آموزش روش های جلوگیری از هک شدن واتساپ

امروزه با رایج شدن گسترده ی پیام رسان هایی همچون واتساپ تأمین امنیت و جلوگیری از هک شدن آن ها اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. در مقاله ی حاضر با نحوه ی جلوگیری از هک شدن و بازیابی اکانت هک شده ی واتساپ آشنا می شویم.

روزانه هزاران نفر در سراسر جهان هک شدن حساب های کاربری شان در شبکه های اجتماعی را تجربه می کنند و این درحالی است که با افشا شدن روز افزون اطلاعات اکانت های کاربران ازطریق نفوذ به دیتابیس شرکت های بزرگ، آمار مذکور می تواند بیشتر شود.

حتی اگر در اکانت های دیگرتان از رمز عبور کاملاً یکسانی استفاده نکنید، نرم افزار هکرها می تواند به راحتی با تولید رمز عبور های مختلف سر انجام امکان ورود آن ها به حسابتان را فراهم کند. احتمال دارد همین الان نیز اطلاعات بعضی از حساب های شما افشا شده باشد. برای پی بردن به این موضوع وارد سایت haveibeenpwned.com شوید و با واردکردن آدرس ایمیلتان افشای اطلاعات کاربری خود را بررسی کنید.

در بعضی موارد دیگر ممکن است کاربر ازطریق پاسخ به ایمیل های جعلی در دام هکرها گرفتار شود. برای مثال، احتمال دارد ایمیلی جعلی مبنی بر حذف قریب الوقوع حساب فیسبوک خود دریافت کنید و از شما خواسته شود برای جلوگیری از این مسئله روی لینکی کلیک کنید.

واتساپ که یکی از پر استفاده ترین اپلیکیشن های پیام رسان های دنیا است جزو ایمن ترین آن ها نیز محسوب می شود. با این حال، احتمال دارد هکرها بدون اطلاع شما ازطریق روش های گفته شده به اکانت تان دسترسی پیدا کنند و اطلاعات شما را حذف کنند یا به سرقت ببرند. بنابراین، بهتر است قبل از هر اقدامی ازطریق آموزش بکاپ گرفتن واتساپ از تمامی اطلاعات تان نسخه پشتیبان تهیه کنید.

راه های جلوگیری از هک واتساپ

اگرچه برای جلوگیری از هک شدن اکانت واتساپ می توان اقداماتی انجام داد؛ ولی هیچ راه یگانه و قطعی برای آن وجود ندارد. همواره بهترین راه برای محافظت از حساب کاربری، خودداری از افشای اطلاعات خصوصی برای افراد نا آشنا است. با این حال، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و می توان با رعایت نکاتی تا حد امکان از نفوذ هکرها به اکانتتان در شبکه های اجتماعی و واتساپ جلوگیری کرد.

در ادامه، به بررسی و معرفی مهم ترین روش های جلوگیری از هک واتساپ می پردازیم و سپس، نحوه ی بازپس گیری اکانت هک شده را توضیح خواهیم داد. اکثر مراحل گفته شده در گوشی های اندرویدی و iOS یکسان است.

۱. فعال سازی احراز هویت دومرحله ای واتساپ

احراز هویت دومرحله ای یکی از قابلیت های مفیدی است که اکثر سرویس دهندگان خدمات اینترنتی آن را ارائه می دهند. در این روش، هنگام ورود به اکانت، علاوه بر دریافت پیام کد تأیید و واردکردن آن باید رمز عبور ثابتی را وارد کنید که احتمال ورود افراد دیگر به حسابتان را به شدت کاهش می دهد. برای ورود به حساب ازطریق هر دستگاهی، حتماً باید این رمز را به خاطر داشته باشید و بدون آن امکان دسترسی به اکانت وجود ندارد. برای فعال کردن احراز هویت دومرحله ‎ای در واتساپ مراحل زیر را طی کنید:

پس از ورود به واتساپ، با لمس آیکون سه نقطه در نوار بالایی وارد منو شوید و با انتخاب Settings تنظیمات آن را باز کنید.

گزینه ی Account را انتخاب کنید.

گزینه ی Two-step verification را انتخاب کنید.

دکمه ی Enable را لمس کنید.

یک کد عددی ۶ رقمی وارد کنید و دکمه ی Next را بزنید.

کد را تکرار کنید و دکمه ی Next را بزنید.

در مرحله ی بعد از شما خواسته می شود، آدرس ایمیلی برای بازیابی کد در صورت فراموشی آن وارد کنید. پیشنهاد می کنیم این کار را انجام دهید؛ ولی اگر مایل نیستید، با لمس Skip کار را به اتمام برسانید.

پس از ورود ایمیل دکمه Next را بزنید و در مرحله ی بعدی نیز ایمیل را مجدداً وارد کنید و روی Save کلیک کنید.

اکنون احراز هویت دومرحله ای اکانت شما فعال شده است. با لمس کلید Done از تنظیمات خارج شوید.

۲. فعال سازی قفل صفحه ی واتساپ

اگر عادت دارید گوشیتان را بدون قفل کردن جایی رها کنید، احتمال ورود دیگران به اکانت واتساپ و خواندن پیام هایتان بسیار زیاد است. خوشبختانه نسخه های جدید واتساپ امکان قفل کردن آن ازطریق فیس آیدی و اثر انگشت را دارند. برای فعال کردن قفل صفحه ی واتساپ با اثر انگشت یا فیس آیدی در گوشی های اندرویدی یا آیفون مراحل زیر را طی کنید:

پس از ورود به واتساپ، با لمس آیکون سه نقطه در نوار بالایی وارد منو شوید و با انتخاب Settings تنظیمات آن را باز کنید.

گزینه ی Privacy را انتخاب کنید.

به پایین صفحه بروید و در گوشی های اندرویدی با حسگر اثر انگشت گزینه ی Fingerprint lock و در آیفون Screen Lock را باز کنید.

در مرحله ی بعد، گزینه ی Unlock with fingerprint یا Require Touch ID یا Require Face ID را فعال کنید.

اکنون از شما خواسته می شود برای فعال سازی قفل، اثر انگشت یا صورت خود را اسکن کنید.

در این صفحه می توانید نحوه و زمان قفل شدن صفحه را تعیین کنید. اگر می خواهید به محض بستن واتساپ برنامه قفل شود، گزینه ی Immediately را انتخاب کنید؛ درغیر این صورت، یکی از گزینه های دیگر را با زمان های متفاوت تعیین کنید. مسلماً امنیت گزینه ی اول بیشتر است؛ چراکه فوراً قفل را فعال می کند و هیچ کس امکان دسترسی به پیام هایتان را نخواهد داشت.

۳. بررسی ورودهای غیرمجاز به اکانت واتساپ

اگر فردی حتی برای لحظاتی به اکانت واتساپ تان روی گوشی دسترسی پیدا کند، به راحتی می تواند آن را با کیوآرکد به کامپیوتر یا نسخه ی وب واتساپ متصل کند و بدون آگاهی شما به تمام پیام ها و اطلاعاتتان دست پیدا کند. ازآنجا که ممکن است حواس همه ی ما مواقعی به گوشی مان نباشد، بهتر است این موضوع را بررسی کنید و از متصل  نبودن دستگاه دیگری به اکانت خود مطمئن شوید. اگر تا به حال قفل صفحه ی واتساپ را فعال نکرده اید، امکان چنین اتفاقی بیشتر است و باید به روش گفته شده حتماً بررسی لازم را انجام دهید:

در گوشی اندروید وارد واتساپ شوید و با لمس آیکون سه نقطه شکل، منو را باز کنید و گزینه ی Linked devices را انتخاب کنید.

در این صفحه می توانید تمامی دستگاه های متصل به حسابتان را مشاهده کنید. اگر در فهرست دستگاه های متصل گزینه ای ناآشنا می بینید، روی آن کلیک کنید و LOG OUT را انتخاب کنید.

در آیفون نیز مراحل تقریباً مشابهی وجود دارد؛ ولی گزینه ی Linked Devices یا WhatsApp Web در قسمت Settings قرار گرفته است که با ورود به آن می توانید دستگاه های متصل را مشاهده و در صورت لزوم حذف کنید.

۴. بررسی نفوذ به پیام های واتساپ ازطریق تغییر نام مخاطبان

یکی از روش های زیرکانه ی هکرها برای سرقت اطلاعات حساس شما واردکردن شماره ی خود در بین مخاطبان شما و نام گذاری آن به عنوان یکی از افراد نزدیک به شما است. برای مثال، در این روش، هکر در گوشیتان شماره یکی از دوستان نزدیکتان را با شماره ی خود عوض می کند و پروفایلش را نیز مطابقت می دهد؛ درنتیجه، شما باور می کنید که در حال برقراری ارتباط با دوستتان هستید؛ درحالی که فرد دیگری به حریم خصوصی شما وارد شده است.

برای بررسی این موضوع باید از درست کارکردن قابلیت رمزنگاری انتهابه انتهای واتساپ مطمئن شوید. قابلیت مذکور پیام های شما را به کدهایی رمزی تبدیل می کند و به گوشی طرف مقابل می فرستد که پس از رمزگشایی برای او نمایان می شود تا هیچ فرد دیگری امکان مشاهده ی آن را نداشته باشد. با این حال، اگر به یکی از مخاطبان خود مشکوک هستید و فکر می کنید به جای دوستتان با فردی متقلب در حال صحبت هستید، بهتر است رمزنگاری انتها به انتها بین اکانت هایتان را به شکل زیر بررسی کنید:

ابتدا وارد صفحه ی چت با مخاطب مورد نظر در واتساپ شوید و نام او را در بالای صفحه لمس کنید.

پس از بازشدن پروفایل، کمی به پایین بروید و Encryption را انتخاب کنید.

در صفحه ی بازشده می توانید کدهای امنیتی و QR کدی را مشاهده کنید. برای اطمینان از کارکرد درست رمزنگاری واتساپ بین اکانت شما و مخاطبتان، همین صفحه را در گوشی او باز کنید و با انتخاب SCAN CODE کد QR روی صفحه ی گوشی او را اسکن کنید.

اگر کد امنیتی تأیید شود، تیک سبز رنگی روی صفحه نمایش داده می شود؛ درغیر این صورت، پیام های شما به گوشی شخص دیگری ارسال می شود.

۵. انجام تنظیمات حریم خصوصی واتساپ

اپلیکیشن واتساپ امکان مخفی کردن اطلاعات شما مثل تصویر پروفایل، زمان آخرین بازدید و وضعیت های شما را دارد که در بعضی موارد می تواند در حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از نمایش اطلاعات شخصی برای افراد ناشناس کاربردی باشد. برای استفاده از قابلیت های حریم خصوصی واتساپ:

از منوی واتساپ، قسمت Settings و سپس، Account را باز کنید و وارد Privacy شوید.

در صفحه ی بازشده می توانید تنظیمات مدنظرتان را انجام دهید:

در قسمت Last seen and online می توانید تعیین کنید چه افرادی زمان آخرین بازدید و آنلاین بودنتان را مشاهده کنند.

در قسمت Who can see my last seen می توانید یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

Everyone: همه ی افراد می توانند آخرین بازدیدتان را ببینند.

My contacts: فقط مخاطبینتان می توانند آخرین بازدیدتان را ببینند.

My contacts except: همه ی مخاطبان به جز افرادی که انتخاب می کنید می توانند آخرین بازدیدتان را ببینند. همچنین، اگر می خواهید فقط تعداد خاصی از مخاطبان تان امکان اطلاع از آخرین بازدیدتان را داشته باشند، با لمس کردن آیکون select all در گوشه ی بالایی صفحه، همه را تیک بزنید و فقط مخاطبینی که می خواهید امکان دیدن زمان بازدیدتان را داشته باشند استثنا کنید.

Nobody: هیچ کس امکان اطلاع از زمان آخرین بازدیدتان را ندارد.

همچنین، امکان تعیین نمایش یا نمایش ندادن آنلاین بودن تان از قسمت Who can see when I’m online وجود دارد:

Everyone: همه ی افراد آنلاین بودن شما را می بینند.

Same as last seen: تنظیمات آخرین بازدید که بالاتر گفته شد برای آنلاین بودن نیز اِعمال می شود.

۶. جلوگیری از اضافه شدن به گروه های واتساپی

ازآنجاکه احتمال دارد هکرها با اضافه کردن تان به گروه های واتساپی و قراردادن لینک ها و برنامه های آلوده شما را به بازکردن آن ها ترغیب کنند، بهتر است به دیگران امکان اضافه کردنتان به گروه ها را ندهید. برای انجام این کار به شکل زیر عمل کنید:

از منوی واتساپ، قسمت Settings و سپس، Account را باز کنید و وارد Privacy شوید.

اکنون گزینه ی Groups را لمس کنید.

گزینه ی My contacts را انتخاب کنید و با لمس آیکون Select all در گوشه ی بالایی صفحه همه ی مخاطبان را انتخاب کنید تا هیچ کس نتواند شما را به گروهی اضافه کند.

اگر می خواهید بعضی از مخاطبان تان امکان این کار را داشته باشند، کافی است تیک کنار اسم آن ها را بردارید.

اکنون اگر کسی سعی کند شما را به گروهی اضافه کند، دعوت نامه ای برای تان ارسال می شود که می توانید آن را قبول یا رد کنید.

۷. غیرفعال کردن اشتراک موقعیت زنده واتساپ

قابلیت اشتراک موقعیت به طور زنده به افراد دیگر اجازه می دهد موقعیت مکانی شما را هر لحظه دنبال کنند که می تواند برای هکرها بسیار اغواکننده و برای شما بسیار خطرناک باشد. اگر تا به حال از قابلیت مذکور استفاده نکرده اید، بهتر است با ورود به تنظیمات واتساپ فعال بودن آن برای افراد دیگر را بررسی کنید. به این منظور:

از منوی واتساپ، قسمت Settings و سپس، Account را باز کنید و وارد Privacy شوید.

گزینه ی Live location را انتخاب کنید.

اگر در صفحه ی بازشده مخاطبی نمایش داده می شود، یعنی او می تواند موقعیت لحظه ای شما را ببیند و به گوشی شما دسترسی دارد.

ابتدا با کلیک روی STOP SHARING دسترسی به موقعیت را برای او غیرفعال کنید و سپس، اقداماتی که پیش تر گفته شد را برای قطع دسترسی او به حسابتان انجام دهید.

۸. خودداری از بازکردن لینک های مشکوک در واتساپ

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از اصلی ترین روش های هکرها برای سرقت اطلاعات خصوصی شما واردکردنتان به سایت یا گروهی است که با ترفندهای متفاوت اطلاعات شما را تخلیه می کنند. این کار می تواند ازطریق لینک دعوت به مسابقه یا دریافت شارژ و هدیه ی رایگان انجام شود یا تبلیغاتی از محتوا و سایت های مورد علاقه ی شما باشد؛ ولی تا زمانی که محتوای لینک ها و هویت ارسال کننده ی آن مطمئن نیستید، آن ها را باز نکنید. مطمئناً از دست دادن هدیه ای نامعلوم بهتر از از دست دادن اطلاعات شخصی و نقض حریم خصوصی شما است.

۹. خودداری از ارسال کد تأیید ورود به حساب به دیگران

یکی از ساده ‎ترین و رایج ترین روش های هک کردن واتساپ استفاده از کد تأیید پیامک شده برای ورود به حساب است. کافی است هکرها با شماره ی شما وارد واتساپ شوند و با ترفندی کد تأیید را از شما بگیرند؛ در این صورت، هکرها علاوه بر هک کردن اکانت، می توانند با فعال کردن احراز هویت دومرحله ‎ای برای همیشه از ورود شما به حسابتان جلوگیری کنند.

بسیاری از افراد به راحتی کد تأییدشان را با طمع دریافت جایزه یا حتی انجام اَعمال غیرقانونی دراختیار دیگران قرار می دهند، درحالی که چنین کاری می تواند شگرد هکرها برای سرقت اطلاعات شما باشد؛ بنابراین، به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی کد تأیید ورود به حساب را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید، حتی اگر آن ها را می شناسید. همیشه به کد تأیید ورود به حساب به چشم کلید گاوصندوق خود فکر کنید که هیچ کس نباید آن را در اختیار داشته باشد.

۱۰. مراقب برنامه های جاسوسی باشید

اگرچه هکرهای حرفه ای برنامه های اختصاص خود را برای دسترسی به اطلاعات افراد دارند، امروزه اپلیکیشن های جاسوسی زیادی در فضای مجازی وجود دارند که تحت عناوین مختلف از جمله، نظارت بر فرزندان و خانواده به راحتی امکان دریافت و استفاده دارند. درحالی که چنین اپلیکیشن هایی می توانند کاربردهای مفیدی برای مراقبت از فرزندان داشته باشند، بسیاری از هکرهای مبتدی از آن ها برای جاسوسی از افراد دیگر استفاده می کنند.

اپلیکیشن های مذکور با نصب مخفیانه روی گوشی شما می توانند مخاطبان ، پیامک ها، تماس ها، تصاویر و حتی پیام های واتساپ شما را در اختیار هکرها قرار دهند. با این حال، کشف چنین برنامه هایی برای کاربران عادی تقریباً محال است و روش دقیق و قطعی نیز برای آن وجود ندارد. بهترین روش برای کشف برنامه های جاسوسی کمک گرفتن از افراد متخصص و بررسی کامل و دقیق اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی است. با وجود این، سیستم های داخلی نظارتی سیستم عامل ها مثل «پلی پروتکت» گوگل در گوشی های اندرویدی می تواند بعضی از برنامه های مذکور را کشف و غیرفعال کند. قابلیت مذکور به طور خودکار فعال است؛ ولی امکان دارد فردی با نفوذ به دستگاه شما آن را غیرفعال کرده باشد. برای بررسی و فعال کردن سیستم حفاظتی Play Protect گوگل مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا وارد فروشگاه پلی استور یا Play Store گوگل شوید.

روی آیکون حساب کاربری گوگل خود در کنار نوار بالایی کلیک کنید.

از منوی بازشده، Play Protect را لمس کنید.

با لمس آیکون چرخ دنده در گوشه ی بالایی صفحه تنظیمات را باز کنید.

در صفحه ی بازشده هر دو گزینه را فعال کنید.

اکنون باید صفحه پلی پروتکت مشابه تصویر زیر باشد. در صورتی که پلی پروتکت هشداری نمایش داد، اجازه  ی حذف برنامه های مضر را بدهید.

خوشبختانه ازآنجا که سیستم عامل iOS گوشی های آیفون امنیت بیشتری دارد و نظارت کامل تری روی برنامه ها انجام می شود، امکان آلوده شدنش به چنین اپلیکیشن های جاسوسی کمتر است.

بازپس گیری اکانت هک شده ی واتساپ

نحوه ی بازپس گیری اکانت در سرویس های مختلف اینترنتی متفاوت است؛ هرچند تفاوت مذکور گاهی بسیار زیاد و کاهی اندک است. با این حال، همه ی آن ها از الگوی یکسانی پیروی می کنند که شامل بازیابی آسان رمز عبور تا احراز هویت برای دریافت کمک از کارکنان شرکت سرویس دهنده می شود که شامل پیام رسان واتساپ نیز می شود.

درصورتی که فردی اکانت شما را هک کند، به طور خودکار از حسابتان خارج می شوید. خوشبختانه هکرها در واتساپ امکان مشاهده ی پیام های قبلی شما را ندارند و صرفاً می توانند پیام های جدید ارسال و دریافت کنند. بنابراین، به محض اینکه از هک شدن حسابتان آگاه شدید، برای پس گرفتن آن اقدام کنید.

برای پس گرفتن اکانت خود کافی است یک بار دیگر با کد تأیید ارسال شده روی گوشیتان وارد حساب شوید؛ بدین صورت، فردی که اکانتتان را هک کرده است از آن بیرون رانده می شود و کنترل حساب به شما باز می گردد. فراموش نکنید اگر فردی ازطریق نسخه ی کامپیوتری یا وب واتساپ به اکانتتان متصل شده است، طبق روش گفته شده در بخش «بررسی ورودهای غیرمجاز به اکانت واتساپ» عمل کنید.

با این حال، ممکن است هکر حرفه ای تر باشد و پس از ورود به حساب شما، فوراً احراز هویت دومرحله ای را با رمزی مخفی فعال کرده باشد. اگر چنین مشکلی رخ داد، سعی کنید مجدداً به اکانت خود وارد شوید و Log in کنید. با انجام این کار، دسترسی هکر از اکانت شما قطع می شود و پس از یک هفته نیز می توانید بدون نیاز به رمز احراز هویت دومرحله ای وارد حساب کاربریتان شوید.

اگر روش های گفته شده ناموفق بود، باید با تیم پشتیبانی واتساپ تماس بگیرید. به این منظور، با ایمیل شخصیتان ایمیلی به آدرس زیر ارسال کنید یا وارد صفحه ی اینترنتی تماس با واتساپ شوید:

support@whatsapp.com

برای عنوان عبارتی مانند زیر درج کنید:

My Account Is Hacked

در متن ایمیل نیز درخواست خود را به همراه شماره تلفنی که اکانتتان روی آن نصب است و اطلاعات پروفایلتان بنویسید:

I’m Soheil Madani. Somebody has just hacked my Whatsapp account.

Whould you please help me to retrieve my account? My phone number is +989101234567.

Regards

تیم پشتیبانی واتساپ پس از دریافت ایمیل، شما را جهت بازیابی حسابتان راهنمایی خواهند کرد.

درصورتی که گوشی و سیم کارت تان دزدیده شده است یا آن را گم کرده اید و از امنیت اطلاعاتتان در واتساپ نگران هستید نیز باید با پشتیبانی واتساپ تماس بگیرید و این موضوع را اعلام کنید تا اکانتتان را غیرفعال کنند. بعداً می توانید با دریافت سیم کارت جدید با شماره ی قبلی مجدداً به حسابتان وارد شوید.

به این منظور ایمیلی با عنوان زیر به واتساپ ارسال کنید و درخواستتان را مطرح کنید:

My Phone Is Stolen/Lost

در متن ایمیل با درج شماره تلفن همراه خود عبارت زیر را بنویسید:

Please deactivate my account.

به یاد داشته باشید ممکن است هکرها ازطریقی به گوشی شما و پیامک هایتان دسترسی داشته باشند؛ بنابراین، قبل از بازیابی حساب مطمئن شوید دستگاه تان از ایمنی کافی برخوردار است.

اگرچه شرکت متا مدعی است واتساپ یکی از ایمن ترین پیام رسان های دنیا است، بسیاری از کاربران معتقدند که پیام رسان مذکور چندان کاربرپسند نیست و فاقد بسیاری از قابلیت های دیگر پیام رسان ها است. همچنین، اخیراً شایعات تأیید نشده ای مبنی بر فروش اطلاعات کاربران به شرکت ها و مراجع دیگر وجود دارد. اگر شما هم جزو این افراد هستید و از نقض حریم خصوصیتان نگرانید، می توانید با دیلیت اکانت واتساپ، پروفایل و تمامی اطلاعاتتان را حذف کنید و به پیام رسان های دیگر مهاجرت کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *