دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 11 شهریور ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در پنجاه و پنجمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل به ۹۹۵ گیگابیت بر ثانیه رسید؛ ظرفیت اینترنت داخل بدون تغییر

ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل در ۳ ماهه نخست امسال با افزایش ۲۵۲ گیگابیت بر ثانیه به ۹۹۵ گیگابیت برثانیه رسید.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات، درباره ی آخرین وضعیت شاخص های توسعه ای بخش ارتباطات کشور مربوط به ۳ ماهه نخست امسال، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل که تا پایان سال ۹۵ حدود ۷۴۳ گیگابیت بر ثانیه بود تا پایان خردادماه و با افزایش ۲۵۲ گیگابیت، به ۹۹۵ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

گزارش ها حاکی است، وضعیت ترانزیت ارتباطات بین الملل طی این مدت تغییری نداشته و میزان ترانزیت ارتباطات دیتای بین الملل تا پایان خردادماه ۳ هزار و ۶۰۰ لینک STM۱ اعلام شده است. این درحالی است که مطابق با برنامه ششم توسعه، شرکت ارتباطات زیرساخت موظف شده تا پایان این برنامه، ظرفیت ترانزیت ارتباطات دیتا را به ۳۰ ترابیت برثانیه برساند.

براساس گزارش ارائه شده از سوی وزارت ارتباطات، در ۳ ماهه نخست امسال، حدود ۲ هزار کیلومتر به ظرفیت شبکه کابل فیبرنوری بین شهری کشور افزوده شده است و این ظرفیت از ۶۲ هزار و ۶۰۲ کیلومتر در سال ۹۵ به ۶۴ هزار و ۲۰۵ کیلومتر در خردادماه سال ۹۶ رسیده است.

در همین راستا و با وجود تاکید مکرر وزارت ارتباطات، مبنی بر توسعه شبکه ملی اطلاعات برای جابجایی اطلاعات در داخل کشور، ظرفیت شبکه اینترنت داخلی کشور بدون تغییر نسبت به سال ۹۵ همچنان ۶ هزار و ۸۰۰ گیگابیت برثانیه است و ظرفیت شبکه انتقال تجهیزات فیبرنوری به یکهزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه رسید.

درهمین حال میانگین تاخیر در ارسال بسته های دیتا در شبکه داخلی کشور نیز بهبود یافته و از ۲۰ میلی ثانیه به ۱۹.۶ میلی ثانیه رسیده است.

ایرانسل از بسته های جدید بلند مدت اینترنت همراه رونمایی کرد

ایرانسل بسته های جدید بلند مدت برای کاربران پرمصرف اینترنت را معرفی کرد.

به گزارش زومیت، ایرانسل ۱۲ بسته ی جدید اینترنت بلندمدت را به لیست  طرح های خود اضافه کرد. این طرح ها در بازه های زمانی ۳، ۶ و ۱۲ ماهه ارائه شده  اند و بین ۹ تا ۱۲۰ گیگابایت ترافیک اینترنت در اختیار کاربران قرار می دهند. بسته های جدید اینترنت ایرانسل به شرح زیر هستند.

حجم (گیگابایت):مدت اعتبار (ماه)         قیمت (تومان)

۹             ۳             ۳۳٬۰۰۰

۱۸           ۳             ۴۷٬۰۰۰

۲۴           ۳             ۵۸٬۰۰۰

۳۶           ۳             ۷۵٬۰۰۰

۴۸           ۳             ۹۰٬۰۰۰

۷۲           ۳             ۱۱۰٬۰۰۰

۱۸           ۶             ۵۵٬۰۰۰

۳۶           ۶             ۹۵٬۰۰۰

۴۸           ۶             ۱۱۵٬۰۰۰

۷۲           ۱۲           ۱۵۵٬۰۰۰

۹۶           ۱۲           ۱۸۵٬۰۰۰

۱۲۰        ۱۲           ۱۹۵٬۰۰۰

کاربران ایرانسل می  توانند علاوه بر خرید آنلاین، با کد دستوری 5555# یا از طریق اپلیکیشن ایرانسل من، اقدام به خرید بسته های جدید کنند.

در حال حاضر ۳۰ میلیون گوشی با قابلیت پشتیبانی از نسل سوم شبکه ی موبایل در ایران فعال  هستند که ۲۱.۷ میلیون از آن ها تحت پوشش شبکه ی ایرانسل قرار دارند. ایرانسل را می توان فعال ترین اپراتور در شبکه ی نسل چهار اینترنت نامید؛ این اپراتور با ۱۰,۳۱۰ نود در ۶۱۹ شهر، نزدیک به ۶.۵ میلیون کاربر فعال در شبکه ی 4G دارد. این در حالی است که تعداد گوشی های فعال کشور که از نسل چهار شبکه ی موبایل نیز پشتیبانی می کنند، به ۱۰.۵  میلیون واحد می رسد.

می توانید فهرست کامل تمام بسته های اینترنت همراه ایرانسل را در وب سایت این شرکت مشاهده کنید.

استارتاپ ایرانی تحریم های جدید اپل و محدودیت های آن را شکست!

پس از کشمکش های فراوان، شرکت اپل تکلیف خود را با کسب وکار های ایرانی روشن کرد.

به گزارش زومیت، پیش تر، شرکت اپل گاهی با دلایلی که چندان هم مشخص نبودند بعضی از برنامه های ایرانی را موقتا از اپ استور حذف می کرد یا به  یک باره به روزرسانی های این برنامه ها را منتشر نمی کرد. گاهی هم به روزرسانی برنامه ها را در بازه ای بیشتر از ۲ ماه تأیید یا رد می کرد.

اما این بار اپل، با یک کلام پاسخ بسیاری از برنامه های ایرانی را داد. بند ۵ قوانین و شرایط استفاده از سرویس ها می گوید: «به کشورهای تحت تحریم سرویس داده نمی شود.» شاید متن این پیام را در شبکه های خبری داخلی و خارجی دیده  یا درباره اش شنیده باشید. البته این مسئله برای کاربر ایرانی تازگی ندارد. او بارها و بارها تحریم های ناعادلانه ی شرکت های آمریکایی، کانادایی و حتی استرالیایی را تجربه کرده است. و به خوبی می داند که همیشه راهی برای فرار از تحریم هست.

این بار یک استارتاپ ایرانی، بار این تحریم جدید را به دوش کشیده  است. او توانسته اعتماد کاربران و دیگر کسب وکارها را در مجموعه ای به نام سیب اپ گردآوری کند.

شاید بپرسید: « سیب اپ چیست؟»

سیب اپ یک اپ استور ایرانی  است که با آن می توانید راحت تر و ارزان تر برنامه هایی که دوست دارید را دریافت کنید. می گویم راحت تر، چرا که با سیب اپ نیازی به اپل آیدی، گیفت کار، دستکاری گوشی و تمام کار های دیگری که می گویند بد است، ندارید!

می گویم ارزان تر، چرا که با پرداخت هزینه ای کم می توانید تعداد زیادی برنامه را از سیب اپ دریافت کنید.

جالب است، نه ؟

حال شاید بخواهید بدانید که اصلا چه نیازی به سیب اپ داریم!

نیاز ما وقتی مشخص می شود که بگویم بسیاری از برنامه های بزرگ ایرانی، دیگر تنها در سیب اپ هستند و از اپ استور حذف شده اند. به جز این در سیب اپ می توانید یک معجزه ببینید! شاید هم یک اختراع! در سیب اپ می توانید از برنامه های اجتماعی محبوب مثل تلگرام و واتس اپ و ایمو، چند نسخه و به صورت هم زمان روی  یک گوشی داشته باشید. مهم تر از آن اینکه این برنامه ها همان نسخه ی اصلی بوده و دستکاری شده و غیرقانونی نیستند.

کار به همین جا تمام نمی شود!

در سیب اپ بعضی برنامه های پرکاربرد، به صورت + هم ارائه می شوند. اگر مثالش را بخواهید، برنامه ی واتس اپ+ روح دارد و روی آی  پد نصب می شود.

یوتیوبی که از سیب اپ دریافت می کنید به شما اجازه ی دانلود ویدئو می دهد و با اسپاتیفایش می توانید بدون خرید حساب موزیک  دانلود کنید.

از ویروسی شدن دستگاهتان می ترسید؟

قبل از هرچیز، یادمان باشد که اپل ویروس نمی گیرد. بعد هم قصد ما ارائه ی برنامه های کاربردی  است، نه ویروسی کردنشان ( اگر که ویروسی وجود داشته باشد. ) برای این کار هم با مجوزی که از اپل گرفته ایم، بدون دستکاری برنامه ها را ارائه می کنیم. ( البته مجوز را برای کار مشابهی گرفته بودیم.)

حالا این سیب اپ را از کجا دریافت کنیم؟

دریافت سیب اپ خیلی خیلی ساده  است. کافی  است با گوشی آیفون یا آی پدتان وارد سایت شوید و گزینه ی نصب سیب اپ را لمس کنید. شماره ی تلفن همراهتان را وارد می کنید و سیب اپ روی تلفن شما نصب می شود. بعد هم از تنظیمات تلفن تان برای دسترسی دادن به برنامه استفاده می کنید که توضیحاتش هم در سایت وجود دارد و حالا کار تمام است.

به دنیایی از برنامه های جذاب برای آیفون، خوش آمدید!

دانلود سیب اپ

گلکسی اس 9 برای رقابت با آیفون 8 احتمالا در ماه ژانویه معرفی خواهد شد

سامسونگ احتمالا تصمیم دارد برای رقابت جدی تر با آیفون ۸ اپل، گوشی گلکسی اس ۹ را زودتر از موعد و در ماه ژانویه معرفی کند.

به گزارش زومیت، بسیاری از منابع و متخصصان فعال در حوزه ی موبایل پیش بینی کرده اند که اپل در سال آینده قصد دارد تا از مدل بزرگ تر گوشی هوشمند آیفون ۸ رونمایی کند. نام این مدل آیفون ۹ اعلام شده که به نمایشگری ۶.۴۶ اینچی مجهز خواهد شد. با توجه به این موضوع به نظر می رسد روند توسعه ی نسل بعدی آیفون زودتر از زمان معمول شروع شده است. حال گزارشی تازه از کره ی جنوبی منتشر شده که بر اساس آن گفته می شود کمپانی سامسونگ نیز فرآیند تولید نسل بعدی گوشی هوشمند پرچمدار خود یعنی گلکسی اس ۹ را سرعت بخشیده و احتمال دارد این محصول را در اوایل ماه ژانویه رسما معرفی کند.

ظاهرا سامسونگ دیسپلی پنل های اولد مورد نیاز برای گلکسی اس ۹ را به زودی و از ماه نوامبر آماده خواهد کرد؛ این یعنی آماده شدن پنل های مدل بعدی گوشی پرچمدار سامسونگ، دو ماه زودتر از موعد همیشگی انجام خواهد شد. با توجه به آنچه اشاره شد، به نظر می رسد پرچمدار بعدی سری گلکسی اس سامسونگ پیش از برنامه ی زمانی مرسوم این کمپانی (آوریل تا مارس) معرفی خواهد شد.

منبع این خبر اعلام کرده که نمایشگرهای مورد نیاز برای گوشی های هوشمند سامسونگ معمولا ابتدا به خطوط مونتاژ ارسال می شوند و سپس سایر اجزای دستگاه به یکدیگر متصل خواهند شد و در نهایت دو تا سه ماه پس از ورود پنل ها به چرخه ی خط تولید، شاهد تولید اولین نمونه ی نهایی گوشی های هوشمند مورد نظر خواهیم بود. از آنجا که ارسال صفحه نمایش های مورد نیاز گوشی های هوشمند سری گلکسی اس ۸ سامسونگ از ماه ژانویه آغاز شد، معرفی این محصول نیز در ماه مارس انجام پذیرفت. منابع نزدیک به غول فناوری کره ای مورد بحث بر همین اساس به درستی نتیجه گیری کرده اند که شاید گلکسی اس ۹ زودتر از موعد مورد انتظار و در اواخر ماه ژانویه معرفی شود. منبع این خبر همچنین اشاره کرده که عرضه ی گوشی های سری گلکسی اس ۹ از اواسط ماه فوریه آغاز خواهد شد. ایده ی مطرح شده در بالا چندان هم غیرمنطقی به نظر نمی رسد؛ زیرا بنا به اعلام شایعات، دو گوشی گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس دقیقا با نمایشگرهایی به ابعاد ۵.۷۷ اینچی و ۶.۲۲ اینچ به بازار عرضه خواهند شد؛ نمایشگرهایی که در نسل فعلی این محصولات یعنی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس نیز به کار گرفته شده اند. افزون بر این، طراحی نمایشگر مدل بعدی گوشی های پرچمدار سری گلکسی اس سامسونگ از نوع اینفینیتی دیسپلی خواهند بود. البته سامسونگ باید در این گوشی های جدید، دوربین دوگانه ی مورد استفاده در گلکسی نوت ۸ را با کمی تغییر به گوشی های سری گلکسی اس ۹ خود نیز اضافه کند.

افراد نزدیک به صنعت موبایل اعلام کرده اند که دلیل اصلی افزایش سرعت روند تولید گوشی های هوشمند سری گلکسی اس ۹ سامسونگ، معرفی گوشی هوشمند آیفون ۸ است؛ انتظار می رود گوشی هوشمند آیفون ۸ با استقبال بسیار خوبی از جانب خریداران مواجه شود و به همین دلیل غول فناوری کره ای می خواهد با معرفی زودهنگام گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس، تا جایی که امکان دارد از فروش محصولات خود در برابر رقیبش دفاع کند. با توجه به قیمت آیفون ۸ که در شایعات مختلف بارها به آن اشاره شده، شاید برخی از کاربران این گوشی هوشمند را حداقل تا دو سال پس از خرید، با مدل های جدید تعویض نکنند و بنابراین اگر سامسونگ می خواهد نظر مشتریان آيفون ۸ را به محصولات خود جلب کند، باید گوشی های سری گلکسی اس ۹ را زودتر از موعد به بازار عرضه کند تا شاید بدین طریق بخش کمی از موفقیت آیفون ۸ بکاهد.

ادی کیو از سرپرستی تیم توسعه سیری برکنار شد

بر اساس اطلاعات به روز شده ی صفحه ی مدیران ارشد اپل، ادی کیو از این پس مسئول توسعه ی دستیار دیجیتال سیری نیست.

به گزارش زومیت، بر اساس به روزرسانی جدیدی که در صفحه ی مدیران کمپانی اپل اعمال شده است، ادی کیو از این پس مسئول واحد توسعه ی دستیار هوشمند اپل، موسوم به سیری نیست. این خبر ابتدا توسط وب سایت اپل  اینسایدر منتشر شد. در حال حاضر مسئولیت تیم توسعه ی دستیار دیجیتال سیری بر عهده ی کریگ فدریگی است. فدریگی هم اکنون سمت معاونت ارشد واحد مهندسی نرم افزار اپل را نیز بر عهده دارد.

ادی کیو سرویس ها و نرم افزارهای مبتنی بر اینترنت اپل را ایجاد کرده است و در واقع می توان گفت تمام سرویس های آنلاین کوپرتینویی ها از جمله نقشه، موسیقی، آیتونز، آی کلاد و سیری زیر نظر وی توسعه داده شده اند. اپل اخیرا دو تن از مدیران ارشد واحد تلویزیون شرکت سونی را به استخدام خود درآورده است تا بخش محتوای ویدیویی این شرکت را راه اندازی کنند؛ البته این دو نفر باید در نهایت به کیو گزارش دهند و اکنون با تغییرات سازمانی صورت گرفته و سپرده شدن مسئولیت هدایت تیم توسعه ی سیری به کریگ فدریگی، به نظر می رسد کیو  می تواند زمان بیشتری برای سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری اپل در حوزه ی برنامه نویسی هالیوود صرف کند.

این اقدام همچنین نشان  از افزایش اهمیت دستیار صوتی سیری برای اپل دارد. فدریگی پیش از این در توسعه ی دو سیستم  عامل مک  اواس و آی اواس فعالیت داشته است. حال اپل می خواهد با واگذار کردن مسئولیت توسعه ی سیری به فدریگی، قابلیت های بیشتری به دستیار شخصی خود اضافه کند. اپل می خواهد سیری امکاناتی بیش از تنظیم هشدار، تنظیم یادآور و جستجوی ساده ی اطلاعات به کاربران ارائه دهد تا بدین ترتیب دستیار دیجیتال این شرکت به طور جدی تری با دستیارهای دیجیتال قدرتمند شرکت های آمازون، گوگل و مایکروسافت رقابت کند.

آیفون 7 اس معرفی نمی شود؛ آیفون 8 و آیفون 8 ادیشن، گوشی های جدید اپل خواهند بود

اپل از امسال، پسوند s را از نام آیفون حذف می کند؛ بنابراین، هیچ مدلی با نام آیفون ۷ اس معرفی نمی شود و تمام مدل ها، پسوند ۸ خواهد داشت.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش های منتشرشده، اپل از امسال پسوند s را از آخر نام گوشی های آیفون حذف می کند. طبق این گزارش، نام آیفون های جدید، به جای ۷ اس و ۷ اس پلاس، ۸ و ۸ پلاس خواهد بود؛ این موضوع باعث شده است نام آیفون رده بالا با نمایشگر اولد، نامعلوم بماند.

روز گذشته، دو گزارش در مورد نسل جدید آیفون های اپل منتشر شد. بر اساس گزارش اول که به وب سایت iculture.nl مربوط است، آیفون هزار دلاری با نمایشگر اولد بدون حاشیه، آیفون اکس (iPhone X) یا آیفون ۱۰ (حرف X در زبان یونانی به معنای عدد ۱۰ است) نام خواهد داشت. پیش از این هم نام آیفون اکس توسط تحلیل گران وال استریت استفاده شده بود.

به جز این مورد، روز گذشته و در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ (IFA 2017)، تعدادی از سازندگان لوازم جانبی آیفون در مصاحبه با وب سایت 9to5Mac اعلام کردند که اپل در جریان مراسم ۲۱ شهریور، سه گوشی جدید معرفی می کند: دو مدل آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس که جایگزین مدل های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس خواهند شد و مدل هزار دلاری با نمایشگر اولد که آیفون ۸ ادیشن (iPhone 8 Edition) نام خواهد داشت.

در حال حاضر هیچ اطلاعات موثقی در مورد نام گوشی های جدید اپل وجود ندارد؛ بنابراین ممکن است که هر دو ادعا، کاملا اشتباه باشند و اپل از همان روند نام گذاری آیفون های ۷ اس و آیفون ۸ استفاده کند. با وجود این، تجربه نشان داده است که می توان تا حد زیادی به اطلاعاتی که توسط سازندگان لوازم جانبی فاش می شود، اعتماد کرد.

اپل قرار است در جریان مراسم ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریورماه) از نسل جدید گوشی های آیفون رونمایی کند. به احتمال زیاد در این مراسم سه گوشی معرفی می شود که دو مدل جایگزین آیفون ۷ و آيفون ۷ پلاس خواهند شد و مورد سوم، یک گوشی لوکس با نمایشگر ۵.۸ اینچی اولد بدون حاشیه خواهد بود؛ به علاوه انتظار می رود که در این مراسم، نسل جدید اپل تی وی با پشتیبانی از محتوای 4K و نسل جدید اپل واچ با پشتیبانی از شبکه های مخابراتی LTE هم معرفی شود.

یوتیوب با تغییرات گسترده ظاهری و لوگوی جدید به روزرسانی شد

پس از سال ها، یوتیوب را با لوگوی جدیدی مشاهده خواهیم کرد. تغییرات ظاهری برنامه در اپلیکیشن و همچنین امکان پخش تمام صفحه ویدیوهای عمودی نیز در یوتیوب اجرایی شد.

به گزارش زومیت، به لطف تغییرات جدید، یوتیوب با لوگوی جدیدی قابل مشاهده است. در این به روزرسانی، لوگوی نوستالژیک و ساده ی یوتیوب با تغییراتی جزیی، جای خود را به لوگوی جدیدی داده و شاهد ظاهری جدید و از نو طراحی شده در اپلیکیشن موبایل آن هستیم. در لوگوی جدید، زمینه ی قرمز رنگی که در زیر Tube قرار داشت به قبل از لوگو منتقل شده و با آیکون “پلی” ادغام شده است. همچنین طراحی محیط برنامه در اپلیکیشن موبایل نیز به صورت متریال از نو طراحی شده است و محیط چشم نواز تری را مهیا کرده است.

جدا از تغییرات ظاهری، یک امکان بسیار کاربردی دیگر نیز در نسخه ی جدید یوتیوب فعال شده است که مطمئنا باعث خرسندی کاربران موبایل خواهد بود؛ حتما تاکنون بارها ویدیوهای عمودی را که در سمت راست و چپ زمینه ی سیاه داشته و قادر به پخش تمام صفحه بدون این حاشیه های سیاه نبودند را مشاهده کرده اید. از این پس امکان نمایش ویدیوهای عمودی نیز به یوتیوب اضافه شده و دیگر شاهد این حاشیه های مشکی و آزاردهنده نخواهید بود و می توانید ویدیوهای عمودی را به صورت تمام صفحه در موبایل مشاهده کنید.

نکته ی جالب اضافه شدن امکانات یوتیوب موبایل و دسکتاپ به یکدیگر در آینده ای نزدیک است. به زودی امکان تغییر سرعت پخش ویدیو که تنها در دسکتاپ ممکن بود به نسخه موبایل، و کوچک کردن ویدیوی در حال پخش که تنها در موبایل ممکن بود به نسخه دسکتاپ اضافه خواهد شد.

سن دیسک از میکرو اس‌دی ۴۰۰ گیگابایتی در ایفا ۲۰۱۷ رونمایی کرد

کمپانی سن دیسک در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، با درنوردیدن محدودیت های کارت های حافظه ی میکرو اس دی، از یک مدل ۴۰۰ گیگابایتی رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، این شرکت پرظرفیت ترین کارت حافظه ی میکرو اس دی جهان را با ظرفیت ۴۰۰ گیگابایت معرفی کرد. این مقدار یک افزایش معنادار در مقایسه با میکرو اس دی ۲۵۶ گیگابایتی معرفی شده در سال گذشته محسوب می شود. این کارت حافظه ی جدید ظرفیت بالایی را به گوشی های هوشمند، دوربین ها یا هر وسیله ی دیگری که از کارت حافظه ی میکرو اس دی استفاده می کند اضافه خواهد کرد. در حال حاضر، ظرفیت استاندارد حافظه ی جانبی برای گوشی های هوشمند حداکثر تا ۲ ترابایت است؛ در نتیجه این کارت حافظه ی ۴۰۰ گیگابایتی با گوشی های هوشمندی که اخیرا معرفی شده اند نظیر ال جی وی۳۰ و اکسپریا ایکس زد وان کاملا سازگار خواهد بود.

سرعت این کارت حافظه ی میکرو اس دی تا ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می رسد که مقدار کاملا مناسبی برای ضبط ویدئوهای 4K با دوربین گوشی هوشمند محسوب می شود. با وجود این ظرفیت بالا، هنگام عکاسی یا فیلم برداری دیگر نگران پر شدن حجم حافظه ی خود نخواهید بود. با چنین سرعت بالایی، سن دیسک ادعا می کند که کاربران می توانند در هر دقیقه ۱۲۰۰ عکس روی آن منتقل کنند. این کارت حافظه ی جدید از استاندارد A1 نیز پشتیبانی می کند؛ بدین مفهوم که در صورت نصب اپلیکیشن ها روی این کارت حافظه، قادر خواهد بود تا آن ها را سریع تر روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید.

سن دیسک برای این مدل جدید کارت میکرو اس دی خود تا ۱۰ سال گارانتی ارائه می دهد و آن را با برچسب قیمت ۲۴۹ دلار به فروش می رساند. این مقدار برای چنین قطعه ی کوچکی تاحدودی گران به نظر می آید؛ اما این قیمت در طول ۶ ماه آینده به شدت کاهش خواهد یافت. این موضوع در مورد کارت های حافظه ی میکرو اس دی ۲۰۰ گیگابایتی و ۲۵۶ گیگابایتی که قبلا عرضه شده اند اتفاق افتاده است. برای مثال مدل ۲۵۶ گیگابایتی در زمان عرضه با قیمت ۲۴۹ دلار قابل سفارش بود، اما اکنون بسته به بازارهای مختلف، تنها با پرداخت ۱۰۰ دلار می توانید صاحب آن شوید. این کارت حافظه ی جدید برای کسانی که به ذخیره سازی حجم بالایی از فیلم ها و آلبوم های موسیقی علاقه مند هستند یا امکان استفاده از محتوای ابری را در هر زمان یا مکان ندارند، کاملا ایده آل خواهد بود.

هدفون گردنی جدید جبرا Elite 25e با عمر باتری ۱۸ ساعته در ایفا 2017 معرفی شد

جبرا یک هدفون جدید از نوع گردنی در ایفا ۲۰۱۷ معرفی کرده که با هر بار شارژ تا ۱۸ ساعت می توانید با آن کار کنید.

به گزارش زومیت، کمپانی جبرا (Jabra) در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ برلین، از هدفون گردنی جدید خود موسوم به Elite 25e رونمایی کرد. در این محصول همانند بسیاری از هدفون هایی که به تازگی معرفی شده اند، اولیت اصلی شرکت سازنده بر ارائه ی عمرباتری مناسب بوده است. هدفون جدید کمپانی جبرا با هر بار شارژ کامل امکان ۱۸ ساعت مکالمه ی بی وقفه و یا پخش موسیقی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. علاوه بر این Elite 25e می تواند تا ۲۲ روز در حالت آماده  به کار باقی بماند.

افزون بر عمر باتری بسیار قابل توجهی که هدفون Elite 25e ارائه می دهد، باید اشاره کنیم که این محصول از گواهی آی پی ۵۴ نیز بهره می برد و این یعنی در برابر نفوذ آب مقاوم است. این دستگاه امکان اتصال به هشت دستگاه بلوتوثی دیگر را دارد. همچنین امکان استفاده از دو اتصال بلوتوثی همزمان با این هدفون ها فراهم است؛ این یعنی شما به راحتی و بدون نیاز به انجام مراحل مختلف می توانید بین حالت گوش دادن به موسیقی و پاسخ دادن به یک تماس تلفنی صوتی، جابه جا شوید. علاوه بر این روی هدفون Elite 25e یک دکمه ی فیزیکی اختصاصی برای کنترل صدا تعبیه شده که با یک بار لمس آن می توانید به دستیار صوتی گوگل اسیستنت یا اپل سیری دسترسی یابید. تمام این ویژگی ها بدین منظور طراحی شده اند تا کاربر بتواند تا جایی که امکان دارد از نگه  داشتن گوشی هوشمند در دستان خود، دور بماند.

هدفون  Elite 25e باعث می شود تا آنجا که امکان دارد از دست گرفتن گوشی خود دور بمانید.

وزن این هدفون ۴۸ گرم است. طراحی بخش نگه دارنده ی گردنی این محصول نیز جدید و انعطاف پذیر است. همچنین گیرنده های گوش در این محصول به نحوی طراحی شده تا به خوبی داخل گوش کاربر جای گیرد، به نحوی که وی احساس راحتی داشته باشد و صدا نیز بهتر پخش شود. قیمت در نظر گرفته شده برای هدفون  Elite 25e کمپانی جبرا معادل ۷۹.۹۹ دلار است و به همین دلیل می توان گفت که محصول مورد بحث در این دسته بندی، ارزان ترین گزینه ی موجود نیست، اما شما با پرداخت این مبلغ از قابلیت های مختلفی بهره مند خواهید شد که مهم ترین آن عمرباتری بسیار خوب Elite 25e است. در واقع اکثر کاربران با هر بار شارژ هدفون نامبرده می توانند تا چند روز با آن کار کنند.

البته باید توجه داشته باشید که کیفیت پخش صوت Elite 25e نسبت به برخی دیگر از مدل های هدفون های بی سیم کمپانی جبرا پایین تر است. افزون بر آنچه گفته شد، مشخصات فنی و طراحی هدفون جدید مورد بحث با هدفون های گردنی هالو اسمارت کمپانی جبرا که قبلا به بازار عرضه  شده ، تقریبا یکسان است. هدفون هالو اسمارت هم اکنون با قیمتی ارزان تر نسبت به Elite 25e در دسترس مشتریان قرار دارد و قابلیت هایی مشابه با این هدفون جدید را به کاربران ارائه می دهد. علاوه بر این عمر باتری هالو اسمارت معادل ۱۷ ساعت است.

امکان پیش خرید هدفون های گردنی بی سیم Elite 25e کمپانی جبرا از همین حالا و از طریق وب سایت رسمی این شرکت فراهم شده است.

ساعت های هوشمند تام‌ تام سن بدن شما را محاسبه می کنند

یک کمپانی هلندی در نمایشگاه ایفا اعلام کرده است که به زودی امکان محاسبه ی سن بدن (فیتنس) را از طریق ساعت های هوشمندش ارائه می دهد.

به گزارش زومیت، تام تام، کمپانی هلندی سازنده ی نرم افزارهای نقشه کشی، دستگاه های مسیریابی قابل حمل و ساعت های جی پی اس، به زودی یک به روزرسانی نرم افزاری برای دستگاه های پوشیدنی اش منتشر می کند که سن بدن (فیتنس) شما را محاسبه می کند.

اما پیش از آنکه در مورد تخمین سن بدن هیجان زده یا شاید ناراحت شوید، در نظر داشته باشید که این قابلیت جدید براساس اندازه گیری متریک که در حال حاضر در اکثر دستگاه های ردیابی تندرستی موجود است انجام می شود؛ سپس نتیجه ی کار با میانگین جهانی مقایسه و سن شما تعیین می شود.

از طریق یک به روزرسانی نرم افزاری که روی ساعت های اسپارک ۳ کاردیو و اندونچر تام تام اجرا می شود، تام تام حداکثر اکسیژن مصرفی شما را اندازه گیری و آن را با افراد همسن و همجنس شما در سرتاسر جهان مقایسه می کند؛ سپس با ارائه ی تمرینات ورزشی براساس سن بدن افراد، به کاربران انگیزه می دهد.

تام تام می گوید قصد ارائه ی تمرینات ورزشی بیشتری را به صورت شخصی سازی شده روی دستگاه هایش دارد تا به کاربران در دستیابی به سن بدن مناسب یاری برساند.

سن بدن تاحدودی یک قابلیت جدید در دنیای پوشیدنی های مخصوص ردیابی فعالیت ها محسوب می شود. باشگاه ها بیش از یک دهه است که سن بدن را براساس برآوردهای قطبی ارائه می دهند، اما این قابلیت نیازمند تجهیزات بیشتری است.

در ماه آوریل امسال، کمپانی گارمین اعلام کرد که از طریق برخی از مچ بندهای هوشمندش و براساس سطوح اکسیژن حین ورزش، سن بدن را محاسبه خواهد کرد. کمپانی فیت بیت نیز سطح «کاردیو فیتنس» کاربران را با افراد دیگر در گروه سنی مشابه مقایسه می کند. این قابلیت نیز براساس حداکثر میزان اکسیژن مصرفی حین انجام یک تمرین ورزشی عمل می کند.

اکنون تام تام نیز در حال ورود به این عرصه است تا از طریق نرم افزاری، قابلیت های بیشتری را به محصولات پوشیدنی اش بیاورد. این کمپانی اعلام کرده است که قابلیت محاسبه ی سن بدن، ماه آینده برای ساعت های سازگار منتشر خواهد شد.

کشف درمانی معجزه آسا برای مقابله با بیماری های قلبی

محققان آمریکایی دریافته اند که استفاده از نوعی داروی ضد التهاب می تواند خطر حمله ی قلبی را کاهش دهد. این محققان می گویند، کشف آن ها بزرگ ترین دستاورد از زمان توسعه داروهای استاتین است.

به گزارش زومیت، برای بیماران مبتلا به حمله قلبی، داروی تزریقی ضد التهابی به نام «کاناکینومب» تجویز می شود که به گفته محققان می تواند خطر مرگ ومیر ناشی از انواع سرطان را کاهش دهد. به گفته ی محققان، این دارو حتی می تواند داروی جایگزینی برای جلوگیری از مرگ ناشی از سرطان باشد. این دارو به طور معمول تنها برای برخی التهاب های خاص تجویز می شود.

استاتین ها گروهی از داروهای کاهنده ی کلسترول خون هستند که برای جلوگیری از حمله ی قلبی تجویز می شوند. اما با وجود تجویز استاتین، به طور منظم حدود یک چهارم از افرادی که دچار حمله ی قلبی شده اند، در خلال پنج سال پس از آن، دوباره یک حمله ی قلبی دیگر را تجربه می کنند. باور بر این است که این حملات قلبی عمدتا به دلیل التهاب شریان های قلب است.

در این مطالعه که به رهبری محققانی از بيمارستان بريگ هام و زنان در ماساچوست انجام گرفت، تاثیر بخشی عامل ضد التهاب مورد آزمایش قرار گرفت. در این مطالعه بیش از ۱۰ هزار بیمار که دچار حمله ی قلبی شده بودند و در آزمایش خون آن ها نتایج التهاب مثبت بود، مورد آزمایش قرار گرفتند. همه ی بیماران دوز بالایی استاتین و همچنین کاناکینومب دریافت کردند. این تزریق ها هر سه ماه انجام گرفت و آزمایش فوق تا ۴ سال به طول انجامید.

محققان گزارش کردند که بیمارانی که کاناکینومب دریافت کرده اند، کاهش ۱۵ درصدی خطر ابتلا به بیماریهای مرتبط به قلبی عروقی از جمله سکته های مغزی و قلبی کشنده و غیر کشنده را داشته اند. همچنین نیاز به پروسه های متداولی همچون عمل قلب باز و کارگذاری استینت هم تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. دکتر پل ریدکر، محقق ارشد این مطالعه، از این پیشرفت به عنوان «شروع یک عصر جدید درمانی» نام برد. او گفت: برای نخستین بار توانستیم، به طور قطع نشان دهیم که کاهش التهاب جدا از (کاهش کلسترول خون) می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. این کشف نتایج مثبت زیادی خواهد داشت. این کشف می تواند، روش کاملا جدیدی برای درمان بیماران باشد و ممکن است که بتوانیم با این روش نتایج درمان های انجام شده روی جمعیت بیماران خطرناک را به طرز چشم گیری بهبود بخشیم.

ریدکر گفت که استفاده از داروهای ضد التهاب، پس از دستیابی به شیوه زندگی مناسب (شامل ورزش و عدم مصرف دخانیات) و سپس گروه داروهای استاتین ها، موفقیت بزرگ دیگری در زمینه ی مقابله با بیماریهای قلبی است. او گفت:

در طول زندگی ام، شاهد سه دوره ی پیشگیرانه مهم برای درمان بیماریهای قلبی عروقی بوده ام. در ابتدا، اهمیت رژیم غذایی، ورزش و ترک سیگار را کشف کردیم. در مرحله ی دوم ارزش فوق العاده ی داروهای کاهنده چربی مانند استاتین ها را مشاهده کردیم و اکنون هم در شروع دوره سوم هستیم.

اما با این  وجود، محققان می گویند که این درمان جدید برخی معایب هم دارد. محققان گزارش کرده اند، احتمال مرگ ناشی از یک عفونت شدید در حدود یک نفر در بین هر هزار درمان وجود دارد، هرچند با کاهش چشم گیر مرگ ومیر ناشی انواع سرطان این مورد چندان نگران کننده به نظر نمی رسد. در واقع به دلایلی نامشخص، این درمان می تواند، تا بیش از ۷۵ درصد، میزان مرگ ومیر ناشی از سرطان ریه را کاهش دهد. محققان هم اکنون می خواهند، آزمایش های بیشتری را برای بررسی آثار داروی کاناکینومب در مقابل سرطان انجام دهند.

طرح فولکس واگن برای ساخت کوپه الکتریکی شیروکو

شرکت فولکس واگن در حال برنامه ریزی تبدیل هاچبک سه در شیروکو به یک کوپه  الکتریکی با قدرت ۳۰۰ اسب بخار است.

به گزارش زومیت، فولکس واگن اکنون قصد ندارد که مدل هاچ بک خودروی I.D. که به اندازه ی مدل گلف است را روانه ی بازار کند، اما با توجه به گزارش اتو اکسپرس، این شرکت در حال پیش تولید کوپه ی کاملا جدید شیروکو با پلت فرم الکتریکی MEB است.

خودروی الکتریکی شیروکو می تواند محدوده رانندگی نزدیک به خودروهای الکتریکی کنونی فولکس، ارائه دهد و از نظر شکل هم ممکن است مشابهت هایی با آخرین مدل شیروکو داشته باشد. طبق گزارش اتو اکسپرس با نصب پلت فرم MEB روی خودروی جدید شیروکو، این کوپه جدید دو درب می تواند با باتری های مختلفی سازگاری پیدا کند. استفاده از باتری های جدید باعث افزایش محدوده رانندگی شیروکو بین ۲۰۰ تا ۳۷۵ مایل (۳۲۰ تا ۶۰۰ کیلومتر) می شود.

همچنین انعطاف پذیری پلت فرم MEB به خودروی جدید فولکس واگن اجازه می دهد تا با موتورهای الکتریکی مختلف به بازار عرضه شود. به احتمال زیاد شیروکو الکتریکی از یک موتور برقی با قدرت ۱۷۰ اسب بخار برای به حرکت درآوردن چرخ های جلو استفاده می کند. مدل های دیگر این خودرو می تواند شامل نسخه ی ۳۰۰ اسب بخار با دو موتور الکتریکی جلو و عقب باشد که قدرت را به هر چهار چرخ ارسال می کنند.

از نظر طراحی، شیروکوی جدید نشانه هایی از طراحی خودروی هاچ بک I.D. و ترکیب برخی از ویژگی های آن با شکل خودروی کوپه دو درب شیروکوی فعلی خواهد داشت. فرانک ولش رئیس بخش تحقیق و توسعه فولکس واگن در مورد امکان استفاده از این خودرو، گفت: به نظر من، ما فقط می توانیم از شیروکو برای خودروی کوپه دو نفره اسپرت استفاده کنیم. ما در مورد چگونگی ساخت چنین خودرویی طرح مشخصی نداریم و هنوز فکر می کنیم که آیا ما یک خودروی مفهومی جالب بر اساس پلت فرم الکتریکی بسازیم یا نه؛ ولی به هر حال چنین خودرویی می تواند یک محصول عالی و سرگرم کننده باشد. ما در مورد گزینه هایی برای یک کوپه ی کوچک جدید فکر می کنیم و در حال کار بر روی یک طرح مفهومی برای خودروهای جوان پسند هستیم. فولکس واگن همیشه یک پیشنهاد برای علاقه مندان خودروهای هیجان انگیز دارد.

کامیون برقی شرکت کامینز، پیش از تسلا رونمایی شد

به نظر می رسد که با ورود شرکت کامینز به بازار کامیون های برقی، تسلا رقیب سرسختی، پیش رو خواهد داشت.

به گزارش زومیت، شرکت آمریکایی کامینز (Cummins) بیشتر در حوزه صنایع سنگین و پیشرانه های دیزل برای کامیون های تجاری و پیکاپ ها شناخته شده است، اما حالا با رونمایی کامیونت مفهومی برقی اِربان هاولر تراکتور (The Class 7 Urban Hauler Tractor )، به دنیای خودروهای برقی وارد شده است. بنظر می رسد برنامه ی تسلا برای رونمایی از کامیونت برقی، تحت تاثیر این محصولِ کامینز قرار گیرد.

این کامیونت برقی که با کد AEOS شناخته می شود حدود ۸ تن وزن دارد، برای حمل بار در مسافت های کوتاه طراحی شده است و با یکبار شارژ تا ۱۶۰ کیلومتر مسافت طی می کند. ظرفیت بار AEOS بیش از ۱۹ تن است که با داشتن پک های باتری ۱۴۰ کیلووات ساعتی در مدت ۱ ساعت فول شارژ می شود. بر اساس شایعات موجود، کامیونت برقی تسلا ۳۲۰ تا ۴۸۰ کیلومتر را با یکبار شارژ طی می کند. مدیران کامینز می گویند که تا سال ۲۰۲۰ و با پیشرفت فناوری شارژ باتری، انتظار می رود که این کامیونت در ۲۰ دقیقه، کاملا شارژ شود.

مدیران کامینز قصد دارند تا در هنگام عرضه این کامیونت در ۲ سال آینده، مدلی با ظرفیت مسافت بیشتر که از پیشرانه دیزل به عنوان ژنراتور برای شارژ باتری ها استفاده کند را رونمایی کنند؛ که البته با روش به کار گرفته شده در شورولت ولت متفاوت است. این مدل ظرفیت مسافت را تا ۴۸۰ کیلومتر افزایش می دهد و آلایندگی آن در مقایسه با کامیون های دیزل-هیبرید تا ۵۰ درصد کمتر خواهد بود.

کامینز معتقد است که تا سال ۲۰۱۹ این کامیونت وارد جاده ها می شود و البته هدف این شرکت مونتاژ کامل نیست، بلکه بیشتر به دنبال تامین کردن باتری و سیستم قوای محرکه است. پیشرانه ی تمام برقی جدید، مورد مهمی است که البته به تنهایی کارایی لازم را ندارد و با کاهش مقاومت لاستیک ها و حفظ انرژی ترمزها می توان حداکثر مسافت آنرا، افزایش داد.

مدیران کامینز معتقد هستند که پنل های خورشیدی روی سقف این کامیونت، در مصرف انرژی تاثیر بسزایی خواهند گذاشت و با وجود دوربین به جای آینه های بغل، آیرودینامیک بهتری حاصل می شود. البته استفاده از دوربین بغل در خودروهای سواری و کامیون ها، هنوز در آمریکا قانونی نیست.

شاید تسلا معروف‎ترین شرکتی باشد که به دنبال ساخت وسائل نقلیه برقی است ولی، به هیچ وجه تنها شرکت فعال در این زمینه محسوب نمی شود. ریچ فریلند، مدیرعامل کامینز می گوید: به عنوان یک شرکت شناخته شده در صنایع سنگین تجاری و با داشتن شبکه خدمات پس از فروش بی رقیب در امریکا، شرکت ما بیش از هر برند دیگر، شانس در دست گرفتن بازارِ این فناوری جدید را دارد. ما از تمام تجربه و ظرفیت خود برای برنده شدن در این رقابت، استفاده خواهیم کرد.در یک قرن گذشته، توانایی تولید، خلاقیت و انطباق پذیری، به موفقیت ما کمک زیادی کرده است و اطمینان داریم که در مسیر درستی قرار داریم و دوباره موفق خواهیم شد.

کامینز بیش از ۱۰۰ سال سابقه ی صنعتی دارد و حالا در ساخت خودروهای برقی، با شرکت های نوپایی چون خودروسازی نیکولا (Nikola Motor Company) و شرکت اتوبوس سازی پراترا (Proterra) وارد رقابت می شود.

دانشمندان به علت کاهش سطح آب دریای خزر پی بردند

خزر، بزرگ ترین دریاچه ی جهان، تبخیر می شود و ساحل آن گسترش می یابد که همین موضوع دانشمندان را نگران کرده است.

به گزارش زومیت، دریای خزر، که بین کشورهای اروپایی و آسیایی قرار گرفته، در دو دهه ی گذشته به آرامی تبخیر شده است و مطالعات جدید نشان می دهند که افزایش دمای زمین که به تغییرات اقلیمی ارتباط دارد، باعث سرعت گرفتن تبخیر این دریاچه شده است؛ دمایی که تا کنون نظیر آن دیده نشده است. طبق گفته های گروهی از تحلیل گران به رهبری پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین، سطح آب دریای خزر از سال ۱۹۹۶ تا به امروز، هر سال حدود ۷ سانتی متر کاهش یافته است. پایین ترین میزان سطح آب دریای خزر، در سال ۱۹۷۰ ثبت شده است و پژوهشگران می گویند اگر این روند کاهشی ادامه داشته باشد، سطح آب این دریاچه ی غول آسا که کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان با آن مرز مشترک دارند، باز هم به همان مقداری که در سال ۱۹۷۰ بود خواهد رسید.

پژوهشگران می گویند دمای هوایی که با سطح آب دریای خزر در تماس است، در مقایسه با دمایی که در سال ۱۹۷۹ ثبت شده بود، حدود ۱ درجه ی سلسیوس افزایش یافته است. این افزایش دما باعث افزایش سرعت تبخیر آب شده است و احتمالاً تغییرات اقلیمی بی دلیل نبوده اند. سطح آب دریای خزر در طول صده های گذشته، بارها کم و زیاد شده است؛ اما شدت آن ها زیاد نبوده است. تغییرات شدید سطح آب دریای خزر در قرن اخیر، نشان می دهند که این تبخیر، به علت افزایش دما بوده است که تأثیر مستقیمی بر سطح آب این دریا گذاشته است.

کلارک ویلسون، ژئوفیزیک دان عضو این گروه پژوهشی، می گوید: دما، همان عاملی است که باعث افزایش و کاهش سطح آب دریای خزر در بازه های زمانی طولانی می شود و کنترل میزان تبخیر آب این دریا را در دستان خود گرفته است.

این گروه پژوهشی، مطالعه روی دریای خزر را خیلی اتفاقی آغاز کردند. آن ها می گویند وقتی که در سال ۲۰۰۲ مشغول جمع آوری داده های ماهواره ای برای مأموریت میدان گرانشی GRACE (بازیابی گرانش و آزمایش آب و هوا) بودند، به طور اتفاقی مسئله ی دریای خزر ذهن آن ها را به خود مشغول کرد و آن ها مطالعه روی این دریا را آغاز کردند. پژوهشگران با تطبیق دادن داده های GRACE و اندازه گیری هایی که روی زمین انجام شده بودند، متوجه شدند نوسانات سطح آب دریای خزر غیرطبیعی است.

کلارک ویلسون در این خصوص می گوید: این مسئله، ما را به پرسش فعلی کشاند. این که چرا در میزان سطح آب این دریا تغییراتی چند متری ایجاد می شود. ما باید آن را درک کنیم. دریای خزر، مکان بسیار جالبی است و پژوهشگران برای مدت زیادی روی آن بررسی و مطالعه انجام داده اند؛ اما واقعاً دلیل این تغییرات مشخص نشده بود.

با جستجو در داده های ماهواره ای و جمع آوری سوابق بارشی در دوره های مختلف و همچنین بررسی میزان آب های ورودی از رودخانه ها به این دریا، بالاخره مشخص شد که تأثیرات تبخیر آب روی این دریا، بیش از هر عامل دیگری است. به عبارت دیگر، میزان تبخیر آب، بیش از بارش باران و آب های ورودی است و همین باعث می شود که سطح آب روندی کاهشی داشته باشد.

اَنی کَزنِیو، زمین شناسی از آژانس فضایی فرانسه (CNES) می گوید: اگر دمای هوا در ناحیه ای که دریای خزر در آن قرار گرفته همچنان روند افزایشی داشته باشد، نرخ تبخیر آب نیز افزایش می یابد. اگر آب هایی که از رودخانه ها به این دریا وارد می شوند باز هم کاهش یابد و زهکشی طبیعی و یا مصنوعی از این دریا ادامه یابد، این عدم تعادل همچنان ادامه می یابد و افزایش بارش نیز در این روند تأثیر نمی گذارد.

مدل های آب و هوایی کنونی نشان می دهند که اگر این روند روبه افزایش تبخیر ادامه داشته باشد، تا ۷۵ سال آینده آب های شمالی دریای خزر به طور کامل خشک می شوند. بخش شمالی این دریا کم عمق ترین ناحیه آن است، به طوری که آب در این نواحی کم تر از ۵ متر عمق دارد. به عبارت دیگر، آب زیادی برای تبخیر باقی نمانده است و به زودی این ناحیه خشک می شود. طبق گفته پژوهشگران، این مطالعه روی تخمین هایی برای تعیین چگونگی انجام این تبخیر تمرکز ندارد؛ اما یک چنین پژوهش بزرگی می تواند به دانشمندانی که قصد دارند به زودی روی دریای خزر مطالعه کنند، کمک کند.

این اولین باری نیست که یکی از آب های سطحی به دلیل تغییرات گسترده ی جوی از بین می رود و مطمئناً آخرین نیز نخواهد بود.

کلارک ویلسون در این خصوص می گوید: اگر می خواهید مرحله ی بعدی اتفاقاتی که به دلیل تبخیر رخ می دهند را ببینید، کافیست به مدل های آب و هوایی مختلف نگاهی بیاندازید یا این که پیش  بینی های کلی را که در مورد افزایش دما وجود دارند ببینید. در این صورت می توانید ذهنیتی از آن چه که قرار است برای دریای خزر رخ دهد داشته باشید. تصور کنید که سطح این دریا همچنان چند متر کاهش یابد؛ در این صورت اندازه ی دریا کوچک می شود و بیشتر قسمت های آن خشک می شود.

نتایج این پژوهش ها در نشریه ی Geophysical Research Letters منتشر شده است.

کهکشانی دوردست، چیزهای جدیدی در مورد جهان می گوید

یک کهکشان که در فاصله ی ۵ میلیارد سال نوری آن  طرف تر قرار گرفته، شگفتی های جدیدی را در مورد جهان به ما می گوید.

به گزارش زومیت، برای نخستین بار، دانشمندان میدان مغناطیسی کهکشانی را مشاهده کرده اند که ۵ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد. این کهکشان، اطلاعات بسیار با ارزشی را در مورد شکل گیری و تکامل مغناطیس در جهان، در اختیار دانشمندان قرار داده است. پژوهشگران اکنون می توانند با قاطعیت بگویند تقریباً تمام اجرامی که در عالم شناخته شده هستند، خاصیت مغناطیسی دارند.

ستاره شناسان به تازگی با مشاهده ی یک کهکشان که در فاصله ی ۵ میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته، دریافته اند که این کهکشان دارای میدانی مغناطیسی همچون میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری است. تا به این لحظه، میدان مغناطیسی کهکشانی با این فاصله، دیده نشده بود و این کشف بزرگ، می تواند سرنخ های مهمی را در مورد چگونگی شکل گیری و تکامل مغناطیس در جهان به ما ارائه دهد.

از آن جایی که این کهکشان در فاصله ی ۵ میلیارد سال نوری از راه شیری قرار گرفته؛ بنابراین بدیهی است که ۵ میلیارد سال جوان تر از کهکشان ما است. این مشاهده ی جدید نشان داد که پیکربندی و قدرت میدان مغناطیسی این کهکشان، دقیقاً مشابه کهکشان راه شیری است. این شواهد نشان می دهند که میدان مغناطیسی کهکشان ها، در همان مراحل ابتدایی زندگی کهکشان ها به وجود می آیند و شرایطی پایدار را برای این کهکشان ها فراهم می کنند.

پروفسور برایان گَنسلِر از انستیتو ستاره شناسی و اخترفیزیک دانلَپ واقع در دانشگاه تورنتو، می گوید: شواهد جدید نشان می دهند که مغناطیس، در ابتدای زندگی کهکشان و طی فرآیندی طبیعی به وجود می آید؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که هر جرم آسمانی دارای خاصیت مغناطیسی است. این موضوع نشان می دهد که ما برای درک بهتر جهان، باید ابتدا مغناطیس را درک کنیم.

پژوهشگران برای مطالعه روی چگونگی تکامل میدان های مغناطیسی، باید ابتدا به رصد کهکشان های زیادی که در فواصل مختلفی از زمین قرار گرفته اند، بپردازند؛ این مشاهدات، داده های با ارزشی از کهکشان هایی با سن های متفاوت را در اختیار پژوهشگران می گذارد. متأسفانه در حال حاضر روشی برای مشاهده ی مستقیم میدان های مغناطیسی وجود ندارد و این یعنی انجام مشاهدات مختلف از کهکشان ها، کار ساده ای نخواهد بود.

اما این پایان ماجرا نیست؛ دانشمندان می خواهند با استفاده از اثر چرخش فارادی، مشاهدات خود را انجام دهند. اثر چرخش فارادی یا اثر فارادی در فضا را می توان به اثر انگشتی کیهانی تشبیه کرد که نور به هنگام عبور از میدان های مغناطیسی بر جای می گذارد. مشاهده ی این اثر، توسط اختروشی که در آن سوی کهکشان قرار گرفته، امکان پذیر می شود. نوری که از جانب اختروش منتشر می شود، به هنگام عبور از میدان مغناطیسی کهکشان، اثری از خود بر جای می گذارد که می توان به کمک اثر فاردی، روی آن مطالعه انجام داد.

رمز و راز مغناطیس

مغناطیس در تمام کیهان وجود دارد. سحابی های گازی، ستاره ها، سیاره ها، کهکشان ها و حتی خود جهان، همگی مغناطیسی هستند. وقتی که گفته می شود جرمی جامد مانند زمین، مغناطیسی است؛ به این معناست که هسته ی این جرم، همچون یک آهنربای بزرگ دو قطبی عمل می کند. با این حال، میدان های مغناطیسی بزرگ کهکشان ها، مانند کهکشان راه شیری، کم تر شناخته شده هستند. عامل به وجود آورنده ی میدان مغناطیسی کهکشان ها، هسته ی آن ها نیست؛ بلکه توسط تعداد بی شماری از الکترون ها که در فضای بی کران شناور هستند به وجود آمده است. همین موضوع توضیح می دهد که چرا میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری میلیون ها بار ضعیف تر از میدان مغناطیسی زمین است و تک قطبی مخالف ندارد. این در حالی است که دیگر کهکشان های همسایه، همگی قطب های مغناطیسی دارند.

پروفسور برایان گَنسلِر می گوید: کسی نمی داند که مغناطیس کهکشانی از کجا می آید و چگونه ایجاد می شود؛ اما در حال حاضر، ما سرنخی مهم را به دست آورده ایم که می تواند ما را در جهت حل این معما، یاری دهد. ما این کار را به کمک استخراج اطلاعاتی ۵ میلیارد ساله از کهکشانی دوردست انجام خواهیم داد.

حق با گَنسلِر است و ما در حال حاضر دانش زیادی از مغناطیس کیهانی نداریم؛ اما کمی با تأثیرات آن آشنا هستیم. وجود مغناطیس برای شکل گیری ستاره هایی نظیر خورشید و سیاره هایی نظیر زمین، بسیار ضروری است. مغناطیس از سیاره ی ما در برابر تابش مخرب کیهانی محافظت می کند. مغناطیس در فضا، ذراتی با سرعت و انرژی بالا تولید می کند و این ذرات می توانند جهش های تصادفی ژنتیکی را روی زمین ایجاد کنند و فرآیند تکامل موجودات را به پیش ببرند. به بیان دیگر، مغناطیس، حیات و جهانی که ما می شناسیم را شکل می دهد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *