روش جدید درمان نابینایی ناشی از دیابت با لنز تماسی

درمان با لنز ها ممکن است از نابینایی مرتبط با دیابت جلوگیری کند.

اگر دیابت بیش از حد پیشرفت کند، می تواند منجر به یک وضعیت کور بالقوه به نام رتینوپاتی شود. در حالی که درمان های موجود تهاجمی و اغلب دردناک هستند، ممکن است امیدی در قالب یک لنز تماسی مجهز به LED وجود داشته باشد.

رتینوپاتی دیابتی زمانی اتفاق می افتد که این بیماری به رگ های خونی کوچک چشم آسیب می رساند، جریان خون به سلول های عصبی شبکیه را کاهش می دهد، اکسیژن را از دست می دهد و باعث مرگ آن ها می شود.

بدن سعی می کند با رشد رگ های خونی جدید در شبکیه آن را جبران کند. اگرچه دیابت اغلب باعث می شود که این رگ های خونی به طور ناقص تشکیل شوند و در نتیجه خونریزی آن ها و آسیب شبکیه ایجاد شود. این آسیب از طریق رشد بافت اسکار (نه سلول های عصبی جدید) ترمیم می شود؛ بنابراین با گذشت زمان، بیمار بینایی خود را از دست می دهد.

درمان های موجود برای رتینوپاتی دیابتی حول محور کاهش نیاز به اکسیژن شبکیه است. یک روش شامل استفاده از لیزر برای سوزاندن سلول های عصبی در بخش محیطی شبکیه است. با از بین بردن این سلول ها، اکسیژنی که توسط آن ها استفاده می شد، می تواند توسط سلول های عصبی در ناحیه مرکزی مهم تر شبکیه استفاده شود.

روش دیگر شامل تزریق دارو به کره چشم بیمار است. معرفی دارو هایی که رشد رگ های خونی جدید را کاهش می دهد. متاسفانه، درمان لیزر و تزریق معمولاً دردناک هستند؛ بنابراین دانشمندان در حال حاضر به دنبال درمان دیگری هستند به نام (photobiomodulation) فتوبایومدلیشن که شامل تابش نور مادون قرمز است. اگرچه مکانیسم دقیق اثر درمانی کاملاً مشخص نیست، اعتقاد بر این است که نور باعث گشاد شدن رگ های خونی چشمی می شود. این جریان خون غنی از اکسیژن را از طریق رگ های خونی موجود به سلول های شبکیه افزایش می دهد، بدون این که باعث رشد رگ های جدید ناقص شود.

لنز تماسی که توسط تیمی از دانشگاه علم و فناوری پوهانگ کره جنوبی (POSTECH) ساخته شده، برای تمرکز نور دقیقاً در جایی که نیاز است طراحی شده است.

دستگاه نمونه اولیه دارای یک تراشه مدار مجتمع و یک سیم پیچ برق بی سیم است که همگی در یک لنز سیلیکونی تعبیه شده اند. این آزمایش بر روی خرگوش هایی که در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی بودند، انجام شد و هر حیوان ۱۵ دقیقه در معرض نور ۱۲۰ میکرووات سه بار در هفته، در یک بازه زمانی ۸ هفته ای قرار گرفت.

مشخص شد که پس از پایان دوره درمان، خرگوش ها کاهش آسیب قابل توجهی در شبکیه مرتبط با رتینوپاتی نشان دادند. در مقابل، چنین بهبودی در گروه کنترل درمان نشده رخ نداد. علاوه بر این، اگرچه درمان LED باعث افزایش موقت دمای کره چشم شد، هیچ آسیبی به قرنیه یا سایر قسمت های چشم وارد نشده است.

مقاله ای در مورد این تحقیق توسط پروفسور سی کوانگ هان  در مجله ادونس ساینس Advanced Science منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 14 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *