دبیرخانه ملی رصد آسیب های اجتماعی و معلولیت ها افتتاح شد

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افتتاح دبیرخانه ملی رصد آسیب های اجتماعی و معلولیت ها خبر داد و گفت: این دبیرخانه باعث می شود که به صورت علمی تر و هدفمند در حوزه پیشگیری و توانبخشی خانواده های دچار آسیب های اجتماعی و معلولیت ها برنامه ریزی شود.

وحید قبادی دانا در آیین افتتاح دبیرخانه ملی رصد آسیب های اجتماعی و معلولیت ها به همراه رونمایی از سامانه رصد با حضور شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سازمان بهزیستی کشور به عنوان سازمان حمایتی و تخصصی در حوزه افراد دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار، فرزندان دارای سرپرست غیرموثر و سالمندان فعال بوده و در حوزه آسیب های اجتماعی نقش موثری دارد. با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر پنج آسیب اجتماعی، بهزیستی اهتمام خود را در جهت پیشگیری از این آسیب ها و مدیریت و کنترل آنها به کار گرفته است.

وی ادامه داد: نیاز بود که رصد صحیحی از آسیب های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطوح کشوری، استانی و شهرستانی این کار در قالب پیمایش های مختلف و مطالعات متعدد انجام شده است. جای خالی محله محور آسیب های اجتماعی و رصد آن خالی بود که با راه اندازی مراکز خدمات بهزیستی، در سطح محلات ۲۵۲۷ نقطه به این مهم دست پیدا کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور درباره ضرورت دبیرخانه ملی رصد آسیب های اجتماعی و معلولیت ها گفت: با توجه به اینکه جنس و نوع آسیب و عوامل خطر و محافظت کننده آسیب در هر منطقه می تواند متمایز باشد، به طور مثال پدیده خودکشی که در استان کهگیلویه و بویراحمد اتفاق می افتد علل آن با خودکشی در نیاوران تهران متفاوت است. هر دو جنس خودکشی است اما اینکه چه عواملی در چه منطقه ای می تواند براساس چه فرهنگی به وجود بیاید، می تواند متفاوت باشد.

قبادی دانا افزود: اگر بتوانیم محله به محله و براساس مدیریت مورد، آسیب های اجتماعی را تک به تک رصد کنیم و عوامل خطر و محافظت کننده را احصا کنیم، می توانیم قدم بزرگی در این راستا برداریم. علت ایجاد آسیب های اجتماعی متنوع و متکثر است و علل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سایر عوامل را دارد و طبیعتا در پیشگیری از آسیب های اجتماعی تمام دستگاه ها و نهادها دخیل و سهیم هستند. در کنترل آسیب های اجتماعی نیز طبیعتا سازمان بهزیستی مطابق قانون باید اقدام کند و دستگاه های مختلف در زمینه های مربوط باید بهزیستی را همراهی کنند.

ضرورت فعالیت بیشتر مرزبانی برای جلوگیری از ورود کودکان کار

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در بحث کودکان کار و خیابان، مدل مناسبی براساس آسیب شناسی فعالیت های گذشته طراحی شده و در شهر تهران در حال اجرا است. طبق آمار از ۹۴۹ کودک ساماندهی شده در شهر تهران بیشتر از ۸۰ درصد آنها افغانستانی و بخش دیگر پاکستانی هستند یعنی بیش از ۸۰ درصد کودکان کار و خیابان سطح تهران براساس آمار و اسکن عنبیه و اطلاعات بیومتریک آنها از اتباع بیگانه هستند.

قبادی دانا افزود: این آمار نشان می دهد مجموعه هایی مانند وزارت کشور، وزارت اتباع و مرزبانی ها باید فعالیت بیشتری داشته باشند و بهتر عمل کنند. اتفاقاتی که در کشور همسایه در حال رخ دادن است، طبیعتا می تواند در آمار این کودکان تاثیرگذار باشد.

پیوستن اطلاعات ثبتی نیروی انتظامی و پزشکی قانونی به سامانه اطلاعاتی دبیرخانه رصد آسیب ها

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: در ارتباط با موضوع رصد، علاوه بر مطالعات و پیمایش ها و برآورد جمعیت تهران، سامانه های ثبتی در بهزیستی مانند سامانه ۱۲۳ و صدای مشاور ۱۴۸۰ می تواند اطلاعات ذیقیمتی را در اختیار ما قرار دهد. مراکز مثبت زندگی می تواند رصد محله محور را انجام دهد.

قبادی دانا افزود: پیوستن اطلاعات ثبتی نیروی انتظامی و پزشکی قانونی و سایر مجموعه های فعال در حوزه آسیب های اجتماعی به سامانه اطلاعاتی بهزیستی می تواند اطلاعات کامل تر را برای فعالیت بهزیستی ایجاد کند. طبیعتا اگر مساله کودک دارای اعتیاد بدون سرپرست در استانی مانند سیستان و بلوچستان از آسیب های اجتماعی آن استان باشد ممکن است این مساله در استان یزد چندان در اولویت قرار نگیرد. بنابراین با توجه به محدودیت منابع، نیاز است که منابع بهینه صرف شوند و اقدامات موثر باشند و بتوانیم بازخورد مناسبی از این فعالیت ها داشته باشیم.

وی یادآور شد: در جلسه شورای اجتماعی دو سال پیش مطرح شد که آمار و اطلاعات و بررسی های زیبایی ارائه می شود اما در کف خیابان ما متاسفانه چیز دیگری مشاهده می کنیم که حاکی از این است که حلقه اتصال ما با جامعه و زیرپوست شهر به نحو شایسته و سیستماتیک برقرار نیست و دبیرخانه رصد آسیب های اجتماعی می تواند کمک کند که این اتصال برقرار شود تا اقدامات موثر انجام شود.

امکان اجرای برنامه های پیشگیرانه با رصد معلولیت ها

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در رابطه با رصد معلولیت ها، موضوع مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد. پیشگیری از معلولیت ها، توانبخشی و توانمندسازی خانواده ها و هر اقدام دیگری که در رابطه با معلولیت ها بخواهد صورت بگیرد، جای رصد وقوع معلولیت ها خالی است که با افتتاح این دبیرخانه به صورت ملی در ستاد بهزیستی کشور و همزمان در دبیرخانه های استانی این امکان را به ما می دهد که بتوانیم در رابطه با معلولیت های مختلف برآورد لازم را داشته باشیم. به طور مثال ناگهان مشاهده می شود در روستایی در خراسان شمالی تعداد افراد نابینا افزایش پیدا می کند و خانواده های مختلف در روستا فرزند نابینا به دنیا می آورند. این مساله نیاز دارد که مداخله موثری در آنجا انجام شود و مشاوره ژنتیک و بررسی ژنی در آن خانواده های مقیم صورت بگیرد و جلوی تولد مکرر نابینایان را با برنامه های پیشگیرانه بگیریم.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: هر سال حدود یک میلیون نفر مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرند و اگر نیاز باشد ارجاع می شوند و اقدامات بهنگام انجام می شود. اینکه ما ببینیم ترند ناشنوایی در سطح کشور به چه صورت است. هر سال دو تا سه میلیون کودک سه تا ۶ سال نیز مورد غربالگری بینایی قرار می گیرند که در گذشته در مهدهای کودک انجام می شد اما در سال جاری در مراکز خدمات بهزیستی در نقاط مختلف شهری و روستایی کشور صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: استخراج این اطلاعات و آنالیز آن می تواند کمک شایان توجهی را در پیشگیری و مداخله معلولیت های مختلف انجام دهد یا در رابطه با بروز و شیوع بیماری های ژنتیکی یا ترند ایجاد آسیب های اجتماعی متفاوت است. مثلا در رابطه با آسیب های نخاعی می بینیم در یک استان در اثر افتادن از درخت و ارتفاع افراد دچار ضایعه نخاعی می شوند یا در برخی نقاط بر اثر تصادفات جاده ای خاص مثلا تصادف با موتور این اتفاق می افتد و تمهیدات لازم برای پیشگیری از این معلولیت ها می تواند منابع ما را کنترل کند و اثربخشی فعالیت های بهزیستی را ارتقا دهد و بر این اساس این دبیرخانه شکل گرفته است.

تخصیص اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای قانون حمایت از معلولان

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در اسفند ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در اردیبهشت ماه سال ۹۷ ابلاغ شد. درحالیکه قانون جامع معلولان در سال ۸۳ مصوب مجلس بود و تا سال ۹۷ هیچ بودجه ای برای آن اختصاص داده نشده بود.

قبادی دانا خاطرنشان کرد: یعنی از سال ۸۳ تا ۹۷ قانون جامع معلولان هیچ تخصیص بودجه نداشت. قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۹۷، ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای آن در نظر می گیرند که تخصیصی نداشت. با پیگیری های انجام شده، مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ در نظر گرفته شد که ۷۷۶ میلیارد تومان تخصیص داده شد. در سال ۹۹، این مبلغ به ۱۳۰۰ میلیارد تومان رسید که ۱۲۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص داده شد.

وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰، شاهد قرار گرفتن ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه برای پیاده سازی قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت هستیم که کمک شایان توجهی به بهبود وضعیت زندگی آنها خواهد کرد اگرچه برآورد کارشناسی و تخصصی ما برای اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۱۴۰۰، مبلغ ۳۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است که فاصله زیادی دارد یعنی همین دو هزار میلیارد تومان اعتبار درنظرگرفته شده، تقریبا کمتر از پنج درصد بودجه مورد نظر است اما با توجه به شرایط کرونا و تحریم های ظالمانه، همین اعتبار را نیز قدردان هستیم.

رصد آسیب های اجتماعی امکانی برای اجرای برنامه های موثر

فاطمه رضوان مدنی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور و رئیس دبیرخانه رصد آسیب های اجتماعی نیز در این آیین گفت: رصد آسیب های اجتماعی و عوامل سبب شناختی آنها در کشور امکان به برنامه ریزان اجتماعی می دهد که با توجه به وضعیت موجود و سیر تغییرات عوامل، برنامه های اجتماعی موثرتری را برای پیشگیری از وقوع و بروز و کاهش آسیب های اجتماعی را طراحی و اجرا کند.

رضوان مدنی افزود: برخی قوانین و اسناد بالادستی سازمان بهزیستی کشور را موظف کرد که نظام جامع رصد آسیب های اجتماعی را طراحی کند.

وی اضافه کرد: در بخش ساختاری راه اندازی دبیرخانه ملی و ۳۱ دبیرخانه استانی و مراکز خدمات بهزیستی در ۲۵۲۷ محله، طراحی و برنامه ریزی از آسیب ها از سوی برنامه ها، انجام شده است.

در آیین افتتاح دبیرخانه ملی رصد آسیب های اجتماعی و معلولیت ها به همراه رونمایی از سامانه رصد با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کتب چاپ شده دبیرخانه رصد رونمایی شد.

منبع: ایران سپید.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *