افتتاح فرهنگسرای تخصصی ویژه ی معلولان برای اولین بار در کشور در کرمان

اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه ی افراد دارای معلولیت در محیطی به مساحت ۷۰۰ متر مربع در کرمان به بهره برداری رسید.

عباس صادق زاده، مدیرکل بهزیستی استان کرمان در آیین افتتاح اولین فرهنگسرای افراد دارای معلولیت کشور در کرمان که با حضور استاندار و شهردار کرمان، اعضای شورای شهر و جمعی از مسئولین برگزار شد، با تقدیر از حرکت های خوب شهرداری در مباحث مربوط به افراد دارای معلولیت بیان کرد: «یکی از مهم ترین راه های توانمندسازی افراد دارای معلولیت جدا کردن آن ها از فضای خانه و تلاش برای ورود آن ها به محیط جامعه است و این فرهنگسرا می تواند به خوبی پاسخگوی این نیاز افراد دارای معلولیت باشد».

وی با اشاره به این که با تلاش انجمن آوات و همکاری شهرداری و بهزیستی برای نخستین بار در کشور این فرهنگسرا مورد بهره برداری قرار گرفته است، افزود: «قرار شد ساختمان و محل این فرهنگسرا را شهرداری تامین کرده و بهزیستی نیز تجهیز این مجموعه را تقبل کرده است که امیدواریم با تجهیز امکانات این فرهنگسرا، به زودی فعالیت های فرهنگی، هنری و آموزشی در آن آغاز شود ».

شهردار کرمان نیز در این مراسم گفت: «امروز و در پویش هر هفته یک افتتاح، بیست و پنجمین مرکز فرهنگی و آموزشی شهر کرمان و اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه ی افراد دارای معلولیت در کشور در محیطی به مساحت حدود ۷۰۰ متر مربع افتتاح شد».

سیدمهران عالم زاده با بیان این که ملک این فرهنگسرا متعلق به شهرداری کرمان است، افزود: «مراحل آماده سازی این مجموعه بیش از ۵ میلیارد ریال هزینه داشته است و از این به بعد مسئولیت این مکان چه از نظر محتوایی و چه برنامه ریزی به طور کامل برعهده ی یکی از موسسات تخصصی در حوزه ی معلولان است».

وی با بیان اینکه فضای فرهنگسرا و پیرامونی آن (خیابان، معبر و مسیرهای دسترسی) به گونه ای طراحی شده است که بتواند برای معلولان مناسب باشد، بیان کرد: «در این فرهنگسرا شرایطی فراهم شده است تا بتوانیم در بخش های مختلف آموزشی، فرهنگی، ورزشی، فراغتی و کتابخوانی، خدماتی به گروه های مختلفی از شهروندان که دارای معلولیت های جسمی، حرکتی، ضایعه ی نخاعی، نابینایی، ناشنوایی و اوتیسم و…. هستند، ارائه دهیم».

سیدشورش دلپسند مشاور شهردار در امور افراد دارای معلولیت و مسئول انجمن حمایت از معلولین آوات نیز در این مراسم با قدردانی از تلاشهای بی وقفه ی شهرداری در مناسب سازی محیط های شهری و نیز آماده سازی این فرهنگسرا، گفت: «برای اولین بار در کشور اولین فرهنگسرای تخصصی ویژه ی افراد دارای معلولیت به بهره برداری رسیده که در این مجموعه کلیه ی امور از جمله آموزش دوره های مختلف فرهنگی و هنری توسط اساتید و هنرورزانی که همه جزو افراد دارای معلولیت هستند، انجام می شود».

وی افزود: «افراد دارای معلولیت دارای استعدادهای بالقوه ای هستند که سعی داریم با کشف و پرورش این استعدادها ضمن خارج ساختن این عزیزان از انزوا، در راستای ایجاد اشتغال برای آن ها قدم برداریم».

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *