هوش مصنوعی به کمبینایان در رانندگی کمک می کند

فناوری جدید در خودرو ها به کمک هوش مصنوعی می تواند به افراد نابینا و کم بینا برای جلوگیری از خطرات احتمالی رانندگی کمک کند.

خودروهای بدون راننده، به وسیله هوش مصنوعی به نابینایان هنگام رانندگی کمک می کند. دانشمندی با یک متخصص بینایی کامپیوتر برای توسعه یک فناوری همکاری کرده است که افراد نابینا را از خطراتی که در مسیر رانندگی شان قرار دارد، با خبر می سازد. این فناوری با استفاده مشابه ماشین های خودران صورت می گیرد.

فناوری جدید هوش مصنوعی در مورد خطرات احتمالی آینده، از جمله موانع متحرک مانند اسکوتر های الکترونیکی، دوچرخه ها و سایر واکرها، یا موانع خیابانی مانند تابلو های راهنما یا تخت گل، هشدار قبلی می دهد. این هشدار به صورت یک “تصویر صوتی” از طریق بلندگو های مخصوص پخش می شود که باعث اختلال در صدا های محیط اطراف نمی شود. بلکه به کاربر اجازه می دهد نوع مانع، جهت حرکت و میزان نزدیک بودن آن را بداند.

این ایده زمانی به ذهن مائل فابین رسید که او دوره دکترای هوش مصنوعی خود را در لوزان سوئیس می گذراند. به گفته مائل فابین، او هر روز افرادی را با دید صفر یا کم در خیابان می دید که سعی می کردند از جاده عبور کنند و سپس به سراغ آن ها می رفت. مائل فابین به آزمایشگاه برمی گشت و در مورد هوش مصنوعی و چگونگی توسعه آن برای ساخت ماشین ها و کامیون های خودران فکر می کرد. اکنون او در این دو زمینه پیوند ایجاد کرده است.

فناوری رانندگی خودکار، اتومبیل ها را در بزرگراه ها با سرعت بسیار بالا کنترل می کند. همچنین استفاده از برخی از فناوری ها برای کمک به هدایت افراد نابینا که با سرعت بسیار پایین تر حرکت می کنند منطقی است. برای این پروژه حدود یک میلیون یورو بودجه دریافت شده و پنج نمونه اولیه از آن به تولید رسیده که توسط ۶۵ داوطلب در حال آزمایش هستند. انتظار می رود این دستگاه از سپتامبر امسال به فروش برسد و قیمت آن حدود ۲۵۰۰ یورو باشد.

منبع: جی پلاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 14 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *