درمان گلوکوم با کمک لنز هوشمند

محققان لنزهایی ابداع کرده اند که مجهز به حسگرهای اندازه گیری فشار داخل چشم است و اطلاعات را برای ارزیابی به چشم پزشک می فرستد.

کارشناسان امیدوارند این لنز به تشخیص زودهنگام گلوکوم منجر شود. این بیمار در صورت درمان نشدن نابینایی فرد را در پی خواهد داشت.

آب‌سیاه یا گلوکوم اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است.

گلوکوم زمانی به وجود می آید که عصب بینایی که چشم را به مغز متصل می کند، در اثر افزایش فشار درون چشم (IOP)آسیب ببیند. این امر در نتیجه تجمع مایع در قسمت جلویی چشم اتفاق می افتد. در صورتی که بیماری مذکور درمان نشود نابینایی را در پی خواهد داشت. این بیماری طی گذر زمان به کندی گسترش می یابد و قبل از نابینایی آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند. زمانیکه گلوکوم ردیابی می شود، آسیب به چشم وارد شده است.

اما اکنون با همکاری محققان دانشگاه Northumbria انگلیس و بوغازیچی ترکیه(Boğaziçi )احتمالا این روند تغییر کند. این پژوهشگران لنزهایی ابداع کرده اند که نوسان IOP را با کمک اطلاعات جمع آوری شده جهت تشخیص گلوکوم، ردیابی می کند و اکنون روی انسان ها نیز آزمایش شده است.

یک حسگر غیرفعال الکتریکی در لنز چشمی نرم نصب می شود. لنز مذکور از جنسPDMS ساخته شده است. داده های جمع آوری شده به طور بی سیم به وسیله یک سیستم خوانش الکترونیک پوشیدنی جمع آوری و پردازش می شود. یک سیستم خوانش الکترونیک پوشیدنی داده ها را به طور بی سیم جمع آوری ، ذخیره و پردازش می کند. داده های پردازش شده در مرحله بعد برای ارزیابی به چشم پزشک ارسال می شود.

محققان معتقدند این لنز علاوه بر تشخیص گلوکوم می تواند برای ردیابی علائم دیگر از جمله سنجش گلوکز، اسید لاکتیک و دیگر مولکول های موجود در چشم به کار رود.

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *