چطور از کاربران بینای کامپیوتر کمک بگیریم

برای هر کدام از ما حتماً بارها پیش آمده که با نرم افزاری مواجه شده باشیم که از نظر فاکتورهای دسترس پذیری در سطح غیر استانداردی قرار داشته باشد یا این که به خاطر جدید بودن فضای رابط کاربری برنامه و نبود راهنمای آموزشی ویژه کاربران نابینا، نتوانیم از آن برنامه استفاده کنیم.
برخی از کاربران در مواقعی از این دست ترجیح میدهند از استفاده از برنامه صرف نظر کنند و منتظر بنشینند تا مگر روزی بالاخره یکی از کاربران کاربلد نابینا یا مؤسسات تولید کننده بسته های آموزشی، آموزش صوتی برنامه را ضبط کند تا آنها هم بتوانند از برنامه استفاده کنند. اما برای بسیاری از کاربران، این راهکار خیلی مناسب نیست و ترجیحشان این است که هر طور که شده برنامه را رام خود کنند. در نخستین قدم، وقتی با نرم افزار تازه ای مواجه میشویم، استفاده از کلید tab در محیط برنامه میتواند به یافتن گزینه های مورد نیاز کمک کند. اگر برنامه به گونه ای طراحی شده باشد که این کلید گزینه ای را در اختیار ما نگذارد، میتوان جهتنماهای چهارگانه را هم امتحان کرد. به علاوه، تقریباً همه صفحه خوانهای مورد استفاده نابینایان امکانی را برای کنترل موس در اختیار کاربر قرار میدهند که در شرایطی که نتوان با کمک کلیدهای مرسوم گزینه مورد نیاز را پید کرد، میشود به کمک این امکان این کار را انجام داد. به عنوان نمونه ابزاری تحت عنوان JAWS Cursor در صفحه خوان JAWS و «بازبینی اشیا» یا «بازبینی صفحه» در NVDA به نوعی همین امکان را در اختیارتان خواهد گذاشت. افزون بر اینها، دکمه Alt هم ما را وارد منوهای برنامه خواهد کرد که Help یا راهنما هم معمولاً یکی از گزینه های آن است. در بسیاری از مواقع میتوان راهنمای کار با صفحه کلید را از طریق بخش Help استخراج کرد. اگر برنامه ای که استفاده میکنید در بخش راهنما مجموعه ای از کلیدهای میانبر را در اختیارتان گذاشته، حتماً بلافاصله یک کپی از آن تهیه و در رایانه تان ذخیره کنید. نیازی نیست تمام میانبرها را حفظ کنید. یادگیری میانبرهای رایانه مثل به خاطر سپردن واژه های یک زبان خارجی است. باید به مرور و در اثر تکرار در ذهنتان ثبت شود. میتوانید در مواقع احتیاج به سراغ فهرست کلیدهای میانبر که در رایانه تان ذخیره کردید بروید. Google، در مواقع اضطرار میتواند بهترین راهنمای شما باشد. لذا، پیش از این که تلفن را بردارید و به دوست یا معلمتان زنگ بزنید و از او راهنمایی بخواهید، سعی کنید ابتدا این موتور جستجو را امتحان کنید. چه بسا پاسخ سؤالتان را سریعتر و راحتتر پیدا کنید. حتی اگر انگلیسی نمیدانید و قصد یادگیری این زبان را هم ندارید، دانستن املای درست اصطلاحات تخصصی نرم افزارهای مختلف به شما کمک میکند بتوانید علاوه بر فارسی، به انگلیسی هم در google جستجو کنید و به منابع دست اول هم دسترسی داشته باشید.

یکی از موقعیتهایی که برای هر کدام از ما ممکن است پیش بیاید این است که نیاز داشته باشیم با یک کاربر بینای رایانه بده و بستان رایانه ای داشته باشیم. مواقعی نظیر این که بخواهیم در یک کلاس رایانه در کنار کاربران بینا بنشینیم یا بخواهیم از یکی از سرویس دهنده ها یا پشتیبانهای اینترنت یا رایانه خدماتی دریافت کنیم. شیوه مواجهه ما در چنین موقعیتهایی تعیین میکند که ما تا چه اندازه میتوانیم از چنین فضاهایی بهره ببریم.

زمانی که قرار است با تلفن با پشتیبانی یکی از خدمات دهنده ها تماس بگیریم که قرار است در موضوعی ما را راهنمایی کند، ابتدا لازم است محیط برنامه ای را که میخواهیم در موردش پرسشی مطرح کنیم یا راهنمایی بگیریم وا بکاویم و از محل قرارگیری گزینه های مختلف آگاه شویم. به طور مثال، لازم است قبلاً بفهمیم که در محیط برنامه, بیشترِ گزینه ها با Tab قابل دسترس هستند یا لازم است از منوهای برنامه به کمک دکمه Alt استفاده کنیم. در گام بعدی، با توجه به این که عموماً کسانی که راهنمایی تلفنی ارائه میکنند این راهنماییها را مبتنی بر نشانه های تصویری در اختیار میگذارند، -مثلاً میگویند دکمه سبز را بزنید- قبل از شروع فرایند راهنمایی برای فردِ آن سوی خط توضیح دهید که نابینا هستید و ترجیح میدهید به جای شکل یا رنگ دکمه، نام دقیق آن را بدانید تا به کمک صفحه خوانتان بتوانید آن را پیدا کنید.

وقتی قرار باشد در کلاسی شرکت کنید، بهترین کار این است که فرایند یادگیری را پیش از کلاس و در خانه آغاز کنید. در گام نخست، یک نسخه از نرم افزاری که قرار است آموزش ببینید پیدا و نصب کنید. با محیط برنامه آشنا شوید. شرایطتان را برای آموزشگاه تشریح کنید و از آنها بخواهید تا شماره تلفن استاد مربوطه را در اختیار شما قرار دهند. با اطلاعاتی که از محیط برنامه به دست آورده اید، احتمالاً میتوانید تصوری از مشکلاتی را که ممکن است در کلاس با آنها مواجه شوید به دست آورید. شرایط و نحوه استفاده تان از رایانه را برای استاد توضیح دهید تا استاد بتواند قبل از ورود به کلاس و آغاز جلسه نخست، ذهنیتی از شما داشته باشد و اگر قرار است مواد آموزشی را برای کلاسش آماده کند، در روند تولید و تهیه مطالب، شما را هم در نظر بگیرد. یکی از مواردی که همه ما با آن دچار مشکل میشویم، استفاده از تخته است که البته این روزها جایش را به نمایشگر ویدئویی داده و اطلاعات به شکل اسلایدهایی روی این نمایشگرها نشان داده میشوند.

همانطور که گفته شد، یکی از مهمترین کارهایی که باید پیش از کلاس انجام دهیم، تماس با مدرس کلاس و تشریح وضعیتمان به عنوان یک کارآموز نابینا است. یکی از مواردی که میتوان از مدرس تقاضا کرد این است که در صورت امکان اسلایدهای پاورپوینتی را که قرار است در کلاس استفاده کند، پیش از کلاس در اختیار ما بگذارد. در صورت موافقت مدرس، به این ترتیب ما این امکان را خواهیم داشت که هم پیش از ورود به کلاس ذهنیتی از آنچه که قرار است بر صفحه نمایش نشان داده شود به دست آوریم و هم در متن کلاس به کمک یک لپتاپ و گوشی که فقط بر یک گوشمان میگذاریم تا بتوانیم کلاس را هم دنبال کنیم، همراه مدرس پیش برویم و به متن اسلایدها هم همزمان دسترسی داشته باشیم.

موقعیت دیگری وجود دارد که ما ممکن است به کمک یک کاربر بینا احتیاج داشته باشیم. تصور کنید صفحه وبسایتی را باز کرده اید و در این وبسایت به دنبال چیزی میگردید یا به هر دلیل میخواهید چیزی را به کاربر بینا نشان بدهید تا از او راهنمایی بگیرید. بسیاری از کاربران نابینا تصور میکنند آنچه را که صفحه خوان میخواند برای کاربر بینا بازگو کنند، به این معنا است که کاربر بینا هم در لحظه همان را بر روی صفحه مشاهده میکند. در حالی که ماجرا کاملاً متفاوت است و هیچ تضمینی نیست که دقیقاً آنچه که صفحه خوان برای ما میخواند، همان باشد که کاربر بینا هم در حال دیدنش است. ممکن است ما در حال خواندن چیزی در پایین صفحه باشیم, اما مکان نمای موس در بالای صفحه قرار داشته باشد یا به عنوان مثال صفحه خوان دو گزینه را زیر هم به ما نشان دهد, در حالی که در واقع کنار هم قرار دارند. در چنین مواقعی بهتر است از ابزارهایی که صفحه خوانها برای نشان دادن موقعیت دقیق ما بر روی صفحه طراحی کرده اند، استفاده کنیم.

اگر کاربر NVDA هستید، لازم است افزونه ای به نام Focus Highlight را از صفحه رسمی افزونه های این صفحه خوان دانلود و نصب کنید و اگر کاربر صفحه خوان JAWS هستید حتماً میدانید که از نسخه ۱۸ به این سو، امکانی در این صفحه خوان گنجانده شده با نام Visual tracking که دقیقاً به همین منظور میتوانید از آن بهره ببرید. کاربران لپتاپهای MAC و صفحه خوان Voice over هم میتوانند از ترکیب کلیدهای CTRL + Option + Command + F10 برای این کار استفاده کنند.

احتمالاً تصور بسیاری از نابینایان در مورد کلاسهای تک نفره و خصوصی این است که اگر آموزگار بینا باشد, به مشکل بر خواهند خورد و مدرس بینا نمیتواند مفاهیم را آن طور که باید به کارآموز نابینا منتقل کند. البته این تصور پر هم بیراه نیست؛ چرا که بسیاری از متخصصان حوزه رایانه و سیستم عاملهای هوشمند، هیچ اطلاعی از چگونگی کار با رایانه از سوی کاربران نابینا ندارند و به همین دلیل هم نمیتوانند مفاهیم را آن طور که بایسته است به کارآموز نابینایشان منتقل کنند. برای این که حضورمان در کلاسهای خصوصی قرین موفقیت باشد، ابتدا لازم است مدرس دوره را به بهترین شکل، از نحوه کار نابینایان با رایانه آگاه کنیم. بهترین روش این است که صفحه خوانها را به او معرفی کرده و در مورد روش کارشان توضیح دهیم و تشریح کنیم که ما چگونه فقط با استفاده از صفحه کلید، میتوانیم از پس انجام کارهایمان در محیط سیستم عامل برآییم. بهتر است اگر فکر میکنید دانش کافی برای ارائه توضیحات مستند در این زمینه ندارید، از کمک نابینایان آگاه در این زمینه استفاده کنید یا با جستجو در اینترنت، مطالب کوتاه و مفیدی را پیدا کرده و در اختیار آموزگارتان قرار دهید.

نکته دیگری که شاید بسیاری از ما در کلاسهای خصوصی به آن توجه نکنیم، سرعت خواندن متن توسط صفحه خوانمان است. شاید هر کدام از شما آن قدر با صدای صفحه خوان خودتان مأنوس شده باشید که با سرعتی معادل ۳۰۰ لغت در دقیقه هم با رایانه کار کنید. اما تصور کنید صدایی ماشینی نظیر Espeak را که با چنین سرعتی در حال خواندن متن است. حق بدهید که آموزگاری که برای اولین بار این صدا را میشنود، بعد از دقایق کوتاهی دچار سرگیجه و بهم ریختگی اعصاب شود. بنا بر این، بهتر است سرعتی معقول برای صفحه خوانتان در کلاسهای خصوصی انتخاب کنید. همچنین در مواقعی که آموزگارتان ناخودآگاه دست به موس میشود، برایش توضیح دهید که به هیچ وجه نمیتوانید از موس استفاده کنید و فقط باید به کمک فرمانهای صفحه کلید کار کنید. همین تذکرها آموزگارتان را وا خواهد داشت که فرمانهای صفحه کلید را یافته و در اختیار شما قرار دهد. اگر احساس میکنید که آموزگار مسؤولیتپذیری دارید، حتماً نسخه ای Demo از صفحه خوانی که استفاده میکنید را در اختیارش قرار دهید تا با فوت و فنهایش آشنا شود و خود را با قابلیتهایش تطبیق دهد.

مکن است در مواقعی دوستان، همکاران یا بستگانمان به ما مراجعه کنند و با توجه به دانشمان در زمینه رایانه از ما کمک بخواهند. اولین و مهمترین نکته که باید در نظر بگیریم این است که کاربران بینا صفحه را به آن مدلی که ما مشاهده میکنیم نمیبینند. ممکن است در تصور ما، فلان گزینه در فلان وبسایت در پایینترین نقطه از صفحه قرار داشته باشد, اما در واقع کاربر بینا آن را به طور مثال در بالاترین نقطه و در سمت راست صفحه با رنگی متفاوت ببیند. بنا بر این، وقتی قرار است از کاربری بخواهیم که گزینه ای را پیدا کند، از ارائه نشانی غلط پرهیز کنیم و به جای آدرس دادن، نام آن کنترل یا گزینه را به کار ببریم تا خودِ کاربر آن را پیدا کند.

در دیگر سو، بسیاری از کاربران نابینا هستند که تصور میکنند آنچه JAWS یا NVDA به عنوان نام یک گزینه برایشان میخواند، لزوماً بر روی صفحه هم نوشته شده است. در حالی که در واقع همیشه اینطور نیست و اگر هم اینطور باشد، بسیاری از کاربران بینا کاری با آن نوشته ها ندارند و کارشان را به کمک صورتکها، علائم راهنما و تصاویر و نمادهای گرافیکی پیش میبرند. پس، این توضیح که مثلاً گزینه cut یا گزینه copy را انتخاب کن، بسیار بیمعنا است. همچنین بیشتر کاربران بینا نمیدانند میتوان با کلیدهای میانبر هم خیلی از کارها را انجام داد. بنا بر این، از گفتن جملاتی نظیر این که «فلان جا ctrl+s بزن، خودداری کنید.»

نکته دیگری که میتواند در کمک به دیگران بسیار مؤثر باشد این است که اگر کسی که قرار است به او کمک کنیم از نزدیکان ما است و قرار است این کمک به طور متناوب تکرار شود، بهتر است به آنها بیاموزیم که چطور میتوانند ابزارهای کمکی نظیر Narrator یا voice over یا talkback را روشن کنند تا گزینه های مورد نیاز را برایمان بخواند. همچنین لازم است نکاتی را به آنها بیاموزیم که میتواند روند دریافت کمک را تسهیل کند. مثلاً خوب است برایشان توضیح دهیم که با نگهداشتن موس بر روی یک گزینه علاوه بر نام گزینه، پیغام راهنمای ویندوز در مورد آن هم برای ما خوانده میشود و به این ترتیب ما میتوانیم بر اساس آن محتوا راهنمایی بهتری به عمل آوریم. در مجموع اگر از جمله افرادی هستیم که زیاد در زمینه رایانه به ما مراجعه میشود، خوب است کمی در روش استفاده کاربران بینا از رایانه دقیق شویم تا بتوانیم راهنمایی مؤثرتری ارائه کنیم.
منبع: ایران سپید

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشی, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, گزارش ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

One Response to چطور از کاربران بینای کامپیوتر کمک بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *