آموزش روش استفاده ی نابینایان از جیمیل جدید

بر اساس اعلام گوگل از اول ژانویه 2024 جی میل بیسیک دیگر در دسترس نخواهد بود و تمام کاربران مجبور هستند با نسخه جدید آن کار کنند. پس من آموزش نسخه جدید جی میل را برای شما نوشته ام تا در این مدت باقی مانده که هر دو نسخه موجود است با نسخه جدید آشنا شده و تمرین کنید.

توجه کنید که آنچه در این آموزش آورده شده است تمام شرتکاتهای gmail نیست بلکه فقط آنها که پرکاربردتر هستند شرح داده شده است تا مطالعه آن آسانتر باشد. برای مطالعه تمام شرتکاتهای gmail می توانید به لیست شرتکاتها gmail به طریقی که در زیر شرح داده شده است مراجعه کنید.

برای مطالعه بهتر این متن اسکرین ریدر خود را در حالتی بگذارید که تمام کاراکترها یا همان نویسه ها را بخواند چون برخی کاراکترها که شرتکاتهای جی میل هستند در حالت عادی توسط اسکرین ریدر خوانده نمی شود. برای این کار می توانید کلیدهای NVDA + P را چند بار فشار دهید تا اسکرین ریدر بگوید all یا همه.

نکات مهم

نکته: باید وقتی از Gmail استفاده می کنید، صفحه‌خوان شما در حالت focus mode باشد. برای بردن اسکرین ریدر به این حالت کلیدهای NVDA + Space را بزنید اگر می خواهید بدانید روی کدام مد هستید با رفتن به حالت focus mode اسکرین ریدر صدایی شبیه تایپ کردن می دهد و با رفتن به حالت browse mode که حالت معمولی است که شما در آن صفحات وب را مطالعه می کنید صدای بوق کوتاهی می دهد.

نکته: بعضی از شرتکات ها به صورت کلیدهای پشت سر هم هستند. مانند g سپس i فشار داده می شوند. در چنین شرایطی، کلید دوم باید در عرض حداکثر 3 ثانیه پس از زدن کلید اول وارد شود. کلید اول را پایین نگه ندارید.

فعال کردن شرتکات های gmail

باید وقتی از Gmail استفاده می کنید، شرتکات های gmail فعال باشد برای بررسی فعال بودن یا فعال کردن مراحل زیر را انجام دهید:

توجه داشته باشید که این کار را فقط کافی است یک بار روی مرورگر خود انجام دهید، و تا زمانی که ویندوز یا مرورگر خود را تغییر ندهید نیازی به انجام مجدد آن نیست.

  1. کلید Shift + / را فشار دهید تا پنجره شرتکات های gmail باز شود.

یک2. یک بار کلید tab را بزنید و اگر گزینه enable نوشته شده بود روی آن اینتر بزنید. اگر desable نوشته بود نیازی نیست کاری بکنید و کلید esc را بزنید تا پنجره شرتکاتها بسته شود.

دیدن لیست شرتکاتهای gmail

: در هر زمانی، می‌توانید به فهرست کامل شرتکات های gmail دسترسی داشته باشید وقتی اسکرین ریدر روی حالت focus mod است، کلید Shift + / را بزنید. این همان کاراکتر ? علامت سوال انگلیسی است.

بخش inbox و دیدن لیست ایمیلها

پس از ورود ب gmail کلیدهای g و سپس i را به ترتیب فشار دهید. توجه شود که برای زدن کلید دوم، کلید اول را پایین نگه ندارید.

می‌توانید در میان لیست ایمیلهای دریافتی که به آن مکالمات گفته می شود با جهتنماهای بالا و پایین حرکت کنید با زدن جهتنمای راست می توانید فرستنده و تاریخ و جزییات دیگر را بررسی کنید. و با زدن کلید اینتر وارد آن مکالمه شوید تا متن آن را مطالعه کنید.

select کردن مکالمات دلخواه

وقتی روی مکالمه هستید، x را روی صفحه کلید فشار دهید تا آن را انتخاب کنید. برای لغو انتخاب مجدد x را فشار دهید.

نکته: در این لیست با فشار دادن کلید کاما منویی باز می شود که می توانید به کمک آن مثلا تمام ایمیلها را select کرده یا همه را non select کنید. یا فقط مکالمات خوانده شده را select کنید. این منو با فشردن کلید esc بسته می شود.

انجام یک عمل روی مکالمات داخل لیست مکالمات

برای انجام یک عمل روی مکالمات انتخابی، مثلا حذف کردن، پاسخ دادن و غیره می توانید از یکی از دو روش فشردن شرتکات یا باز کردن منوی context استفاده کنید.

شرتکاتهای پر استفاده در لیست مکالمات

فرستادن یک ایمیل به آرشیو: e

گزارش اسپم: !

delete کردن یک ایمیل: #

علامت گذاری به عنوان خوانده شده: Shift + i

علامت گذاری به عنوان خوانده نشده: Shift + u

علامت گذاری به عنوان مهم: (+ یا =

علامت گذاری به عنوان غیر مهم: –

Move to (v): مکالمات انتخابی را به پوشه دیگری منتقل کنید.

افزودن یک لیبل یا همان برچسب به یک ایمیل: l

حذف کردن لیبل از روی یک ایمیل: y

انتخاب چندین ایمیل در لیست مکالمات

برای انجام انتخاب انبوه، کلید ستاره و سپس یکی از کلیدهای زیر را فشار دهید، برای مثال ستاره و سپس a:

a: همه مکالمات را انتخاب کنید.

n: انتخاب همه مکالمات را لغو کنید.

r: مکالمات خوانده شده را انتخاب کنید.

u: مکالمات خوانده نشده را انتخاب کنید.

s: مکالمات ستاره دار را انتخاب کنید.

t: مکالمات بدون ستاره را انتخاب کنید.

مطالعه یک پیام

وقتی در لیست مکالمه ها روی یک مکالمه اینتر می زنید و آن ایمیل باز می شود. باید توجه کنید که برای مطالعه متن آن ایمیل اسکرین ریدر خود را با فشردن کلیدهای NVDA + Space از حالت focus mode به حالت browse mode ببرید و سپس با فشردن جهتنمای پایین مانند یک صفحه وب معمولی متن ایمیل را مطالعه کرده و سپس دوباره اسکرین ریدر خود را به حالت focus mode ببرید تا بتوانید یک عمل خاص را روی ایمیل انجام دهید مثلا به آن پاسخ دهید یا حذفش کنید یا به لیست ایمیلها برگردید.

اقدامات در بخش متن یک ایمیل

وقتی روی یکی از مکالمات اینتر زده اید و آن را باز کرده اید می توانید یکی از این اقدامات را انجام دهید.

نکته: اگر در یک مکالمه چندین پیام بین شما و فرد دیگر رد و بدل شده باشد شما فقط آخرین پیام یا پیامهای خوانده نشده از آن فرد در این مکالمه را می بینید. برای مطالعه تمام ایمیلهای قبلی شما و آن فرد در این مکالمه باید این مکالمه را به شکل گسترش یافته expanded مطالعه کنید.

expand کردن یا گسترش کل پیامهای مکالمه: ;

collapse یا همان کوچک کردن کل مکالمه (:)

پاسخ دادن ایمیل: r

forward کردن: f

علامت گذاری به عنوان خوانده نشده وقتی در داخل پیام هستیم: _

نوشتن و پاسخ به ایمیل ها

از این میانبرهای صفحه کلید برای نوشتن پیام یا پاسخ جدید استفاده کنید:

C یک پیام جدید

رفتن به منوی اصلی gmail

در نسخه بیسیک gmail یک لیست وجود داشت که شامل ایمیلهای ارسال شده لیبل ها و draft, trash و غیره بود. این لیست هم چنان وجود دارد. برای رفتن به این لیست و انتخاب گزینه های آن، هنگامی که در لیست مکالمات هستید یا در بخش متن یک ایمیل هستید در حالتی که اسکرین ریدر شما در مد focus mode است جهتنمای چپ  را بزنید به این لیست منتقل می شوید و می توانید با جهتنمای بالا و پایین گزینه های آن را مرور کرده و با فشردن کلید اینتر گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. با فشردن جهتنمای راست  به بخش اصلی صفحه باز می گردید.

کار با لیبلها

برای رفتن به فهرستی از تمام ایمیلها با یک برچسب خاص، از g سپس l استفاده کنید

فهرست برچسب‌ها اساساً مانند یک درخت عمل می‌کند، با جهتنمای بالا و پایین بر روی لیست برچسبها حرکت می کنیم، و با جهتنمای چپ و راست برچسب‌هایی را که دارای فرزند هستند جمع یا باز می کنیم. پس از یافتن برچسبی که می‌خواهید مشاهده کنید، Enter را فشار دهید تا به لیست مکالمات با آن برچسب بروید.

بخش all emails

برای رفتن به بخش all emails که تمام ایمیلهای قدیمی و آرشیو شده را نشان می دهد از کلیدهای g سپس a استفاده کنید.

بازگرداندن یک عمل یا undo

برای undo کردن یک عمل فقط کافی است در حالت focus mode کلید z را بزنید تا آن عمل بازگردانده شود. مثلا اگر ایمیلی را پاک کرده اید و همان لحظه قبل از اینکه کار دیگری بکنید پشیمان شده اید با فشردن کلید z آن ایمیل بازگردانده می شود.

کلید y نیز عمل redo را انجام می دهد.

جستجوی پیام ها

برای رفتن به قسمت جستجو، کلید اسلش را فشار دهید.

منبع: محله ی نابینایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *