشخیص زودهنگام سرطان سینه، آزمایش کردن هم زمان اطلاعات زنان سیاه پوست و سفید پوست در این جامعه آماری بوده است. دکتر آلیسون کوریان، دانشیار تحقیقات و سیاست گذاری سلامت و پزشکی دانشگاه استنفورد در MIT، اظهار امیدواری کرده چنانچه اعتبارات لازم برای استفاده از تحقیقات هوش مصنوعی به حوزه ی سلامت اختصاص داده شود، می توان کاهش ریسک خطر مرگ سرطان سینه در بین زنان سیاه پوست و سفید پوست را شاهد بود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *