دسترسی آمریکایی ها به نسخه بریل قرآن توسط یک زوج نابینا

۱۵ سال پیش، وقتی «Yadira thabatah» که یک معتقد به شاخه کاتولیک از آیین عیسی مسیح بود راه سعادت را در پیروی از تعالیم اسلام پیدا کرد و مسلمان شد، تصمیم گرفت در باره مسیر جدیدی که پیش گرفته مطالعه کند و از همین رو در آغاز کار مشتاقانه به دنبال ترجمه انگلیسی قرآن کریم گشت. گشتنی که البته سودی هم برایش به دنبال نداشت. یدیرا که حالا ۳۴ ساله است و با همسر و چهار فرزندش روزگار میگذراند، از بدو تولد نابینا بوده است. همسر یدیرا هم مثل خود او نابینا و مسلمان است. تلاش ۱۴ ساله این زوج مسلمان بینتیجه ماند و عاقبت در سال ۲۰۱۷ خودشان دست به کار شدند تا این کمبود را برای مسلمانان نابینای آمریکایی جبران کنند. این زوج نابینا در قدم اول یکی از ترجمه های انگلیسی معتبر و محبوب را انتخاب کردند و در طول هشت ماه آن را متناسب با قوانین بریل ویرایش و به متن قابل چاپ تبدیل کردند. حالا وقت چاپ بریل رسیده بود اما این زوج عملاً پولی برای خرید ماشین چاپ بریل در بساط نداشتند. آنها برای حل این مشکل به فکر وبسایتهای جمعآوری کمکهای خیری افتادند. یک آگهی بر روی یکی از این وبسایتها ثبت کردند و ظرف مدت کوتاهی مبلغ مورد نظرشان فراهم شد و توانستند یک دستگاه چاپ بریل بخرند و در گاراژ خانه مستقر کنند.
حالا این زوج نابینا میتوانند در هر هفت ساعت یک نسخه از قرآن کریم با ترجمه انگلیسی را آماده کنند. «Islam by touch»، نام مؤسسه غیر انتفاعی این زوج نابینا است. آنها این مرکز را تأسیس کرده اند تا مرجعی باشد برای مسلمانان نابینای آمریکایی. مسلمانانی از سراسر آمریکا با آنها تماس میگیرند و در زمینه تهیه کتب اسلامی از آنها کمک میگیرند. از زمان شروع به کار این مؤسسه غیر انتفاعی، یدیرا و همسرش تا به امروز توانسته اند بیش از ۱۵۰ نسخه از قرآن را چاپ کنند. این نسخ عموماً در اختیار مساجدی قرار گرفته که مراجعه کننده نابینا دارند. آنها همچنین اپلیکیشنی را هم طراحی کرده اند که به کمک آن نابینایان میتوانند منابع مختلف اسلامی را به زبان انگلیسی مطالعه کنند.
یدیرا و ندیر معتقدند کاری که موفق به انجامش شده اند میتواند حضور نابینایان در اجتماعات مسلمانان را تسهیل کند. تا پیش از انتشار نسخه بریل از قرآن کریم، مطالعات نابینایان مسلمان در آمریکا فقط بر منابع صوتی متمرکز بود و عدم امکان دسترسی نابینایان به منابع صوتی در مجامع دینی باعث میشد آنها عضوی غیر فعال و منزوی در این گونه جمعها به حساب آیند اما با انتشار قرآن، حالا این گروه هم به پای ثابت این جلسات بدل شده اند و خودشان دستی در اداره این چنین نشستهایی دارند.
کتاب الهی سالها است که به شکل بریل در اختیار نابینایان دنیا قرار گرفته است. ایران، ترکیه، اردن و عربستان از جمله فعالترین کشورها در زمینه تبدیل مصحف شریف به بریل هستند.
منبع: ایران سپید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 19 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *