باید و نبایدهای تمیز کردن صفحه‌ نمایش گوشی در پنجمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی آموزش

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در پنجمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی آموزش، با یک آموزش کاربردی در زمینه ی نگهداری و تمیز کردن صفحه ی نمایش گوشیهای تلفن همراه و تبلتهای هوشمند همراه شما هستیم.

باید و نبایدهای تمیز کردن صفحه‌ نمایش گوشی

آیا می خواهید بدانید موثرترین و بی خطرترین پاک کننده ها و روش ها برای تمیزکردن گوشی و صفحه نمایش آن چیست و از چه موادی اصلا نباید برای این کار استفاده کرد؟

به نقل از زومیت، تمیز نگه داشتن صفحه  نمایش گوشی، مخصوصا گوشی های هوشمند و جلوگیری از ایجاد لکه و کثیفی روی آن، تقریبا کار دشواری است؛ به ویژه وقتی در حال خوردن چیزی با گوشی کار یا متنی تایپ می کنید. با این حال، خوشبختانه مواد مناسب و کاربردی زیادی هستند که نمایشگر گوشی شما را در کمترین زمان ممکن پاک می کنند.

ممکن است گاهی اوقات برای پاک کردن صفحه نمایش زیاد وسواس به خرج ندهید و با پیراهن یا شلوار جین خود آن را پاک کنید؛ اما استفاده از مواد و روش های مخصوص برای پاک کردن نمایشگر به محافظت بهتر و دوام بیشتر آن کمک می کند و درمقابل، استفاده از مواد نامناسب در برخی از مواقع ممکن است باعث آسیب جدی به آن شود.

در ادامه، ابتدا موادی را معرفی می کنیم که باید از استفاده از آن ها برای پاک کردن گوشی اجتناب کنید و سپس، شما را با روش های مناسب پاک کردن انواع لکه ها و کثیفی ها آشنا می  کنیم.

موادی که هرگز نباید برای پاک کردن صفحه نمایش از آن ها استفاده کنید

دستمال کاغذی

معمولا وقتی نمایشگر گوشی  تان کثیف می شود، از دستمال کاغذی به عنوان اولین چیز برای پاک کردن آن استفاده می کنید؛ زیرا همه جا دردسترس است. معمولا وقتی این دستمال ها را روی نمایشگر می کشید، ذره ذره می شوند و آن را کثیف تر می کنند. درضمن، دستمال  کاغذی باعث ایجاد خش روی نمایشگر نیز می شود.

شیشه پاک کن

شیشه پاک کن ها و الکل و دیگر پاک کننده های قوی باعث آسیب دیدن لایه های محافظ روی نمایشگر و خش برداشتن آن ها می شوند

بیشتر شیشه  پاک کن  ها شیشه ها و آینه ها را براق و تمیز می کنند؛ اما برای پاک کردن صفحه نمایش گوشی اصلا مناسب نیستند؛ زیرا نمایشگر برخی از گوشی های جدید مانند آیفون ایکس آر (iPhone XR) پوششی دارند که شیشه پاک  کن  ها و دیگر پاک کننده ها آن را به مرور زمان از بین می برند و صفحه نمایش دربرابر خط و خش آسیب  پذیر می شود. درضمن، خودِ این مواد نیز می توانند باعث ایجاد خش روی نمایشگر شوند.

دیگر مواد پاک کننده

مواد پاک کننده تأثیری روی شیشه  ی ضدخش روی نمایشگر ندارد؛ اما به لایه  ی محافظ روی صفحه نمایش آسیب می زنند؛ بنابراین برای پاک کردن شیشه  های دارای پوشش محافظ هرگز نباید از مواد پاک کننده ی قوی استفاده کرد. اپل هم توصیه می کند کاربران برای پاک کردن گوشی  خود از مواد پاک کننده استفاده نکنند.

مواد پاک کننده ی آرایشی

برخی از این مواد ترکیباتی دارند که باعث آسیب به صفحه نمایش می شوند؛ بنابراین، پیشنهاد می کنیم به جای این مواد، از پارچه ای نرم و کمی آب استفاده کنید.

الکل

ایزوپروپیل الکل (الکل ضدعفونی کننده یا الکل طبی) یا مواد حاوی اتانول نیز به لایه ی محافظ روی شیشه ی صفحه نمایش آسیب می زند؛ بنابراین، استفاده از این مواد هم چندان پیشنهاد نمی شود. اپل هم کاربران را از پاک کردن محصولات خود با الکل منع کرده است. درصورت تمایل برای استفاده از پاک کننده های حاوی الکل، از پاک کننده هایی مخصوص پاک کردن صفحه  نمایش با برچسب Safe to Use استفاده کنید.

هوای فشرده

گوشی قطعات حساسی دارد که فشار زیاد هوا ممکن است به آن ها آسیب بزند؛ مخصوصا میکروفون. شرکت های مطرح فناوری مانند اپل درباره ی استفاده از اسپری های هوای فشرده برای تمیزکردن تجهیزات الکترونیکی هشدار داده اند.

صابون مخصوص ماشین ظرف شویی و صابون دست شویی

اگرچه این صابون ها مواد کاملا لطیفی هستند؛ اما باید با آب ترکیب شوند و آب هم به بسیاری از گوشی ها آسیب می زند؛ پس، بهتر است به جای آب از دستمال مرطوب استفاده کنید.

سرکه

برای تمیزکردن گوشی خود می توانید از سرکه ی رقیق شده استفاده کنید. البته، سرکه نیز برای بخش های شیشه ای گوشی که دربردارنده ی پوشش دافع چربی هستند، کاملا مضر است. سرکه، تنها به قسمت پشت گوشی آسیب نمی زند و در هنگام استفاده باید آن را با نسبت پنجاه پنجاه با آب مقطر ترکیب کنید.

مواد ضدعفونی کننده (مواد از بین برنده ی ارگانیسم های موجود در محیط یا اجسام غیر زنده)

اگر نوشته های درج شده روی این مواد را خوانده باشید، می دانید پس از هربار استفاده از آن ها باید دست های خود را بشویید؛ بنابراین، استفاده از این مواد برای پاک کردن وسایلی که با صورت تماس پیدا می کنند، اصلا ایده ی خوبی نیست. درضمن، معمولا این مواد حاوی الکل هستند که باعث آسیب به پوشش های دافع آب و چربی گوشی می شوند. دلیل اصلی مقاومت صفحه نمایش برخی از گوشی ها دربرابر خط و خش، انجام فرایند تبادل یونی روی شیشه ی صفحه نمایش آن ها است که در آن، فسفر جایگزین سدیم سطح شیشه می شود.

نحوه ی تمیز لکه های اثر انگشت از روی صفحه نمایش

بهترین روش تمیزکردن  لکه های اثر انگشت، استفاده از دستمال  نانوی مرطوب شده با آب مقطر است

پوست انسان همیشه چربی ترشح می کند و با تماس دست با صفحه نمایش گوشی، سطح آن پر از لکه های اثر انگشت می شود. موثرترین و بی خطر ترین روش برای تمیزکردن این لکه ها، استفاده از دستمال های نانو است که یکی از بهترین انواع پاک کننده های گوشی نیز محسوب می شوند. چنانچه صفحه نمایش گوشی به راحتی پاک نمی شود، می توانید دستمال را با کمی آب مقطر مرطوب کنید و سپس آن را به آرامی از بالا به پایین بکشید. البته، از پاشیدن آب به صورت مستقیم روی نمایشگر خودداری کنید. از این روش می توانید برای پاک کردن قسمت های کناری و پشتی گوشی نیز استفاده کنید.

نحوه ی پاک کردن ذرات ماسه و پرز

گاهی اوقات ماسه و پرز بین پورت ها و قسمت های اتصال صفحه نمایش به گوشی گیر می کند و پاک کردن آن ها کار دشواری است. بهترین روش برای بیرون آوردن و پاک کردن این ذرات، استفاده از نوار چسب است. برای انجام این کار باید نوارچسب را به آرامی روی شکاف ها و بلندگو بچسبانید یا تکه ای بسیار کوچک از آن را بپیچانید و در پورت ها قرار دهید تا ذرات به آن بچسبند. برای تمیزکردن سوراخ های کوچک تر بلندگو می توانید از خلال دندان استفاده کنید.

ضدعفونی کردن گوشی

تماس گوشی با برخی مواد زمانی که آشپزی می کنیم، امری بسیار طبیعی است. اغلب افراد پس از آنکه گوشی با موادی چرب آلوده می شوند، سعی می کنند گوشی خود را با استفاده از الکل ضدعفونی و تمیز کنند؛ حال آنکه الکل به پوشش های دافع آب و چربی گوشی ها آسیب می زند. برخی از افراد توصیه می کنند برای ضدعفونی کردن از آب و الکل استفاده شود؛ اما بهترین کار این است گوشی از ابتدا دور از گوشت خام و مواد مشابه آن باشد. با تمام این ها، اگر گوشی شما به ضدعفونی کردن نیاز داشت، توصیه می کنیم از دستمال نانوی مرطوب استفاده کنید.

پاک کردن مواد آرایشی

زمانی که صورت شما پر از کرم و دیگر مواد آرایشی باشد، وقتی می خواهید با گوشی خود تماس بگیرید، ذرات و مواد زیادی به نمایشگر گوشی می چسبند و ظاهر گوشی هم واقعا بد می شود. ممکن است پاک کننده های مواد آرایشی به صورتتان آسیبی نزند؛ اما به دلیل داشتن ترکیبات شیمیایی قوی، اصلا برای پاک کردن صفحه نمایش مناسب نیستند.

توصیه می کنیم برای پاک کردن مواد آرایشی از روی گوشی های خود از  پاک کننده هایی استفاده کنید که فاقد موادی مثل الکل، کلر، آمونیاک و فسفات باشند. این نوع از پاک کننده گوشی به راحتی در بازار یافت می شود. استفاده از دستمال نانوی مرطوب برای پاک کردن این مواد نیز گزینه ی خوبی است. درصورت نیاز به رطوبت بیشتر، تنها چند قطره آب بیشتر با بطری های شیشه پاک کن به صفحه نمایش اسپری کنید.

گوشی های ضدآب قابل شست وشو هستند؟

گوشی های دارای استاندارد ضدآب IP67 و بالاتر، قابل شست و شو با آب هستند. اگرچه گوشی های ضدآب نسبتا جدید مانند آیفون ۷ (iPhone 7) و مدل های بالاتر یا گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ، می توانند به مدت ۳۰ دقیقه در زیر آب تا عمقی درحدود ۹۰ سانتی متر مقاومت کنند؛ اما بهتر است حتی همین گوشی ها را نیز با دستمالی مرطوب یا خیس تمیز و سپس، با دستمالی نرم آب بخش های مختلف ازجمله سوراخ بلندگوها و پورت ها را خشک کنید.

زمانی که گوشی خود را در زیر شیرآب می گیرید، آب وارد پورت های آن می شود و تا زمانی که خشک نشود، نمی توانید آن را شارژ کنید. درکل، استانداردهای مرتبط با ضدآب بودن گوشی بیشتر برای این طراحی شده اند که به کاربر درباره ی آسیب پذیر نبودن گوشی دربرابر آب اطمینان خاطر دهند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, تلفن همراه, دکه خبر, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *