تازه های کتاب صوتی بهمن 1400

این ماه هم در خدمت خوانندگان کتاب دوست نسل مانا هستیم تا گزیده ای از تازه ترین یاران مهربان را که به زیور صوت آراسته شده اند، با ارائۀ معرفی کوتاهی به سمع و نظر اهل مطالعه برسانیم. لازم است یادآوری کنم که برای دریافت کتب معرفی شده و دیگر منابع مطالعاتی خود می توانید به بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه های عمومی سراسر کشور مراجعه کنید.

*«آداب معاشرت و الگوهای رفتاری در صنعت گردشگری» اثر جواد نصیریان را نشر مهکامه سال 1391 در 148 صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

در جهان امروز که عصر ارتباطات لقب گرفته، هیچ فرد یا ملتی نمی تواند خود را در جزیره ای محصور نموده، در انزوا زندگی کرده و بی نیاز از دیگران بداند؛ به ویژه کسانی که در صنعت گردشگری کشور فعال اند؛ به عنوان سفیران فرهنگی این دیار تلقی شده و به واقع در شغلی که دارند با دنیا و مردمان آن ارتباط بلاواسطه دارند. از این نظر آشنایی شاغلان در این صنعت با آداب معاشرت و الگو های رفتاری، خاصه در معیار های بین الملل، از لوازم توفیق در امور محوله شان است. این کتاب گامی کوچک در بر آورد نیاز های بخش گردشگری کشور است.

*«همه دروغ می گویند» اثری از ست استیونز دیویدویتس با ترجمۀ ریحانه عبدی را نشر گمان سال 1400 در 300 صفحه منتشر کرده است.

ما می دانیم که مردم دروغ می گویند و دیده ایم که دیگران به ما دروغ گفته اند. چه بسا ما نیز در موقعیت هایی دروغ گفته و می گوییم. نویسنده معتقد است با تحولاتی که در تکنولوژی ارتباطی روی داده و با گسترش روز افزون اینترنت و دسترسی تعداد بیشتری از مردم به آن، امکانی برای شناخت رفتار آدمی فراهم شده که تاکنون سابقه نداشته است. مردم در جستجوهای روزانۀ خود در اینترنت ردپایی به جا می گذارند که از آن ها می توان چیز های زیادی را فهمید. کلان داده های وب و ردپا های به جامانده منابع ارزشمندی هستند و با واکاوی آن ها می توان به رفتار آدمیان و گروه های اجتماعی پی برد و با پس زدن پردۀ دروغ نمایی که سر هم می کنند به کنه خواست ها و نظرات شان دست یافت. کتاب بر پایۀ چنین ایده ای نوشته شده و مثال های زیادی را موردبررسی قرار داده است.

*«امشب اشکی می ریزد» نوشتۀ کورس بابایی را نشر انیشتین سال 1352 در 64 صفحه به چاپ رسانده است.

رمانی عاشقانه و جنایی که به صورت گزارش روایت می شود و داستان قتل شهلا را پی می گیرد.

وقتی از من جدا شد گفت: گل قشنگم اگر صد سال پس از مرگم گورم را بشکافی و قلبم وجود داشته باشد، خواهی دید که روی آن نوشته شده، فقط تو را دوست دارم.

*«دختر بابا؛ موهبت ها و مصیبت های دختر بابا بودن» اثری از مورین مورداک با ترجمۀ ساره سر گل زایی را نشر بنیاد فرهنگ زندگی سال 1399 در 329 صفحه تقدیم علاقه مندان کرده است.

کتاب با سرفصل های: دختران بابا، هویت فردی، دختر بابا بودن یعنی چه؟ دختر بابا و تمایلات جنسی، دختران بابا در دنیا، پدر قهرمان دختر تقدیر، مراقبت یا قطع خلاقیت، بانوان و قدرت، بانوان و معنویت، دیگر نمی خواهم دختر بابا باشم، و آشتی با پدر نوشته شده است.

*«دریانورد جبل الطارق» نوشتۀ مارگریت دوراس را با ترجمۀ پرویز شهدی نشر ققنوس سال 1379 در 442 صفحه تقدیم رمان دوستان کرده است.

روزی  روزگاری  مردی  زندگی  می کرد که  خوشبخت  نبود، زنی  داشت  که  دل خواهش  نبود و کاری  که  از آن  نفرت  داشت. روزی  دوستی  پیدا می کند، راننده  وانتی  که  او را از پیزا به  فلورانس  می برد. مرد به  فلورانس  که  می رسد درمی یابد که  «زندگی اش  می لنگد.» تصمیم  می گیرد کارش  را و زنش  را رها کند. می رود تا آخرین  روزهایش  را در دهکدۀ  کوچکی ، در مصب  یک  شط بگذراند. در آنجا با زنی  برخورد می کند؛ زنی  بسیار زیبا و ثروتمند که  یک  کشتی  دارد. زن  در جستجوی  دریانورد جبل الطارق، دریاها را درمی نوردد. دریانورد جبل الطارِق کیست ؟ جوانی  است  جانی  و بی گناه ؛ مردی  ساده  که  زن  دوستش  داشته  و ناپدید شده . شاید خود را پنهان  می کند، شاید هم…

*«کتاب یا سیگار» نوشتۀ جرج اورول را با ترجمۀ سپیده اشرفی نشر چشمه سال 1400 در 140 صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

این کتاب مجموع هفت مقاله را در بر می گیرد که نام کتاب برگرفته از نام یکی از این مقالات است. اورول در مقالۀ اول تلاش کرده هزینه های کتاب و سیگار را دستاویز پرداختن به مسائل عمیق تر دربارۀ این دو موضوع کند. او معتقد است مردم ترجیح می دهند برای سیگار هزینه کنند تا کتاب. برخی معتقدند هرکدام از مقاله های کتاب می تواند احساسی توأم با شادی و غم را برای مخاطب تداعی کند؛ کما اینکه مقایسۀ هزینه های سیگار و کتاب و ترجیح مردم به خرید اولی، بیشتر از آنکه خنده به لب بیاورد، یادآور روزگار تلخ نشر در بیشتر کشور هاست.

*«پیاده روی و سکوت در زمانۀ هیاهو» اثری از ارلینگ کاگه را با ترجمۀ شادی نیک رفعت نشر گمان سال 1399 در 222 صفحه به چاپ رسانده است.

این کتاب پیشنهادی است برای تفکر، دعوت به اندیشیدن در زندگی روزمره و تأمل در مسائلی که هر روزه با آن مواجهیم. اندیشیدن به غایت و معنای زیستن، لذات دنیا، تنهایی، عشق، دوستی و…

کتاب از لابه لای پیاده روی و سکوت به کاوشگری در زوایای شهر، جنگل ها، صحاری و قطب شمال و جنوب و کوهنوردی می پردازد که برای نویسنده تمرین خود شناسی است و مراقبه ای برای ورزیدگی ذهن در درک جهان بیرون و عوالم روحی، تماشای آفاق و استقرار در درون. در ستایش سکوت و آدابش هم از کم نظیر هاست؛ مشق سکوت می کند تا راز تنهایی را دریابد.

*«در تدارک قرن بیست و یکم، تصویر جهان تا سال 2025» نوشتۀ پل کندی با ترجمۀ عباس مخبر را نشر طرح نو سال 1389 در 582 صفحه منتشر کرده است.

کتاب به بحث انگیز ترین مسائل مبتلا به جهان کنونی پرداخته و آمادگی کشور ها و مناطق مختلف جهان را برای ورود به قرن بیست ویکم بررسی کرده است. کانون توجه این اثر، نیرو های تغییر دهندۀ جهان معاصر در فراسوی مرز های دولت ملی است. وی تأثیر این تحولات را بر بخش های مختلف جهان تا سال 2025 تصویر و رهنمود هایی ارائه کرده است. خواننده در این اثر با انبوهی از تازه ترین یافته های علمی و اطلاعات آماری آشنا می شود و در جریان تعارض های جهان معاصر قرار می گیرد. کتاب چاپ سال 1993 بوده و تحلیل های آن مبتنی بر اطلاعاتی است که تا سال 1992 جمع آوری شده است.

*«زندگی نامۀ نیما یوشیج (به کجای این شب تیره)» اثر مصطفی اسلامیه را نشر نیلوفر سال 1390 در 259 صفحه تقدیم دوست داران چهره های شاخص کرده است.

کتاب مشتمل بر شرح سرگذشت «علی نوری اسفندیاری»، معروف به «نیما یوشیج» است. اثر حاضر، تلاشی است در ذکر سرگذشت و بیان زوایای پنهان مانده و کم رنگ از زندگی خصوصی، سیاسی و ادبی «نیما» با نیم نگاهی به سروده ها و دست نوشته های وی. نگارنده در این اثر، ضمن بیان سالنامۀ زندگی پدر شعر نوی فارسی، زندگی وی را از نخستین روزهای ولادت تا پایان عمر شرح داده و در این میان به موضوع هایی چون احساسات لطیف، طبع شاعرانه، نامرادی های زمانه، تلاش برای معاش، فعّالیت های سیاسی و سپس مرگ نابه هنگام و غریبانۀ وی اشاره کرده است. مشخّصۀ کتاب، به کارگیری شعرهای «نیما» در قسمت های مختلف متن و اشاره به برخی دست نوشته ها و یادداشت های وی است.

*«ماورای طبیعی شدن» اثر جو دیسپنزا را با ترجمۀ مینا امیری نشر نیک فرجام در 407 صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

مطالبی که در این کتاب می خوانید نامتعارف است و معمولاً بیشتر ساکنین این کرۀ خاکی آن را نادیده می گیرند و درک نمی کنند. محتوای این کتاب بر آموزه ها و تمارینی استوار است که نقطۀ اوج آن ها ایجاد این توانایی در فرد است که بتوانند در قلمروی عرفان قدم بزنند؛ البته نویسنده در کنار این مباحث قصد دارد به مخاطبانش کمک کند بین دنیای علم و دنیای عرفان پلی بزنند و این دو را به هم وصل کنند. نویسنده می گوید: این کتاب را نوشتم تا آن چیزی را ممکن کنم که همیشه از نظرم ممکن بوده است. قصد داشتم به دنیا نشان دهم که می توانیم زندگی بهتری برای خودمان ایجاد کنیم؛ چراکه موجودات چندبُعدی هستیم و زندگی چند بُعدی داریم. امیدوارم خواندن این کتاب به شما کمک کند تا متوجه شوید که تمام امکانات آناتومیک، شیمیایی و فیزیولوژیک موردنیاز را در اختیار دارید و می توانید به آن موجود ماورای طبیعی تبدیل شوید که درون تان نهفته است و منتظر است تا بیدارش کنید.

دانلود نسخه ی صوتی نوشته.

منبع: ماهنامه ی نسل مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *