نگرانی ها از واگذاری مرکز نابینایان خزانه به بخش خصوصی توسط بهزیستی

جمعی از خانواده های افراد نابینا هفته ی گذشته در اعتراض به اقدام بهزیستی  مبنی بر تخلیه و واگذاری «مرکز امور نابینایان خزانه» به بخش خصوصی، مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور تجمع کردند.

خانواده های افراد نابینا با تجمع مقابل ساختمان سازمان بهزیستی کشور خواستار عدم  تخلیه و واگذاری این مرکز به بخش خصوصی شدند. مرکز نابینایان خزانه یکی از مراکز ویژه آموزش نابینایان و کم بینایان و به ویژه کودکان نابیناست که زیر نظر بهزیستی استان تهران و زیر مجموعه دفتر روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور فعالیت می کند.

شنیده ها حاکی از این است که بهزیستی اخیرا تصمیم به تخلیه و واگذاری این مرکز به بخش خصوصی را دارد که در اینصورت خدمات این مرکز به نابینایان دیگر رایگان نخواهد بود.

خانه امیدمان را از بین می برند

مریم، مادر یک کودک نابینا بیان کرد: مرکز امور نابینایان خزانه یکی از معدود مراکز ارائه دهنده خدمات آموزشی رایگان به کودکان نابیناست که بهزیستی قصد تخلیه و واگذاری آن به بخش خصوصی را دارد.

او که جزء تجمع کنندگان است، گفت: این مرکز مهارت های مورد نیاز کودکان نابینا را به آنها آموزش می دهد و چون در ازای خدماتش پولی از خانواده ها نمی گیرد برای همین خانواده های فاقد درآمد مناسب هم از خدمات آن استفاده می کنند.

مریم  افزود: خدمات این مرکز بسیار تخصصی است و در سطح تهران نمونه  مشابه آن  شاید از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر باشد با این حال بهزیستی می خواهد این مرکز را که خانه امید هزاران کودک نابینا است  را تخلیه و از آن درآمدزایی کند در حالیکه این مرکز برای خانواده های نابینایان نعمتی است  که  با افتادن آن دست بخش خصوصی از بین خواهد رفت .

او بیان کرد: این مرکز در صورت واگذاری کارشناسان دلسوز و به دنبال آن کارایی خود را از دست می دهد و در ازای هر خدمتی از خانواده ها هزینه دریافت خواهد شد و این موجب می شود تا بسیاری از خانواده ها به دلیل مشکلات مالی قادر به آموزش فرزندان خود نباشند.

بهزیستی نباید از معلولان کسب درآمد کند

مرتضی.ع که خود یک جوان نابینای مطلق است گفت: در تجمع امروز رضایی به نمایندگی از سازمان بهزیستی حرف های متناقضی زد و اگر چه ابتدا واگذاری این مرکز را رد کرد اما در ادامه صحت این مطلب را تایید کرد.

وی افزود: آموزش های نابینایان تنها به آموزش های درسی آنها محدود نمی شود، نابینایان به دلیل محدودیت در بینایی نیازمند آموزش جزئی ترین مهارت ها حتی مهارت های بسیار شخصی هستند و ارائه این خدمات از عهده هر کس و هر مجموعه ای برنمی آید.

مرتضی همچنین بیان کرد: از آنجا که نابینایان احتیاج به توانبخشی دائمی دارند در این مرکز نیازهای مدرسه، آمادگی و حتی بعد از مدرسه نیز به نابینایان آموخته می شود. بسیاری از خانواده ها به مراکز خصوصی هم مراجعه کرده اند اما چون خدمات این مرکز تخصصی است  و مربیان آن مجرب هستند هر جلسه در این مرکز با ۱۰ جلسه مراکز خصوصی برابری می کند و تجربه نشان داده کودکان با این مرکز ارتباط بهتری می گیرند.

وی ابراز کرد: اما نگاه به این مرکز اقتصادی و مبتنی بر درآمدزایی است درحالیکه دولت  در قبال شهروندان دارای معلولیت وظایفی دارد که نباید انجام آن وظایف را به کسب درآمد از معلولان گره بزنند.

مرتضی همچنین گفت: اگر چه اتاق تاریک، بخش مشاوره و ضبط کتاب این مرکز تعطیل است اما همان اتاق رشد که از دو سالگی مهارت های جهت یابی و مستقل بودن را به کودکان نابینا آموزش می دهد امتیاز بزرگی است .

چرا کسی به ما رحم نمی کند؟

احمد.میم  نیز از میان  معترضان بیرون گفت: کارگر روزمزد هستم. سه پسر دارم که دو نفرشان  نابینا هستند، خودم صبح تا شب درگیر درآوردن  یک لقمه نان هستم  و همسرم همه عمرش را برای آموزش و مدرسه بچه ها گذاشته است .

این پدر ۵۵ ساله ادامه داد: روزی که سرکار نروم برای آن روز پولی ندارم با این حال امروز سرکار نرفته و به اینجا آمده ام تا جلوی واگذاری مرکز امور نابینایان خزانه را بگیرم . اینجا از بچه های ما پول نمی گیرند، اگر این مرکز نبود من با درآمد ناچیزم  حتی یک ماه هم نمی توانستم پسرهایم را به مرکز خصوصی بفرستم .

احمد بیان کرد: چرا ما را از همه طرف شرمنده زن و بچه هایمان می کنند. این مرکز آخرین پناهگاه ماست. من در این شرایط اقتصادی از کجا پول بیاورم تا دو پسر نابینا را به مرکز خصوصی بفرستم. چرا کسی به ما رحم نمی کند؟

تکذیب اولیه

یکی دیگر از مادران حاضر در تجمع امروز گفت: در تجمع صبح ابتدا یک کارشناس نامطلع و غیر مرتبط آمد و چون دیدند نمی توانند اعتراض کنندگان  را متفرق کنند ما را به سالن اجتماعات سازمان بهزیستی دعوت کردند تا با مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی صحبت کنیم .

وی ادامه داد: در سالن اجتماعات، خانواده ها ابتدا دغدغه های خود مبنی بر از دست رفتن خدمات دولتی، رایگان و نیروهای مجرب این مرکز را مطرح کردند و برخورد رامین رضایی که ابتدا حاکی از نکات  تربیتی به خانواده ها بود با ناراحتی و اعتراض آنها مواجه شد.

این مادر ادامه داد: رضایی  خبر واگذاری مرکز خزانه به بخش خصوصی را رد کرد و پرسید شما از چه منبعی متوجه این تصمیم شده اید؟ این  خبر صحت ندارد و عده ای شما را تحریک کرده اند.

وی که نخواست نامش ذکر شود، بیان کرد: رضایی در ادامه  سخنانش ضمن مخالفت با سپردن مراکز بهزیستی به  بخش خصوصی، واگذاری کتابخانه رودکی به بخش خصوصی را نیز تصمیمی غیرکارشناسانه خواند و گفت با مکاتبات انجام شده پیگیر بازپس گیری این کتابخانه هستیم.

ضد و نقیض های رضایی

به گفته این مادر، رضایی در ادامه شروع به بیان حرف های متناقض کرد و گفت: دولت دیگر امکان استخدام نیرو ندارد، از طرفی ما دیگر فارغ التحصیل جدید دانشگاهی در زمینه معلولان نداریم و با بازنشستگی نیروهای فعلی نیرویی برای جایگزینی نداریم بنابراین فقط بخش خصوصی می تواند این خدمات را ارائه دهد.

وی افزود: رضایی همچنین از مذاکره با یک چشم پزشک به نام دکتر ریاضی صحبت کرد و گفت این مرکز به طور کامل به بخش خصوصی واگذار نمی شود بلکه فقط بخشی از آن واگذار می شود تا کمک  حال بخش دولتی مرکز باشد.

این مادر گفت: رضایی در ادامه  خطاب به خانواده ها گفت نگران هزینه های بخش خصوصی هم نباشید، ترتیبی داده ایم تا بهزیستی این هزینه را به شما بپردازد اما وقتی یکی از مادران گفت چرا مرکز را واگذار می کنید که پس از آن هزینه ها را تامین کنید و مگر هزینه های قبلی ما را پرداخت کرده اید، میکروفونش را خاموش کردند.

دو سوال مهم و بلاتکلیفی ۱۰ هزار نابینا

دو سوال قابل تامل در مورد این مرکز وجود دارد، یکی از آن دو این است که سازمان بهزیستی چگونه حکم تخلیه مرکزی که زمین آن وقفی، غیرقابل فروش و واگذاری است را گرفته که قرار است این مرکز سوم اردیبهشت تخلیه و به بخش خصوصی واگذار شود.

و سوال دوم که با واگذاری مرکز خزانه تکلیف ده هزار نابینا و کم بینایی  که در مرکز خزانه پرونده توانبخشی دارند و در سالها از این مرکز آموزش خط بریل، اپراتوری، قرآن، خیاطی، سرود، تواشیح، آموزش های مکمل بریل، جهت یابی، مهارت های فردی و اجتماعی و هر آن  چیزی  که در مدارس آموزش داده نمی شود دریافت کرده و هزاران کودک نابینا که برای  حضور در مدارس و اجتماع نیازمند آموزش های این مرکز هستند چه خواهد شد؟

منبع: خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *