VoLTE چیست و چگونه می توانیم آن را در گوشی های اندرویدی فعال کنیم

مراحل فعال سازی فناوری VoLTE بسته به مدل گوشی و اپراتور متفاوت است. در این مطلب، مراحل فعال سازی آن در گوشی های سامسونگ را آموزش خواهیم داد.

تا پیش از ظهور نسل های جدید ارتباطی شبکه موبایل و تا قبل از اینکه «اینترنت موبایل» فراگیرشده و امری عادی تلقی شود، گوشی های موبایل به جز تماس و پیامک، کارکردهای چندانی نداشتند. درحال حاضر به لطف نسل های جدید ارتباطی و به دنبال تحولات و پیشرفت هایی که در صنعت تولید گوشی همراه صورت گرفت، این گوشی ها تبدیل به دستگاه هایی هوشمند شدند که کارکرد اصلی آن ها که برقراری تماس تلفنی بوده دیگر مطرح نیست، بلکه فراهم شدن بسترهای اتصال به اینترنت در ظرفیت و سرعت های بالا، آن ها را به ابزارهایی با کارکردهایی غیرقابل شمارش تبدیل کرده است که بدون وجود آن ها امور روزمره افراد تقریباً به کلی مختل می شود.

با این حال اینترنت موبایل تنها ثمره ی پیشرفت های شبکه تلفن همراه نیست، نسل های مختلف مخابراتی در بهبود وضعیت و کیفیت تماس های تلفنی نیز نقش مؤثری دارند. با ورود نسل چهارم شبکه همراه، یکی از تحولات بزرگ در ارتباطات تلفنی با فناوری VoLTE رقم خورد.

VoLTE چیست و چه کاربردی دارد؟

VoLTE یا Voice over LTE یک فناوری است که امکان برقراری تماس ازطریق شبکه ی LTE را فراهم می کند. به طور پیش فرض امکان برقراری تماس در شبکه ی 2G/3G وجود دارد، در صورتی که در شبکه  ی 4G LTE این چنین نیست و این فناوری برای رفع این مشکل ابداع شده است.

در این جا یک تفاوت وجود دارد و آن روشی است که برای برقراری تماس استفاده می شود. به طور کلی روش برقراری تماس از زمان های گذشته به صورت سوئیچینگ مداری بوده بدین معنا که انتقال تماس ازطریق یک کانال ثابت صورت می گیرد؛ اما درباره ی تماس VoLTE این گونه نیست و برای برقراری تماس از روش سوئیچینگ بسته ای استفاده می شود، بدین معنا که برای انتقال داده از یک مسیر از پیش مشخص با ظرفیت محدود استفاده نمی شود بلکه هر مقدار از ظرفیت شبکه که موجود باشد دراختیار قرار می گیرد و به صورت بسته ای میان مبدا و مقصد تبادل می شود که عملکرد آن دقیقاً مشابه ارتباط دستگاه های فعال در یک شبکه است.

این موجب می شود که کیفیت تماس های صوتی افزایش یابد که از اصلی ترین و مهم ترین مزایای این فناوری است. افزون بر این مشکل عدم امکان برقراری تماس تلفنی در شبکه LTE نیز حل شده و دیگر برای این کار جابجایی بین شبکه های 3G/2G رخ نداده و به تبع، تأخیر ناشی از این جابجایی از بین می رود. در این جابجایی بین شبکه های مختلف، دستگاه متحمل توان زیادی می شود و مصرف باتری نیز افزایش می یابد؛ اما این ها تمامی ماجرا نیستند، یکی از معضلات اصلی کاربران، قطع شدن ارتباط اینترنتی کاربران به موجب جابجایی بین شبکه ای دیگر هنگام دریافت و ارسال تماس است که ممکن است اموری که احتیاج به اتصال دائم به اینترنت دارند را مختل کند.

فناوری VoLTE به دلیل ماهیت متفاوت خود، تمامی این مشکلات را برطرف کرده است. برای استفاده از این فناوری داشتن یک گوشی همراه با پشتیبانی از شبکه ی LTE و تماس های VoLTE کافی است. خوشبختانه اکنون بیشتر گوشی های موجود دربازار از این فناوری پشتیبانی می کنند و دو اپراتور اصلی موبایل در ایران مدتی است که زیرساخت های آن را فراهم کرده اند و اکنون نیز بسیاری از کاربران از این فناوری برخوردار هستند.

در بیشتر اوقات این فناوری به طور خودکار فعال و دردسترس کاربران قرار می گیرد؛ اما در برخی موارد این اتفاق نمی افتد. ضمن اینکه در برخی از اپراتورها نیاز به فعال سازی در شبکه وجود دارد از این رو اگر نماد آن را در بالای صفحه مشاهده نمی کنید، لازم است مراحلی را برای انجام تنظیمات و فعال سازی آن طی کنید که در این مطلب مراحل آن را در گوشی های سامسونگ پیش خواهیم برد.

آیا گوشی من از فناوری VoLTE پشتیبانی می کند؟

برای اینکه بدانید که گوشی در اختیار شما ۱۰۰ درصد از این فناوری پشتیبانی می کند، تنظیمات گوشی را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks بروید. در این جا اگر گزینه ی VoLTE calls وجود داشته باشد یعنی گوشی شما از این امکان برخوردار است.

با این حال استثنائاتی وجود دارد که ممکن است این گزینه را به شما نشان ندهد. برای مثال در برخی از کشورهایی که از این فناوری در اپراتورهای آن ها پشتیبانی نمی شود این گزینه در فرم ور (رام) مخصوص آن کشور غیرفعال شده باشد یا اینکه گزینه ی آن در منو دیگری باشد. در این مواقع ابتدا باید مدل گوشی خود را در اینترنت جستجو کنید و در صورت اطمینان از پشتیبانی شدن این فناوری، نسبت به تغییر رام گوشی به منطقه ای دیگر اقدام کنید.

فعال سازی VoLTE در اپراتور همراه اول

اگر از سیم کارت همراه اول استفاده می کنید، ابتدا باید یک کد دستوری را شماره گیری کنید تا این قابلیت در سطح شبکه برای سیم کارت شما فعال شود. این فعال سازی تنها یک بار صورت می گیرد و درصورت تعویض گوشی همچنان فعال باقی می ماند. بدین منظور، شماره گیر گوشی را باز کرده و کد #2451*10* را شماره گیری کنید. پس از این کار، پیامی به شما نشان داده می شود که نتیجه ی فعال سازی را ازطریق پیامک به شما اعلام می کند.

نکته ای که وجود دارد آن است که حتماً سیم کارت خود را در دستگاهی قرار دهید که از این فناوری پشتیبانی می کند. اگر سیم کارت شما مدت ها در دستگاهی بوده که از این فناوری پشتیبانی نمی کند این احتمال وجود دارد که در دستگاه جدید بعد از شماره گیری کد دستوری پیامک عدم سازگاری دستگاه با VoLTE دریافت کنید و فعال سازی صورت نگیرد. در این صورت باید چند روز تا چند هفته صبر کنید. پس از این مدت، اگر مشکل پا برجا بود باید با شماره ی ۹۹۹۰ تماس گرفته و این مشکل را با آنان مطرح کنید.

پس از دریافت پیامک مبنی بر موفقیت آمیز بودن فعال سازی اکنون باید تنظیمات و پیکربندی های آن را در گوشی خود انجام دهید. گوشی های سامسونگ بسته به اینکه در چه کشوری عرضه شوند بعضا مدل های متفاوتی دارند. برخی از این مدل ها در مناطق خاصی عرضه می شوند برای مثال گوشی های سامسونگ با تراشه های اگزینوس عمدتا در بازار آسیا، خاورمیانه و اروپا به فروش می رسند از این رو نرم افزار و فرم ور آن ها بسته به بازار آن ها پیکربندی می شود.

این پیکربندی ها شامل تنظیمات شبکه و مخابراتی هر کشور به صورت مجزا نیز می شود. از این رو اگر گوشی شما سفارش مناطقی غیر از خاورمیانه باشد ممکن است این پیکربندی ها در نرم افزار گوشی شما اعمال نشده و نیاز افزودن دستی آن ها باشد. معمولاً پس از خرید گوشی های سامسونگ اگر سیم کارت را وارد آن ها کرده باشید، در مراحل اولیه راه اندازی، کشور سیم کارت تشخیص داده شده و از شما خواسته می شود برای اعمال پیکربندی های ارائه دهنده سرویس (Service Provider) گوشی خود را راه اندازی مجدد کنید. بعد از این کار پیکربندی های مربوطه که شامل APN های موردنیاز برای فعال سازی VoLTE می شود، به گوشی اضافه خواهد شد.

برای اینکه بررسی کنید APN لازم برای فعال سازی VoLTE را دارید، تنظیمات را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks > Access Point Names بروید. اگر موردی به نام های IMS یا MCCI IMS وجود داشته باشد، مشکلی در استفاده از این فناوری برای شما وجود ندارد؛ اما اگر وجود نداشته باشد باید آن را به صورت دستی اضافه کنید.

برای افزودن APNهای مربوط به اپراتور همراه اول دو راه وجود دارد. راه اول آن است که اپلیکیشن APN Alter را از گلکسی استور دریافت کنید. اپلیکیشن را باز کرده و در لیست روی MCCI Internet ضربه بزنید. سپس از منو بالا گزینه ی Save را انتخاب کنید. APNهای لازم در گوشی شما نصب شده و تنها کافی است یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه نشان داده شود.

راه دوم آن است که این تنظیمات را به صورت دستی در بخش Access Point Names اضافه کنید. بدین منظور در بالا روی گزینه ی Add ضربه زده و فقط اطلاعاتی که در زیر نوشته شده در فیلد های مربوط وارد کرده و باقی فیلدها را تغییر ندهید

MCCI IMS            Name

ims         APN

PAP        Authentication type

ims         APN type

IPv4/IPv6             APN protocol

IPv4       APN roaming protocol

None     Mobile virtual network operator type

 

پس از وارد کردن اطلاعات، از منو بالا گزینه ی Save را انتخاب کنید. یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه اضافه شود.

فعال سازی VoLTE در اوپراتور ایرانسل

اگر از سیم کارت ایرانسل استفاده می کنید، برخلاف همراه اول نیازی به فعال سازی VoLTE در سطح اپراتور نیست. فقط کافی است که تنظیمات APN آن در گوشی شما موجود باشد. برای اینکه بررسی کنید APN لازم برای فعال سازی VoLTE را دارید، تنظیمات را باز کرده و به مسیر Connections > Mobile Networks > Access Point Names بروید. اگر موردی به نام های IMS وجود داشته باشد، مشکلی در استفاده از این فناوری برای شما وجود ندارد؛ اما اگر وجود نداشته باشد باید آن را به صورت دستی اضافه کنید.

برای افزودن APNهای مربوط به ایرانسل تنها راه وارد کردن اطلاعات به صورت دستی است. بدین منظور در بخش Access Point Names ازطریق منو بالا، روی گزینه ی Add ضربه زده و فقط اطلاعاتی که در زیر نوشته شده در فیلد های مربوط وارد کرده و باقی فیلدها را تغییر ندهید.

IMS        Name

ims         APN

ims         APN type

IPv4/IPv6             APN protocol

IPv4       APN roaming protocol

None     Mobile virtual network operator type

پس از وارد کردن اطلاعات، از منو بالا گزینه ی Save را انتخاب کنید. یک بار گوشی خود را به حالت هواپیما برده و خارج کنید تا نماد VoLTE در بالای صفحه اضافه شود.

نکته: درصورتی می توانید از تماس های صوتی با کیفیت HD بهره مند شوید که مخاطبان شما نیز این قابلیت را فعال کرده باشند. اگر این قابلیت برای آن ها فعال نباشد یا با شماره های ثابت تماس بگیرید، کیفیت آن کمتر است؛ اما همچنان در شبکه ی LTE تماس برقرار می شود. برقراری تماس های با کیفیت بالا با علامت HD درکنار زمان شمار صفحه تماس مشخص می شود.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + ده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *