آموزش نصب ویندوز 10 با فلش

می توان به راحتی به جای دیسک از فلش مموری برای نصب ویندوز ۱۰ استفاده کرد.

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که نصب ویندوز ۱۰ از طریق فلش مموری را به استفاده از دیسک آن ترجیح می دهید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

درگاه USB نسبت به درایو نوری سریع تر بوت می شود و نصب ویندوز در مدت کوتاه تری صورت می پذیرد. در ضمن بسیاری از دستگاه ها فاقد درایو نوری هستند و کاربران آن ها برای نصب سیستم عامل چاره ای جز استفاده از درگاه USB ندارند. به همین دلیل مطلبی حاوی آموزش نصب ویندوز 10 از روی فلش آماده کرده ایم.

در این مقاله از سری مقالات آموزش ویندوز 10، قصد داریم شما را با سه روش مختلف بوتیبل  کردن (Bootable) فلش بوت شدن ویندوز از روی آن آشنا و سپس نحوه ی نصب ویندوز را بیان کنیم.

نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش کار سختی نیست اما بهتر است ابتدا به مشخصات مورد نیاز سیستم برای انجام این کار توجه کنید.

حداقل مشخصات مورد نیاز برای نصب ویندوز 10:

پردازنده ی یک گیگاهرتزی

رم یک گیگابایتی برای نسخه ی ۳۲ بیتی و دو گیگابایتی برای نسخه ی ۶۴ بیتی

۱۶ گیگابایت فضای آزاد هارد برای نسخه ی ۳۲ بیتی و ۲۰ گیگابایت برای نسخه ی ۶۴ بیتی

کارت گرافیک با قابلیت پشتیبانی از DitrectX 9 و نسخه های پس از آن به همراه پشتیبانی از درایور Windows Display Driver

نمایشگری با حداقل رزولوشن ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل

مشخصات پیشنهادی

پردازنده ی ۲ گیگاهرتزی

رم ۴ گیگابایتی

حداقل ۱۰۰ گیگابایت فضای آزاد هارد

البته ممکن است سیستمتان از حداقل سخت افزار لازم برای نصب ویندوز 10 برخوردار باشد؛ اما درایور برخی از سخت افزارها با جدیدترین نسخه ی ویندوز سازگار نباشند یا در برخی از موارد ممکن است برخی از وسایل جانبی مانند چاپگر با ویندوز 10 سازگار نباشند؛ اما معمولاً این مشکل با آپدیت درایورها برطرف می شود.

در برخی از مواقع هم ممکن است با آپدیت ویندوز فعلی خود به ویندوز 10، مشکلاتی مرتبط با ناسازگاری دستگاه  با نسخه ی جدید ویندوز ایجاد شود که در برخی از موارد می توان با نصب تمیز (clean installation) ویندوز این مشکل را برطرف کرد.

در ادامه به آموزش نصب ویندوز 10 از روی فلش می پردازیم.

توصیه می کنیم قبل از شروع نصب ویندوز فایل های سیستمتان را به حافظه ی دیگری انتقال  دهید یا آن ها را در سرویس های ابری مثل وان درایو انتقال دهید. در ضمن تمام لوازم جانبی غیرضروری متصل به دستگاه مانند بلوتوث های اکسترنال، چاپگر، وب کم، هاردهای اکسترنال و سایر فلش ها را از کامپیوتر جدا کنید.

تنظیمات پیش از نصب ویندوز

اولین اقدام برای نصب ویندوز از روی فلش، انتخاب فلش به عنوان وسیله ی بوت اصلی است. برای انجام ابتدا سیستم را ریست کنید و برای دسترسی به منوی BIOS یا UEFI بسته به مادربرد لپ تاپ یا کامپیوترتان یکی از دکمه های Delete یا esc یا یکی از دکمه های F1، F2، F10، F11 و F12 را بزنید.

پس از دسترسی به منوی بوت، چنانچه کامپیوتر فلش را تشخیص داده است، آن را به عنوان دستگاه بوت اصلی انتخاب کنید. برای انجام این کار در منوی BIOS ابتدا سربرگ Boot را انتخاب و با استفاده از دکمه های صفحه کلید، گزینه ی USB drive را به ردیف اول دستگاه های بوت انتقال دهید.

در منوی BIOS بیشتر کامپیوترها برای بوت  شدن ویندوز با USB باید از گزینه های Removable Devices یا USB استفاده کنید و در برخی از کامپیوترها هم این گزینه در زیر بخش Hard Drive دیده می شود.

با توجه به اینکه کامپیوترها دارای منوی بوت UEFI هستند، نحوه ی تعیین USB به عنوان وسیله ی اصلی بوت در این منو را نیز بیان می کنیم. برای انجام این کار پس از اتصال USB به کامپیوتر، مراحل زیر را دنبال کنید.

تنظیمات (Settings) را باز و روی گزینه ی Update & Security کلیک کنید.

سپس Recovery را انتخاب و زیر بخش advanced startup روی گزینه ی Restart now کلیک کنید.

حال روی Troubleshoot کلیک کنید.

گزینه ی Advanced options را انتخاب کنید.

روی گزینه ی UEFI Firmware Settings کلیک کنید.

اکنون زمان کلیک روی گزینه ی Restart رسیده است.

زمانی   که در محیط Firmware هستید، تنظیمات Boot را باز کنید.

در نهایت در بخش Change boot order، دستگاه USB را درست مانند BIOS به عنوان وسیله ی اصلی بوت تنظیم کنید و آن را به ردیف اول بیاورید.

نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش

برای نصب ویندوز باید از فلشی با ۸ تا ۱۲ گیگابایت حافظه ی آزاد استفاده کنید و به اینترنت هم متصل باشید.

روش اول: استفاده از MediaCreationTool

می توانید با MediaCreationTool به کمک فلش ویندوز ۱۰ را روی سیستم خود نصب کنید. به منظور انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

صفحه ی دانلود ویندوز 10 را باز و زیر بخش Create Windows 10 installation media روی دکمه ی Download tool now کلیک کنید تا فایل دریافت شود.

چنانچه نمی دانید کدام یک از این نسخه ها را باید دریافت کنید، پس از کلیک روی آیکون تنظیمات و ورود به بخش Control Panel، با کلیک  کردن روی بخش System and Security و انتخاب گزینه ی System، می توانید نسخه ی ویندوز فعلی خود را ببینید.

پس از دریافت ابزار روی فایل MediaCreationToolxxxx.exe file کلیک کنید تا فایل نصب شود.

گزینه ی Create installation media for another PC را انتخاب و روی دکمه ی Next کلیک کنید.

باید پس از انتخاب زبانتان، یکی از نسخه های زیر را انتخاب کنید:

Windows 10 Home

Windows 10 Home N

Windows Home Single Language

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro N

یادآوری می شود که نسخه های دارای حرف N فاقد ویندوز مدیا پلیر هستند.

در مرحله ی بعدی از بین دو نسخه ی ۳۲ بیتی (X86) و ۶۴ بیتی (X64) باید یک نسخه را مطابق با نسخه ی فعلی ویندوزتان انتخاب کنید.

چنانچه در این پنجره گزینه  ی Use the recommended options for this PC وجود داشت، در صورتی که فعال است، تیک آن را بردارید.

پس از انتخاب گزینه های مذکور و کلیک روی دکمه ی Next، باید چند لحظه منتظر بمانید تا سیستم وجود فضای لازم برای نصب نسخه های انتخابی شما را بررسی کند.

در مرحله ی بعدی باید نخستین گزینه  را انتخاب و فلش را به سیستم متصل کنید.

در این مرحله فلش مموری خود را از فهرست انتخاب کنید و دکمه ی Next را بزنید. یادآوری می شود که در این مرحله تمام اطلاعات فلش پاک می شود؛ بنابراین قبل از شروع کار حتماً اطلاعات فلش خود را به حافظه ی دیگری انتقال دهید.

در مرحله ی بعدی دانلود ویندوز 10 آغاز می  شود و زمان دانلود به سرعت اینترنت بستگی دارد.

پس از تکمیل این مراحل، ابزار مایکروسافت فایل های مورد نیاز را دانلود خواهد کرد و فلشتان که دربردارنده ی فایل های نصبی ویندوز 10 است، به فلشی قابل    بوت (Bootable) و آماده برای نصب ویندوز تبدیل می شود.

روش دوم: استفاده از ابزار Rufus

استفاده از ابزار Rufus یکی دیگر از روش های استفاده از فایل ISO یا ایزو برای بوت شدن سیستم عامل است. جهت استفاده از این روش و آموزش نصب ویندوز 10 با فلش مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا صفحه ی دانلود Rufus را باز و در زیر بخش Download روی جدیدترین نسخه ی ابزار کلیک کنید تا فایل دریافت شود.

روی فایل Rufus-x.x.exe کلیک کنید تا ابزار اجرا شود.

در زیر بخش Device فلشتان را انتخاب کنید (فلشتان حداقل باید ۸ گیگابایت فضای خالی داشته باشد).

در زیر بخش Boot selection روی دکمه ی Select در سمت راست نمایشگر کلیک و فایل ایزویی را که قبلاً دریافت یا ایجاد کرده اید، انتخاب کنید.

گزینه ی open را انتخاب کنید تا فایل باز شود. از منوی کشویی Image option گزینه ی Standard Windows installation option را انتخاب کنید.

از منوی کشویی Partition scheme گزینه ی GPT را انتخاب کنید.

سپس از منوی کشویی Target system گزینه ی (UEFI (non CSM را انتخاب کنید.

در زیر بخش Show Advanced drive properties تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید.

در Volume label نامی را برای درایوتان انتخاب کنید؛ مثلاً win10_1909_usb.۱۳. در زیر بخش های system File و Cluster size نیز تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید.

روی دکمه ی Show advanced format options کلیک و گزینه های Quick format و Create extended label and icon files را انتخاب کنید.

دکمه ی start و سپس OK را انتخاب کنید و در نهایت روی دکمه ی Close بزنید.

پس از تکمیل این مراحل، Rufus فلشتان را قابل  بوت می کند و می توانید ویندوز را با فایل ایزو نصب کنید.

ایجاد فایل بوت برای دانلود فایل ایزو

شما می توانید با  استفاده  از Rufus فایل ایزوی ویندوز 10 را از سرورهای مایکروسافت دریافت و فلشتان را قابل  بوت کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

ابزار Rufus را اجرا و زیر بخش Device فلشتان را انتخاب کنید. (فلشتان حداقل باید ۸ گیگابایت فضای خالی داشته باشد).

در زیر بخش Boot selection روی فلش سمت راست گزینه ی Select کلیک و گزینه ی Download را انتخاب کنید.

روی دکمه ی Download کلیک کنید.

از منوی کشویی Version گزینه ی Windows 10 را انتخاب و روی دکمه ی Continue کلیک کنید.

از منوی کشویی Edition گزینه ی Windows 10 Home/Pro را انتخاب و سپس روی Continue کلیک کنید.

از منوی کشویی Language زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

از بخش Architecture نیز نسخه ی 32 یا ۶۴ بیتی (نسخه ی توصیه شده) را انتخاب و روی دکمه ی Download کلیک کنید.

محل ذخیره ی فایل را انتخاب و سپس روی دکمه ی Save کلیک کنید.

حال باید از منوی کشویی image option گزینه ی Standard Windows installation option، از قسمت Partition scheme گزینه ی GPT و از بخش Target system (گزینه ی UEFI (non CSM را انتخاب کنید.

در زیر بخش Show Advanced drive properties تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید اما در فیلد Volume lable نامی را برای درایوتان انتخاب کنید؛ مثلاً win10_1909_usb.۲۴. در زیر بخش های system File و Cluster size نیز تنظیمات پیش فرض را عوض نکنید.

روی دکمه ی Show advanced format options کلیک و گزینه های Quick format و Create extended label and icon files را انتخاب کنید.

روی start ضربه بزنید، سپس روی OK کلیک و در نهایت Close را انتخاب کنید.

در زیر بخش های System file و Cluster size نیز تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید.

روی دکمه ی Show advanced format options کلیک و سپس گزینه های Quick format و Create extended label and icon files را انتخاب کنید.

روی start ضربه بزنید، سپس روی OK کلیک و در نهایت Close را انتخاب کنید.

پس از انجام این مراحل، Rufus به صورت خودکار متنی را برای دانلود فایل ایزو از سرورهای مایکروسافت نمایش می دهد و با  استفاده از این فایل ایزو فایل بوت ویندوز 10 برای نصب روی سیستم های دارای منوی UEFI ایجاد می شود. شما می توانید علاوه بر نصب ویندوز 10، برای آپدیت سایر نسخه های ویندوز به جدیدترین نسخه ی آن نیز از این روش استفاده کنید.

نصب ویندوز 10 به صورت Clean install

پس از بوتیبل  کردن فلشتان  با یکی روش های آموزش داده شده و انتقال فایل های مورد نیاز برای نصب ویندوز، فلشتان آماده ی نصب ویندوز می شود. برای نصب ویندوز مراحل زیر را انجام دهید.

فلش را به کامپیوتر متصل و آن را ریست کنید.

پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر، بلافاصله یکی از کلیدهای صفحه کلید را بزنید تا ویندوز از روی فلش بوت شود.

پس از نمایش پنجره ی Windows setup کلید Next را بزنید.

روی کلید Install Now کلیک کنید.

چنانچه نخستین باری است که ویندوز را نصب می کنید، کلید آن را وارد کنید و در صورتی که قبلاً ویندوز را نصب کرده   اید، می توانید با کلیک روی گزینه ی I don’t have a product key از این مرحله عبور کنید.

روی دکمه ی Next کلیک و سپس در صورت درخواست انتخاب نسخه ی مدنظر، نسخه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید. نسخه ی انتخاب شده باید همان نسخه ای باشد که کلید آن را وارد کرده اید.

روی دکمه ی Next کلیک و سپس گزینه ی I accept the license terms را برای ادامه ی کار انتخاب کنید.

روی دکمه ی Next کلیک کنید.

گزینه ی (Custom: Install Windows only (Advanced را انتخاب کنید.

درایوی را که ویندوز فعلی روی آن نصب شده است، انتخاب و روی دکمه ی Delete کلیک کنید.

درصورتی که درایو انتخابی تان از چند بخش پارتیشن تشکیل شده است، باید هر یک از آن ها را جداگانه انتخاب و پاک کنید تا تمام درایو برای نصب ویندوز در اختیار سیستم قرار گیرد. در حین فرایند نصب ویندوز 10 تمام پارتیشن های لازم به صورت خودکار ایجاد می شوند. در ضمن لازم نیست اطلاعات سایر درایوها را نیز پاک کنید.

روی دکمه ی Yes کلیک کنید.

درایو خالی را انتخاب کنید.

در آخرین مرحله روی دکمه  ی Next کلیک کنید.

ایجاد حساب کاربری و سایر تنظیمات

پس از انجام این مراحل، نصب ویندوز ۱۰ به پایان می  رسد و پس از آن می توانید حساب  کاربری تان را ایجاد و تنظیمات را مطابق میلتان تغییر دهید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

منطقه ی خود را انتخاب کنید.

نوع صفحه کلید را مشخص کنید.

در صورتی که نمی خواهید صفحه کلید دوم را مشخص کنید، دکمه ی Skip را بزنید.

روی گزینه ی Set up for personal use کلیک کنید.

برای ایجاد حساب کاربری مایکروسافت (Microsoft account) اطلاعات لازم را وارد کنید.

گذرواژه ی حساب کاربری تان را وارد کنید. چنانچه از Authenticator استفاده می کنید، روی گزینه ی Use the Microsoft Authenticator app instead کلیک کنید.

روی دکمه ی Next کلیک و سپس Create PIN را انتخاب کنید.

کد پین چهاررقمی ویژگی Windows Hello را ایجاد کنید.

چنانچه متمایل به استفاده از گذرواژه های متداول هستید، با زدن دکمه ی Cancel این مرحله را پشت سر بگذارید.

(اختیاری) چنانچه می خواهید قابلیت تایم لاین ویندوز را جهت دسترسی به سابقه ی (History) فعالیت هایتان در دستگاه های مختلف فعال کنید، روی دکمه ی Yes کلیک و در غیر این صورت گزینه ی No را انتخاب کنید.

(اختیاری) با کلیک روی گزینه ی Next به وان درایو اجازه دهید از دسکتاپ، اسناد و تصاویرتان بکاپ بگیرد. چنانچه از سرویس ابری دیگری استفاده می کنید یا اصلاً متمایل به استفاده از سرویس های ابری نیستید، روی گزینه ی Only save files to this PC در قسمت پایین سمت چپ نمایشگر کلیک کنید.

چنانچه نمی خواهید آفیس را نصب کنید یا فعلاً قصد انجام این کار را ندارید، روی دکمه ی skip کلیک کنید.

چنانچه لایسنس آفیس را دارید، با انتخاب گزینه ی I have a product key نرم افزارهای آفیس به صورت خودکار نصب می شوند.

تنظیمات مربوط به حفظ حریم خصوصی تان را انجام دهید (تا پایین صفحه اسکرول کنید تا تمام تنظیمات را ببینید) و در نهایت روی دکمه ی Accept کلیک کنید.

پس از انجام این مراحل تنظیمات انجام شده در ویندوز اعمال و صفحه ی دسکتاپ ظاهر می شود.

معمولاً پس از نصب ویندوز تمام درایوها نصب می شوند؛ اما برای کسب اطمینان از اینکه تمام درایورها نصب شده اند، عبارت Device Manager را در جست  وجو کنید، در صورتی که درکنار آیکون هیچ دستگاهی علامت زرد یا قرمز وجود ندارد، به معنای این است که تمام درایوها نصب با موفقیت شده اند.

نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش در این مقاله به شما آموزش داده شد. امیدواریم مطلب مذکور برایتان مفید باشد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *