برگزاری نمایشگاه لمس تاریخ در موزه ی ملی ایران برای نابینایان

موزه ملی ایران در گرامی داشت هفته میراث فرهنگی و برای نخستین بار نمایشگاه موقتی را برپا کرده که مهمانان آن افراد نابینا و کم بینا هستند.

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در این مراسم گفت: هفته میراث فرهنگی فرصت مناسبی است تا برای مخاطبان در گروه های خاص برنامه هایی را تدارک ببینیم. موزه مادر کشور نیز نمایشگاه متفاوتی را به نام «لمس تاریخ در موزه ملی ایران» برپا کرده است.

او گفت: در این نمایشگاه بازدیدکنندگان نابینا و کم بینا می توانند آثار شبیه سازی به نمونه های تاریخ و فرهنگی را لمس کرده و از نزدیک با هویت و فرهنگ ایران آشنا شوند.

نوکنده افزود: نکته حائز اهمیت و آنچه این نمایشگاه را با رویداد های دیگر متفاوت کرده، توالی فرهنگی نمونه های به نمایش گذاشته شده از نه هزار سال پیش تا دوره اسلامی است. همچنین آشنایی از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی را به طریقی به فرد نابینا می دهد تا علاوه بر درک فرم، با نقوش و تزیینات وابسته که به صورت برجسته کار شده نیز به راحتی قادر به دریافت باشد.

رئیس کل موزه ملی ایران هدف از طراحی و گشایش چنین نمایشگاهی را بهبود تجربه بازدیدکنندگان نابینا از موزه ها و آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران عنوان کرد و گفت: چنین رخدادی نشان دهنده مسئولیت اجتماعی موزه ها در برابر این گروه از افراد است.

نوکنده افزود: هم زمان با سال قدرت موزه ها، موزه ملی ایران در ماموریت جدید خود، با افزایش میزان آگاهی مخاطبان و بازدیدکننده ها، آن ها را توانمندتر و قدرتمندتر از گذشته خواهد ساخت.

رئیس کل موزه ملی با اشاره به اقدام جدید در طرح بازسازی موزه ایران باستان، افزود: تدارک دیده شده تا در کنار برخی آثار تاریخی و فرهنگی ادوار مختلف، نمونه بازآفرینی شده با زیرنویس خط مخصوص نابینایان نصب شود. این اقدام امکانی را فراهم می کند تا نابینایان نیز در فرصتی برابر با دیگر بازدیدکنندگان از موزه استفاده کرده و همچنین مخاطبان معمول و به ویژه کودکان و نوجوانان با لمس این مدل ها حسی متفاوت و ارتباط عمیقی با اشیا را تجربه خواهند کرد.

اکرم شاه محمدی معاون مجتمع آموزشی نابینایان نرجس نیز که در این جمع حضور داشت این رخداد را باعث دلگرمی و ترغیب دانش آموزان برا ی بازدید موزه ها خواند.

او با اشاره به تجربیات پیشین دانش آموزان در بازدید از کارگاه های هنری موزه ملی ایران، گفت: در حال حاضر موزه برای بچه ها نامی آشنا و یکی از مکان های مطلوب و جذاب دیدنی شده است.

همچنین در این بازدید کودکان نابینا با اشتیاق به بازخوانی زیرنویس خط بریل آثار در جمع مقامات حاضر پرداختند که موجب تشویق حضار شد.

نمایشگاه «لمس تاریخ در موزه ملی ایران» واقع در موزه ایران باستان تا ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ پذیرای علاقه مندان و بازدیدکنندگان نابینای گرامی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *