AiSee به نابینایان می گوید چه چیز در دست دارند

یک ابزار پوشیدنی جدید موسوم به اِی آی سی(AiSee) به کاربران نابینا می گوید که چه چیزی را در دست دارند.

موقعیت های زیادی وجود دارد که در آن افراد نابینا لزوماً مجبور نیستند آنچه را که در دست دارند، ببینند. آنها فقط نیاز دارند که آن چیز برای آنها توضیح داده شود. اکنون یک دستگاه پوشیدنی آزمایشی جدید به نام AiSee برای انجام همین کار طراحی شده است.

به نقل از نیو اطلس، گجت AiSee که طی پنج سال گذشته توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور توسعه یافته است، به نظر می رسد مجموعه ای از گوشی های رسانای استخوانی معمولی است که توسط نواری که در پشت گردن کاربر می چرخد، به یکدیگر متصل شده اند.

هدف این فناوری این است که به کاربران احساس خودآگاهی بیشتری دهد، همانطور که در صورت استفاده از چیزی قابل توجه تر مانند «عینک های هوشمند» دیده می شود.

یکی از این هدفون ها دارای یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی رو به جلو است که میدان دید کاربر را پوشش می دهد، در حالی که دیگری یک رابط لمسی روی سطح بیرونی خود دارد. همچنین یک ریزپردازنده و یک باتری لیتیومی در پشت دستگاه قرار دارد که به صورت بی سیم به اینترنت متصل است.

هنگامی که کاربر یک چیز را برمی دارد، مثلا زمانی که در حال خرید مواد غذایی است، این دستگاه با دوربین داخلی خود از آن چیز عکس می گیرد و آن تصویر در لحظه از طریق الگوریتم های هوش مصنوعی مبتنی بر ابر پردازش می شود که داده هایی مانند شکل، اندازه و رنگ را به همراه هر متن چاپ شده احتمالی روی برچسب های آن تجزیه و تحلیل می کند.

سپس اگر مطابقت با یک شیء شناخته شده پیدا شود، از طریق صدا در هدفون به کاربر گفته می شود که چیزی که در دست گرفته چیست. اگر کاربر به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد، کافی است تا به صورت شفاهی از هوش مصنوعی بپرسد و هوش مصنوعی احتمالا پاسخ را می داند و به کاربر ارائه می دهد.

نکته مهم این است که AiSee نیازی به اتصال به تلفن هوشمند یا هر دستگاه دیگری ندارد و همه چیز را بسیار ساده برگزار می کند. علاوه بر این، از آنجایی که هدفون های رسانای استخوانی در واقع گوش های کاربر را نمی پوشانند، کاربران همچنان می توانند صداهای دنیای اطراف خود را بشنوند.

دانشمندان اکنون در حال کار بر روی مقرون  به  صرفه تر کردن و ارگونومیک تر کردن این فناوری هستند. ضمن اینکه امیدوارند سرعت پردازش آن را افزایش دهند و الگوریتم های تشخیص اشیا را بهبود بخشند.

پروفسور سورانگا نانایاکارا دانشمند سرپرست این مطالعه می گوید: در حال حاضر، افراد کم بینا در سنگاپور به فناوری هوش مصنوعی کمکی با این سطح از پیچیدگی دسترسی ندارند. بنابراین ما معتقدیم که AiSee این پتانسیل را دارد که افراد کم بینا را برای انجام مستقل وظایفی که در حال حاضر نیاز به کمک دارند، توانمند کند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *