آموزش استفاده از Nearby Share در اندروید

آیا قصد دارید از قابلیت اشتراک گذاری Nearby Share در اندروید استفاده کنید؟ در این مقاله، روش استفاده از قابلیت جدید اندروید را آموزش خواهیم داد.

یکی از قابلیت های مهم سیستم عامل های اپل اعم از iOS و MacOS و iPadOS را می توان AirDrop عنوان کرد. پس از گذشت سال ها، درنهایت گوگل هم سرویس مشابهی را برای سیستم عامل اندروید در نظر گرفت. قابلیت Nearby Share را می توان جایگزین AirDrop در اندروید دانست و خوشبختانه به نظر می رسد که تغییرات به خوبی اِعمال شده اند. در این مقاله، قصد داریم قابلیت Nearby Share در اندروید را معرفی کنیم و روش استفاده از آن را آموزش دهیم. در این مقاله، پاسخ  پرسش های خود درباره ی Nearby Share را خواهید یافت.

درحقیقت، قابلیت Nearby share سبب شده است که دیگر برای ارسال فایل از گوشی اندرویدی به گوشی دیگر، به استفاده از سرویس های ایمیل یا سایر پیام رسان ها نیازی نباشد. تفاوتی ندارد که قصد داشته باشید فایل ها را به گوشی خود یا شخص دیگری ارسال کنید، مهم این است که هر دو دستگاه باید در نزدیکی هم قرار داشته باشند.

قابلیت Nearby Share در اندروید چیست؟

اگر از سرویس Airdrop در اپل استفاده کردید، باید اطلاعات مختصری در این زمینه داشته باشید؛ اما اگر با آن آشنایی ندارید، بهتر است بدانید که Nearby share قابلیتی برای ارسال و دریافت فایل ها میان دستگاه های اندروید است. در حقیقت، فرستنده و گیرنده باید در یک اتاق و در کنار هم قرار داشته باشند. در صورتی که می خواهید به بهترین نتیجه از این قابلیت دست پیدا کنید، باید فاصله ی میان دو دستگاه را کمتر و کمتر کنید. توجه کنید که این اشتراک گذاری برای مسافت های دور، عملاً کارایی ندارد و بی معنا است.

قابلیت Nearby Share رابط کاربری ساده و کاربرپسندی ارائه می دهد که حتی فرد تازه کار هم می تواند از آن استفاده کند. شما فقط به دو یا سه حرکت ساده نیاز خواهید داشت تا بتوانید کار اشتراک گذاری را به سر انجام برسانید.

کدام یک از فایل ها و دستگاه ها پشتیبانی می شوند؟

این قابلیت جدید اندروید در تمام دستگاه های اندرویدی مجهز به سیستم عامل Android 6.0 Marshmallow و جدیدتر عمل خواهد کرد. برای بررسی نسخه ی اندروید دستگاهتان، وارد تنظیمات (Settings) شوید و از بخش درباره ی دستگاه (About)، ورژن اندروید (Android Version) را انتخاب کنید. اگر عدد مدنظر، ۶ یا جدیدتر باشد، گوشی اندروید شما از قابلیت Nearby Share پشتیبانی می کند.

هنگامی که نوبت به نوع فایل ها می رسد، باید بدانید که امکان اشتراک گذاری انواع داده ها مانند تصاویر، فایل های ویدئویی، اسنادی نظیر PDF، پیوندها، مخاطبان و اپلیکیشن امکان پذیر خواهد بود. فایل ها در پوشه های مربوط به دانلود ذخیره سازی می شوند و پیوندها هم به صورت پیش فرض با مرورگرها باز خواهند شد.

نحوه ی عملکرد قابلیت Nearby Share

برای کار با قابلیت Nearby Sharing به دسترسی موقعیت مکانی و خدمات مرتبط با بلوتوث نیاز پیدا خواهید کرد. سیستم عامل اندروید درصورت خاموش بودن گزینه های ذکرشده، آن ها را پس از تأیید شما روشن خواهد کرد.

سرویس های اشتراک گذاری پروتکل های مختلفی برای انتقال فایل ها ازطریق بلوتوث و… در اختیار کاربران قرار می دهند. بسته به شرایط، سیستم عامل بهترین پروتکل را به صورت خودکار انتخاب خواهد کرد. توجه کنید که قابلیت Nearby Sharing از اتصال وای فای نظیر به نظیر استفاده می کند تا در صورت دسترس نبودن اینترنت با ایجاد نقطه ی اتصال، حتی در حالت آفلاین هم امکان اشتراک گذاری فایل ها وجود داشته باشد. شما می توانید سرویس داده را برای استفاده در تنظیمات Nearby Sharing انتخاب و تنظیم کنید.

روش فعال کردن Nearby Share در اندروید

قابلیت Nearby Sharing به صورت خودکار در گوشی اندرویدی شما نصب خواهد شد؛ اما شرط این مسئله را باید به روز بودن گوگل پلی عنوان کرد. وقتی این قابلیت را دریافت کردید، می توانید آن را در پایین منو اشتراک گذاری بیابید. در حقیقت، اگر گزینه ی اشتراک گذاری را روی تمام فایل ها انتخاب کنید، گزینه ی Nearby Share را در منو مشاهده خواهید کرد.

همچنین، می توانید پنل دسترسی سریع (Quick Access) را در گوشی خود باز کنید و در ادامه، روی گزینه ی Nearby Share ضربه بزنید تا سایر مراحل را دنبال کنید.

اگر نماد را مشاهده نمی کنید، کافی است روی نماد ویرایش برای صفحه ی دسترسی سریع ضربه بزنید و به دنبال گزینه ی Nearby Share بگردید. در ادامه، نماد را به منطقه ای متشکل از نمادهای مشاهده کردنی بکشید و قرار دهید.

روش استفاده از Nearby Share برای ارسال فایل میان دستگاه های اندرویدی

گام اول: در دستگاه ارسال کننده باید فایل مدنظرتان را باز کنید. در ادامه، روی نماد اشتراک گذاری ضربه بزنید و گزینه ی Nearby Share را از فهرست مرتبط انتخاب کنید.

گام دوم: در این مرحله، نام دستگاه و قابلیت آشکارشدن آن را مشاهده خواهید کرد. روی آن ها ضربه بزنید و فایل های دلخواه را مطابق با نظر خودتان تغییر دهید. این احتمال وجود دارد که به روشن کردن قابلیت اشتراک گذاری نیاز داشته باشید. برای انجام این کار، روی گزینه ی روشن (Turn-On) ضربه بزنید. در ادامه، خواهید دید که دستگاه شما گوشی های اندروید اطراف را جست وجو خواهد کرد.

گام سوم: در ادامه و در گوشی هوشمندی که می خواهید فایل ها را دریافت کنید، اعلانی با عنوان Nearby Device is Sharing دریافت خواهید کرد. گزینه ی مشاهده کردنی بودن (Visible) را انتخاب کنید و سپس، روی اعلان ضربه بزنید.

گام چهارم: در دستگاه فرستنده روی نام گیرنده ضربه بزنید تا روند ارسال آغاز شود.

نکته: در یک زمان فقط با یک دستگاه می توانید ارتباط برقرار کنید.

گام پنجم: در ادامه، گیرنده  پیامی درباره ی صدور مجوز دریافت خواهد کرد. شما باید گزینه ی پذیرش (Accept) را انتخاب کنید.

روش دسترسی به تنظیمات Nearby Share

برای روشن یا خاموش کردن قابلیت Nearby Sharing یا تغییر تنظیمات آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: وارد تنظیمات گوشی اندروید شوید. در ادامه، روی بخش گوگل (Google) و سپس، روی اتصالات دستگاه ضربه بزنید.

گام دوم: روی گزینه ی Nearby Share ضربه بزنید و ضامن مدنظر را انتخاب کنید. در این مرحله، نام و نمایان بودن دستگاه و جزئیات حساب خود را می توانید تغییر دهید.

چه کسانی می توانند محتوا را اشتراک گذاری کنند؟

اگر نگران مسائل مربوط به حریم خصوصی درباره ی Nearby Sharing هستید، باید بدانید دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در حقیقت، قابلیت Nearby Sharing برای مبتدیان به شما امکان می دهد تا بدون اشتراک گذاری اطلاعات تماس، فایل ها را ارسال و دریافت کنید. فقط نام شما مشاهده می شود که می تواند تغییر کند.

با استفاده از تنظیم قابلیت مشاهده ی دستگاه، می توانید هنگام بازشدن قفل صفحه، بدانید چه کسی می تواند دستگاه شما را ببیند. در Nearby Sharing، سه گزینه ی حفظ حریم خصوصی را دریافت خواهید کرد: تمام مخاطبان (All Contacts) و برخی از مخاطبان (Some Contacts) و مخفی (Hidden).

تمام مخاطبان (All Contacts): هنگامی که قابلیت اشتراک گذاری را فعال کنید، دستگاه شما به صورت خودکار برای تمام مخاطبانتان نمایش داده می شود.

برخی از مخاطبان (Some Contacts): فقط مخاطبان انتخاب شده می توانند دستگاه شما را مشاهده کنند.

مخفی (Hidden): هیچ کدام از مخاطبان نمی توانند دستگاه شما را مشاهده کنند؛ با این حال، اعلانی مبنی بر نزدیک بودن دستگاه دریافت خواهید کرد. در صورتی که بخواهید قابل مشاهده شوید، شروع به اشتراک گذاری خواهید کرد.

نکته: وقتی دستگاه گیرنده قفل شود، برای دیگران مشاهده شدنی نخواهد بود.

فراموش نکنید که حتی اگر تنظیمات قابل مشاهده دستگاه نشان دهنده ی اشتراک گذاری فایل ها با مخاطبان باشد، بازهم این امکان وجود دارد که اشتراک گذاری با سایر دستگاه ها انجام شود. قابلیت Hidden در چنین مواقعی می تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

آیا Nearby Share با ویندوز 10 و سایر دستگاه ها کار می کند؟

خیر، درحال حاضر قابلیت Nearby Sharing به گوشی های اندروید محدود است و شما نمی توانید از آن در تمام سیستم عامل ها استفاده کنید. حتی اگر ویندوز 10 این قابلیت را داشته باشد، باز هم با اندروید تفاوت دارد. اگر قصد دارید فایل ها را میان اندروید و ویندوز به اشتراک  بگذارید، از ابزارهای اشتراک فایل یا سایر روش ها می توانید استفاده کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *