دانشمندان شبکیه ی چشم انسان را بعد از مرگ احیا کردند

دانشمندان در شرایط آزمایشگاهی موفق شدند شبکیه چشم فردی فوت شده را احیا کرده و ارتباط میان نورون ها را برقرار کنند تا جایی که چند ساعت پس از مرگ، امواج بتا در شبکیه چشم وی در پاسخ به محرک نوری مشاهده شد.

آن ها با فراهم کردن شرایط اولیه همانند اکسیژن و مواد مغذی، موفق به احیای شبکیه چشم انسان (برقراری ارتباط میان نورون ها) شدند. هرچند این پاسخ با «دیدن» همراه نیست زیرا ارتباط با مغز قطع شده است، اما می تواند تعاریف مرگ مغزی را تغییر دهد و امیدی برای پیوند چشم و درمان بیماری های مرتبط با بینایی باشد.

تیمی از محققان آمریکایی به منظور درک بهتر نحوه تسلیم سلول های عصبی در برابر کمبود اکسیژن، فعالیت سلول های شبکیه موش و انسان را بلافاصله پس از مرگ آن ها اندازه گیری کردند. به طور شگفت انگیزی، آن ها موفق شدند با چند تغییر در بافت چشم سلول ها را احیا کنند.

شبکیه چشم انسان زمانی که توسط نور تحریک می شود، سیگنال های الکتریکی خاصی را منتشر می کنند که به عنوان «امواج b» شناخته می شوند. این امواج در شبکیه های زنده ارتباط میان لایه های سلولی چشم با مغز را فراهم می کند و همین امر به ما امکان دیدن را می دهد.

دانشمندان مشاهده کردند چشم فرد متوفی نیز تا چند ساعت پس از مرگ قادر به تولید امواج b است. این اولین باری است که چشم های فرد متوفی به این طریق به نور پاسخ می دهند و برخی کارشناسان عقیده دارند ماهیت برگشت ناپذیر سیستم عصبی مرکزی را می توان بدین ترتیب زیر سوال برد.

«فاطمه عباس» دانشمند زیست پزشکی دانشگاه «یوتا» توضیح داد: « ما توانستیم سلول های گیرنده نوری در «ماکولای چشم» – بخشی از شبکیه که مسئول بینایی و توانایی ما برای دیدن جزئیات و رنگ هاست – را احیا کنیم. در چشم هایی که تا پنج ساعت پس از مرگ یک اهدا کننده عضو به دست ما رسید، شاهد پاسخ این سلول ها به نور روشن، نور رنگی و حتی فلاش های بسیار کم نور بودیم.»

پس از مرگ، می توان برخی از اعضای بدن انسان را برای پیوند ذخیره کرد. اما این کار باید پیش از توقف گردش خون در بدن انجام شود. هنگامی که گردش خون در بدن متوقف می شود، سیستم عصبی مرکزی دیگر قادر به پاسخ دهی به تغییرات نیست. با این حال، همه انواع نورون ها با سرعت یکسانی از کار نمی افتند. اعضای مختلف بدن مکانیسم های بقای متفاوتی دارند که موضوع مرگ مغزی را پیچیده تر می کند.

در این مطالعه، محققان موفق شدند با بازگرداندن اکسیژن و برخی مواد مغذی به چشم های فرد متوفی، فعالیت میان نورون ها را احیا کنند.

«فرانس واینبرگ» دانشمند بینایی از دانشگاه یوتا گفت: « ما توانستیم کاری کنیم که سلول های شبکیه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، دقیقا همان کاری که شبکیه در چشم فرد زنده انجام می دهد تا انسان بینایی داشته باشد.»

اما احیای موقت سلول های شبکیه به این معنا نیست که کره چشم اهداکننده می تواند «ببیند». چشم برای دیدن نیاز به ادراک کامل مغز دارد. اگر «مرگ مغزی» را به عنوان پایان فعالیت نورون ها تعریف  می کنیم، باید بپذیریم که شبکیه چشم انسان تا ساعت ها پس از مرگ هنوز فعال است!

دانشمندان عقیده دارند اگر نورون های خاصی از چشم که به عنوان گیرنده های نوری شناخته می شوند را بتوان احیا کرد، می توان به پیوندهای آینده امیدوار بود تا به بازیابی بینایی در مبتلایان به بیماری چشمی کمک شود.

اما تا آن زمان راه زیادی داریم. سلول های پیوند زده شده و شبکیه اهدا شده باید به نحوی در مدارهای شبکیه ادغام شوند که این مسئله یک چالش بزرگ است.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *