دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 14 اسفند ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی و دومين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

شاتل موبایل پروانه اپراتور مجازی گرفت

شرکت شاتل موبایل، پروانه ی اپراتور مجازی گرفت تا بتواند خدمات تلفن همراه ارائه دهد. این دومین پروانه ی اپراتور مجازی ایران است.

به گزارش زومیت، دومین پروانه ی اپراتور مجازی تلفن همراه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نام شرکت شاتل موبایل صادر شد تا پس از شرکت کیش سل پارس، به عنوان دومین شرکت دارنده ی پروانه ی MVNO در ایران شناخته شود.

عصر سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ شرکت توسعه ارتباطات همراه شاتل (شاتل موبایل) موفق به دریافت «پروانه نوع اول اپراتور مجازی تلفن همراه» یا همان (Full MVNO) شد تا بتواند شبکه ی تجاری تلفن همراه خود را در بستر فراهم شده توسط اپراتورهای اصلی ارائه دهد.

ارتباطات همراه شاتل در ایام دهه ی فجر قراردادش را با رایتل امضاء کرد و با ارسال آن به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توانست روز ۱۰ اسفند ۹۵ مجوز اپراتور مجازی تلفن همراه بگیرد و نام خود را به عنوان دومین اپراتور مجازی ثبت شده در کشورمان ثبت کند.

شاتل موبایل به عنوان ارائه کننده ی خدمات ارتباطی سیار مبتنی بر شبکه های تلفن همراه و خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم بر پایه ی فناوری TD-LTE گروه شرکت های شاتل، خدمات ارتباطی همگرای ثابت و همراه بر پایه ی اینترنت را به صورت یکپارچه، به مشترکین خود ارائه خواهد کرد.

اپراتورهای مجازی نوع اول (Full MVNO) با تأمین تمامی امکانات، تجهیزات فنی و هسته شبکه و با به کارگیری زیرساخت رادیویی شبکه های تلفن همراه موجود، خدمات نوآورانه و متمایزی به مشترکین خود ارائه می کنند.

اپراتورهای مجازی می توانند با هر سه شبکه ی تلفن همراه ایران یعنی رایتل، ایرانسل و همراه اول قرارداد امضاء کنند. این احتمال وجود دارد که در صورت موافقت نهایی شاتل موبایل با همراه اول و ایرانسل، قرارداد این اپراتور مجازی با این دو اپراتور قدیمی نیز به امضاء خواهد رسید.

شماره  تلفن های اپراتورهای مجازی با پیش شماره ۰۹۹۹ آغاز می شوند که هنوز اطلاعاتی از کد مخصوص شاتل موبایل یعنی پس از ۰۹۹۹ ارائه نشده است.

باید منتظر گرفتن پروانه ی دیگر رقبا در بخش اپراتور مجازی از جمله های وب و فناپ باشیم.

اینترنت از فردا تفکیک قیمت می شود

به گفتهی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قیمت اینترنت داخلی و خارجی از فردا برای کاربران تفکیک می شود.

به گزارش زومیت، قیمت پهنای باند اینترنت داخلی و خارجی بر اساس اختیار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از فردا تفکیک و به صورت جداگانه محاسبه می شود.

علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد تفکیک پهنای باند اینترنت داخلی و خارجی از ۱۵ اسفند ۱۳۹۵، اعلام کرد با اختیاری که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داد، دستورالعمل تفکیک پهنای باند داخلی و خارجی هفته ی پیش امضاء و ابلاغ شد تا روش تفکیک مشخص شود.

به گفته ی عمیدیان، در مرحله ی اول همه ی اپراتورهای اینترنت ثابت و همراه موظف شده اند سایت  های دارای ترافیک داخلی را به کاربران اعلام کنند تا در صورت استفاده کاربران از این سایت ها، ۵۰ درصد تخفیف نسبت به قیمت اینترنت بین الملل دریافت کنند.

در مرحله ی بعدی و تا اردیبهشت ۹۶، علاوه بر تفکیک ترافیک داخلی و خارجی، ترافیکی که از ixp-ها (مراکز تبادل ترافیک داده) عبور می کند یا عبور نمی کند نیز تفکیک خواهد شد.

رئیس رگولاتوری گفت که اپراتورها برای اجرای این تفکیک مشتاق هستند؛ زیرا می خواهند از شرکت ارتباطات زیرساخت تخفیف بگیرند و پس از آن به مشتریان خود تخفیف بدهند که این دستورالعمل به طور روشن فرایند را مشخص کرده است.

معاون وزیر ارتباطات درباره ی تغییرات ایجاد شده برای کاربران از ۱۵ اسفند و گزارش اپراتورهای متخلف به رگولاتوری توضیح داد: «در روز ۱۵ اسفند اپراتورهای اینترنت ثابت و سیار، سایت هایی را به عنوان سایت های پر ترافیک و دارای ترافیک داخلی اعلام می کنند. در این روز از سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همه ی ترافیک داخلی که از IXP به سمت اپراتورها می رود، به عنوان ترافیک داخلی محسوب می شود.»

او ادامه داد: «کاربران نیز برای تست کیفی سرویس های دریافت شده از سوی اپراتورها، با ابزارهای تست سرعت و پهنای باند که در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفته است، می توانند سرعت و کیفیت سایت های داخلی را بسنجند؛ اگر در نهایت ۵۰ درصد تخفیف در استفاده از سایت های داخلی برای آن ها اعمال نشده بود، موضوع را به رگولاتوری اعلام کنند تا این سازمان با اپراتورهای خاطی برخورد کند.»

اولین پژو 2008 در ایران تولید شد

اولین خودروی پژو 2008 تولید ایران در کارخانه ی ایکاپ از خط تولید بیرون آمد.

به گزارش زومیت، اولین خودروی پژو ۲۰۰۸ در ایران تولید شد. پژو ۲۰۰۸ به عنوان اولین خودروی ساخت کارخانه ایکاپ (شرکت مشترک ایران خودرو و پژو) در ایران تولید شد تا قبل از سال نو فروخته شود.

خودروی پژو ۲۰۰۸ با ظاهر جدیدی که سال ۲۰۱۶ در اروپا رونمایی شده است، در ایران تولید شد. این خودرو همان پژو ۲۰۰۸ فیس لیفت شده یا پژو ۲۰۰۸ نیوفیس است.

این خودرو که ساخت آن در کارخانه ی ایکاپ از روز چهارشنبه آغاز شده است، اولین ثمره ی قراردادهای پسابرجامی صنعت خودروی ایران است.

پژو ۲۰۰۸ تولید ایران دارای پیشرانه ی PureTech دارای فناوری توربوشارژ با حجم ۱۶۰۰ سی سی و توان خروجی ۱۶۳ اسب بخار است که با جعبه  دنده ی اتوماتیک ۶ سرعته با فناوری Quick Shift ارائه می شود.

قیمت پژو ۲۰۰۸ در ایران هنوز مشخص نشده است اما بر اساس اعلام کارشناسان ایکاپ و ایران خودرو در نمایشگاه خودرو تهران، قیمت پژو ۲۰۰۸ در ایران رقمی میان ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در تمامی آپشن ها خواهد بود.

قرار است در فاز اول تعداد ۳ هزار خودروی پژو ۲۰۰۸ در ایران تولید شود. بر اساس برخی شنیده ها بر خلاف اعلام قبلی ایران خودرو، این خودرو اردیبهشت ۹۶ ثبت نام رسمی و در ماه خرداد تحویل مشتریان خواهد شد.

صفحه نمایش سفری، کروزکنترل و محدود کننده سرعت، سیستم تهویه اتوماتیک،  سنسور دوربین پارک عقب، ۶ کیسه هوا و  شیشه ها و آینه های برقی برخی از امکانات پژو ۲۰۰۸ تولید ایران است.

قابلیت انتقال وجه در واتس اپ به زودی برای کاربران فراهم خواهد شد

برایان اکتون (Brian Acton)، یکی از بنیان گذاران اپلیکیشن واتس اپ (WhatsApp)، اعلام کرد که به زودی قابلیت انتقال وجه در واتس اپ برای کاربران این پیام رسان محبوب ایجاد خواهد شد. به گفته اکتون، قرار است این ویژگی برای تسهیل روند انتقال وجه کاربران در برنامه واتس اپ گنجانده شود.

تبادل مالی کاربران با قابلیت انتقال وجه در واتس اپ

به گزارش گجتنیوز، برایان اکتون، از بنیان گذاران واتس اپ و از کارمندان قدیمی یاهو در جدیدترین اظهارات خود از ایجاد قابلیت انتقال وجه در واتس اپ در آینده نزدیک خبر داد. به این ترتیب، این پیام رسان محبوب نیز به زودی وارد بخش پرداخت وجه نقد شده و کاربران می توانند از این قابلیت استفاده کنند. با استفاده از قابلیت جدید انتقال وجه در واتس اپ ، کاربران این مسنجر می توانند بدون آن که به نصب اپلیکیشن پرداخت دیگری نیاز داشته باشند، با یکدیگر تبادل مالی داشته باشند.

اپلیکیشن واتس اپ در 6 اسفند، 8 ساله شد و به همین مناسبت ویژگی های جدید دیگری نیز به آن اضافه شده است. اخیرا این نرم افزار پیام رسان به کاربران خود اجازه داد تا عکس و فیلم های خود را به استاتوس اضافه کنند و وضعیت خود را به صورت تصویری با مخاطبان به اشتراک بگذارند. همچنین پیش از آن، قابلیت تایید دو مرحله ای هویت کاربران با هدف ایجاد یک لایه امنیتی جدید به این مسنجر محبوب اضافه شده بود که امنیت حساب کاربران را تا اندازه زیادی افزایش داد. هم اکنون کاربران واتس اپ می توانند از این قابلیت ها استفاده کنند و به زودی نیز ویژگی جدید انتقال وجه به آن اضافه خواهد شد. واتس اپ قصد دارد با اضافه کردن این امکانات جدید سهم بیشتری را در برابر دیگر مسنجرهای محبوب نزد کاربران جهان کسب کند.

اپلیکیشن واتس اپ یک پیام رسان فوری برای گوشی های هوشمند اندروید و آیفون است که توسط  شرکت سهامی واتس اپ ساخته شد و یان کوم (Jan Koum)، موسس شرکت و سازنده این برنامه است.

سایز ضمیمه فایل جیمیل به 50 مگابایت افزایش پیدا کرد

در این که جیمیل یکی از بزرگترین ارائه کنندگان سرویس ایمیل در جهان است شکی نیست، اما این سرویس از هر لحاظ نمی تواند عالی باشد. برخی از کاربران گوگل احتمالا از محدودیت سایز ضمیمه فایل جیمیل ناراضی هستند. در گذشته این سرویس تنها به کاربران جیمیل اجازه دریافت ایمیل هایی حاوی فایل های ضمیمه تا سقف 25 مگابایت را می داد؛ بنابراین اگر ایمیل ارسالی به شما حاوی فایلی بزرگ تر از این میزان بود، به صورت خودکار مسدود می شد. گوگل حالا رسما تایید کرده است که سایز ضمیمه فایل جیمیل در بخش دریافت به 50 مگابایت افزایش پیدا کرده است.

به گزارش گجتنیوز، به معنای ساده، کاربران این سرویس ایمیل زین پس قادر خواهند بود تا در ایمیل های دریافتی خود فایل های ضمیمه شده تا سقف حجم 50 مگابایت را نیز مشاهده کنند. البته محدودیت 25 مگابایت همچنان برای ارسال کنندگان ایمیل ها پابجا است. احتمالا شما هم متعجب شده اید که چطور ممکن است در حالی که می توانید فایل هایی تا سقف 50 مگابایت را دریافت کنید، چرا قادر به ارسال ضمیمه ای با چنین حجم نخواهید بود. این به دلیل آن است که بسیاری از سرویس دهندگان ایمیل ها ممکن است چنین محدودیتی را برای کاربران خود در نظر نگرفته باشند و شما مشکلی از این بابت برای دریافت ایمیل ها نداشته باشید.

آیا سایز ضمیمه فایل جیمیل برای ایمیل های ارسالی کاربران نیز افزایش پیدا خواهد کرد؟

کمپانی گوگل این خبر را دیروز طی یک پست در وبلاگ G Suite منتشر کرد و رسما خبر افزایش سایز ضمیمه فایل جیمیل به 50 مگابایت را اعلام کرد. بنابراین آن ها دیگر ایمیل های حاوی شرایط جدید را مسدود نخواهند کرد تا گام مثبت دیگری را در ارائه خدمات به کاربرانشان برداشته باشند. بدون شک این حذف محدودیت می تواند نویدبخش تغییر رویه ای خوب از سوی شرکت گوگل باشد و ما را امیدوار سازد تا در آینده ای نزدیک شاهد افزایش حجم سایز ضمیمه های ارسالی از سوی کاربران این سرویس نیز باشیم.

مایکروسافت حجم به روزرسانی ویندوز را تا 35 درصد کاهش می دهد

امروز خبری خوشحال کننده برای طرفداران ویندوز و به خصوص کسانی که خواهان سرعت بیشتر در دانلود آپدیت های این سیستم عامل هستند، منتشر شد. بنا به اعلام مایکروسافت، «پلتفرم به روزرسانی یکپارچه» (Unified Update Platform) که از ماه نوامبر سال گذشته میلادی در دسترس اینسایدرهای ویندوز قرار گرفته است، اواخر فصل بهار و با انتشار به روزرسانی سازندگان ویندوز 10، برای تمامی کاربران قابل استفاده خواهد بود.

به گزارش دیجی رو، «پلتفرم به روزرسانی یکپارچه» در کنار قابلیت های خوبی که در زمینه زمان بندی دانلود آپدیت ها دارد، به طور قابل ملاحظه ای حجم به روزرسانی  ها را نیز کاهش خواهد داد و کاربران با انتشار ویرایش جدیدی از ویندوز دیگر مجبور نخواهند بود کل بیلد سیستم عامل خود را دانلود نمایند.

این قابلیت جدید که با عنوان بسته های دانلود مجزا نیز معرفی شده است، از لحاظ تکنیکی بدین معنا خواهد بود که کاربران از این پس تنها چیزی را دانلود خواهند کرد که به آن نیاز دارند. به کمک این ویژگی، فایل هایی که در سیستم وجود دارند بررسی شده و از آن ها برای ساخت دوباره ویرایش جدید ویندوز استفاده خواهد شد. با وجود اینکه این کار در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسد اما بنا به گفته مایکروسافت دشواری های فنی زیادی در این مسیر وجود داشته است.

با این حساب، به روزرسانی سازندگان (Creators Update) که قرار است تا چند ماه دیگر عرضه شود، همچنان از حجم بالایی برخوردار خواهد بود و کاربران مجبور به دانلود بیلد کامل ویندوز خواهند بود، اما پس از آن به روزرسانی های بزرگی که برای این سیستم عامل عرضه خواهند شد دارای حجمی بسیار کم تر بوده و با کاهش حجم حدوداً 35 درصدی مواجه خواهند بود.

نسخه 2.3 اندروید استودیو با چندین قابلیت جدید عرضه شد

گوگل اخیراً نسخه جدیدی از برنامه اندروید استودیو (Android Studio) را عرضه کرده و کسانی که در زمینه طراحی اپلیکیشن های اندرویدی فعالیت می کنند مطمئناً از مشاهده قابلیت های اضافه شده به این نسخه جدید بسیار خوشحال خواهند شد.

به گزارش دیجی رو، اندروید استودیو 2.3 بیش از هر چیز بر روی بهبود IDE تمرکز کرده است. اما از دیگر قابلیت های اضافه شده به این نسخه جدید نیز می توان به پشتیبانی از فرمت WebP برای تصاویر اپلیکیشن ها، و همچنین پشتیبانی از کتابخانه ConstraintLayout و پالت ویجت در ویرایشگر طرح (Layout Editor) اشاره کرد.

علاوه بر این، گوگل اقدام به اضافه کردن یک دستیار لینک اپلیکیشن جدید نموده است که با استفاده از آن توسعه دهندگان قادر به ساخت و دریافت یک دید کلی و جامع از آدرس هایی که در اپلیکیشن های خود قرار داده اند، خواهند بود. همچنین، توسعه دهندگان اندرویدی اکنون می توانند از دکمه های اجرای بهبود یافته ای که در برنامه تعبیه شده برای داشتن تجربه  اجرای لحظه ای روان تر اپلیکیشن های خود، استفاده کنند.

در نهایت اینکه گوگل در نسخه جدید اندروید استودیو پشتیبانی مناسب تری از کپی و پیست متن ارائه کرده تا کار کسانی که اپلیکیشن های خود را بر روی شبیه سازهای اندروید تست می کنند، آسان تر از پیش شود. این قابلیت ویژه پیش از این و در پی تقاضای بالای کاربران به برنامه اضافه شده بود و حالا با سیستم های شبیه ساز x86 Google API تراز 19 (اندروید 4.4 کیت کت) و بالاتر کاملاً سازگار می باشد.

در نسخه 2.3 اندروید استودیو چندین تغییر ریز و درشت دیگر نیز روی داده که از آن جمله می توان به گزینه ای برای جستجوی material icon wizard، تغییر رابط کاربری اجرای لحظه ای (instant run) و ایجاد کش (cache)، اشاره کرد. بنابراین اگر از طراحان اپلیکیشن های اندرویدی هستید، پیشنهاد می کنیم این نسخه جدید را از دست ندهید.

سامسونگ نام تجاری Infinity Display را برای نمایشگر گلکسی اس 8 ثبت کرد

سامسونگ نام تجاری Infinity Display را برای گلکسی اس ۸ ثبت کرده است که به نمایشگر بزرگ با حاشیه های خمیده در این گوشی اشاره دارد.

به گزارش زومیت، بسیاری از شایعات و تصاویر منتشر شده در رابطه با گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ نشان از این دارند که کره ای ها گوشی هوشمند پرچم دار جدید خود را به نمایشگری بزرگ با لبه های خمیده و نسبت بالای نمایشگر به پنل جلویی راهی بازار خواهند کرد. بنا بر شنیده ها، سامسونگ نمایشگر گلکسی اس ۸ را Infinity Display می خواند و حتی نام تجاری Infinity Display را به ثبت رسانده است.

اسناد به ثبت رسیده در دفتر ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده ی آمریکا جزئیات زیادی در مورد ثبت این نام تجاری ارائه نکرده اند و تنها می توان این موضوع را استنباط کرد که این نمایشگر در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته دلیل نبود اطلاعات کافی در خصوص این نام تجاری کاملا روشن است؛ سامسونگ نمی خواهد تا زمان رونمایی از گوشی هوشمند خود، اطلاعات زیادی در این رابطه ارائه کند. البته نمی توان سامسونگ را در حفظ اسرار چندان هم موفق خواند؛ چراکه در روزهای اخیر پس از انتشار رندرهای منتسب به گلکسی اس ۸، تصاویری واقعی از این گوشی هوشمند فاش شده است که جزئیات زیادی از این گوشی هوشمند نمایش می دهند.

در تصاویر فاش شده می توان شباهت زیاد گلکسی اس ۸ را با نسل پیشین این گوشی هوشمند یا گلکسی اس ۷ اج مشاهده کرد. البته طراحی خمیده ی لبه ها در مقایسه با گلکسی اس ۷ اج بهبود پیدا کرده است. افزایش سایز نمایشگر با وجود ثابت ماندن سایز گوشی، منجر به حذف کلید فیزیکی در جلو به همراه سنسور اثر انگشت شده است. انتظار می رود سنسور اثر انگشت گلکسی اس ۸ به پشت گوشی منتقل شود و در کنار دوربین قرار گیرد. همچنین علاوه بر کلید فیزیکی پاور و تغییر حجم صدا که در لبه ها قرار می گیرند، کلید فیزیکی دیگری نیز در نظر گرفته شده که مخصوص دستیار صوتی هوشمند بیکسبی سامسونگ است.

باید دید سامسونگ در مراسم ۹ فروردین  گوشی هوشمند خود را با چه مشخصات فنی و ظاهری رونمایی و راهی بازار خواهد کرد.

گوشی موبایل 800 ساله کشف شد !

به گزارش زوم تک به نقل از وب سایت vonpress شی ای تاریخی کشف شده است که شباهت بسیار زیادی به گوشی های موبایل دارد . این تصاویر در کانال یوتیوب یکی از رسانه های خبری منتشر شد . براساس این گزارش این شی تاریخی در شهر Fuschl am See،در کشور اتریش پیدا شده است .

براساس تصاویر منتشر شده از این گوشی تاریخی ، شماره های موجود در این گوشی ، با خطوط میخی نوشته شده است که نشانگر این است که این اثر تاریخی از سمت سومری ها ارائه شده است .

اگر اطلاعات منتشر شده در مورد این گوشی واقعیت داشته باشد می توان این گوشی را به عنوان قدیمی ترین گوشی موبایل در جهان و تاریخ بشر معرفی کرد .

براساس گزارش های منتشر شده در مورد این گوشی قدیمی ، مبدا این گوشی به خاورمیانه و عراق کنونی میرسد چرا که خطوط بکار رفته در این گوشی با خطوط سومری نوشته شده است اما این اثر تاریخی از اتریش کشف شده است ، که شاید ردپای قاچاقچیان آثار تاریخی  در این  موضوع را نشان می دهد .

شک هایی در مورد واقعی بودن این گوشی وجود دارد ، اما با توجه به اطلاعاتی که دانشمندان در مورد این اثر تاریخی مطرح شده است احتمال واقعی بودن این گوشی به عنوان قدیمی ترین گوشی جهان مطرح می شود .

با SoundR بر اساس خلق و خویتان آهنگ گوش کنید

بارها و بارها هدفونتان را بر روی گوش هایتان گذاشته اید و آن موسیقی ای که در لحظه دوست دارید بشنوید را اجرا کرده اید. ممکن است بخواهید بسته به خلق و خویتان (و یا به زبان عامیانه مودتان) به انواع مختلف از موسیقی گوش بدهید. ما یک خبر خوب برایتان آورده ایم!

به گزارش زومتک، برنامه “SoundR” به شما در پیدا کردن موسیقی بر اساس سبک، فعالیت، چگونگی احساساتتان کمک خواهد کرد. در واقع، کافیست در هر شرایط به برنامه “SoundR” مراجعه کنید تا بنا به احساسات لحظه ایتان موسیقی های دوست داشتنی اجرا شود.

از مزیت های این برنامه آن است که کاملا رایگان بوده و شما برای استفاده از آن نیاز به ثبت نام نخواهید داشت. ظاهر برنامه و یا رابط کاربری سرگرم کننده است و با حباب های رنگارنگ مختلف تزئین شده است. حباب های جالب توجه بر اساس احساسات، سبک و فعالیت (صبح، مهمانی و…) چیده شده اند و شما می توانید آن ها را بر اساس میلتان انتخاب کنید.

انتخاب از میان حباب ها کمی سخت است اما اگر یکی از آن ها انتخاب کنید فهرست بیشماری از آهنگ ها در دسترستان قرار خواهد گرفت.

برنامه از Soundcloud نشئت گرفته است و راه سرگرم کننده ای برای کشف موسیقی های جدید می باشد. رابط کاربری برنامه متفکرانه ساخته و پرداخته شده است. برای هربار چک کردن فهرست آهنگ هایتان می توانید به لینک خودتان سر بزنید و با انتخاب آهنگ های مورد علاقه تان یک فهرست از آهنگ های پخش شده درست کنید.

ربات احساساتی Emys برای آموزش زبان به کودکان عرضه می شود

یک شرکت تحت عنوان “Flash Robotics” با طرح ریزی یک ربات با نام “Emys” قرار است به کودکان زبان های دیگر را تدریس کند. این در حالیست که بسیاری از اپلیکیشن ها، برنامه های تلویزیونی و بازی ها در تلاش هستند تا زبان را از طریق فرآیند “تکرار” به خورد مغز کودکان بدهند. اما ربات Emys ممکن است به دلیل تبلت منحصر به فرد درون ساخته شده و ظاهر بسیار جذاب با ۳ دیسک متحرک و ۲ صفحه نمایش ساعت هوشمند عملکرد موفق تری داشته باشد.

به گزارش زومتک، ربات Emys با الهام گرفتن از به نمایش گذاشتن احساسات به کودکان تدریس خواهد کرد. البته که کودک خارق العاده شما قرار نیست به یک نابغه تبدیل شود اما Flash Robotics تلاش کرده است تا روش آموزش زبان متفاوت تری را در پیش بگیرد و بدین ترتیب، زمان نگاه کردن به صفحه نمایش (برنامه های تلویزیونی و بازی ها) را به حداقل برساند.

Emys برای تدریس وابسته به تگ های RFID می باشد. بدین ترتیب، اگر کودک تصویر برچسب واژه “سگ” را نگه دارد آن را در صفحه نمایش ربات مشاهده می کند. به طور مثال، ربات گفتن واژه مربوط را خواهد شناخت و تصویر آن را به نمایش می گذارد.

ابداع ربات Emys نشان داده است باید قدر کودکان را دانست. آن ها بدین وسیله مجبور نخواهند شد تا زمان زیادی را صرف خیره شدن در صفحه های نمایش دیگر کنند. همچنان که مطمئن نیستیم آموزش زبان به کودکان از طریق یادگیری واژگان گسترده استراتژی موفقیت آمیزی باشد اما مشخص است کارکرد Emys مشابه به Dora The Explorer شود.

برای ما انسان ها ابداع و پیشرفت ربات ها در صنعت رباتیک بسیار قابل توجه و تاثیرگذار است. به خصوص که اگر پای احساسات در میان باشد. به طور مثال، اگر سمت راست ربات را لمس کنید متوجه واکنش منفی آن خواهید شد. درست مانند یک حیوان خانگی که با هر لمس شما احساسات متفاوت را در معرض اجرا می گذارند.

Emys دارای یک دوربین بر روی صورت می باشد که از طریق آن حالات چهره کودکان را پیگیری می کند و به دنبال آن ارتباط برقرار می کند. Emys مدام چشم هایش را باز و بسته کرده و دیسک ها را حرکت می دهد. و بدین ترتیب، قصد دارد بی قراری انسان ها را تقلید کند. مطمئنا شما تا پیش از Emys هیچ ربات مشابه دیگری را ندیده اید.

این ربات از ژوئن سال ۲۰۱۸ با شروع قیمت ۳۹۹ دلار عرضه خواهد شد.

ساخت کامپیوتر با استفاده از مولکول DNA

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ساخت کامپیوتر با استفاده از مولکول DNA کاملا ممکن است.

به گزارش زومیت، طرحی تئوری که برای دهه ها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده بود، به تازگی یک گام دیگر به واقعیت نزدیک تر شده است. گروهی از دانشمندان دانشگاه منچستر با سرپرستی پروفسور راس دی. کینگ یک دستگاه جدید محاسباتی ساخته اند که روند کار آن مبتنی بر DNA است. اگر تعریف شما از DNA به عنوان کدی برای ایجاد زندگی است، در آن صورت خیلی دشوار نخواهد بود که پی ببرید چنین ماده ای توان آن را دارد که کاربردهای دیگری نیز داشته باشد. همان طور که چهار پروتئین مهم موجود در DNA می توانند ترکیب شوند و به گلبول های سفید خون فرمان حمله به آلودگی بدهند یا اینکه باعث رویش و رشد مو شوند؛ به همین ترتیب این پروتئین ها می توانند از نظر تئوری به منظور تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده های مربوط به آب و هوا یا موارد دیگر به کار گرفته شوند.

کامپیوترهای کنونی از تعدادی متناهی پردازنده برای انجام این نوع اعمال استفاده می کنند. دستگاهی که از مولکول های DNA استفاده کند، می تواند کارکرد بیشتری به منظور انجام بسیاری از محاسبات به طور هم زمان، از خود نشان دهد؛ کارکردی که در ظاهر بدون محدودیت به نظر می رسد. کامپیوترهای کوانتومی با اینکه هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، باز هم می توانند عملیات مورد نظر را به صورت هم زمان پردازش کنند؛ با این حال هنوز نیاز به اعمال تنظیمات خاصی برای انجام این کار دارند؛ تنظیماتی که سودمندی مطلوب کامپیوترهای کوانتومی را محدود می کند. نکته ی جالب در مورد کامپیوترهای ساخته شده بر مبنای DNA این است که محدودیت های موجود در کامپیوترهای کوانتومی را ندارند. پروفسور کینگ در گفتگو با پایگاه Popular Mechanics در این باره چنین توضیح داد: تصور کنید که یک کامپیوتر در حال جستجوی یک پیچ راه (ماز یا maze) است و در این روند به یک نقطه ی انتخاب می رسد. انتخاب ها شامل یک مسیر منتهی به سمت چپ و دیگری هم مسیری منتهی به سمت راست هستند. کامپیوترهای الکترونیکی نیاز دارند تا انتخاب کنند که اول باید کدام مسیر را دنبال کنند. اما کامپیوترهای جدید ما نیاز به انتخاب یک مسیر ندارند؛ برای اینکه آن ها می توانند خود را به نوعی تکثیر کنند و هر دو مسیر را در یک زمان دنبال کنند و در نتیجه قادر باشند پاسخ مورد نظر را به صورت سریع تری پیدا کنند.

اگر در یک مک بوک به جای سیلیکون از مولکول های DNA استفاده شود؛ به عنوان مثال، این دستگاه دارای قدرت پردازشی به مقدار هزار برابر مقدار فعلی خواهد شد و در عین حال از انرژی به مراتب کمتری استفاده خواهد کرد. البته بدیهی است که قرار نیست کمپانی اپل در مدل بعدی مک بوک پروی خود از مولکول های DNA استفاده کند؛ در واقع قرار نیست این اتفاق به این زودی ها رخ دهد. اما به هر حال کار پژوهشگران دانشگاه منچستر یک گام بلند به سوی ساخت دستگاه های محاسباتی کارآمدتر و با سرعت بیشتر در آینده به شمار می رود.

ساعت هوشمند Gear S3 ابزاری هوشمند برای تندرستی شما !

ساعت های هوشمند ابزاری بسیار کاربردی برای ورزش تندرستی به شمار می رود . در این مقاله به بررسی ساعت هوشمند Gear S3 خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

به گزارش زومتک، ساعت های هوشمند ترکیبی خلاقانه از عادت های قدیمی با شیوه های هوشمند جدید هستند. ساعت Gear S3 هوشمندی را بازتعریف می کند و در کنار کارایی و ظاهر یک ساعت کلاسیک، امکاناتی دوچندان در اختیار کاربر قرار می دهد تا به روز باشد و سریع تر با دنیای اطرافش ارتباط برقرار کند. البته برقراری ارتباط تنها کاربرد این ساعت نیست. ساعت Gear S3 مانند یک مربی شخصی تمام فعالیت های ورزشی صاحبش را زیر نظر می گیرد و به او این امکان را می دهد تا در لحظه در جریان سوخت  و ساز و فعالیت های بدنی خود قرار گیرد. بدین ترتیب همیشه به اصطلاح می توان روی فرم بود و به نحو مطلوب تر و علمی تری ورزش کرد.

شماره قدم ها

پیاده روی اثر مستقیم روی سلامتی دارد. البته نه هر مدلش، این کار باید اصولی انجام شود تا بتوان وزن را کنترل کرد. پیاده روی صحیح از حملات قلبی و افزایش فشار خون جلوگیری می کند و در عین حال باعث دور شدن خطر ابتلا به دیابت نوع دو می شود. برای سلامت بودن و پیشگیری از خطرات ذکرشده، هر شخص باید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی کند و این کار را منظم و به صورت روتین انجام دهد. اینجاست که ساعت Gear S3 به کمک می آید، ساعتی که با استفاده از سنسورهایش قدم ها را هنگام راه رفتن می شمارد و با کمک سنسور HRM میزان ضربان قلب را اندازه می گیرد. علاوه بر این، با توجه به اطلاعاتی که اپلیکیشن S Health ذخیره می کند، صاحب این ساعت در جریان میزان کالری سوزانده شده خواهد بود.

علاوه بر قدم شماری و محاسبه میزان کالری سوزانده شده، ساعت Gear S3 می تواند تعداد طبقات و افزایش ارتفاع را تشخیص دهد. در ضمن این ساعت هنگامی که فرد در حال دویدن باشد، در بازه های زمانی معینی با اعلام وضعیت و تشویق او، سعی در افزایش روحیه  برای تمرین بهتر و متمرکزتر دارد.

ساعت Gear S3 همچون یک مربی حواسش جمع است و اگر فرد بیش از ۹۰ دقیقه غیرفعال باشد و حرکت نکند، به او اعلام می کند که باید از جایش بلند شود و کمی حرکت کند. همچنین در صورتی که کاربرش سر کار باشد، روی صفحه نمایش خود برخی تمرین های مناسب برای سر کار و پشت  میز را به او نشان می دهد تا از دردها و مشکلات پشت میز نشستن بکاهد و سلامتی کاربر را تضمین کند.

کنترل کالری و مایعات

ساعت Gear S3 ویجت های بسیاری برای ورزش کردن و به طور کلی تناسب اندام دارد. کاربر با توجه به سلیقه، انتظار و کاربرد ویجت ها، از میان گزینه های موجود مواردی را انتخاب می کند. از ویژگی های جالب و بارز ساعت Gear S3 امکان استفاده از ویجت هایی برای کنترل میزان کالری مصرفی و سوزانده شده است. Gear S3 با استفاده از اطلاعات بدن صاحبش از جمله قد، وزن و چنین اطلاعاتی، میزان کالری سوزانده شده هنگام پیاده روی، ورزش و فعالیت های فیزیکی را با تقریب بسیار خوبی محاسبه می کند و از طرفی می توان میزان کالری مصرفی در طول روز را نیز به آن اضافه کرد تا به شکل بهتری وضعیت سلامتی و بدن کنترل شود.

در کنار این موضوع کاربران می توانند با استفاده از ویجت دیگری میزان آب و کافئین روزانه مصرفی خود را در ساعت Gear S3 وارد کنند تا کنترل بیشتری روی وضعیت مصرف کافئین و اتفاقاتی نظیر دی هیدارته شدن بدن هنگام ورزش کردن و پس از آن داشته باشند.

ضدآب و ضدعرق

امکان دیگر و البته بسیار کاربردی این ساعت تاییدیه ضدآب بودنش است. البته این تاییدیه فقط محدود به آب نیست و ساعت Gear S3 در مقابل عرق بدن نیز از خود مقاومت نشان می دهد. این موضوع سبب می شود کاربر Gear S3 بدون هیچ دغدغه و نگرانی ای مبنی بر سوختن یا خراب شدن ساعت، به خاطر قرار گرفتن در مجاورت آب یا عرق بدن، از آن استفاده کند. ساعت Gear S3 به راحتی و به صورت خودکار فعالیت های ورزشی نظیر پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، تمرین های مسگری و مربوط به کمر و یا حرکات قایقی شکل را تشخیص می دهد. این فعالیت ها همگی سبب تعریق زیاد بدن می شوند. در این حالت اگر ساعت هوشمند تاییدیه ضدآب و مقاومت در برابر عرق بدن نداشته باشد، به سرعت آسیب می بیند و احتمال خراب شدنش بسیار زیاد است.

ساعت هوشمند Gear S3 یک بسته کامل سلامتی را در اختیار کاربران می گذارد و به آنان اجازه می دهد در کنار استفاده از ویژگی های یک ساعت کلاسیک و ویژگی های یک گوشی هوشمند، یک مربی شخصی نیز در زندگی و روی مچ خود داشته باشند تا به بهترین شکل ممکن وضعیت آنها را بررسی و مانیتور کند. این ساعت ضمانت می کند که در وضعیت های مختلف زندگی از صاحبش در برابر اضافه وزن و بیماری های جسمی ناشی از عدم فعالیت بدنی محافظت کند.

مدیر عامل آمازون به دنبال ارسال تدارکات به ماه از طریق بلو اوریجین است

این روزها بسیاری از رسانه ها در رابطه با برنامه های آینده بشر برای زندگی در جایی بیرون از کره زمین صحبت می کنند که البته دور از انتظار هم نیست. در شرایطی که برخی افراد ایده های مختلفی برای انجام این کار دارند، مدیرعامل شرکت آمازون، جف بزوس (Jeff Bezos) که صاحب شرکت فضایی خصوصی بلو اریجین (Blue Origin) نیز هست، وجود سرویس ارسالی دقیق به فضا را یکی از عوامل کلیدی برای تمدن های غیر زمینی اعلام کرده و اشتیاق زیادی به ارسال تدارکات به ماه دارد.

به گزارش گجتنیوز، براساس اوراق سفید (گزارش معتبر) بزوس که توسط نویسنده روزنامه واشینگتن پست (که سال 2013 توسط بزوس خریداری شد) یعنی کریستین داونپورت (Christian Davenport) منتشر شده، مدیرعامل شرکت آمازون امیدوار است ناسا، انگیزه های لازم برای راه اندازی سرویسی قمری و تجاری برای ارسال محموله های مختلف به ماه را تا سال 2020 در شرکت های خصوصی ایجاد کند. در این صورت می توانیم شاهد راه اندازی سرویس آمازون پرایم (Amazon Prime) میان زمین و ماه نیز باشیم. همچنین در این گزارش به یک کاوشگر جدید با نام بلو مون (Blue Moon) اشاره شده که به گفته بزوس، توانایی حمل 4535 کیلوگرم (10 هزار پوند) تدارکات و فرود در بخش قطب جنوبی سیاره ماه را دارد.

بلو اوریجین برای ارسال تدارکات به ماه از کاوشگر بلو مون استفاده خواهد کرد

هم اکنون این گزارش در اختیار ناسا و دونالد ترامپ قرار گرفته تا در هر کدام از پروژه های حمل و نقل قمری پیش رو، از شرکت بلو اوریجین استفاده کنند. اشتیاق این شرکت فضایی برای همکاری با ناسا و دولت آمریکا برای انجام پروژه های مربوط به سیاره ماه از آنجایی اهمیت دارد که در دولت اوباما، پروژه های مربوط به مریخ در اولویت قرار داشته و تمایل شرکت های خصوصی به همکاری در مورد ماه نادیده گرفته می شد. هرچند، به نظر دولت ترامپ قصد تغییر این روند را دارد.

درگذشته شایعاتی منتشر شده بود که از تلاش های ناسا برای تسریع در انجام ماموریت فضاپیمای “Space Launch System” (به اختصار: SLS) همراه با خدمه تا سال 2018 خبر داشت. در این ماموریت، کپسول های فضایی “SLS” و “Orion” به دور ماه چرخیده و سپس در زمین خواهند نشست؛ اما زمان انجام آن در اولین بررسی ها زودتر از سال 2021 نبوده است. علاوه بر این، دوشنبه هفته گذشته نیز ایلان ماسک از برنامه های اسپیس ایکس برای ارسال دو توریست فضایی ناشناس برای گردش به دور ماه خبر داده بود.

هرچند، بلو اوریجین روی ارسال تدارکات به ماه تمرکز خواهد کرد و نباید منتظر فرستادن افراد مختلف به این سیاره باشید. همچنین به نظر می رسد کاوشگر بلو مون از تکنولوژی راکت نیو شپرد (New Shepard) کمپانی بلو اوریجین که سال گذشته 5 پرتاب و فرود موفقیت آمیز داشت، بهره گیرد.

براساس این گزارش، بزوس خواستار محلی برای فرود کاوشگر در نزدیکی دهانه شکلتون (Shackleton Crater) واقع در قطب جنوبی ماه شده است چراکه در آن منطقه، نور خورشید تقریبا به صورت مداوم تابیده و نیروی مورد نیاز برای پنل های خورشیدی این کاوشگر تامین خواهد شد. به علاوه از آب موجود در آن نزدیکی نیز می توان به عنوان منبعی برای سوخت راکت استفاده کرد.

اینکه یک شرکت خصوصی قانونا اجازه درخواست چنین چیزی را دارد یا نه هنوز مشخص نشده است. هرچند، در پیمان فضایی ماورای جو (Outer Space Treaty) از درخواست اجرام آسمانی توسط شرکت های خصوصی ممانعت به عمل آمده که متاسفانه جزئیات آن واضح نیست. این مناطق خورشیدی در سیاره ماه را می توان به نوعی ارزشمند تلقی کرد و به عقیده متخصصان، قرار دادن ابزار مختلف در این مکان ها نوعی مالکیت را برای انجام دهندگان آن به وجود خواهد آورد.

به هر صورت، بزوس اعتقاد دارد که اولین همکاری با سازمان های مربوطه، شرایط لازم برای ادامه فعالیت را فراهم خواهد کرد.

ادعای ملاقات فرازمینی ها با انسان در پی انتشار اسناد محرمانه FBI

بحث در مورد موجودات فرازمینی، آدم فضایی ها، یوفوها، ملاقات ها و گزارشات مردم از برخورد نزدیک با این بیگانگان همواره از جذاب ترین موضوعات بوده اند. در حالی که بسیاری از مردم و یوفولوژیست ها در مورد تجربیات خود پیرامون ملاقات فرازمینی ها با انسان بحث و گفتگو می کنند، یک سند محرمانه از FBI توجهات را در این زمینه به خود معطوف می سازد. آیا ما در جهان تنها هستیم؟ آیا این احتمال وجود دارد که گونه ای موجودات فضایی،  در گوشه ای دیگر از کیهان و یا ابعادی دیگر در حال زندگی به سبکی متفاوت یا مشابه با ما باشند؟ پیشنهاد می کنیم اگر شما نیز از علاقمندان به اینگونه موضوعات هستید ما را تا پایان این مطلب همراهی بفرمایید.

ملاقات فرازمینی ها با انسان یکی از بمب های خبری خواهد بود!

به گزارش گجتنیوز، سند منتشر شده در وب سایت FBI، اعلام می کند که نه تنها ما توسط بیگانگان ملاقات شده ایم،  بلکه موجوداتی که برای ملاقات با ما آمده اند از ابعادی دیگر هستند! اگر تاکنون ملاقات فرازمینی ها با انسان ،  محدود به فیلم ها و داستان های علمی و تخیلی بوده باشد،  ممکن است سند منتشر شده از FBI مسئله را به واقعیت اندکی نزدیک تر کند. ملاقات فرازمینی ها با انسان یکی از جذاب ترین رویداد هایی است که در طول تاریخ ممکن است برای انسان پیش بیاید.

اگر چنین رویدادی سرانجام به واقعیت تبدیل شود، به بزرگ ترین اتفاق دنیای نجوم،  کیهان و جهان هستی تبدیل خواهد شد. اینکه آن ها دارای چه تکنولوژی هایی باشند و تا چه اندازه پیشرفته تر از ما هستند از مهم ترین سوالاتی است که در اولین برخورد برایمان پیش می آید. با این حال سند محرمانه ی منتشر شده از FBI، ملاقات فرازمینی ها با انسان را با ذکر جزئیاتی شگفت آور مطرح می کند.

البته لازم به ذکر است که سند مذکور،  توسط سازمان FBI نوشته نشده است. در واقع این سند یک صفحه از داکیومنتی 69 صفحه ای با نام ufo1.pdf بوده که توسط یک مقام ریاست سابق دانشگاهی نوشته شده است.

با این حال، این سند FBI به عنوان یکی از اسناد محرمانه مورد توجه قرار گرفته که در نوع خود بسیار جالب است.

از آن جا که به دلیل قدیمی بودن این سند برخی کلمات به خوبی قابل مشاهده نیستند،  ترجمه آن را برای شما به زبان فارسی در ادامه آورده ایم.این سند در 8 جولای 1947 از سوی FBI تحویل گرفته شده که متن آن به شرح زیر است:

این نامه غیر رسمی،  به شکلی محترمانه برای گروهی از دانشمندان، مقامات دولتی و چند تن از نشریات ارسال شده است. اطلاعات درج شده در این سند بر اساس رویدادهایی فراتر از عادی بوده و ممکن است از سوی بسیاری از دریافت کنندگان آن نادیده گرفته شود؛ با این وجود این یک وظیفه همگانی است که اطلاعات مذکور در اختیار دیگران قرار بگیرد. (نویسنده این مقاله دارای چندین مدرک دانشگاهی بوده و پیش تر مقام ریاست یک مرکز دانشگاهی را بر عهده داشته است.)

وضعیتی بسیار جدی با توجه به پرواز بشقاب های پرنده پیش آمده است،  اگر یکی از این بشقاب های پرنده مورد حمله واقع شود، هواپیمای حمله کننده به طور قطع نابود خواهد شد. ممکن است این واقعیت در اذهان عمومی ایجاد رعب و وحشت کند. داده های اصلی در این رابطه وجود دارند و می بایست که حتما ارائه شوند،  حتی اگر این مسئله غیرقابل تصور و نامفهوم به نظر برسد.

در ادامه ی این نامه،  جزئیاتی وجود دارد که به شرح اطلاعاتی از ملاقات فرازمینی ها با انسان می پردازد:

1- بخشی از دیسک ( بشقاب پرنده ) خدمه را جابه جا می کند. باقی آن ها از راه دور کنترل می شوند.

2- مأموریت آن ها صلح طلبانه به نظر می رسد.

3- آن ها برای مردمان زمین خطرناک نیستند اما از دنیای مخصوص خود آمده اند.

4- آن ها از سیاره (به آن معنایی که ما می شناسیم) نیامده اند، بلکه از جایی آمده اند که درک و فهم آن برای ما غیرممکن است.

5- جسم خدمه و بدنه ی سفینه فضایی شان به طور خودکار متناسب با نرخ تراکم ماده ما شکل می گیرد.

6- دیسک دارای یک نوع انرژی تابشی یا اشعه است که حملات خارجی را به سادگی خنثی می کند. چرا که در هر زمان که اراده کنند از دیدگاه ما نامرئی شده و به بُعدی دیگر می روند.

7- مکانی که آنان از آن جا آمده اند همچون دنیاهای ستاره ای نیست و مربوط به مسئله Lokas یا Talas می شود.

8- آنان را توسط رادیو نمی توان دنبال کرد،  اما این عمل به کمک رادار امکان پذیر است. البته اگر یک سیستم سیگنال برای این ماشین اختراع شود.

تا اینجای گزارش،  اینطور برداشت می شود که ملاقات فرازمینی ها با انسان ، تا چه اندازه می تواند اسرارآمیز و پرهیجان باشد. در انتهای این نامه نیز آمده است:

ما این اطلاعات را ارائه کرده و کار بیشتری از ما ساخته نیست. اجازه دهید با تازه واردها با مهربانی برخورد شود. این مسئولیتی بزرگ بر دوش قدرت هایی است که اهمیت این موضوع را درک می کنند.

ضمیمه: The Lokas سازه ای بیضی شکل و فلزی با قابلیت مقاومت در برابر حرارت های بسیار بالا می باشد که هنوز برای ما قابل درک نیست. قسمت میانی شامل یک آزمایشگاه و قسمت انتهایی آن دارای یک ابزار جنگی می باشد که اساسا از یک دستگاه تامین انرژی فوق العاده پیشرفته ساخته شده است.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *