همکاری دیجی کالا با روکولند، عرضه ۱۰ هزار محصول غذایی با تحویل ۳ ساعته. آیا بازار میوه و تره بار دستخوش تغییرات گسترده می شود؟

پس از گمانه‌زنی‌های مختلف در رابطه با پیوستن روکولند به مجموعه‌ی هلدینگ دیجی‌کالا، این شرکت 25 تیر، با برگزاری مراسمی، آغاز همکاری با روکولند و ورود به حوزه‌ی فروش کالاهای تند‌مصرف را اعلام کرد.

دیجی‌کالا رسماً با برگزاری مراسمی، پیوستن سوپر مارکت آنلاین روکولند به مجموعه‌ی دیجی‌کالا را اعلام کرد. پس از آنکه دیجی‌کالا در اولین کنفرانس خبری خود خبر از ورود به حوزه‌ی فروش مواد غذایی و کالاهای تند مصرف داد، گمانه‌هایی در رابطه با همکاری بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه با روکولند مطرح شده بود.

ورود به حوزه‌ی مواد غذایی و کالاهای تند مصرف را باید در مسیر تحقق چشم‌انداز دیجی‌کالا خواند. دیجی‌کالا در پی آن است تا به مقصدی برای تمام نیازهای کاربران تبدیل شود و از این‌ رو پوشش دادن نیازهای اولیه‌ی کاربران نظیر مواد خوراکی و کالاهای تند‌مصرف از جمله‌ی مهم‌ترین اقدامات برای تحقق چنین هدفی است؛ البته باید به این نکته اشاره کرد که فرایند نگهداری و ارسال کالاهای تند‌مصرف و سوپرمارکتی بسیار پیچیده‌تر از سایر حوزه‌ها به‌شمار می‌رود، چرا که مدیریت زنجیره‌ی تأمین و همچنین پخش و ارسال مستلزم دقت و همچنین سرعت عمل بالا است که این موضوع برخواسته از ماهیت کالاهای FMCG یا تند‌مصرف است. دیجی‌کالا در این راستا، مراکز یا انبارهای متعددی را برای پردازش و ارسال اقلام خریداری شده در سطح شهر تهران در نظر گرفته تا بتواند فرایند پردازش و ارسال کالا را در بازه‌ی زمانی سه ساعته از زمان خرید به انجام برساند. براساس آمارهای ارائه شده، حاصل همکاری دیجی‌کالا با روکولند، عرضه‌ی بیش از ۱۰ هزار نوع محصولات غذایی خواهد بود که بازه‌ی تحویل سه ساعته برای آن در نظر گرفته شده است.

روکولند به عنوان بزرگ‌ترین سوپرمارکت آنلاین کشور، در حالی که به گروه دیجی‌کالا پیوسته است که در سال ۱۳۹۴ توسط برادران شفیعی راه‌اندازی شد. روکولند کار خود را با یک انبار مرکزی و ۵ مرکز توزیع در سطح شهر تهران آغاز کرده بود. روکولند با تکیه بر دانش و تجربه‌ی مؤسسان خود که سابقه‌ی تأسیس و مدیریت شرکت‌های حمل و پخش مواد غذایی را در کارنامه دارند، موفق شده تا نام خود در فعالیت کوتاه مدتش بر سر زبان‌ها بیاندازد. یکی از برنامه‌های آتی اعلام شده، تحول صنعت لاجستیک و بسته‌بندی مواد غذایی در کشور است. به نظر می‌رسد هلدینگ دیجی‌کالا در نظر دارد تا با استفاده دانش مدیران روکولند و ایجاد شبکه‌ای مکانیزه و مدرن، حوزه‌ی سنتی حمل و نقل و پخش میوه و تره بار را دچار تحول گسترده کند.

با توجه به اعلام برادران محمدی، روکولند همچنان ماهیت مستقل خود را با وجود ارتباط تنگاتنگ در پشت پرده، حفظ خواهد کرد و به فعالیت خود ادامه خواهد داد. به نظر می‌رسد این همکاری به معنای پایان برند روکولند نیست و حداقل در کوتاه‌مدت، برنامه‌ای برای ادغام کامل وب‌سایت و سرویس روکولند در فروشگاه دیجی‌کالا پیش‌بینی نشده است.

 

پاسخ به سؤالات خبرنگاران

 

در پایان این رویداد، خبرنگاران و فعالان شبکه‌های اجتماعی فرصت پیدا کردند که طی یک جلسه‌ی پرسش و پاسخ، از آقایان سعید و حمید محمدی، بنیان‌گذاران دیجی‌کالا، سوالاتی را بپرسند.
بسیاری از خبرنگاران حاضر در این رویداد، نگران بودند که این سوپرمارکت آنلاین، به کار سوپرمارکت‌های سنتی آسیب بزند. یکی از سوال‌های قاسمی، خبرنگار روزنامه‌ی دنیای اقتصاد در همین رابطه بود. برادران محمدی توضیح دادند که درواقع قرار است کسب و کار اینترنتی FMCG به تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان کمک بکند، محصولات را بهتر معرفی کند و حتی زمینه‌ساز صادرات شود. یکی از اهداف دیجی‌کالا این است که محصولاتش را بتواند در منطقه صادر کند و محصولات FMCG هم در این دسته قرار می‌گیرند.
به گفته‌ی آقایان محمدی، درصد خرده‌فروشی اینترنتی هم چیزی حدود یک درصد است. در پیشرفته‌ترین کشورها هم سهم فروش آنلاین از کل بازار خیلی کوچک است. البته فروشگاه‌های آنلاین فضای رقابتی ایجاد می‌کنند که همین می‌تواند برای همه بازیگران در بازار مفید باشد و درنهایت برای مشتری نهایی و مصرف‌کننده تبدیل به برکت شود.
تحویل سه ساعته‌ی کالاهای سوپرمارکتی
در جلسه پرسش و پاسخ این نگرانی هم مطرح شد که گاهی در تحویل کالاها تاخیر زیادی به وجود می‌آيد و بروز این تاخیرها در تحویل کالاهای تند مصرف ممکن است دردسرساز باشد. حامد قاسمی نراقی از دنیای اقتصاد دراین رابطه سوال کرد که گلایه‌هایی از سمت مشتریان دیجی‌کالا در رابطه با دلیوری وجود دارد و آیا نگران نیستید که چالش‌هایی که در این بخش وجود دارد به برند دیجی‌کالا هم ضربه بزند؟ در پاسخ به این نگرانی‌ها، کاوه احسانی مدیر ارشد مرکز پردازش دیجی‌کالا از تحویل سفارش‌های FMCG در عرض ۳ ساعت خبر داد. تحویل این نوع کالاها از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب و در بازه‌های سه ساعته است. قرار است در سرتاسر شهر تهران مراکزی برای پخش محصولات تند مصرف ایجاد شود که کار سریع‌تر صورت بگیرد و ناوگان سرویس‌دهی متفاوت از دیجی‌کالا برای محصولات FMCG وجود خواهد داشت.
در پاسخ به سوال خبرنگار دنیای اقتصاد که پرسید آیا دیجی‌کالا، روکولند را خریده یا به صورت سهام مشترک است؟ عنوان شد که توافق میان روکولند و دیجی‌کالا از جنس تبادل سهام (Share Swap) است و قرار نیست یک شرکت به صورت کامل نابود شود.
ترابی از راه فردا درباره رابطه دیجی‌پی با این مشارکت جدید پرسید و اینکه طبعا سبدهای خرید محصولات FMCG در مقایسه با محصولات دیجی‌کالا از لحاظ قیمت کوچکتر خواهد بود.
آقای محمدی در پاسخ به سوال اول گفت که قرار نیست دیجی‌پی و بخش FMCG ارتباط مستقیمی داشته باشند ولی یکی از دلایل ورود دیجی‌کالا به حوزه پرداخت، استفاده از سرویس‌های پرداخت راحت‌تر برای مشتری در تمام محصولات دیجی‌کالا از جمله محصولات تندمصرف است تا پرداخت‌ها با کلیک کمتر و سهولت بیشتر صورت بگیرند. درنتیجه دیجی‌پی در حوزه FMCG هم می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد.
اما در مورد سبدهای خرید کوچکتر، سعید محمدی توضیح داد که سبد خرید محصولات تندمصرف می‌تواند شامل محصولات Non FMCG (غیر FMCG) هم باشد و فقط از لحاظ لجستیکی تحویل آن‌ها به صورت موازی صورت خواهد گرفت. محمدی اشاره کرد که اصلا یکی از دلایل کلیدی ورود دیجی‌کالا به حوزه پرداخت، بحث «مایکرو پی‌منت» (Micro Payment) یا پرداخت‌های خرد بود که بتواند کمک کند مشتری با دغدغه کمتر و بدون ورود ۱۶ رقم کارت و بقیه‌ی فیلدهای مورد نیاز خریدش را انجام بدهد.
کاوه احسانی مدیر ارشد مرکز پردازش دیجی‌کالا (چپ) از تحویل سفارش‌های FMCG در عرض ۳ ساعت خبر داد.
رقابت در بازار نوپا
سوال خبرنگار سبکتو درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل افق کوروش بود که وارد حوزه FMCG آنلاین شده‌اند و اینکه چطور دیجی‌کالا-روکولند می‌خواهد اطمینان تامین‌کنندگان را در حد آن‌ها جلب کند؟
یحیی شفیعی موسس روکولند در پاسخ به این سوال گفت: «آن‌قدر این بازار بزرگ و وسیع است که جا برای همه وجود دارد که به آن ورود کنند چون ارزش زنجیره FMCG در حال حاضر خیلی جاها نادیده گرفته می‌شود. برای مثال اگر همه مجموعه افق کوروش یا هایپرمارکت‌ها در تهران جمع شوند، به ۲۰ درصد کل این بازار نخواهند رسید. اعتقاد من بر این بود که جامعه ایران، بخصوص کسانی که می‌خواهند مواد غذایی را آنلاین سفارش بدهند، نمی‌خواهند به خیابان بروند. آن‌ها احترام می‌خواهند و همه تلاش ما این بود که به نوعی هندوانه را ببریم طبقه چهارم و تحویل‌شان بدهیم و جلویشان تعظیم هم بکنیم. اگر آدم با تاکتیکی که کار می‌کند رفتار درستی داشته باشد و هول نزند و واقعا احترام بگذارد، مطمئن باشید این گروه از جامعه خودشان انتخاب درست را می‌کنند. البته من نمی‌گویم بقیه دوستان و فروشگاه‌ها این کار را نمی‌کنند، اما فروشگاه‌هایی که نام بردید حتی تا حدی نوع کالایشان هم با ما فرق دارد؛ تنوع ما بیشتر است.»
درباره سوال جعفری از تک‌راسا در رابطه با اینکه آیا دیجی‌کالا با خرید روکولند وارد کلوب یونیکورن‌ها می‌شود و آماده حضور در بازار بورس است یا نه، سعید محمدی گفت: «شرکت تمایلی به گفتن ارزش واقعی دیجی‌کالا بعد از خرید روکولند ندارد چون ارزش واقعی به عدد و رقم اعلام شده نیست بلکه با توجه به تمایل افراد برای ورود به شرکت تعیین می‌شود. درنتیجه چون مستند نیست، علاقه‌ای به اعلام آن وجود ندارد. اما قطعا برنامه ورود به بازار بورس داریم اما نمی‌خواهیم بابت آن عجله کنیم. در نتیجه درباره زمانش اظهارنظر نمی‌کنیم چون هیچ‌کدام از کسب و کارهای این حوزه ورود نکرده‌اند و پیچیدگی‌های خاص خودشان را برای ورود به بازار بورس دارند. نمی‌دانیم هنوز چه تغییراتی در ساختارمان باید صورت بگیرد بنابراین در همین حد می‌گوییم که این یکی از اهداف‌مان است و خودمان را برایش آماده می‌کنیم.»
یحیی شفیعی موسس روکولند: «آن‌ها (مشتری‌ها) احترام می‌خواهند و همه تلاش ما این بود که به نوعی هندوانه را ببریم طبقه چهارم و تحویل‌شان بدهیم و جلویشان تعظیم هم بکنیم.»
ماجرای مشتری عصبانی و خرد شدن گوشی
یکی از جنجالی‌ترین سوالات جلسه در پایان توسط قرایی خبرنگار کسب و کار مطرح شد. سوال درباره آن ویدیویی که در شبکه‌های مجازی دست به دست شده و یک مشتری عصبانی، گوشی خود را روبروی دفتر مرکزی دیجی‌کالا خرد می‌کند. درباره صحت و سقم آن ویدیو و دلیل رخ دادن آن اتفاق از مدیران عامل دیجی‌کالا سوال شد.
حمید محمدی قصه پرفراز و نشیب این مشتری و گوشی‌اش را تعریف کرد: «با دیدن این فیلم خیلی متاسف شدیم چون برای مجموعه‌ای که خودش را مشتری‌محور می‌داند، دیدن عصبانیت یک مشتری چیز خوبی نیست. صحنه دلخراشی است ولی اولین کاری که کردیم تحقیق درباره این موضوع بود. تحقیقات ما از این قرار بود که مشتری، دی ماه ۱۳۹۵ (یک سال و چهارماه پیش) یک گوشی از دیجی‌کالا سفارش داده و گوشی را فردای همان روز تحویل گرفته بود. این گوشی دارای گارانتی  یکی از شرکت‌های گارانتی‌کننده رسمی بوده است. شرکت گارانتی کننده، مجوز سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده را داشته و از طریق دفتر برند هم تایید شده بود.»
حمید محمدی در ادامه افزود: «اردیبهشت ۹۷، یعنی یک سال و چهار ماه بعد از خرید گوشی، مشتری با خدمات پس از فروش دیجی‌کالا تماس می‌گیرد و اعلام می‌کند که گوشی او مشکل پیدا کرده است. دیجی‌کالا طبق پروتوکل‌های استاندارد و قوانین بازار، تلفن تماس و آدرس شرکت گارانتی را در اختیار مشتری قرار می‌دهد. دیجی‌کالا خرده‌فروشی محصول است و طبق قوانین وظیفه‌ای ندارد در پروسه‌های تعمیر کالا دخالت کند.
مشتری، با شرکت گارانتی‌کننده تماس می‌گیرد ولی متاسفانه آن شرکت مدتی پیش از این اتفاق منحل شده بوده است. مشتری مجددا با دیجی‌کالا تماس می‌گیرد. هرچند که ما نباید در این موارد ورود کنیم، اما حداکثر همکاری‌ خود را انجام دادیم که شرکت گارانتی کننده‌ی دیگری مربوط به آن برند کار گارانتی را انجام بدهد.
در نهایت پس از کش و قوس‌های فراوان، گوشی مشتری تماما با هزینه‌ی دیجی‌کالا تعمیر و برای او ارسال می‌شود. ولی از آنجایی که یک سال و نیم از خرید گوشی گذشته بود، آدرس مشتری تغییر پیدا کرده و گوشی تعمیر شده به آدرس قبلی فرستاده شده و بنابراین دوباره نزد خدمات پس از فروش دیجی‌کالا باز می‌گردد. پس از اینکه آدرس جدید از مشتری دریافت می‌شود، متاسفانه بر اثر یک اشتباه سهوی دیگر، دوباره گوشی به آدرس قبلی ارسال می‌شود. در نهایت مشتری تماس می‌گیرد و می‌گوید که خودش برای دریافت گوشی به دفتر مرکزی دیجی‌کالا می‌آید. به دلیل اینکه کل این موضوع خیلی طولانی شده بود، مشتری عصبانی بوده و متاسفانه پس از دریافت گوشی تعمیر شده، اتفاقی که شاهدش بودید رخ می‌دهد و از این ماجرا خیلی متاسف هستیم.»
در بخش دیگری یکی از روزنامه‌نگاران از روزنامه فرهیختگان اعتراض کرد که چرا دیجی‌کالا جوابیه در پاسخ به مطلب منتشر شده آن‌ها نفرستاده است. امیرحسن موسوی سرپرست روابط عمومی دیجی‌کالا توضیح داد که در چند روز گذشته به دلیل موارد متعددی که وجود داشته اگر می‌خواستیم جوابیه بدهیم باید روزی ۳۰ پاسخ منتشر می‌شد، اما تصمیم گرفتیم در همین مراسم تمامی منتقدان دیجی‌کالا در رسانه‌ها و حتی از شبکه‌های اجتماعی دعوت شوند تا انتقادهایشان را مطرح کرده و با شفافیت کامل به آن‌ها پاسخ داده شود.
منبع: زومیت و دیجی کالا

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, دنیای فن آوری, متنوع از سراسر وب, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *