مروری بر آنچه در کنفرانس سی اس یو ان 2022 گذشت

نویسنده: میثم امینی

منبع: ششمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

کنفرانس تکنولوژی کمکی سی اِس یو اِن که دانشگاه ایالت کالیفرنیا هر ساله آن را برگزار می کند، امسال بعد از کنفرانس کاملاً مجازی سال ۲۰۲۱ که در آن محصولات جدید زیادی معرفی نشد، به صورت حضوری برگزار شد. کنفرانس امسال به بزرگی کنفرانس های سال های قبل نبود؛ ولی به اندازۀ کافی بزرگ بود و محصولات و تکنولوژی های زیادی در آن معرفی شدند. آنچه در ادامه می خوانید، خلاصۀ گزارشی است که ماهنامه اَکسِس وُرلداز این کنفرانس و نمایشگاه منتشر کرده است.

عبور و مرور با برنامه گود مپس

یکی از چالش های مهمی که در هر کنفرانس بزرگ با آن رو به رو می شویم، موضوع عبور  و  مرور بازدیدکنندگان بین بخش های مختلف در کنفرانس است. طی سال ها تراش های بسیاری برای ارائۀ شکل های مختلفی از راهنمایی برای پیمایش درون ساختمانی در کنفرانس ها صورت گرفته است؛ از توصیف مسیرها به صورت نوشتاری گرفته تا سطح اولیه ای از راهنمایی پیمایش با استفاده از بیکُون های بلوتوسی. گودمَپس اِکسپِلُور یک برنامه رایگان برای آی اُو اِس و اَندرُوید است که هم راهنمایی پیمایش خارج از ساختمانی و هم جهت یابی و راهنمایی پیمایش داخل ساختمانی را برای ساختمان هایی ارائه می دهد که تکنولوژی مربوط به حرکت داخل آنها آماده شده است. به جای استفاده از بیکون (راهنمای رادیویی)، یک ساختمان اول با یک دوربین قابل حمل اسکن می شود که از لیدار پشتیبانی می کند. لیدار، مخفف عبارتی به معنای تشخیص نور و اندازه گیری فاصله است و از آن برای اندازه گیری فاصله متغیر استفاده می شود؛ قابلیت خاصی که برای تشخیص اینکه دقیقاً چه اشیایی داخل یک ساختمان قرار دارند، به کار می رود. لیدار نقشه ای الکترونیکی از مسیر حرکت تهیه می کند. این همان کاری است که مغز انسان پیش از جابه جایی فرد انجام می دهد. وقتی کاربر برنامه گودمپس را باز می کند و محلی را به آن اضافه می کند که راهنمایی پیمایش برای آن در دسترس است، این موضوع به او اطلاع داده می شود و سپس کاربر می تواند تلفن همراه خود را به صورت عمودی به سمت دیگری بگیرد تا از موقعیت خود مطلع شود. وقتی این موقعیت تشخیص داده شد، کاربر می تواند با راهنمایی برنامه به مکان های مجاور برود؛ مثلاً نزدیک ترین سرویس بهداشتی یا کافی شاپ. اگر کاربر انتخاب کند که از برنامه راهنمایی بگیرد، بعد از دریافت راهنمایی می تواند شروع به راه رفتن و دنبال کردن راهنمایی برنامه کند و هر ۶ تا ۹ متر راهنمایی جدیدی را دریافت کند. در تجربه ما این امکان در راه روها و فضاهای تعریف شده بهترین کارکرد را داشت؛ ولی در مکان هایی مثل فضای باز و بزرگ لابی یک هتل کاربرد کمتری داشت. همچنین در حال حاضر استفاده از این تکنولوژی در فضاهایی که چیدمان آنها معمولاً ثابت است، کاربرد موفق تری دارد؛ برخلاف یک سالن نمایشگاه که چیدمانش هر بار برای هر رویداد تغییر می کند. برنامه هنوز در مراحل اولیه توسعه است و این کنفرانس فرصت فوق العاده ای را به وجود آورد برای اینکه شرکت سازنده کارکرد این تکنولوژی را عملاً به صورت زنده مشاهده کند.

یکی از مواردی که گودمپس را از سایر پلتفرم های راهنمایی پیمایش درون ساختمانی متمایز می کند، این است که هزینه پیاده سازی این تکنولوژی بسیار پایین تر از موارد مشابه است؛ زیرا نیازی به نصب و نگهداری بیکون های بلوتوسی در سراسر ساختمان نیست؛ بلکه به گفته شرکت سازنده این برنامه، فقط نیاز به بیکون در ورودی ساختمان است.

یادداشت برداری بهتر با یادداشت بردار جدید شرکت هیمز

در سال ۲۰۲۱ شرکت هیمز بِرِیل سِنس۶، نسخه به روز شده یادداشت بردار اندرویدی قبلی خود را ارائه داد. حالا هیمز برای نسخه مینی یادداشت بردار بریل قبلی خود نیز به روزرسانی و امکانات جدیدی را ارائه کرده است و آن را به بریل سنس۶ مینی تغییر نام داده است. این یادداشت بردار، ۲۰خانه بریل و همچنین پردازشگر مدرن هشت هسته ای و ۱۲۸ گیگابایت حافظه دارد. این دستگاه همچنین یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی، بلوتوس نسخه ۵٫۱ و وایفای ۸۰۲٫۱۱ ای سی دارد که برای اجرای نسخه های به روز اپلیکیشن های اندرویدی سرعت مناسبی دارد. علاوه بر تفاوت قابل ملاحظۀ این دستگاه در تعداد خانه ها، بریل سنس ۶ مینی به جای یک جای حافظه اِس دی با اندازه بزرگ، یک جای کارت حافظه میکرُو اس دی؛ به جای بلندگوی استریو، یک بلندگوی مُونُو و به جای چهار پورت یو اِس بی کامل روی نسخه ۳۲خانه ای دستگاه، دو پورت یو اس بی-سی دارد. هم روی بریل سنس ۶ و هم بریل سنس ۶ مینی سیستم عامل اندروید نسخه ۱۰ قرار دارد که با وجود اینکه جدیدترین نسخۀ این سیستم عامل نیست؛ ولی توان اجرای برنامه های امروزی را دارد.

یکی از امکانات مفید این یادداشت بردار بریل، امکان اتصال آن به گسترۀ وسیعی از وسایل خارجی مثل وب کم یو اس بی و بلندگوهای خارجی است.

یادداشت برداری گویا با اوربیت اسپیک

اُوربیت ریسِرچ یک محصول جدید به نام اوربیت اِسپیک را معرفی کرد که یک دستگاه یادداشت بردار کوچک بر پایۀ گفتار است و قرار است در پاییز امسال به بازار عرضه شود. این دستگاه ۲۲۶ گرمی شبیه ولی کمی ضخیم تر از اوربیت رایتِر (صفحه کلید بریل ۹۹دلاری عرضه شده توسط این شرکت در سال ۲۰۲۰) است. در حالی که اوربیت رایتر فقط یک صفحه کلید است که برای تایپ به تلفن همراه یا رایانه متصل می شود، اوربیت اسپیک همچنین امکانات پایه یادداشت برداری که در برجسته نگارهای اوربیت ریدِر ۲۰ و ۴۰ یافت می شود را البته بدون نمایشگر بریل دارد. امکانات اضافی مثل قابلیت دریافت کتاب از بوکشِر و سایر سرویس ها هم در حال بررسی هستند. این دستگاه از یو اس بی-سی برای شارژ استفاده می کند و شامل یک جای حافظه اس دی و جَک هدفون است.

استفاده از خدمات راهنمایی آیرا در رایانه

برنامه ارائه کمک دیداری آیرا سال هاست که خدمات خود را از طریق یک اپلیکیشن موبایلی ارائه داده است؛ اما برخی کاربران اغلب از این پلتفرم برای کارهای رایانه ای استفاده می کنند. در حال حاضر دریافت کمک برای پیمایش در یک وبسایت که دسترس پذیر نیست یا انجام کارهای رایانه ای، معمولاً به استفاده از یک برنامه به نام تیم ویوِر نیاز دارد که روشی است برای کارکنان آیرا جهت مشاهده و کار با صفحۀ رایانه کاربر. هرچند این راه حلی قابل اعتماد است؛ اما معمولاً به مقداری آماده سازی نیاز دارد و در بسیاری موارد قبل از اینکه هیچ کار مفیدی انجام شود، دقایقی که کاربر بابت آنها پول پرداخت می کند را هدر می دهد. نسخه دسکتاپ آیرا در پی تغییر این وضعیت است و گزینه تماس با کارکنان آیرا را مستقیم از رایانه برای کاربران فراهم کرده است. آیرا با تمرکز روی کارهای مربوط به رفت و آمد نابینایان کار خود را شروع کرد؛ اما کاربران به راه های جدیدی برای بهره گیری از قدرت این خدمت فکر کردند و نیاز به کمک دیداری در سایر زمینه ها در طول زمان گسترش یافت. نسخه دسکتاپ آیرا در حال حاضر در فاز آزمایشی است و انتظار می رود امسال منتشر شود.

چاپ گرافیک های بریل با چاپگر ویو پلاس

وی پی رُوگ و روگ شیت چاپگرهای بریل جدید با چاپ یک طرفه هستند که روی گرافیک های با کیفیت بالا و تهیه تصاویر با جزئیات زیاد تمرکز دارند. این تصاویر معمولاً به کار  آموزگاران یا طراحان آزمون های استاندارد می آید. روگ با قیمت ۵۹۹۵ دلار از کاغذ های دارای سوراخ در دو طرف استفاده می کند؛ در حالی که روگ شیت که ۵۰۰ دلار گران تر است، از کاغذ های بریده بدون سوراخ استفاده می کند. هر دو مدل با سرعت ۱۲۰ کاراکتر در ثانیه چاپ را انجام می دهند. البته مثل اکثر چاپگرهای دیگر، در هنگام چاپ تصاویر پیچیده، این سرعت تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.

اطلاع از جغرافیای دنیا با کره جغرافیایی گویا

یکی از تازه واردان به سالن نمایشگاه، شرکت اسپانیایی سیکسا فوتورُو بود. این شرکت انواع محصولات کمکی برای زندگی روزمره و اسباب بازی شامل ساعت های گویا و چند بازی تخته ای را به نمایش درآورده بود؛ اما محصولی که بیشترین توجه را به خود جلب کرد، کره جغرافیایی گویا بود. این کره جغرافیایی با قطری کمی بیشتر از سی سانتیمتر، برجستگی هایی را برای رشته کوه ها و سایر ویژگی های جغرافیایی بزرگ روی سطح خود داشت. این کره با یک قلم ارائه شده بود که کاربر می توانست آن را به سمت محل های مختلف روی کره بگیرد تا نام محل یا ناحیه ای که قلم آن را لمس کرده است، برای او اعلام شود. تراکم، کره ای به این اندازه مثلاً برچسب گذاری هر ایالت یا کشور کوچک در جهان را غیرممکن کرده است؛ اما نسخۀ نمایشی بیش از ۱۴۰ نقطه در جهان را در خود جا داده بود. نسخه هایی از این کره برای کشورهای مختلف در حال تولید است و انتظار می رود با قیمتی زیر ۲۰۰ دلار فروخته شوند.

مجهزشدن محصولات بیشتری از سونی به گفتار

سونی، یکی از شرکت های غیر تخصصی حوزه نابینایان بود که امسال در نمایشگاه حضور داشت. علاوه بر محصولات قبلی مثل تلویزیون و پِلِی اِستِیشِن که دارای امکانات دسترس پذیری بودند، شرکت سونی محصولاتی را به نمایش گذاشته بود که هرچند برای افراد نابینا ساخته نشده بودند؛ احتمالاً با استقبال این مخاطبین رو به رو خواهند شد. یکی از این محصولات لینک بادز بود: یک جفت ایرباد بی سیم که یک سوراخ در مرکز خود دارند تا اجازه دهند صدای بیرون وارد گوش ها شود. علاوه بر این، کنترل کنندۀ حجم صدای قابل تطبیق خودکار دستگاه طوری طراحی شده است تا حجم صدا را بسته به محیط تنظیم کند. سونی همچنین در حال کار روی دسترس پذیری در مجموعه گسترده ای از محصولات از واکمن های همراه گرفته تا دوربین های ویدئویی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *