افتتاح پایگاه موزه گردی ویژه ی نابینایان و ناشنوایان در کاخ گلستان

مدیر کاخ گلستان از رونمایی ۲ سند تاریخی به خط (مون) برای دوره قاجار منتسب به نابینایان خبر داد و گفت: پایگاه موزه گردی ویژه نابینایان و ناشنوایان برای نخستین بار در ایران افتتاح می شود.

آفرین امامی بیان کرد: کاخ گلستان برنامه های متعددی در راستای حمایت از نابینایان و ناشنوایان از سال ۱۴۰۰ به صورت بازدیدهای هدفمند اجرا کرده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ادامه داد: بر این اساس پایگاه موزه گردی ویژه نابینایان و ناشنوایان برای نخستین بار در ایران به صورت دائمی در مجموعه جهانی کاخ گلستان راه اندازی می شود.

امامی با اشاره به رونمایی ۲ سند تاریخی به خط «مون» متعلق به نابینایان از دوره قاجار از سوی مرکز اسناد کاخ گلستان گفت: رونمایی از سامانه موزه گردی نابینایان، تور مجازی ناشنوایان، نمایش تصاویر برجسته نگاری شده از آثار و اشیا و بناهای شاخص مجموعه مولاژهای قابل لمس به همراه نمایش اصل اسناد به خط (مون) از دوره قاجار در کنار نسخ قابل لمس به نمایش گذاشته می شود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان خاطرنشان کرد: پایگاه موزه گردی برای نابینایان و ناشنوایان با حضور جمالی رئیس انجمن نابینایان ایران و شرکت دانش بنیان پکتوس و جمعی از نابینایان و کم توان در روز یکشنبه ۱۲ آذر در حوض خانه این مجموعه جهانی افتتاح شد.

خط «مون» از خانواده خط بریل با قدمت اختراع آن از سال ۱۸۴۵، نوعی خط حروف لمسی است، در حالی که خط بریل نوعی خط حروف نقطه ای است.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *