مقایسه ی جامع واتساپ وب و واتساپ کامپیوتر و نحوه ی راه اندازی آنها

واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ نسخه هایی پرکاربرد از سرویس پیام رسان واتساپ هستند که استفاده از سرویس را در کامپیوتر شخصی آسان می کنند.

واتساپ درحال حاضر به عنوان مشهورترین سرویس پیام  رسان در جهان شناخته می شود و قطعا به معرفی برای کاربر امروزی دنیای فناوری نیازی ندارد. کاربران می توانند واتساپ را روی گوشی هوشمندشان نصب کنند یا با استفاده از نسخه های واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تجربه ی پیام رسانی را به کامپیوتر شخصی بیاورند. درنتیجه، آنان برای استفاده از واتساپ روی کامپیوتر دو گزینه پیش رو دارند که هرکدام قوت ها و ضعف های خود را دارد. در این مطلب، نحوه ی راه اندازی واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ و تمامی آموزش های مرتبط را شرح می دهیم.

واتساپ وب همان طور که از نامش برمی آید، پیام رسان واتساپ را ازطریق مرورگر وب دراختیار شما می گذارد. واتساپ دسکتاپ درمقابل نرم افزاری جدا است که می توان روی ویندوز یا مک نصب کرد. این دو پلتفرم تفاوت هایی باهم دارند که در ادامه توضیح می دهیم.

واتساپ وب دربرابر واتساپ دسکتاپ

هر دو پلتفرم وب و دسکتاپ که واتساپ را برای کامپیوتر به کاربر ارائه می کنند، طراحی مشابهی دارند و تقریبا کارایی های یکسانی هم ارائه می کنند. تجربه ی پیام رسانی در واتساپ وب و دسکتاپ تفاوت زیادی باهم ندارد. هر دو نسخه دکمه ها و ابزارها و آیکن های مشابهی دارند و با نگاه اولیه به واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ، تفاوت زیادی مشاهده نمی کنید.

واتساپ دسکتاپ ازلحاظ کارایی نسخه ی وب را شکست می دهد. گزینه های میان بر صفحه کلید برای واتساپ وب محدود هستند و پشتیبانی چندان قدرتمندی ندارند. درواقع، می توان ادعا کرد تنظیم کلیدهای میان بر برای گزینه های متعدد واتساپ همچون خواندن پیام ها، ساکت کردن چت ها، جابه جایی بین پیام ها و…، تنها در واتساپ دسکتاپ ممکن است.

اگر به صورت مداوم از واتساپ برای کامپیوتر استفاده می کنید، نسخه ی دسکتاپ پیشنهاد بهتری است

از تفاوت های دیگر واتساپ وب و دسکتاپ می توان به مصرف حافظه اشاره کرد. یک تب مرورگر که واتساپ وب را اجرا می کند، بین ۲۶۰ تا ۳۰۰ مگابایت از حافظه ی رم را اشغال می کند؛ درحالی که نسخه ی دسکتاپ حدود ۲۱۰ تا ۲۵۰ مگابایت از حافظه ی رم را می گیرد. درمجموع اگر از واتساب روی کامپیوتر زیاد استفاده می کنید، نسخه ی واتساپ دسکتاپ پیشنهاد بهتری محسوب می شود. اگر هم به صورت موقتی قصد دارید از واتساپ روی کامپیوتر دیگری استفاده کنید، می توانید از نسخه ی وب بهره ببرید.

در ادامه، مراحل راه اندازی هر دو نسخه را توضیح می دهیم. فراموش نکنید برای استفاده از هر دو نسخه ی دسکتاپ و وب، باید گوشی هوشمند شما نیز همیشه به اینترنت متصل باشد.

راه  اندازی واتساپ وب

هر فردی که حساب کاربری واتساپ در گوشی هوشمندش داشته باشد، می تواند از واتساپ وب هم استفاده کند. برای راه اندازی واتساپ وب کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به آدرس پرتال وب واتساپ در این لینک وارد شوید.
  • اپلیکیشن واتساپ را روی گوشی هوشمند خود اجرا کنید و از بخش تنظیمات (برای هر سیستم عامل متفاوت است و به نام Setting شناخته می شود) وارد بخش Whatsapp Web/Desktop شوید.
  • در پنجره ی جدید، روی Scan QR Code کلیک کنید و دوربین گوشی را رو به روی صفحه ی نمایشگر کامپیوتر و مرورگر (آدرس باز شده در مرحله یک) نگه دارید.
  • واتساپ وب با اتصال به اپلیکیشن موبایل، صفحه ی پیام های شما را روی مرورگر نمایش می دهد.

برای اجرای واتساپ دسکتاپ روی سیستم های عامل  مک و ویندوز، باید نسخه ی مناسب سیستم عامل خود را از وب سایت واتساپ دانلود کنید. برای این کار کافی است وارد وب سایت واتساپ شوید و در همان بالای صفحه، Mac or Windows PC را انتخاب کنید. واتساپ دسکتاپ، تنها برای سیستم  عامل  های ویندوز ۸ یا جدیدتر و macOS 10.10 یا جدیدتر دردسترس قرار دارد.

در صفحه ی جدید، واتساپ سیستم عامل شما را تشخیص می دهد و لینک دانلود واتساپ دسکتاپ مک یا ویندوز را پیشنهاد می دهد. در زیر گزینه ی پیشنهادی، می توانید نسخه ی مخصوص سیستم عامل دیگر را هم دانلود کنید. هر دو نسخه حجمی حدود ۱۲۰ مگابایت دارند. پس از دانلود و نصب واتساپ دسکتاپ، راه اندازی آن کاملا مشابه راه اندازی واتساپ وب خواهد بود، با این تفاوت که به جای مرورگر، صفحه ی نرم افزار دسکتاپ واتساپ به صورت نرم افزاری مستقل باز می شود.

تفاوت واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ با نسخه ی موبایل

واتساپ وب و واتساپ دسکتاپ تفاوت هایی با اپلیکیشن واتساپ موبایل دارند. درواقع، برخی از قابلیت های واتساپ موبایل را نمی توان در نسخه های واتساپ برای کامپیوتر استفاده کرد. گزینه های زیر در واتساپ برای کامپیوتر دردسترس نیستند:

  • تماس های صوتی
  • تماس های ویدئویی شخصی و گروهی
  • به روزرسانی وضعیت (Status). شما نمی توانید وضعیت حساب کاربری خود را در واتساپ وب یا دسکتاپ تغییر دهید؛ اما مشاهده ی وضعیت مخاطبان امکان پذیر است.

درنهایت، برای خارج شدن از حساب کاربری واتساپ در نسخه های وب و دسکتاپ، می توانید از اپلیکیشن گوشی هوشمند واتساپ استفاده کنید. برای این منظور وارد همان بخش تنظیمات و Whatsapp Web/Desktop شوید و با کلیک روی هریک از نسخه های مدنظر، از حساب کاربری در آن پلتفرم خارج شوید. برای خروج از حساب کاربری در همه ی دستگاه ها نیز گزینه ی Log out from all devices را انتخاب کنید.

پرسش های متداول

واتساپ وب چه تفاوتی با واتساپ کامپیوتر دارد؟

واتساپ وب پیام رسان واتساپ را از طریق مرورگر وب ارائه می دهد؛ درحالی که واتساپ کامپیوتر یا واتساپ دسکتاپ نرم افزاری جداگانه است که روی ویندوز یا مک نصب می شود. هر دو پلتفرم طراحی مشابهی دارند و تقریبا کارایی های یکسانی هم ارائه می کنند.

کدام واتساپ امکانات بیشتری دارد؟

از نظر کارایی، واتساپ دسکتاپ گزینه بهتری است. واتساپ دسکتاپ از میان بر صفحه کلید پشتیبانی می کند و می توان گزینه های مختلفی را مانند خواندن پیام ها، ساکت کردن چت ها، جابه جایی بین پیام ها و…، با صفحه کلید کنترل کرد.

واتساپ موبایل چه تفاوت هایی با واتساپ کامپیوتر دارد؟

واتساپ موبایل امکانات بیشتری در مقایسه با دو نسخه واتساپ دسکتاپ و واتساپ موبایل دارد که از مهم ترین آن ها می توان به تماس های صوتی، تماس های ویدئویی شخصی و گروهی و به روزرسانی وضعیت اشاره کرد.

آیا نرم افزار واتساپ برای macOS نیز منتشر شده است؟

بله. شما می توانید از لینک داخل مقاله برای دانلود این نرم افزار استفاده کنید و با مراحل راه اندازی آن آشنا شوید.

راه اندازی واتساپ وب بدون داشتن آن روی گوشی امکان پذیر است؟

شما برای استفاده از واتساپ وب نیازمند حساب کاربری در نسخه ی موبایل هستید.

منبع: زومیت.

یک دیدگاه دربارهٔ «مقایسه ی جامع واتساپ وب و واتساپ کامپیوتر و نحوه ی راه اندازی آنها»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *