سامانه ی ثبت نام واکسیناسیون کرونا برای نابینایان دسترس پذیر نیست

منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران گفت: با توجه به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تمامی تارنما های اینترنتی می بایست برای معلولان دسترس پذیر باشد. با توجه به اهمیت موضوع واکسن در دوران اپیدمی کرونا، لزوم مناسب سازی سایت ثبت نام واکسیناسیون برای معلولان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی افزود: از روز شنبه که سایت رسماً برای واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال آغاز به فعالیت کرد، این سایت را مورد بررسی قرار دادیم. خوشبختانه تمامی بخش ها با صفحه خوان های ویژه نابینایان سازگار است. تنها داشتن کد امنیتی تصویری که نرم افزار های تبدیل متن به گفتار نابینایان قادر به خواندن آن ها نیستند، باعث شده تا یک فرد نابینا نتواند به صورت مستقل وارد مرحله دوم شود و ثبت نام خود را تکمیل کند.

شادکام بیان کرد: از مسئولان وزارت بهداشت درخواست داریم تا زمانی که سایت salamat.gov.ir ثبت نام افراد با سنین پایین تر را در بر بگیرد، در کنار کد امنیتی تصویری، از کد امنیتی صوتی که در تمامی وبسایت های بین المللی امری رایج برای نابینایان است استفاده کنند تا معلولان با آسیب بینایی نیز بتوانند خود به صورت مستقل از خدمات این سایت استفاده کنند. البته بهتر است مدیران سازمان های مختلف پیش از طراحی یک وبسایت یا راه اندازی خدمات جدید در بستر وب، با نخبگان نابینا یا انجمن نابینایان ایران مشورت کنند تا مشکلاتی از این دست رخ ندهد.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران تصریح کرد: یکی دیگر از نکاتی که باید به آن اشاره کنم، لزوم در اولویت قرار گرفتن معلولان در فاز دوم تزریق واکسن کرونا است.

وی بیان کرد: در ابتدا معلولانی که در مراکز مراقبتی سازمان بهزیستی قرار داشتند را در فاز نخست تزریق واکسن قرار دادند که امری بجا و لازم بود. اما متأسفانه برای سایر گروه های معلولیتی هیچ اولویتی را قائل نشده اند. همینجا جا دارد خطاب به مسئولان ستاد ملی مبارزه با کرونا و مدیران ارشد وزارت بهداشت اعلام کنم که معلولان از گروه های آسیب پذیر جامعه محسوب می شوند. به ویژه نابینایان که برای تردد در سطح شهر، عمدتاً از حس لامسه خود کمک می گیرند.

شادکام تأکید کرد: تصور کنید یک فرد نابینا مبتلا به کرونا شود و کارش به بستری در بیمارستان بکشد. با توجه به شرایط بیماری نه می تواند همراهی داشته باشد و نه سایر افراد می توانند او را به صورت فیزیکی راهنمایی کنند؛ لذا شرایط نابینایان و به طور کلی معلولان در این مسئله خاص است و نگاه ویژه ای را نیز می طلبد؛ لذا مطالبه جدی جامعه معلولان این است که این قشر در فاز دوم تزریق واکسن قرار بگیرد تا ریسک خطرات احتمالی برای آن ها کاهش یابد. ضمن اینکه عمده آن ها به خاطر خانه نشینی و عدم تحرک، دارای بیماری های زمینه ای نیز هستند که لزوم در اولویت قرار گرفتن آن ها را نشان می دهد.

شادکام در پایان افزود: نکات بسیاری در این بین وجود دارد که سعی می کنیم این مسائل را طی نامه ای با وزارت بهداشت مطرح کنیم. لزوم بریل و صوتی کردن بروشور های حاوی اطلاعات مسائل قبل و بعد از تزریق واکسن و عوارض احتمالی آنها، توجیح بودن اعضای کادر درمان هنگام راهنمایی نابینایان و اطلاع رسانی شفاف و دقیق از محل های مراجعه برای تزریق واکسن از جمله نکاتی است که در ماه های آتی با گسترش واکسیناسیون در سطح کشور، باید به آن ها توجه شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 8 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *