برنامه های دکتر مسعود پزشکیان برای بهبود کیفیت زندگی معلولین در دولت آینده

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مواضع خود را نسبت به معلولان اعلام کرد.

متن پیام دکتر مسعود پزشکیان به شرح زیر است:

«هموطنان عزیز،

من مسعود پزشکیان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، باور دارم که حقوق شهروندی همه افراد برابر است. باور دارم که افراد دارای معلولیت طی سال های گذشته از جایگاه و منزلت واقعی برای برخورداری از حقوق حقه خود برخوردار نبوده اند. باور دارم که محدودیت آن ها منجر به محرومیت شان از بسیاری از مواهب زندگی شده است، من می دانم که آن ها بخش ارزشمندی از جامعه هستند که کم توجهی سبب تضییع حقوقشان شده است. می دانم عدالت ، حق و برابری فرصت ها برای این قشر ارزشمند جامعه بیش از سایرین محقق شود.

همۀ افراد جامعه باید از شاخص های عمومی رفاه بهره مند شوند. در این میان، افراد دارای معلولیت با تبعیض های آشکار و پنهانی مواجه هستند و به سطح عمومی شاخص های رفاه نظیر «درآمد» و «شغل» نیز نمی رسند. هنوز دسترس پذیری، از یک برنامۀ ملی محروم است و پروژه های مناسب سازی به صورت برنامه های جزیره ای، برنامه ریزی و اجرا می شود. حتی در پایتخت ممکن است چند پروژۀ مناسب سازی از یک استاندارد واحد پیروی نکند.

اگر موفق به کسب رای اعتماد شما شوم ، با نگاهی برابر به همه مردم کشورم بدون تبعیض و بدون تضییع حقوق، به نیازهای افراد دارای معلولیت توجه کنم. این عزیزان شایسته برخورداری از حقوق برابر و فرصت های مناسب برای زندگی بهتر هستند. جمهوری اسلامی ایران، با تأکید بر قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون بین المللی حقوق افراد دارای معلولیت، خود را موظف به رفع تبعیض، ایجاد فرصت های برابر و مشارکت فعال تمامی افراد دارای معلولیت می داند.

من بر این باورم؛ عدالت، اصل بنیادین یک جامعه برای پیشرفت و پویایی است و بدون در نظر گرفتن نیازها و توانمندی های همه اقشار جامعه، توسعه پایدار و عادلانه ممکن نیست. برای تحقق این هدف، برنامه من برای آینده ایران بر پایه اصول عدالت، شمولیت و حمایت از تمامی اقشار جامعه استوار است. این برنامه بر تقویت و اجرای قوانین حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، بهبود زیرساخت ها، ارتقای سطح آگاهی عمومی و افزایش مشارکت فعال افراد دارای معلولیت در تمامی عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تمرکز دارد.

با تدوین و اجرای سیاست ها و برنامه های جامع و منسجم، تلاش خواهم کرد تا موانع موجود بر سر راه افراد دارای معلولیت برای حضور در جامعه و مشارکت در آن برای تحقق پیشرفت و توسعه کشور را کاهش داده و بستری مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای آنان فراهم کنم. این برنامه نه تنها به حقوق اساسی افراد دارای معلولیت احترام می گذارد، بلکه به بهبود کیفیت زندگی آنان، افزایش دسترسی به خدمات عمومی مانند آموزش، بهداشت، اشتغال، مسکن و ایجاد محیطی فراگیر و بدون تبعیض می پردازد. من بر مبنای قوانین مصوب و اهداف تعالی بخش برگرفته از کلام الله قرآن گام بر می دارم و بسترسازی برای مشارکت افراد دارای معلولیت در جامعه را جدی می دانم.

باور دارم که باید  که آینده ای روشن تر، برابرتر و فراگیرتر برای همه ایرانیان، به ویژه برای افراد دارای معلولیت، فراهم شود. معتقدم با همکاری و همدلی تمامی افراد جامعه، می توانیم به این هدف والا دست یابیم و ایران را به کشوری تبدیل کنیم که در آن هیچ کس به دلیل معلولیت خود احساس محدودیت نکند. همان طور که امام علی (ع) در نهج البلاغه فرموده اند: «خدا را! خدا را! درباره طبقات پايين اجتماع که هیچ چاره ای ندارند: از بینوایان، نیازمندان، گرفتاران، زمین گیران و دردمندان»، ما نیز به حمایت از محرومان جامعه متعهد هستیم.

من متعهد میشوم از انجمن های مدنی، خیریه های مؤثر و کارآمد، انجمن های علمی مرتبط با افراد دارای معلولیت و همه ابتکارهای اجتماعی و مدنی برای کمک به افراد دارای معلولیت و بهبود کیفیت زندگی ایشان حمایت کنم.

برای فردای ایران ما باید جامعه ای بسازیم که در آن هر فرد، بدون توجه به نوع و میزان معلولیت، بتواند به طور کامل از حقوق و فرصت های اجتماعی بهره مند شود و به توسعه کشور کمک کند.

در پایان، از تمامی هموطنان عزیزم دعوت می کنم تا با حمایت و مشارکت خود، در تحقق این اهداف والا و ساختن ایرانی آبادتر و عادلانه تر همراهی کنند. با هم می توانیم به سوی آینده ای بهتر گام برداریم.

* ترجمه و شرح نامه ۵۳ نهج البلاغه (عهدنامه مالک اشتر)؛ بخش نوزدهم: یاری طبقه محروم»

منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *