چند نکته ی آموزنده از یک متخصص توانبخشی بینایی

نویسنده: مجتبی خادمی: مترجم و بنیان گذار اولین وبسایت فارسی زبان ویژه نابینایان

این ماه، بخش اول از محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص توان بخشی بینایی در قالب یک پادکست تهیه کرده است را به درخواست سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده ام.

ریکی انگر: همانطور که پیش تر در خصوص دیدار با یک متخصص بینایی سنجی کم بینایان صحبت کرده بودیم، در این قسمت، اد هینز، مدیر ارشد برنامه های هدلی، با دکتر مارک ویلکینسون متخصص بینایی سنجی کم بینایان مصاحبه می کند. هر دوی شما به این برنامه خوش آمدید!

مارک ویلکینسون: ممنونم.

اد هینز: ممنونم ریکی.

ریکی انگر: دکتر ویلکینسون، خواهش می کنم پیش از آن که سراغ سوالات فوق العاده اد برویم، به طور مختصر کمی درباره خودتان و کارتان توضیح دهید.

مارک ویلکینسون: خب، من یک بینایی سنجم و در ضمن در گروه چشم پزشکی دانشگاه آیووا، استاد بالینی چشم پزشکی هستم. مدیریت خدمات توان بخشی بینایی در آن جا با من است. سابقاً به آن کم بینایی می گفتیم ولی امروزه به آن توان بخشی بینایی می گوییم چون به بیماران با مشکلات بینایی در طیف های وسیعی رسیدگی می کنیم که بعداً بیشتر توضیح می دهم.

همچنین رئیس کمیته فرعی کم بینایی متعلق به برنامه ملی آموزش سلامت چشم هستم که تحت نظر مؤسسه ملی بینایی فعالیت می کند. مدتیست از منابع موجود در هدلی استفاده می کنم. این منابع واقعاً برای تمام کسانی که مشکل بینایی دارند، گنجینه فوق العاده ایست.

ریکی انگر: واقعا از شنیدن این که مطالب مان مفید بوده خوشحالیم و از شما ممنونیم. با خودمان گفتیم شما را به این برنامه دعوت کنیم چون ظاهراً بسیاری از کسانی که در حال از دست دادن بینایی شان هستند، در موقعیتی قرار دارند که نمی دانند کجا باید بروند و چه کار باید بکنند تا هم بینایی فعلی شان را حفظ کنند و هم بتوانند از بینایی خودشان بهره بهتری ببرند و بفهمند دقیقاً دارد چه اتفاقی می افتد. این همه پزشک با تخصص های رنگ و وارنگ هستند و این شد که خواستیم شما بیایید درباره کار تان صحبت کنید و بگویید چطور می توانید به این افراد کمک کنید.

اد هینز: ممنونم ریکی. دکتر ویلکینسون، از شما هم مجددا بابت حضور تان ممنونم. قبل از هر چیز اجازه بدهید من هم کمی از خودم بگویم. البته که من در جنبه های مدیریتی هدلی فعالیت دارم؛ اما بیشتر عمرم را در آشپز خانه ها و اتاق های نشیمن متعلق به افراد کم بینا یا درمان گران توان بخشی بینایی گذرانده ام. پس سوالاتی که دارم را با همین بینشی که به دست آورده ام مطرح می کنم:

مطمئنم می دانید در خصوص افراد بزرگسالی که در سن بالا قرار دارند و بینایی شان را خواه به دلیل آب سیاه یا تباهی لکه زرد یا دلایل دیگر از دست داده اند، سخت ترین کار این است که بخواهید آن ها را متقاعد کنید باز هم به سراغ یک پزشک دیگر بروند. آن ها قبلاً توسط چندین پزشک ویزیت شده اند. دوست دارم بدانم برای افرادی که می گویند: «وقتی همه قبلاً به من گفته اند کار دیگری نمی شود انجام داد چرا باید به سراغ یک پزشک دیگر بروم؟»، چه صحبتی دارید.

مارک ویلکینسون: خب بله. به نظرم یکی از بزرگ ترین نا امیدی هایی که با آن مواجهیم، این است که مردم می گویند نمی شود کاری کرد، دقیقاً مثل این که وقتی کسی یکی از اعضای بدنش مثلاً دست یا پایش قطع شده باشد، به جای این که او را به مراکز توان بخشی و ساخت اعضای مصنوعی معرفی کنیم، به او بگوییم: راستیاتش نمی شود هیچ کاری برای تو انجام داد.

پس حرف من برای مردم این است: اگر اکنون قادر به دیدن آن چه نیاز دارید ببینید هستید، خیلی هم خوب، نیازی نیست به سراغ یک پزشک دیگر بروید؛ اما اگر برای انجام کار های بصری مانند مطالعه، رانندگی و فعالیت های روزمره مشکل دارید، باید به سراغ یکی از مراکز خدمات مراقبت و توان بخشی بینایی بروید تا بررسی کنند برای به حد اکثر رساندن بینایی شما چه کاری می شود انجام داد.

اد هینز: لطفا کمی در خصوص ویزیت شدن توسط یک متخصص بینایی سنجی و توان بخشی بینایی توضیح دهید.

مارک ویلکینسون: خب، ما همیشه ابتدا با تاریخچه عملکرد بینایی شروع می کنیم. پس باید بدانیم تاریخچه بینایی شخص به چه صورت بوده، به او در خصوص بینایی اش چه چیز هایی گفته شده، مشکلش چه چیز تشخیص داده شده، پیشبینی در خصوص بینایی اش چه بوده، در گذشته چه نوع ابزار هایی را امتحان یا استفاده کرده، و هم اکنون برای به پایان رساندن کار های بصری روزمره با چه مشکلاتی رو به روست.

در این مرحله، ما بینایی شخص یعنی هم دور بینی و نزدیک بینی و هم بینایی برای خواندن خطوط نوشتاری را ارزیابی می کنیم. اغلب اوقات، ممکن است ارزیابی که ما انجام می دهیم، با آن چه توسط متخصصان چشم پزشکی در سایر حوزه ها انجام می شود، کمی متفاوت باشد. ما برای راستی آزمایی صحت عینک تجویزی که ممکن است سال ها انجام نشده باشد، دو مرتبه معاینه انجام می دهیم، و بررسی می کنیم آیا می شود عینک جایگزین بهتری برای بهبود بینایی جهت خواندن خطوط نوشتاری، دور بینی و نزدیک بینی تجویز کرد.

ما نیاز های کنتراستی شخص را بررسی می کنیم، چرا که کنتراست، برای عملکرد بهتر، نقش بسیار بسیار مهمی بازی می کند. دنیای واقعی، کاملاً سیاه و سفید نیست و من همیشه به بیماران می گویم: اتاق معاینه چشم، غیر طبیعی ترین جاییست که می توانید باشید؛ چون میزان نور و کنتراست در آن به طور تمام و کمال رعایت شده و دنیای واقعی به این شکل نیست. در این مرحله، دستگاه ها و راهبرد هایی که بتوانند میزان بینایی فعلی را بهتر و دشواری های بصری فعلی را برطرف کنند، بررسی می کنیم.

اد هینز: من اینطور برداشت کردم که شما نسبت به یک معاینه معمولی، وقت بسیار زیاد تری به بیمار خود اختصاص می دهید. سعیم این است وقتی با بیماران صحبت می کنم، با گفتن این مسئله، آن ها را شگفت زده کنم. آیا این معاینه ای که از آن صحبت می کنید، از آن هاییست که بیماران باید یک همراه با خود بیاورند؟ آیا اگر کسی در کنار بیمار باشد که به نحوی در تجربه او شریک شود و ناظر اتفاقات باشد، برای بیمار مفید است؟

مارک ویلکینسون: مشخصاً نیاز نیست بیماران کسی را با خود بیاورند، اما قطعاً وجود یک نفر دیگر به عنوان شنونده دوم می تواند برای بیمار مفید باشد. همچنین آن نفر دوم می تواند به نحوی مربی بیمار تلقی شود و برای اجرای راهبرد ها و استفاده از ابزار های کمک بینایی که ما مورد بررسی قرار می دهیم، به بیمار کمک کند. پس در نهایت نظرم این است که وجود نفر دوم در کنار بیمار، می تواند خیلی خیلی مفید باشد.

اد هینز: زمانی که من افراد کم بینا را برای اولین بار در خانه شان ملاقات می کنم، انواع مختلفی از ذره بین هایی که از فروشگاه زنجیره ای والمارت یا داروخانه اینترنتی سی وی اس خریده اند یا وسایلی که کسی به آن ها داده است را از کشو بیرون می آورند. آیا به این افراد توصیه می کنید وسایلی که در حال حاضر استفاده می کنند را با خود به جلسه معاینه بیاورند؟

مارک ویلکینسون: قطعا همین طور است. به نظرم خیلی مهم است وسایلی که استفاده می کرده اند را با خود بیاورند تا ما ببینیم با چه چیز هایی کار کرده اند، چه چیزی در حال حاضر یا حتی در گذشته به آن ها جواب داده، و در آن مرحله، بهترین گزینه را برای آن ها مشخص کنیم.

اغلب اوقات چیز هایی که مردم به صورت اینترنتی می خرند، به طور نادرست برچسب خورده اند، لذا بیمار می گوید: «من از این وسیله با درشت نمایی شش استفاده می کنم»، در صورتی که شش دیوپتر یعنی معادل 1.5 درشت نماییست. نتیجتاً نظارت ما بر وسایلی که بیمار استفاده کرده، و وسیله ای که به او جواب داده یا نداده، بسیار مهم است.

همیشه یادم هست برای روز مادر یا عید پاک یا هر مناسبتی، کسی یک ذره بین برای مادر بزرگم که به رتینوپاتی دیابتی مبتلا بود می فرستاد. مادر بزرگ فقط نگاهی به ذره بین می انداخت، آن را در کشو می گذاشت، و هرگز از هیچ کدام از آن ذره بین ها استفاده نمی کرد. پس به لحاظ تبلیغاتی، به نظر می رسد وسایل بسیار مفیدی وجود دارند، اما کار نمی کنند، چون وسایلی نیستند که پزشک تجویز کرده باشد.

اد هینز: کاملا درست می گویید. و معمولاً تمام این وسایل از یک کشو سر در می آورند. آیا هر بیمار را بیشتر از یک مرتبه ویزیت می کنید یا این یک روتین دائمی مثلا سالانه یا دو سالانه است، یا به نیاز هر شخص بستگی دارد؟

مارک ویلکینسون: از نظر من، مراقبت دائماً در جریان است، اما با این وجود، همه به ویزیت های روتین چند ماهه یا حتی سالانه نیاز ندارند. من به بیمارانم می گویم اگر مجبور نیستی نزد من بیایی، نشانه خوبیست چون به این معنیست که بینایی شما ثابت مانده و وسایلی که استفاده می کنی، به خوبی کارت را راه می اندازند. اما با توجه به آن چه گفتم، برنامه ای دارم که با هر بیمار تنظیم می کنم تا بدانیم بسته به شرایط و نیاز های شخصی آنان، چه زمانی قرار است مجدداً هم دیگر را ببینیم. همیشه به بیماران می گوییم هر زمان که نیاز شد، حتی زود تر از موعد مقرر، می توانی مجدداً نزد من بیایی.

نتیجتاً اجباری در کار نیست که حتماً یک نفر را به طور منظم ویزیت کنم، اما قطعاً همیشه در دسترس هستم. مثلاً اگر با رانندگی یا هر چیز مشکلی دارند، یا شرایط پیش رونده ای برایشان ایجاد شده، به خاطر مسئله جدیدی که پیش آمده است، باید نسبت به قبل، زود به زود آن ها را ویزیت کنیم. البته به سن بیماران نیز بستگی دارد. نهایتاً، عوامل زیادی دخیلند، اما نمی توانیم بگوییم صرفاً یک مرتبه ویزیت برای همیشه کافیست.

اد هینز: بیایید در خصوص رایج ترین مواردی که افراد طی اولین ملاقات شان با شما در خصوص آن ها ابراز نا امیدی می کنند صحبت کنیم. با چه چیز هایی درگیرند و شما چطور به آن ها کمک می کنید؟

مارک ویلکینسون: خب، باید بگویم اولین چیزی که مردم با آن درگیرند، توانایی خواندن است. پس اگر نتوانند مستقل باشند به طوری که موارد مورد نیاز شان را خودشان بخوانند، اگر مجبور باشند منتظر کسی شوند تا کارت تولد یا هر چیز را برایشان بخواند، بسیار نا امید شان می کند. این در مورد کلیت افراد صدق می کند. پر واضح است که مردم در تقلا هستند بینایی شان را ثابت نگه دارند یا بیشتر کنند تا بتوانند با کامپیوتر کار کنند، در زمینه موسیقی فعالیت داشته باشند، و بتوانند به نوازندگی ساز مورد علاقه شان ادامه دهند. یکی از نگرانی های عمده برای بسیاری از افراد، رانندگیست و این مسئله که آیا می توانند به این کار ادامه دهند یا خیر.

نتیجتاً این قضیه در افراد مختلف، بسیار متغیر است. به همین دلیل ما سابقه بیمار را با دقت بررسی می کنیم تا بدانیم شخص با چه مشکلات عملکردی رو به روست و سپس ابزار ها و راهبرد های کار راه انداز را بررسی می کنیم.

این گپ و گفت، تازه به جا های بسیار حساس و آموزنده خود رسیده است. شما را به مطالعه بخش دوم و پایانی آن در شماره بعدی ماهنامه دعوت می کنم.

در پناه یزدان

منبع: ماهنامه ی مانا.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *