کپچاها چند نوعند و چگونه امنیت سایت ها را حفظ می کنند

کپچا ابزاری امنیتی برای شناسایی کاربر انسانی از ربات های مخرب موجود در فضای مجازی است و برای افزایش امنیت وب سایت ها و سرویس های آنلاین به کار می رود.

قطعاً تاکنون در زمان ثبت نام یا ورود به برخی از وب سایت های اینترنتی با بخشی به  نام کپچا یا CAPTCHA رو به رو شده اید. فرم ها یا پازل هایی که فعالیت های گوناگون از نوشتن اعداد و حروف یک تصویر یا انتخاب تصاویر با سوژه هایی خاص یا حتی یک کلیک ساده روی یک باکس را از شما درخواست می کنند.

احتمالاً تاکنون از خود پرسیده اید که کپچا چیست و چگونه باعث افزایش امنیت وب سایت می شود. پیدا کردن این چراغ های راهنمایی، پله ها، خط کشی های عابر پیاده، تپه ها و اتوبوس ها چگونه به گوگل ثابت می کند که ما ربات نیستیم. به بیان دیگر پازلی با ظاهری به این سادگی، چگونه تشخیص انسان از ربات را امکان پذیر می کند؟

در ادامه ی این مطلب، ابتدا مفاهیم پایه های کپچا و ساختار آن را شرح می دهیم. سپس انواع گوناگون کپچا را بررسی می کنیم و در نهایت هم به این سؤال پاسخ می دهیم که کدهای کپچا چه کاربردی در توسعه ی هوش مصنوعی دارند؟

کپچا یا CAPTCHA چه معنایی دارد؟

عبارت CAPTCHA (مخفف Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) روند ارزیابی و امنیتی گوگل است که انسان و ربات را از هم متمایز می کند. گوگل از این روند برای محافظت وب سایت ها و سرویس های آنلاین از خرابکاری ربات ها استفاده می کند. به بیان دیگر، کپچا یک آزمایش تورینگ کاملاً خودکار محسوب می شود که انسان را از کامپیوتر تشخیص می دهد.

آزمون تورینگ چیست؟

آزمون تورینگ یا بازی تقلید (Imitation Game)، یکی از رایج ترین روش های ارزیابی هوش مصنوعی که برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ توسط آلن تورینگ، یکی از ریاضی دانان و متخصصان برجسته ی علوم کامپیوتر در بریتانیا، پیشنهاد شد.

در نسخه ی اولیه ی این آزمون خبری از هوش مصنوعی نبود و به نوعی بازی با یک داور اشاره داشت که یک زن و یک مرد که در دو اتاقِ جداگانه قرار داشتند؛ وظیفه ی مَرد این بود که با نوشتن متن ازطریق کامپیوتر، مذکر بودن خود را ثابت کند و زن هم باید به طریقی با نوشته هایش، داور را متقاعد می کرد که مَرد است.

براساس پیشنهاد تورینگ، می توان به جای یک زن و یک مرد در دو سوی این رقابت، یک انسان و یک کامپیوتر را مقابل هم قرار داد؛ در این آزمون، کامپیوتر سعی دارد داور را فریب دهد و داور هم بعد از گذشت پنج دقیقه گفتگو  ی متنی با دو شرکت کننده (یکی انسان و دیگری کامپیوتر) باید تشخیص دهد که کدام انسان و کدام کامپیوتر است. برای دستیابی به نتیجه ی نهایی، این آزمون بارها تکرار می شود و اگر در بیش از نیمی از موارد، داور فریب خورد و کامپیوتر را به عنوان انسان تشخیص داد، آزمون تورینگ موفق قلمداد شده و می توان آن کامپیوتر را «هوشمند» معرفی کرد.

درنهایت صرف نظر از نام گذاری و تعریف ها، کپچا، نوعی آزمون تورینگ است که تشخیص می دهد کاربر وب سایت انسان یا ربات اسپم است. کدهای کپچا عموماً از ترکیبی از اعداد و حروف استفاده می کنند و وابسته به توانایی انسان در تشخیص آن ها هستند.

اگرچه کپچا با هدف جلوگیری از ربات های خودکار توسعه پیدا می کند، خود ابزاری خودکار محسوب می شود. این کدها نیازمند یک بار برنامه ریزی هستند و از آن به بعد به صورت خودکار، کاربران را در آزمایش های تشخیصی از ربات ها متمایز می کنند.

وب سایت ها عموماً در بخش های حساس خود از کپچا استفاده می کنند. در برخی موارد دیگر وقتی رفتار کاربر مشکوک و شبیه به ربات شود، کد کپچا فعال خواهد شد. به عنوان مثال اگر کاربری یک صفحه ی وب را به دفعات مرور کرده یا بیش ازحد روی یک لینک کلیک کند، کد کپچا فعال می شود. یکی از حملاتی که با تلاش های تکراری و مداوم سعی بر شکستن رمز عبور دارد و ترکیبات مختلف کلمات عبور را برای ورود به وب سایت ها و سرویس های آنلاین امتحان می کند، حمله ی Brute Force (بروت فورس) است.

حمله  Brute Force چیست؟

حمله بروت فورس، تکنیکی ساده و قابل اعتماد، از روش آزمون و خطا برای هک رمزهای عبور و اطلاعات مربوط به احراز هویت کاربران است. هکرها در این روش از ابزارهای متنوعی برای دسترسی به اطلاعات استفاده کرده و آزمون و خطا را آنقدر تکرار می کنند که به رمز درست دست یابند. مفهوم پشتِ این حمله، تعدادِ بی نهایت تلاش برای حدس رمز عبور است و هدف اصلی آن آسیب  به بخش های داخلی وب سایت ها و سرویس های آنلاین نیست. روش های زیادی برای جلوگیری از حملات Brute Force وجود دارد که ساده ترین آن ها استفاده از رمز عبوری قوی است؛ برای مثال، بهتر است رمز حساب های کاربری از حداقل هشت حرف، یک عدد، حروف بزرگ و کوچک و یک کاراکتر خاص تشکیل شوند.

علاوه بر این، سرورها نیز باید سیاست تغییر رمز عبور مداوم را در پیش گیرند. استفاده از CAPTCHA یکی از راهکارهایی است که می توان برای جلوگیری از حمله ی بروت فورس و اقدامات ربات ها و ابزارهای خودکار در وب سایت ها به کار گرفت. کپچاها قبل از ورود مهاجمان، به آن ها نمایش داده می شوند و ربات های خودکار را بی اثر می کنند؛ ازآنجاکه این چالش ها به گونه ای طراحی شده اند که توسط انسان ها حل شود، ربات ها از انجام آن ها ناتوان هستند.

کپچا چگونه کار می کند؟

کپچا در ابتدا برای جلوگیری از نرم افزارهای اسپم از نوشتن کامنت های متعدد در وب سایت ها طراحی شدند. از کاربردهای ابتدایی دیگر آن ها می توان به جلوگیری از خرید بیش ازحد یک کالا با استفاده از ربات های خریدار اشاره کرد. از مرسوم ترین انواع کپچا می توان به تصویری اشاره کرد که حروف و اعداد با ساختاری به هم ریخته در آن دیده می شوند. انتخاب تعدادی از تصاویر با تم یکسان نیز از انواع مرسوم کپچا به شمار می رود. اگر کاربر نتواند آزمون کپچا را به درستی انجام دهد، مجددا مجبور به وارد کردن حروف و اعداد یا انتخاب تصاویر خواهد بود. چنین فرم هایی عموماً در فرم های ورود، ثبت نام، رأی گیری آنلاین و خرید اینترنتی دیده می شوند.

ایده  ی اصلی کپچا از آنجا می آید که برنامه های کامپیوتری مانند بات ها توانایی درک و تفسیر حروف به هم ریخته را ندارند. درحالیکه یک انسان که به طور روزمره با حروف و اعداد سروکار دارد، انواع نوشتار و فونت و رنگ آن ها را درک می کند. درنتیجه انسان ها به راحتی حروف و اعداد را در تصاویر شناسایی می کنند.

احتمالاً اولین راهکارهایی که برای عبور ربات نرم افزاری از فرم کپچا پیشنهاد می شود، وارد کردن تعدادی حرف و عدد تصادفی باشد. ربات ها نمی توانند با این روش از آزمایش کپچا رد شوند، چون با هر بار وارد کردن اشتباه، با فرم جدیدی رو به رو می شوند که مجددا نیاز به وارد کردن اعداد تصادفی دارد و احتمال را تقریباً به صفر می رساند. با این حال هنوز برخی ربات ها از کپچا عبور می کنند یا مجرمان سایبری با استفاده از «مزارع کلیک» از موانع امنیتی عبور می کنند. مزارع کلیک، مکان هایی در کشورهای عموماً فقیر هستند که هزاران کارگر در آن ها وظایفی ساده همچون انجام آزمایش کپچا به جای ربات را با هزینه ی پایین انجام می دهند.

ربات  های پیشرفته می توانند با بهره گیری از قابلیت های یادگیری ماشین، حروف و اعداد به هم ریخته را شناسایی کنند. درنتیجه کارشناسان امنیت و توسعه، انواع پیشرفته تری از کپچا را در وب سایت ها اجرا می کنند. به عنوان نمونه  می توان راهکار گوگل به نام reCAPTCHA را نام برد که از تعدادی آزمایش جدیدتر برای متمایز کردن کاربر انسانی و ربات استفاده می کند.

reCAPTCHA چیست؟

ری کپچا سرویس رایگان گوگل است که با هدف جایگزین کردن کپچا سنتی توسعه یافت. فناوری این نوع از کپچا نیز توسط دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون توسعه یافت، اما گوگل آن را در سال ۲۰۰۹ خرید. reCAPTCHA آزمایش های پیچیده تری را نسبت به کپچا معمولی اجرا می کند.

برخی آزمایش های reCHAPTCHA مانند کپچاهای مرسوم از کاربر می خواهد تا حروف و اعداد موجود در تصویری را وارد کنند که کامپیوترها به آسانی توانایی شناسایی آن ها را ندارند. البته reCAPTCHA برخلاف کپچا از تصاویر واقعی حاوی حروف و اعداد مانند تصاویر آدرس خیابان ها، متون استخراج شده از کتاب های چاپی، متن روزنامه های قدیمی و موارد مشابه استفاده می کند.

گوگل با گذشت زمان چند نوع گوناگون از reCAPTCHA را توسعه داد تا به مرور وابستگی به شناسایی حروف و اعداد از بین برود. چراکه کامپیوترها روز به روز پیشرفته تر می شوند و امکان توسعه ی توانایی برای شناسایی حروف و اعداد از میان تصاویر در آن ها وجود دارد. اکنون reCAPTCHA در سه نوع در وب سایت ها استفاده می شود:

تشخیص تصویر

حل معادله ریاضی

تشخیص کلمات

کادر انتخاب (Checkbox)

ارزیابی رفتار کاربر عمومی یا نامرئی (که نیازی به تعامل با کاربر ندارد)

reCHAPTCHA تشخیص تصویر چگونه کار می کند؟

آزمایش reCHAPTCHA در حالت شناسایی تصویر، عموماً ۹ یا ۱۶ تصویر مربعی را در کنار یکدیگر به کاربر نمایش می دهد. تصاویر در انواع گوناگونی هستند. به عنوان مثال ممکن است ۹ تصویر کوچک شده از یک عکس بزرگ ببینید یا هر عکس مربعی با دیگری تفاوت داشته باشد. کاربر باید تصاویری که شامل یک سوژه ی مشخص و مورد نظر آزمایش می شود، شناسایی کند. به عنوان مثال باید عکس هایی که شامل حیوان، درخت، علامت راهنمایی و رانندگی، خودرو یا هر سوژه ی دیگری باشد، انتخاب کنید. اگر پاسخ کاربر، با پاسخ اکثریت کاربران دیگری که آزمایش یکسان را گذرانده اند، یکسان باشد، آزمایش را با موفقیت پشت سر می گذارد.

انتخاب تصاویر شامل یک سوژه ی مشخص از میان تصاویری با ساختار تیره و تار برای کامپیوترها آن چنان آسان نیست. حتی پیشرفته ترین سیستم های هوش مصنوعی نیز چنین توانایی حرفه ای ندارند. درنتیجه ربات های اسپم نیز نمی توانند از آزمایش مذکور به راحتی رد شوند. درمقابل، انسان ها به طور روزمره به دفعات با سوژه های مورد نظر تعامل دارند و به راحتی آن ها را از میان تصاویر تشخیص می دهند.

reCHAPTCHA حل معادله ی ریاضی چگونه کار می کند؟

معادلات ریاضی یکی از شناخته شده ترین انواع کپچا هستند که در برخی وب سایت ها و سرویس های آنلاین استفاده می شوند در واقع درخواست از کاربر برای حل معادله ی ساده ی ریاضی مانند جمع دو عدد، یکی از ساده ترین اشکال احراز هویت است.

با اینکه ممکن است این نوع کپچاها خیلی ساده و حل آن ها بسیار واضح به نظر برسند، اما در آن ها برای ربات ها بسیار دشوار است.

reCHAPTCHA تشخیص کلمات چگونه کار می کند؟

کپچاهای متنی از رشته حروف و اعدادی تشکیل شده اند که کاربر باید آن ها را تشخیص داده و کاراکترهایی را که می بینند، وارد کند. در این نوع آزمون برای افرادی که مشکلات بینایی دارند، امکان شنیدن کاراکترها یا تغییر کلمات هم وجود دارد. نقطه ضعف اصلی این مدل، درک ساختار آن توسط ربات های باهوش تر است.

reCHAPTCHA کادر انتخابی چگونه کار می کند؟

قطعاً تاکنون با ساده ترین نوع کپچا یعنی کلیک کردن روی کادر «من ربات نیستم (I’m not a robot)» رو به رو شده اید. در نگاه اول این آزمایش ها ساده هستند و از خود می پرسیم چگونه کلیک کردن روی یک کادر، انسان و ربات را از هم متمایز می کند؟ آزمایش کپچا از نوع کلیک کردن در یک کادر مشخص، تنها محدود به فرایند کلیک کردن نیست، بلکه تمامی رفتارهایی که به کلیک کردن می انجامد را بررسی می کند.

reCAPTCHA کادر انتخابی، حرکت ماوس و کوکی های کاربر را در تمایز به کار می گیرد

آزمایش reCHAPTCHA با کلیک در کادر انتخابی، حرکت نشانگر ماوس کاربر و نزدیک شدن آن را به کادر انتخاب بررسی می کند. حتی دقیق ترین حرکت های یک کاربر انسانی، با کمی حرکت تصادفی در سطح میکروسکوپی همراه می شود. درواقع حرکت های ناخودآگاه بسیار ریزی در حرکت ماوس دیده می شود که ربات ها توانایی تقلید آن را ندارند. درنهایت اگر حرکت ماوس کاربر شامل چنین حرکت های ناخودآگاهی باشد، آزمایش آن را کاربر انسانی شناسایی می شود. reCHAPTCHA شاید حتی از کوکی های ذخیره شده توسط مرورگر و تاریخچه نیز برای شناسایی کاربر انسانی استفاده کند.

اگر آزمایش کادر انتخابی در ابتدا نتواند کاربر انسانی را از ربات تشخیص دهد، احتمالاً یک آزمایش اضافی دیگر دربرابر او به نمایش خواهد گذاشت. به عنوان مثال شاید آزمایش تشخیص تصویر نمایش داده شود که در بالا شرح دادیم. درنهایت در اکثر مواقع، ترکیب حرکت ماوس و کوکی و تاریخچه ی کاربر، برای شناسایی او کافی خواهد بود.

reCHAPTCHA بدون تعامل با کاربر چگونه کار می کند؟

یکی از جدیدترین انواع reCHAPTCHA با تکیه بر رفتار کاربر و تاریخچه ی تعامل او با محتوای موجود در اینترنت کار می کند. برنامه در اکثر مواقع با تکیه بر همان داده های دریافت شده توانایی تمایز دادن بین انسان و ربات را دارد. در چنین مواردی نیاز به گذراندن آزمایش های مرسوم نیست. اگر نتوان با استفاده از فاکتورها، کاربر انسانی را شناسایی کرد، یک آزمایش reCHAPTCHA مرسوم برای او نمایش داده می شود.

نسخه های reCAPTCHA

گوگل تا به حال سه نسخه از reCAPTCHA را روانه ی بازار کرده که هر کدام قابلیت ها و مزایای مخصوص به خود را دارند. این سه نسخه عبارت اند از:

reCAPTCHA v1

ریکپچای نسخه یک (V1) در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، اما امروزه این نسخه منسوخ شده و گوگل دیگر از آن پشتیبانی نمی کند؛ البته همچنان به وب سایت هایی که از قبل از این تاریخ از این نسخه استفاده می کردند سرویس رسانی انجام می دهد و توصیه می کند که وب سایت خود را نسخه های ۲ یا ۳ ریکپچا مجهز کنند.

reCAPTCHA نسخه ی یک شامل یک سری تصویر با کلمات به هم ریخته است که کاربر باید آن ها را تشخیص و در کنار هم قرار دهد و کلمه پایانی را در کادری که در پایین آن کلمات به هم ریخته دیده می شود بنویسد.

reCAPTCHA v2

دومین نسخه از ریکپچا در دسامبر ۲۰۱۴ منتشر شد. در این نسخه دیگر خبری از کلمات مبهم، مشکل و به هم ریخته نیست و کاربر باید در چک باکس موجود تیک بزند تا سیستم reCAPTCHA به صورت کاملاً خودکار تشخیص دهد که شخصی که وارد وب سایت شده، انسان یا ربات است.

این نسخه از reCAPTCHA در سه مدل مختلف زیر ارائه شده است:

اندروید: گوگل برای سیستم عامل اندروید reCAPTCHA اختصاصی طراحی کرده است. این مدل از ریکپچای نسخه ی ۲ در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و از اپلیکیشن های اندروید دربرابر تهدیدات و خطرات امنیتی محافظت می کند.

نامرئی یا Invisible: مدل نامرئی ریکپچای هیچ احتیاجی به طی کردن یک فرایند یک کاربر ندارد. این مدل یکی از راحت ترین و بی دردسرترین روش های تمایز انسان از ربات در دومین نسخه از ریکپچای گوگل است که در سال ۲۰۱۶ دردسترس کاربران قرار گرفت.

چک باکس من ربات نیستم: در نسخه ی دوم ریکپچای گوگل کاربر باید روی چک باکسی که روی آن جمله ی «I’m not a robot» نوشته شده است کلیک کرده و تیک بزند. فرایند تأیید کاربر به عنوان یک انسان ممکن است چند ثانیه طول بکشد.

reCAPTCHA v3

کاربر وقتی می خواهد نسخه ی دوم ریکپچا را پشت سر بگذارد، باید فرآیندی زمان بر را طی کند. این نسخه تنها در صفحات و فرم هایی فعال است که نشانه ی ریکپچا در آن مشخص شده باشد.

reCaptcha v3 نسل جدیدی از پلتفرم است که انعطاف پذیری بیشتری در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد؛ این نسخه تا زمانی که حرکت مشکوکی توسط کاربر انجام نشوند، الزامی برای وارد کردن متن در جای خالی یا تیک زدن در چک باکس یا حل معمایی نسبتاً پیچیده، وجود ندارد.

سومین نسخه از ریکپچا، بدون ایجاد زحمت اضافه برای کاربران از وب سایت و سرویس های آنلاین محافظت می کند و در شرایط خطرناک قدرت تصمیم گیری بیشتری می دهد. ریکپچای نسخه ی سوم برخلاف نسخه ی دو و یک که برای اجرا در یک صفحه از وب سایت طراحی شده بودند، از سیگنال های کل صفحات وب سایت برای شناخت حملات احتمالی استفاده می کند. درنتیجه ی این تحلیل ها، نمره ای بین صفر تا یک تولید می شود که در قسمت مدیریت ریکپچا نشان داده شده و اقدامات بعدی براساس این نمره انجام می شود.

به این معنی که نسخه ی سوم ریکپچا یا reCAPTCHA v3 در تمامی صفحات وب سایت وجود دارد و از کلیه صفحات حفاظت می کند. این نسخه  روش های جدیدی وابسته به نوع ترافیک وب سایت شخصی سازی می کند و علاوه بر حفاظت دربرابر حمله ی بات ها، تجربه ی کاربری سایت را نیز بهبود می بخشد.

نقاط ضعف CAPTCHA و reCHAPTCHA

کدهای کپچا و ری کپچا باوجود تمام مزایای امنیتی که به همراه دارند، موانعی بر سر راه کاربر محسوب می شوند و شاید تجربه ی کاربری آن را خدشه دار کنند. به هرحال کاربر برای انجام دادن کاری در وب، مجبور به گذراندن آزمایشی می شود که شاید همیشه هم آسان نباشد.

از نقاط ضعف دیگر برخی از آزمون های کپچا می توان به عدم سازگاری آن ها برای افراد دارای ناتوانی اشاره کرد. برخی از کدهای کپچا، گزینه  ای برای نابینایان و کم بینایان ندارند. البته برخی دیگر نیز دارای قابلیتی هستند که حروف و اعداد را برای آن کاربران می خواند.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، آزمون کپچا هم مانند تمامی ساختارهای امنیتی اینترنتی، به صورت کامل دربرابر مجرمان امن نیست. همان طور که ساختارهای امنیتی روز به روز بهبود پیدا می کنند، مجرمان سایبری نیز با استفاده از فناوری های پیشرفته تر یا حتی روش های ساده ای مانند مزرعه ی کلیک، موانع را پشت سر می گذارند.

بهترین افزونه های CAPTCHA وردپرس

پس از معرفی کپچا و نحوه ی عملکرد آن در ادامه بهترین افزونه ها (پلاگین)  و ابزارهای CAPTCHA وردپرس به همراه قابلیت های هر کدام را معرفی می کنیم:

WPForms

WPForms یکی از بهترین پلاگین ها برای افزودن کپچا به وب سایت های وردپرس است. این ابزارِ فرم ساز بصری وردپرس امکان ایجاد فرم های مورد نیاز برای تماس، ورود و ثبت نام و حتی نظرسنجی را در وردپرس فراهم می کند. این افزونه دو قابلیت اصلی دارد که آن  را از دیگر افزونه ها متمایز می کند:

هر فرمی که ایجاد می شود به محافظ داخلی دربرابر هرزنامه ها مجهز است و به طور خودکار ربات ها را شناسایی کرده و از ارسال فرم توسط آن ها جلوگیری می کند.

می توانید کپچا را تنها با چند کلیک فعال کنید و به کدنویسی یا اضافه کردن فایلی نیازی ندارید.

WPForms هم از افزونه ی reCAPTCHA گوگل و هم از افزونه ی hCaptcha پشتیبانی می کند. بسیاری از صاحبان وب سایت ها از افزودن کپچا به سایت خود اجتناب می کنند؛ چراکه فکر می کنند این ابزار ممکن است تجربه کاربری منفی به همراه داشته باشند؛ برای این دغدغه می توان قابلیت کپچای نامرئی WPForm را به کار گرفت در پس زمینه اجرا می شود و کاربر واقعی را از ربات متمایز می کند.

علاوه بر این، WPForms یک حالت بدون درگیری ایمن نیز دارد که می توان از آن برای حذف اجباری دیگر کپچاها و جلوگیری از تداخل پلاگین های دیگر استفاده کرد. در حالت عادی نیازی به فعال کردن این گزینه نیست، مگر اینکه وب سایت شما مشکل سازگاری داشته باشد یا پشتیبان وب سایت از شما بخواهد که آن را فعال کنید.

استفاده از افزونه ی WPForms آسان بوده و برای مبتدیان بسیار عالی است. شما می توانید فرم های خود را با الگوها، گزینه ها سفارشی، نوتیفیکیشن ها و منطق های شرطی هوشمند بسازید و شخصی سازی کنید. این افزونه همچنین از تنظیمات، ادغام ها و افزونه های زیادی برای همگام سازی سرویس ایمیل، درگاه پرداخت و سایر ابزارهای بازاریابی بهره می برد. WPForms نسخه ی رایگانی با قابلیت های پایه ای دارد و نسخه ی پیشرفته ی آن نیز با قیمت  پایه ی ۳۹٫۵ دلار در سال به فروش می رسد.

reCAPTCHA

همان طور که در بالا به طور مفصل توضیح داده شد، افزونه ی reCAPTCHA گوگل ابزاری عالی برای محافظت از وب سایت شما دربرابر ربات ها، کلاهبرداری ها و سوء استفاده ها است. این پلاگین از فناوری پیشرفته ای برای دور نگه داشتن تهدیدات مخرب استفاده می کند و تضمین می کند که کاربران قانونی می توانند به راحتی بررسی های امنیتی را پشت سر بگذارند.

سرویس کپچای گوگل در ۳ نسخه ی V1، V2 و V3 ارائه شده است که هر سه نسخه رایگان هستند و طرح سازمانی آن ها هم توسط گوگل و بسته به نیاز سرویس های آنلاین با قیمت های مختلف به فروش می رسد.

hCaptcha

hCaptcha افزونه ای برای دور نگه داشتن ربات ها و حملات مخرب از وب سایت ها است که از حریم خصوصی کاربر محافظت می کند و محیطی امن برای حفظ عملکرد روان فراهم می کند. روش تشخیص ربات افزونه ی hCaptcha، ساده و قابل اعتماد است و کپچای آسانی را برای حل و بررسی های امنیتی ارائه می دهد؛ این پلاگین با فناوری یادگیری ماشینی، تعاملات انسانی واقعی را شبیه سازی کرده و با ارائه ی CAPTCHA ساده در زمان کاربر صرفه جویی می کند.

hCaptcha علاوه بر طرح رایگان با امکانات محدود، طرح Enterprise را نیز با بهره مندی از کنترل کامل انواع چالش ها در سطوح مختلف و با زمان بندی ها متفاوت با داشبوردهای چند کاربره و گزارش های پیشرفته رابا قیمت گذاری های مختلف ارائه می دهد.

ارتباط CAPTCHA و reCHAPTCHA با توسعه ی هوش مصنوعی

آزمون های کپچا علاوه بر کاربرد امنیتی، به توسعه ی آسان تر هوش مصنوعی نیز کمک می کنند. روزانه میلیون ها کاربر، متون موجود در تصاویر تیره و مبهم را شناسایی می کنند که داده ی خروجی از شناسایی آن ها، به هوش مصنوعی تزریق می شود. با این روند، عملکرد هوش مصنوعی در انجام وظایف مشابه بهبود می یابد.

برنامه های کامپیوتری عموماً در شناسایی اعداد و حروف موجود در تصاویر با حالت های گوناگون، با مشکل رو به رو هستند. در دنیای واقعی، تصاویر در حالت های ثابتی نیستند و به نوعی زمینه و حالت آن ها مدام تغییر می کند. به عنوان مثال یک علامت ایست راهنمایی و رانندگی که در زاویه ای مناسب دربرابر سیستم هوش مصنوعی باشد، احتمالاً به راحتی شناسایی می شود. از طرفی علامت ایست در تصاویر، تفاوت زیادی با شکل واقعی پیدا می کند چون مکان قرارگیری، زاویه ی نور و دیگر موارد در تصاویر متفاوت با هم تفاوت دارد.

برنامه های کامپیوتری به کمک یادگیری ماشین می توانند محدودیت های شناسایی خود را پشت سر بگذارند. به عنوان مثال، در شناسایی علامت ایست، برنامه نویس می تواند تصاویر متعددی را به هوش مصنوعی تزریق کند که علامت ایست هستند یا نیستند. برای چنین رویکردی، نیاز به داده های عظیمی داریم تا داده های کافی برای اثربخش شدن سیستم یادگیری ماشین، تأمین شود. در اینجا می توان از reCHAPTCHA استفاده کرد و همان فرایند انتخاب تصاویر توسط کاربران، نقش برچسب زنی روی تصاویر را ایفا می کند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هجده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *