اپلیکیشنی که کریسمس را برای نابینایان شنیدنی می کند

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دنیایی متفاوت را برای نابینایان رقم زده است. ترکیب امکاناتی نظیر نقشه، صدای سه بُعدی و مکانیاب و چیز هایی از این دست زندگی را برای نابینایان هیجان انگیز تر کرده و مطمئناً از این هم پیش تر خواهد رفت و در سال های آینده شاهد اتفاقات بی نظیری در زندگی نابینایان خواهیم بود که تکنولوژی آنها را رقم خواهد زد. یکی از اتفاقات جذاب مبتنی بر فناوری های نوین، دو سالی است که در اسپانیا به وقوع پیوسته است. اتفاقی که منجر به مشارکت حد اکثری نابینایان در جشن های کریسمس می شود.

“کریسمس قابل دسترس” نام برنامه ای است که شهرداری مادرید برای معلولان ذهنی و بینایی شهر تدارک دیده است تا بتوانند روزهای جشن و شادی شهر در قالب چراغانی کریسمس را در یک تور صوتی کامل تجربه کنند.

چراغانی های مخصوص کریسمس در مادرید روشن شده است و به همین مناسبت، وب سایت شهرداری این شهر اعلام کرد که برای دومین سال متوالی برنامه موبایل Navidad Accesible (کریسمس قابل دسترس) را به اجرا گذاشته است. این برنامه به ساکنین و بازدیدکنندگان دارای معلولیت بینایی و حتی ذهنی اجازه می دهد تا تزئینات کریسمس را مانند دیگران تجربه کنند.

تور اپلیکیشن «کریسمس قابل دسترس» به ۳۱ نقطه برای بازدید در سال جاری افزایش یافته است که در میان آنها مکان های نمادینی مانند میدان دروازه خورشید، میدان پلازا مایور، خیابان گران ویا یا میدان پلازا دِ اسپانیا وجود دارد که اخیراً بازگشایی شده است. امسال، این اپلیکیشن امکان پیمودن مسیرهای هدایت شده را در خود جای داده است که با استفاده از آن می توان چراغانی هایی را که بر اساس مکان گروه بندی شده است تجربه کرد و پیاده روی راحت تر و ساده تری داشت.

روش کار به این صورت است که این برنامه به صورت صوتی آنچه را که در مقابل فرد نابینا نشان داده می شود، روایت می کند. هنگامی که کاربر سیستم مکان یابی را روی گوشی خود فعال می کند، برنامه در نزدیکی چراغانی ها فعال می شود. در آن لحظه، توضیحات صوتی پخش می شود و اطلاعاتی در مورد طراحی و همچنین صحنه های نور افشانی شده، رنگ ها و حس حضور در لحظه را برای فرد فراهم می آورد.

سه فرمت توصیف روایت صوتی در این اپلیکیشن وجود دارد؛ دو مورد از آن ها برای بزرگسالان طراحی شده است که یکی با صدای مصنوعی و دیگری با صدای یک بازیگر واقعی شنیده می شود. سومین گزینه نیز برای کودکان، با راوی کودک و زبانی واضح و ساده تر بیان می شود. این اپلیکیشن که پارسال به صورت آزمایشی در اختیار کاربران قرار گرفته، حالا با اندوخته تجربه سال گذشته، اشکالات را رفع کرده و قابلیت های تازه ای را هم اضافه کرده و به سبد جشن سال نوی نابینایان اسپانیایی و توریست هایی که به این کشور سفر می کنند اضافه شده است. اپلیکیشن مذکور برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس طراحی شده است و کاربران می توانند از تمامی خدماتش رایگان استفاده کنند.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *