آغاز طرح ملی غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به آب سیاه

آزاده دوزنده، گفت: بیماری گلوکوم که از بدو تولد یا از سنین پایین در اطفال بروز می کند، به طور برگشت ناپذیر می تواند منجر به کم بینایی و نابینایی اطفال شود و با توجه به سن پایین بیماران، ناتوانی، عوارض روانی، اقتصادی و اجتماعی بلند مدتی را برای کودک، خانواده و جامعه به دنبال دارد.

وی با اشاره به ضرورت غربالگری و شناسایی به موقع این بیماری در کودکان، از راه اندازی طرحی ملی غربالگری گلوکوم در راستای کاهش عوارض این بیماری در کشور خبر داد و عنوان کرد: از آنجایی که این بیماری در سنین پایین ممکن است به درستی شناسایی یا مدیریت نشود، طرح ملی غربالگری گلوکوم در کودکان با صلاحدید وزارت بهداشت، همت پژوهشکده چشم و علوم بینایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همراهی سایر دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور کلید خورد.

عضو هیئت علمی دانشگاه، در خصوص این طرح تصریح کرد: در این طرح ملی اطلاعات بیماران ثبت، مشاوره های درمانی و ژنتیک ارایه می شود. همچنین خدماتی برای کودکان کم بینا در نظر گرفته شده است.

به گفته او هدف از اجرای این طرح شناسایی، درمان و مشاوره به موقع با هدف کاهش هرچه بیشتر عوارض این بیماری و ارایه راهکار های موثرتر برای تشخیص و درمان کودکان در آینده است.

فلوشیپ گلوکوم در ادامه گفت : افراد درگیر با گلوکوم از بدو تولد و گلوکومی که به دنبال عوارض چشمی مثل تروما، ضربه یا مصرف کورتون بروز می کند، در قالب این طرح غربالگری و مشاوره می شوند. کودکانی که جراحی های چشمی در سنین پایین داشته اند نیز مستعد ابتلا به گلوکوم هستند و باید از این نظر غربالگری شوند.

دوزنده تصریح کرد: از طرفی کودکان ممکن است در صورت ابتلا به یک بیماری شناخته شده، توان گله از کاهش نابینایی خود را نداشته باشند و این بیماری، بی علامت پیشرفت کند، از همین رو راهنمایی خانواده ها برای دریافت مشاوره و غربالگری طرح ملی گلوکوم از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 17 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *