آموزش روش های گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11

روش های مختلفی برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز ۱۱ وجود دارد که هرکدام در عین سادگی، مزیت و امکانات خود را دارد.

در نسخه های قدیمی ویندوز، روش های چندانی برای ثبت تصویر از محتوای صفحه وجود نداشت. ابزارهایی که برای این کار وجود داشتند، امکانات چندانی ارائه نمی کردند و بیشتر کاربران به سمت نصب نرم افزارهای جانبی برای این کار متمایل می شدند. با این حال، مایکروسافت در نسخه های جدیدتر ویندوز مانند ۱۰ و ۱۱ سعی کرده است تا ابزارهای این کار را گسترش و امکانات آن ها را به حدی افزایش دهد که نیاز کاربران عادی را برطرف کند.

برای گرفتن اسکرین  شات در ویندوز ۱۱ روش های زیادی وجود دارد که می  توانید برحسب نیاز و راحتی خود یکی از آن ها را انتخاب کنید. در این مقاله، با چندین روش برای این کار آشنا خواهید شد. این روش ها شامل روش های داخلی ویندوز و چند میان بر دیگر می شوند.

اسکرین   شات در ویندوز ۱۱ با کلید Print Screen

روشی سریع و بدیهی برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه که از نسخه های ابتدایی ویندوز وجود داشته، استفاده از دکمه PrintScreen (PrtScrn یا PrtScr) از روی کیبورد است. برای خروجی های متفاوت، می توان از ترکیب این دکمه با چند دکمه دیگر استفاده کرد که برای این کار تعریف شده اند:

۱. PrintScreen به تنهایی

با فشردن کلید PrintScreen به تنهایی از کل صفحه اسکرین شات گرفته می شود؛ اما در جایی ذخیره نمی شود و فقط در کلیپ بورد ویندوز به طور موقت نگه داشته می شود. در این  صورت تا زمانی که تصویر در کلیپ بوردتان باقی است، می توانید آن را هرجا که قابلیت جای گذاری عکس دارد، وارد کنید و لازم نباشد که آن را در جایی ذخیره کنید.

۲- Alt + PrintScreen

اگر می خواهید فقط پنجره فعال فعلی را بدون نیاز به انتخاب یا برش در کلیپ بورد ذخیره کنید، Alt + PrintScreen را فشار دهید. در این حالت نیز، تصویر در جایی ذخیره نمی شود و می توانید اسکرین شات را در هر برنامه ای پیست کنید که تصاویر را پشتیبانی یا ویرایش می کند.

۳- Win + PrintScreen

برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه و ذخیره شدن آن، کلید ویندوز را هم زمان با PrintScreen فشار دهید. تصویر در مسیر Pictures > Screenshots با فرمت PNG ذخیره می شود.

۴- Fn + Win + F12 یا Fn + Win + Space

اگر دستگاه شما کلید PrtScn ندارد، نگران نباشید. در لپ تاپ ها معمولاً این کلید درصورت درج نشدن عبارت PrtScrn روی آن با کلید F12 یکپارچه است و با درگیرکردن دکمه Fn یا Function Key با Win + F12 می توان اسکرین شات گرفت. اگر این اتفاق نیفتاد، می توانید کلیدهای ترکیبی Fn + Windows + Space را نیز امتحان کنید. تصاویر ثبت شده در مسیر Pictures > Screenshots ذخیره می شوند.

اسکرین   شات در ویندوز ۱۱ با استفاده از ابزار Snipping Tool

اگر می خواهید در گرفتن اسکرین شات دستتان بازتر باشد و به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید، باید به سراغ ابزار مخصوص این کار، یعنی Snipping Tool بروید. این نرم افزار به صورت پیش فرض روی ویندوز نصب است. درواقع، این برنامه همان نسخه به روزشده Snip & Sketch از ویندوز ۱۰ است که جایگزین نسخه سنتی Snipping Tool ویندوز ۷ نیز شده است.

تفاوت کارکرد این ابزار با روش عادی ثبت اسکرین شات با استفاده از میان بر آن است که می توانید ناحیه مدنظر از صفحه برای عکس گرفتن را تعیین کنید و از پنجره ای خاص یا بخشی از صفحه عکس بگیرید و پس از آن تصویر را ویرایش کنید. برای دسترسی به این ابزار دو راه وجود دارد:

استارت را باز و عبارت Snipping Tool را جست وجو و روی اولین نتیجه کلیک کنید.

هنگامی که ابزار باز شد، برای شروع ثبت اسکرین شات روی New کلیک کنید.

اگر نیاز داشتید تصویری را با تأخیر زمان بندی شده ثبت کنید، روی آیکون ساعت در نوار ابزار کلیک کنید و در منو کشویی ظاهرشده، زمان تأخیر را انتخاب کنید.

پس از کلیک روی دکمه New، مجموعه ای از آیکون ها را در بالای صفحه نمایش خود خواهید دید.

چهار انتخاب دارید:

o             برش مستطیلی از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان نما تا جایی که می خواهید برش دهید

o             برش آزاد از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان نما تا جایی که می خواهید برش دهید

o             برش از پنجره فعال

o             اسکرین شات از کل صفحه

پس از گرفتن اسکرین شات با استفاده از یکی از روش های موجود در نوار ابزار، تصویر در پنجره Snipping Tool ظاهر می شود. شما این فرصت را خواهید داشت که آن را برش دهید، با یک قلم طراحی حاشیه نویسی کنید، آن را به عنوان فایل PNG ،JPG یا GIF ذخیره کنید یا با استفاده از نوار ابزار بالای پنجره آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

راه دیگر برای دسترسی به این ابزار استفاده از کلیدهای ترکیبی Win + Shift + S است. با استفاده از این میان بر بلافاصله نوار ابزار Snipping Tool در بالای صفحه ظاهر می شود و می توانید از چهار حالت برش صفحه برای اسکرین شات استفاده کنید.

هنگامی که اسکرین شات خود را ایجاد کردید، یک تصویر کوچک به صورت اعلان برای چند ثانیه در گوشه پایینی سمت راست ظاهر می شود. برای ویرایش روی آن کلیک کنید. اگر این اعلان مخفی شد، می توانید با کلیک روی بخش ساعت و تاریخ آن را مشاهده کنید.

تصویر تهیه شده از صفحه در کلیپ بورد نیز ذخیره می شود و اگر قصد نداشته باشید آن  را ویرایش کنید، می توانید در هر برنامه ای که تصاویر را پشتیبانی یا ویرایش می کند، پیست کنید.

استفاده از کلید PrintScreen برای ابزار Snipping Tool

اگر نمی خواهید وقتتان را با کلیدهای Win + Shift + S هدر دهید، می توانید کاری کنید که وقتی کلید PrtScrn را فشار می دهید، ابزار Snipping Tool نمایش داده شود.

با کلیک روی Start > Settings به تنظیمات کامپیوتر خود بروید.

Accessibility > Keyboard را انتخاب کنید.

به دنبال Use the Print screen button to open screen shipping بگردید و آن را فعال کنید.

نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با Xbox Game Bar

گیم بار ویندوز برای کمک به گیمرها در ضبط اسکرین شات  و ویدئو از بازی ها و… ساخته شده است. این نوار راه جایگزین دیگری برای گرفتن اسکرین شات و تنها راه داخلی ویندوز برای ضبط ویدئو از صفحه است. توجه کنید که این ابزار محدودیت هایی دارد. به عنوان مثال، شما نمی توانید از دسکتاپ یا فایل اکسپلورر فیلم بگیرید.

برنامه  ای که می خواهید از محتوای آن عکس بگیرید، باز یا انتخاب کنید.

با فشاردادن دکمه های Windows + G، گیم بار را باز کنید.

در پنجره Capture که به طور پیش فرض در گوشه سمت چپ بالای صفحه ظاهر می شود، روی آیکون دوربین کلیک کنید تا از برنامه فعلی عکس بگیرید.

اگر این پنجره را مشاهده نمی کنید، از نوار اصلی روی آیکون Widget کلیک و از فهرست گزینه Capture را انتخاب کنید.

برای ضبط ویدئو از برنامه فعال فعلی نیز، روی دکمه ضبط کلیک کنید که مانند نقطه سفید کوچکی در داخل دایره به نظر می رسد.

برای توقف ضبط، روی دکمه مربعی Stop در نوار ابزار شناور Xbox Game Bar یا در ویجت Xbox Game Bar Capture کلیک کنید.

اسکرین شات ها و ویدئوها در پوشه C:\Users\[username]\Videos\Captures ظاهر می شوند. همچنین، می توانید آن ها را با انتخاب گزینه See my catpture در همان پنجره مشاهده کنید. پس از اتمام تصویربرداری، روی قسمت خالی صفحه کلیک کنید یا کلید escape را بزنید تا نوار بازی Xbox بسته شود.

میان بر کیبورد برای ثبت اسکرین شات ازطریق Game Bar

به جای باز کردن Game Bar برای گرفتن اسکرین شات، می توانید مستقیماً از کلید های ترکیبی Win + Alt + PrtScrn استفاده کنید. در این  صورت، اسکرین شات تنها از برنامه فعال و در مسیر C:\Users\[username]\Videos\Captures ذخیره خواهد شد.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با مایکروسافت سرفیس

اگر از مایکروسافت سرفیس استفاده می کنید، می توانید برای گرفتن اسکرین   شات از دکمه های فیزیکی ترکیبی (مانند آنچه در گوشی های هوشمند است)، کمک بگیرید. برای این کار، دکمه لمسی لوگو ویندوز را در پایین صفحه سرفیس نگه دارید و دکمه فیزیکی کاهش صدا را فشار بدهید. صفحه برای لحظه ای تاریک و عکس گرفته شده در مسیر Pictures > Screenshots ذخیره می شود.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *