وعده سازمان بهزیستی برای خرید یکصد دستگاه برجسته نگار هوشمند به کجا رسید

وعده سازمان بهزیستی برای خرید 100 دستگاه برجسته نگار هوشمند به کجا رسید

در روز جهانی ایمنی عصای سفید وزیر تعاون خبر خرید 100 دستگاه برجسته نگار هوشمند و 300 جلد قرآن به خط بریل را رسانه ای کرد، حال بعد از گذشت حدود هفت ماه از این خبر تنها 30 دستگاه از شرکت تولید کننده توسط استان ها خریداری شده است.
24 مهر سال 1399 روز جهانی ایمنی عصای سفید  مراسمی با حضور محمدشریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزستی کل کشور و جمعی از مدیران و مسولان سازمان و انجمن های مردم نهاد نابینایان برگزار شد در این مراسم خبر خرید 100 دستگاه برجسته نگار هوشمند و 300 جلد قرآن به خط بریل از مرکز نابینایان رودکی توسط وزیر کار رسانه ای شد و از آن به عنوان هدیه سازمان بهزیستی به این گروه از معلولان نام بردند.

حال بعد از گذشت هفت ماه از این خبر تنها 30 دستگاه از شرکت تولید کننده توسط استان ها خریداری شده است. به این صورت که بودجه خرید یک دستگاه به هر استان ارائه شد تا مستقیماً این برجسته نگار هوشمند را خریداری کرده و به انجمن ها یا کتابخانه ها اهدا کنند تا نابینایان بتوانند از این دستگاه های نوت تیکر استفاده نمایند.

طبق اطلاعاتی که به ایران سپید رسیده است، مقرر شده بود هر استان یک دستگاه را خریداری کند که گویا بهزیستی استان تهران بودجه خرید این دستگاه را به سازمان بهزیستی باز گردانده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر دست به کار شدیم و با مدیرعامل شرکت تولید کننده این دستگاه ها به گفتگو پرداختیم تا دریابیم آیا این شرکت توانسته این 100 دستگاه را تولید کند؟

سعید صادق پور مدیرعامل شرکت پکتوس در رابطه با سابقه سفارش های بهزیستی در مورد این دستگاه ها می گوید: « در سال های 95-96 سازمان بهزیستی فراخوان عمومی برای خرید 150دستگاه برجسته نگار در رسانه ها منتشر کرد که شرکت پکتوس هم در این فراخوان شرکت کرد و برنده شد اما متاسفانه از 150 دستگاهی که به ما سفارش دادند فقط 50 دستگاه را تحویل گرفته و گفتند که بودجه برای خرید مابقی نداریم و در سال های آینده که بودجه اش تامین شد خریداری می کنیم که دیگر خبری از خرید دستگاه های باقی مانده نشد که نشد.

این محصولات خاص مثل محصولات عمومی نیست که اگر تولید شد و بهزیستی نخرید بتوانیم به ارگان یا حتی به مردم بفروشیم این اقدام سازمان بهزیستی سبب شد شرکت ما ضرر سنگینی را متحمل شود.»

وی با اشاره به سابقه 30 ساله این شرکت در تولید بیان می کند: «روال کاری جدید سازمان بهزیستی اینگونه شده که برای سفارش های که می دهد زیر بار بستن قرار داد خرید نمی رود و فقط زبانی می گویند شما تولید کنید ما می خریم و پای عمل که می رسد هیچ کس زیر بار حرفی که زده نمی رود و ما هم به عنوان شرکت چون قرارداد رسمی نداریم نمی توانیم مطالبه حق و حقوقمان را قانونی انجام دهیم و ضررمان را از بهزیستی دریافت کنیم.»

صادق پور در خصوص گفتگوی که با معاونت توانبخشی در مورد خرید این دستگاه های نوت تیکر داشته است، می گوید: «طی گفتگوی تلفنی که با معاونت توانبخشی داشتم، گفتند شما چند دستگاه موجود دارید که ما گفتیم 30 دستگاه تولید شده داریم. بنده روال خرید را به دکتر نفریه هم گفتم که خرید و سفارش به این گونه است که بهزیستی به عنوان سفارش دهند باید قرار دادی را با پکتوس به عنوان شرکت تولید کننده منعقد کند و مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به این شرکت پرداخت نماید. در آیین نامه معاملات دولتی این گونه است که 25درصد از مبلغ کلی قرارداد را باید در ابتدای سفارش به شرکت تولید کننده پرداخت شود تا شرکت خرید مواد اولیه را با همان پول آغاز نماید نه اینکه از سرمایه شخصی اش پای کار بگذارد و بعد هم حق اش را ندهند و متحمل ضرر شود.

دکتر نفریه تلفنی گفتند: «شما 70 دستگاه مابقی مانده را هم تولید کنید ما از شما می خریم» اما تاکنون خبری از خرید نبوده که هیچ، حتی دیگر جواب تلفن ها و نامه های رسمی که به دفترشان ارسال می کنیم را هم نمی دهند.»

این تولید کننده در خصوص خرید 100 دستگاه برجسته نگاری هوشمند که خرید آن توسط وزیر رفاه اعلام شده بود، می گوید: «در شهریور سال گذشته از شرکت پکتوس استعلام قیمت را گرفتند و قطعا بودجه آن را لحاظ کرده بودند که در حضور رسانه ها و انجمن ها قول خرید 100 دستگاه و 300 قرآن به خط بریل را دادند. طبق آنچه که ما می دانیم به 31 استان نامه زدند که هر استان می تواند یک دستگاه برجسته نگار را خریداری کند. که استان تهران تا کنون هیچ اقدامی برای خرید نکرده است اما مابقی استان ها سال گذشته یک دستگاه را خریداری کردند. »

وی عنوان می کند: «در جلسه ای که بهزیستی تهران با انجمن نابینایان ایران داشت، به این انجمن گفتند یک دستگاه کم است و ما میخواهیم 10 دستگاه برای تهران خریداری کنیم. اما چند وقت بعد در نهایت به ما گفتند که وقت تمام شده و سال مالی گذشته است. طبق پیگیری ما برای تحویل دستگاه به بهزیستی تهران به پکتوس گفتند که تهران در حال بازگرداندن بودجه به سازمان است و خرید کلاً منتفی شد.»

صادق پور در خصوص تولید این دستگاه های برجسته نگار می گوید: «بخشی از قطعات خاص این دستگاه از شرکت های آلمانی وارد می شود. برای تامین این قطعات باید سفارش قطعی به آلمان دهیم و بین 4 تا 6 هفته زمان می برد تا تولید کننده قطعات که اندکی از قطعات آن به بازار ایران می رسد این قطعات را به دست ما برساند. ناگفته نماند مانیتور بریلی را که در آمریکا تولید می شود از همین قطعات آلمانی در آن هم استفاده می کنند.

دوستان مسئول انتظار دارند شرکت تولید کننده، این کالای خاص را با سرمایه شخصی اش تولید کرده و در ویترین قرار دهد و بعد منتظر خریدار بماند. آن هم کالای تا این حد خاص. نمیدانم چرا دوستان مسئول در این سالهای اخیر از بستن قرارداد با شرکت ها امتناع می کنند یا حداقل زیر بار قرارداد با ما که نرفتند در صورتی که در گذشته این چنین نبود.»

وی در پاسخ به این سوال که وجود این دستگاه چقدر برای انجام فعالیت های نابینایان ضروری است، می گوید: «این دستگاه نه تنها ابزاری برای دانشجویان بلکه در دیگر کشورها وسیله تسهیگری برای دانش آموزان است. ابزاری که قبل از این دستگاه استفاده می کردند قابل حمل آن لوح و قلم میشود و دیگری ماشین تایپ پرکینز.

برای یادگیری بریل این ابزارها لازم و ضروری است. برای اینکه فرد نابینا بتواند متون بریل را تولید کند و یا از متون بریلی که تولید شده بهره برداری نماید نیاز به دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه دارد. در کنار این دستگاه نرم افزارهای جانبی ویژه ی هم تولید کردیم تا کار را برای کاربر آسان تر سازیم. برای مثال برنامه ویرایشگر، این برنامه برای نابینایانی که می خواهند متون بریل را بخواند و بنویسند ایجاد شده است. دانش آموز نابینا چه در مدارس استثنایی و چه مدارس تلفیقی میتوانند تمامی فایل های کتب دوره متوسطه را داخل این برجسته نگار ذخیره کرده و از آن استفاده کنند و دیگر درگیر مشکلات چاپ بریل نشوند. این دستگاه حاوی شبکه های اطلاعرسانی، اینترنت، نرم افزار قرآن و…  هم است.»

وی با اشاره به قیمت بالای این دستگاه می گوید: «افزایش نرخ دلار در کشور سبب افزایش قیمت این دستگاه شده و خرید آن از طریق هر فرد نابینا بسیار دشوار است و باید با حمایت های دولتی این خریدها صورت گیرد و در اختیار نابینایان قرار داده شود، درست مثل سایر کشورها که با کمک سیستم های حمایتی خرید انجام میوشد و در اختیار نابینایان قرار میگیرد. قیمت این دستگاه نوت تیکر در سال جاری  42 میلیون تومان است. سال گذشته این دستگاه 39 میلیون تومان قیمت خورده بود.»

دستگاه برجسته نگار نیاز اساسی هر نابینا

طبق گفتگو سال گذشته  ایران سپید با فریبا بریمانی مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کل کشور مقرر شده بود این دستگاه های برجسته نگار به انجمن ها یا کتابخانه های نابینایان تحویل داده شود تا همه نابینایان به فراخور نیازشان بتوانند از این دستگاه بهره مند شوند به همین منظور با عباس خاکسفیدی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در استان سیستان بلوچستان، عباس بهرامی عضو انجمن نابینایان استان لرستان و رقیه محمدزاده مسئول کتابخانه دیجیتال گویای سامسونگ در خراسان جنوبی  به گفتگو پرداختیم تا از نحوی استفاده نابینایان از این نوت تیکرها آگاه شویم که در ادامه گزارش می خوانید.

عباس خاکسفیدی در مورد شرایط استفاده از این دستگاه در انجمن می گوید: «در حال حاضر هر استان یک سهمیه خرید دارد و با توجه به جمعیت نابینای که میخواهند از این دستگاه استفاده کنند باید بگویم یک دستگاه بسیار ناچیز است در مقابل تقاضایی بسیاری که وجود دارد. این دستگاه را در محل کتابخانه گذاشتیم تا افراد به فراخور نیازشان کارهایشان را انجام دهند.  آنچه که در مورد نیاز به نوت تیکر در جامعه نابینایان وجود دارد آن است که دانش آموزان نابینا از بدو ورود به آموزش و پرورش استثنایی با یادگیری خط بریل توانایی خواندن و نوشتن را می آموزند و در دوره های متوسطه و بالاتر با حضور در مدارس تلفیقی کتابها به صورت صوتی و گویا به دانش آموزان ارائه میشود و املای بچه های نابینا به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد چرا که با شنیدن کتب و دروس نمی توانند املای درست آن را متوجه شوند و نوشتار عادی آنها از طریق فضاهای مجازی و رایانه بسیار درگیر غلط های املایی است.
یکی از دوستانم با این مشکل همراه بود و هنگامی که می خواست برای فردی پیامک ارسال کند ابتدا آن را برای برادرم می فرستاد تا اگر غلط املایی در آن وجود دارد اصلاح شود.  استفاده از کتب صوتی کار یادگیری و حمل کتب حجیم بریل را آسان تر ساخته است اما به شدت یادگیری املای درست کلمات را در افراد نابینا تحت تاثیر قرار داده است به این صورت که افراد نابینا پایان نامه های دکتریشان با غلط های فراوان املایی همراه است که این امر ضربه محکمی بر اعتبار علمی این افراد وارد آورده است. با وجود این دستگاه برجسته نگار افراد میتوانند متوجه املای صحیح کلمات شده و آن را به درستی تایپ نمایند. »

رقیه محمدزاده مسئول کتابخانه گویای سامسونگ در خراسان جنوبی در خصوص استفاده نابینایان از دستگاه برجسته نگار هوشمند اهدایی سازمان می گوید: «حدود دو هفته گذشته برجسته نگار هوشمند از طرف انجمن نابینایان بشارت در اختیار این کتابخانه قرار گرفته است تا نابینایان بتوانند کتابها را به صورت بریل مطالعه نمایند. این دستگاه قابلیت اتصال به اینترنت را هم دارد که کار سرچ و جست و جو را برای نابینایان راحت تر کرده است، از یگر قابلیت های این نوت تیکر اتصال به تلفن های هوشمند است، این دستگاه قابلیت نصب دیکشنری چهار زبانه را هم دارد و به همین جهت وسیله ای پر کاربرد برای دانشجویان زبان به حساب می آید چرا که میتوانند کتب خود را به کمک این وسیله ترجمه کنند. اما متاسفانه به علت قیمت بالای این نوت تیکر هیچ یک از خانواده های نابینایان توان خرید این ابزار کمکی  را ندارند. اگر تعداد بیشتری از این دستگاه برجسته نگار توسط نهادهای حمایتی خریداری شود و در اختیار گروه های نابینایان قرار گیرد میتوانیم این دستگاه ها را به صورت امانی به نابینایان دهیم. »

عباس بهرامی عضو انجمن نابینایان استان لرستان در خصوص نیاز این استان به دستگاه های برجسته نگار می گوید: «آذر ماه سال گذشته دستگاه نوت تیکر را به انجمن ما تحویل دادند این دستگاه شامل امکانات ویژه ای است که کار را برای نابینایان بسیار آسان ساخته است و دوستان نابینا تمایل بسیاری برای استفاده از آن دارند اما به علت محدودیت های اعمال شده اجباری کرونا باید ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی شرایطی را فراهم می ساختیم تا افراد با حضور در انجمن بتوانند از این برجسته نگار هوشمند استفاده کنند. اولویت استفاده از این دستگاه را به دانشجویان دادیم تا بتوانند کارهای تحقیقاتی و پژوهشی خود را انجام دهند. برنامه ریزی ها به این صورت شکل گرفت که روزانه دو نفر بتوانند از این نوت تیکر استفاده کنند. اما باتوجه به آمار دانشجویانمان در استان و شهرستان های اطراف و درخواستهای نابینایان برای استفاده از این دستگاه حداقل باید شش دستگاه در استان در انجمن های مختلف شهر داشته باشیم تا بتوانیم نیاز بچه ها را پوشش دهیم. طی فراخوانی که این انجمن میان نابینایان استان داده بود حداقل 30  نفر اعلام کردند که نیاز مبرم به استفاده مستمر از این دستگاه  برجسته نگار را دارند.

طبق خبری که از خرید 100 دستگاه به ما رسید توقع داشتیم حداقل سه دستگاه سهم استان لرستان شود تا بتوانیم شهرستان خرم آباد و دو شهرستان دیگر را نیز پوشش دهیم اما با وجود یک دستگاه برجسته نگار فقط می توانیم مرکز استان را تحت پوشش قرار دهیم. »

در پایان این گزارش، ما در ایران سپید بسیار تلاش کرد تا با مدیران و مسئولان سازمان بهزیستی ارتباط گرفته تا علت عدم خرید 70 دستگاه باقی مانده از قول وزیر  را جویا شویم.  اما تا کنون موفق به برقراری این ارتباط نشدیم.
منبع: ایران سپید

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شانزده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *