مسکن ملی برای مددجویان بهزیستی رایگان نیست

نویسنده: رؤیا بابایی

منبع: هفدهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

رئیس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور اذعان داشت: سازمان بهزیستی از طرح مسکن دار کردن مددجویان حمایت مالی دارد؛ اما این به معنای تأمین مسکن رایگان برای آنها نیست.

جمعی از معلولان اخیراً پیامک های اخطار مبنی بر واریز قسط اول از سهم آورده اولیه مربوط به تأمین مسکن ملی دریافت کرده اند مبنی بر اینکه در صورت عدم واریز، از فهرست دریافت کنندگان مسکن حذف خواهند شد.

آنها اظهار می کنند: قرار بود مسکن رایگان دریافت کنند و اصولاً با تکیه بر وعده رایگان بودن مسکن، در طرح ملی مسکن اقدام به ثبت نام کرده اند. بسیاری از آنها بخشی از سهم آورده اولیه که در توانشان بوده را پرداخت کرده اند اما حالا امکان تهیه باقیمانده سهم را ندارند.

آنها بیان می کنند: اکنون نه راه پس داریم و نه راه پیش. نه می توانیم انصراف دهیم چون بخشی از مبلغ را پرداخت کرده ایم و از طرفی به خانه احتیاج داریم و نه امکان تهیه باقیمانده سهم را داریم.

به گفته آنها همچنین مقرر بود پیامک های واریز برای طیف مددجویان نهادهای حمایتی ارسال نشود اما ارسال این پیامک ها دوباره از سر گرفته شده است.

خبری از مسکن رایگان نیست

اما رئیس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور بحث رایگان بودن مسکن معلولان را رد کرد و گفت: از ابتدا هم چنین بحثی در میان  نبوده. سازمان بهزیستی در تأمین مسکن مددجویان  با پرداخت  حمایت های بلاعوض فقط تسهیل گری می کند.

علی ربوبی افزود: حمایت سازمان بهزیستی از مسکن مددجویان به معنای دادن مسکن رایگان نیست. این اقدام حتی از منظر روانشناسی هم صحیح نیست چون اگر فرد به این مسکن احساس تعلق نکند، آن را می فروشد یا به راحتی از دست می دهد. ما فقط با کمک های بلاعوض بخشی از آورده اولیه افراد را تأمین می کنیم.

وی با بیان اینکه ما به همه مددجویان توصیه کردیم تا در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند چون هیچ کس نباید به دلیل بالا بودن سهم آورده از ثبت نام در این طرح کنار برود، گفت: همان گونه که اعتبار مسکن سازمان بهزیستی تا سال گذشته ۷۰ میلیارد بود و اکنون به هزار و پانصد میلیارد تومان افزایش یافته، ممکن است سقف کمک های بلاعوض بهزیستی هم افزایش پیدا کند و بتوانیم کمک بیشتری به مددجویان ارائه دهیم.

ماجرای پیامک ها

رئیس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور در خصوص ارسال پیامک واریز برای مددجویان گفت: ارسال پیامک های واریز با وزارت راه است اما  هم بهزیستی هم  کمیته امداد با وزارت راه مکاتبه و اعلام کردیم  که چون  پرداخت این ارقام از توان افراد تحت پوشش خارج و تأمین بخشی از آن برعهده بهزیستی است، پس پیامک ها ارسال نشود.

ربوبی ادامه داد: مکاتبات ما به جلسه ای منتج شد که  در آن  وزارت راه قانع شد و پس از مصوبه شورای عالی مسکن  بخشنامه ای  را به منظور عدم ارسال پیامک  واریز به مددجویان، به ادارات کل خود ارسال کرد تا مددجویان در مرحله شروع کار عدد و رقمی را پرداخت نکنند؛ اما متأسفانه این پیامک ها همچنان ارسال می شود.

کمک یکصد میلیون تومانی به مسکن مددجویان

این مسئول با این توضیح که برای ساخت مسکن مددجویان در شهرهای زیر یکصد  هزار نفر، با بنیاد مسکن و در شهرهای بالای یکصد هزار نفر، با وزارت راه تفاهم نامه داریم ، ادامه داد: کمک  بلاعوض از مسکن مددجویان از ۵۰ به 100 میلیون تومان افزایش یافته و از این مبلغ ۵۰ ميليون تومان در ابتدای کار و ۵۰ میلیون تومان در مرحله پایان اسکلت پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: بر اساس تفاهم نامه  سال ۱۴۰۰  بین سازمان بهزیستی و وزارت راه، 160 هزار خانواده فاقد مسکن و تحت پوشش بهزیستی در طرح نهضت ملی مسکن جانمایی شدند. عملیات اجرایی مسکن ملی سال گذشته شروع و پیامک واریز  سهم آورده اولیه برای همه ارسال شده و ما طبق تفاهم نامه بخش اول کمک  بلاعوض خود را در زمان  انعقاد قرارداد  پیش فروش بین متقاضی و دولت که در مرحله سفت کاری و  پیشرفت۶۰ الی ۷۰ درصدی واحدها ست، پرداخت می کنیم.

پرداخت قسط اول برای 90درصد از مددجویان

ربوبی با اشاره به اینکه پرداخت کمک  هزینه تأمین مسکن مددجویان در شهرهای زیر یکصد هزار نفر عملیاتی شده و در شهرهای بالای یکصد هزار نفر هم به زودی عملیاتی می شود، توضیح داد: از ابتدای سال گذشته  تاکنون در شهرهای زیر یکصد هزار نفر تقریباً برای ۹۰درصد از مددجویان دريافت کننده پیامک واریز، مبلغ مربوط به قسط اول را پرداخت کرده ایم.

این مسئول افزود: بر اساس تفاهم نامه  مشترک با وزارت راه،  امسال در شهرهای بالای یکصد هزار نفر نیز با همین اولویت، بخشی از کمک بلاعوضمان  را در اول کار و بخش دوم را در مرحله سفت کاری پرداخت خواهیم کرد.

به گفته ربوبی تقریباً ۱۱ هزار نفر از مددجویان تا الآن در نهضت ملی مسکن احراز شرایط و ۳ هزار نفر تخصیص پروژه شده اند که از این تعداد  بهزیستی قسط اول مربوط به سهم آورده اولیه ۲ هزار و هشتصد نفر را پرداخت کرده و سهم باقی افراد نیز از محل منابع امسال پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شهرهای بالای یکصد هزار نفر هم تقریباً ۱۰ هزار مددجو تا الآن تخصیص پروژه شده اند ، اذعان داشت: با اینکه هنوز تفاهم نامه مربوط به شهرهای بالای یکصد هزار نفر با وزارت راه امضا نشده؛ اما ما با مجوز شخص رئیس سازمان بهزیستی کشور برای حدود هزار و نهصد نفر از مددجویان  این شهرها هم کمک بلاعوض مرحله اول را واریز کرده ایم.

به گفته او تاکنون جمعاً ۱۳ هزار نفر از تحت پوششین سازمان بهزیستی تخصیص پروژه شده اند که برای حدود ۴ هزار ۶۰۰ نفر از آنها در دو دسته هزار و نهصد و دو هزار و هشتصد نفری مبلغ 50 میلیون تومان از بخش اول حمایت بلاعوض سازمان پرداخت شده و با تأمین منابع، برای باقی متقاضیان هم پرداخت می شود.

75درصد از مددجویان متقاضی مسکن، معلول هستند

ربوبی خاطرنشان کرد: از 160 هزار پشت نوبتی مسکن تقریباً یکصد هزار نفرشان افراد دارای معلولیت هستند و معمولاً در حوزه مسکن 75درصد از خدمات به معلولین و به حوزه توانبخشی تعلق دارد و حدود 25درصد آن شامل حوزه اجتماعی می شود.

به گفته این مسئول، میانگین هزینه واحدهای مسکن ملی در کشور بین 8 تا 10 میلیون تومان در هر مترمربع است و سقف وام مسکن بسته به اینکه واحدها در کدام شهر و استان قرار دارند، متفاوت است.

وام 250 تا 450 میلیون تومانی مسکن

رئیس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: وام اختصاص یافته به مسکن ملی در تهران و  کلانشهرها ۴۵0،  در مراکز استان ها ۴۰۰، در شهرهای بزرگ ۳۵۰، در شهرهای کوچک ۳۰۰ و در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.

وی در خصوص پاسخ ادارات بهزیستی به مددجویان بابت واریز کمک بلاعوض بهزیستی در پایان کار واحدهای مسکن، ابراز داشت: ادارات بهزیستی این مطلب را درست گفته اند چون تفاهم نامه مربوط به حمایت زمان پرداخت کمک بلاعوض در شهرهای زیر یکصدهزار نفر پیش از عید امضا شده و تفاهم نامه  مربوط به شهرهای بالای یکصد هزار نفر هم به تازگی قرار است بین دو وزارتخانه انجام شود و هنوز امضا نشده و ما پرداخت کمک بلاعوض مربوط به هزار و 900 نفر از مددجویان در شهرهای بالای یکصدهزار نفر را فعلاً با مجوز رئیس سازمان بهزیستی انجام داده ایم و برای باقی متقاضیان منتظر نهایی شدن تفاهم نامه هستیم.

کمک به مسکن روستایی

ربوبی اظهار داشت: در فروردین امسال در خصوص کمک به تأمین مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، برای ۱۰ هزار خانوار روستایی تفاهم نامه ای داشتیم که بر آن اساس هم به واحدهای جدید و هم به واحدهایی که از سالیان قبل آغاز اما تکمیل نشده، یکصد میلیون تومان کمک بلاعوض تعلق می گیرد. وی گفت: در حوزه مسکن روستایی ۴۰ هزار واحد مسکن داریم که ساخت و تأمین آنها به ۴ پروژه ۱۰ هزارتایی تقسیم شده و از این تعداد ۲۹ تا ۳۰ هزار واحد مربوط به افراد دارای معلولیت و باقیمانده مربوط به مددجویان حوزه اجتماعی است.

مسکن خانواده های دو معلولی

ربوبی در خصوص طرح تأمین مسکن برای خانواده های دو معلولی نیز توضیح داد: تفاهم نامه تأمین مسکن برای این خانواده ها بین  بنیاد مستضعفان،  بنیاد مسکن، بهزیستی و وزارت راه و خیرین است که از اسفند سال 1393 شروع شده است.

وی ادامه داد: برای این خانواده ها در فاز اول ۶ هزار واحد با سقف کمک بلاعوض ۳۰ میلیون تومان، در فاز دوم ۶ هزار واحد با سقف کمک بلاعوض ۶۰ میلیون تومان ، در فاز سوم ۲ هزار واحد جدید با سقف کمک بلاعوض  ۱۴۰ میلیون تومان بر اساس شرایط زمانی تأمین شده است.

به گفته وی در فاز جدید نیز 4 هزار واحد در دو فاز 2 هزارتایی برای خانواده های دو  معلولی در دست ساخت است که در حال حاضر در مرحله تحویل زمین و آماده سازی قرار دارد و جمعاً 18 هزار واحد را تشکیل می دهد. در این طرح نیز متقاضیان در مناطق روستایی ۱۵۰ و در مناطق شهری ۲۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سازمان بهزیستی دریافت می کنند.

ساخت 173 هزار واحد مسکن مددجویی در 18 سال

رئیس دبیرخانه ستاد مسکن سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: از سال 1384 که طرح تأمین مسکن برای مددجویان آغاز شد تا امروز که 18 سال از آن گذشته، ۱۷۳ هزار واحد برای معلولین و مددجویان  تسهیلگری شده که هفده هزار و یکصد واحد آن به سال 1401 مربوط می شود و در سال جاری نیز هفده هزار واحد جدید تسهیلگری خواهد شد.

وی همچنین افزود: برای خانواده های سه معلول به بالا نیز برنامه ای داریم که بر اساس آن سهم آورده افراد را به طور کامل تأمین کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − هفت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *