طراحی و ساخت ربات راهنمای کم بینایان در چین

دانشگاه‎ ‎جیائوتونگ‎ ‎شانگهای، ربات راهنمای شش پایی را برای کمک به افراد کم بینا طراحی و ساخته است. این ابتکار خلاقانه، ‏پاسخی به کمبود سگ های راهنمای کم بینایان در این کشور پهناور است‎.

این ربات هوشمند، مجهز به ویژگی های پیشرفته ناوبری و ‏ایمنی بوده و قابلیت تشخیص گفتار و پاسخگویی سریع، حرکت مستقل و اجتناب از موانع، از جمله توانایی های این همراه ‏مکانیکی به شمار می رود. به علاوه، تشخیص چراغ های راهنمایی ورانندگی، آن را برای استفاده در فضای باز مناسب می سازد.

همچنین، با اتصال به اینترنت، می تواند به عنوان یک همراه خانگی و پاسخگو به موارد اورژانس، آسودگی خاطر را برای کاربران به ‏ارمغان آورد‎.‎‏ ارتباط مؤثر و کنترل آسان، از دیگر مزایای این ربات به شمار می رود. سامانه حسگر چندگانه آن، ترکیبی از تشخیص ‏گفتار، درک زبان طبیعی است که به کاربران امکان می دهد تا به سادگی دستورات خود را به ربات منتقل کرده و حرکات آن را ‏احساس کنند‎.

الگوریتم های پیشرفته یادگیری ماشین، ضامن حرکت ایمن و پایدار ربات در عبور از موانع هستند و با بهره گیری از ‏حسگرهای متعدد، از جمله رادارهای لیزری، حتی بدون اتصال به اینترنت‎، درک دقیقی از محیط را برای ربات فراهم می کنند. در ‏حال حاضر، این ربات در حال گذراندن مراحل آزمایش میدانی است و بازخوردهای مثبتی از کاربران دریافت کرده است.

منبع: برنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 19 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *