چگونه گوشی های شیائومی را آنلاک و فلش کنیم

گوشی های مقرون به صرفه ی شیائومی همیشه طرفداران خود را داشتند؛ اما نحوه ی آنلاک، فلش و نصب ریکاوری در این گوشی ها چگونه است؟

شیائومی از معدود تولیدکنندگانی است که در آغاز راه خود گوشی هایی با بوتلودر باز عرضه می کرد. حتی از آنجا که آن زمان اندروید راحت تر روت می شد، گزینه ای برای دادن دسترسی روت به برنامه ها نیز در رام گوشی های شیائومی وجود داشت؛ اما رفته رفته وقتی این شرکت نامی برای خود دست و پا کرد از سوی گوگل، به عنوان شرکت توسعه دهنده ی اندروید، تحت فشار قرار گرفت و به دلیل نگرانی های امنیتی گوگل ناچار به حذف این امکان و بستن بوتلودر شد.

شیائومی با اینکه بوتلودر را بست، امکان دسترسی به EDL را از بین نبرد. EDL امکانی است که توسط کوالکام در نظر گرفته شده و در مواقع اضطراری که دسترسی به ریکاوری و فست بوت به دلیل نقص نرم افزاری ممکن نیست، برای فلش کردن دستگاه استفاده می شود.

متأسفانه پس از مدتی این امکان هم با انتشار به روزرسانی از بین رفت و مدت بسیار زیادی است که تمام گوشی های شیائومی برای فلش شدن اول باید آنلاک شوند. البته نرم افزاری به نام Updater در خود گوشی وجود دارد که به کمک آن می توانید رام های ریکاوری با پسوند زیپ را فلش کنید. اما این کار تنها در مواقعی امکان پذیر است که بخواهید نسخه ی جدیدتری از رام در حال اجرا را نصب کنید.

نسخه ی جدیدتر می تواند از نوع دولوپر یا استیبل باشد؛ اما حتماً باید جدیدتر باشد؛ یعنی بیلد قدیمی از هر نوعی که باشد با این روش قابل نصب نخواهد بود. از سوی دیگر، اگر از رام چین استفاده می کنید، نمی توانید با آپدیتر رام گلوبال روی آن نصب کنید و عکس این حالت نیز ممکن نیست.

تفاوت رام  گوشی های شیائومی

رام های شیائومی به دو دسته ی اصلی استیبل و دولوپر تقسیم می شوند که ممکن است مخصوص چین یا گلوبال (جهانی) باشند.

رام استیبل: رام های استیبل معمولاً به صورت ماهیانه منتشر می شوند و از لحاظ عملکرد پایدار هستند.

دولوپر یا توسعه دهندگان: به صورت هفتگی منتشر می شوند و ممکن است ویژگی های بیشتری داشته باشند؛ اما دارای حالت بتا و آزمایشی هستند و نسبت به رام های استیبل پایداری کمتری دارند.

رام چین

در صورت خرید گوشی شیائومی با پک چین، باید بدانید که دستگاه فاقد زبان فارسی و رام آن مملؤ از برنامه های چینی است که تعدادی از آن ها قابل حذف هم نیستند. در واقع رام های چینی فاقد هرگونه برنامه ی گوگل هستند و در صورت نیاز به آن ها، باید از اینستالرهای موجود استفاده کنید.

رام گلوبال

رام های گلوبال روی گوشی هایی که به اصطلاح پک اروپا هستند به صورت پیش فرض نصب بوده و فاقد برنامه های چینی هستند. برنامه های گوگل ضروری به صورت پیش فرض روی این رام نصب است؛ اما احتمال دارد همه ی مدل های شیائومی دارای رام گلوبال نباشند. مخصوصاً گوشی هایی که پردازنده ی مدیاتک دارند به دلیل ممنوعیت عرضه ی مدیاتک در هند معمولاً از رام گلوبال بی نصیب می مانند.

با یک محاسبه ی ساده می توان متوجه شد که با چهار نوع رام رسمی طرف هستیم؛ استیبل چین، دولوپر چین، استیبل گلوبال، دولوپر گلوبال

از هر کدام از رام های فوق دو نسخه وجود دارد. یکی با پسوند zip برای نصب از ریکاوری و دیگری با پسوند tgz یا tar برای نصب از فست بوت که مجموعاً ۸ رام می شوند.

اما رام دیگری نیز وجود دارد که بد نیست اشاره ای به آن نیز داشته باشیم. کاربران رام های استیبل بعضی مواقع به روزرسانی   را دریافت می کنند در صورتی که سایر کاربران همان گوشی و رام، چنین اعلانی را دریافت نکرده اند. جالب تر اینکه اگر در دانلود و نصب این به روزرسانی تعلل کنند، آن را از دست خواهند داد. اگر کاربر رام استیبل شیائومی بوده باشید ممکن است برای شما پیش آمده باشد که دانلود رام را به دلیل هزینه های اینترنت به نیمه های شب موکول کرده اید اما وقتی خواستید این کار را انجام دهید، خبری از به روزرسانی نبوده است. به این نوع رام استیبل بتا گفته می شود. شیائومی آن را به صورت رندوم برای تعدادی از کاربران منتشر می کند و در صورتی که بازخورد مثبتی دریافت کند آن را به طور رسمی منتشر می کند.

چرا باید آنلاک کنم؟

همان طور که گفته شد برای حرکت بین رام های چین و رام های گلوبال نیاز به آنلاک بوتلودر دارید. البته شاید روش هایی غیررسمی مثل ابزار فلش غیررسمی XiaomiTool نیز برای نصب رام بدون آنلاک وجود داشته باشد؛ اما آنچه ما در این مقاله به آن می پردازیم روش های رسمی شرکت شیائومی است که پس از اتفاقات یادشده برای کاربران در نظر گرفته  است.

آنلاک علاوه بر نصب رام از فست بوت کاربردهای دیگری نیز دارد. مثلاً اگر قصد نصب ریکاوری های کاستوم مثل twrp را داشته باشید باید ابتدا بوتلودر را باز کنید. روت کردن نیز از اندروید ۵ لالیپاپ به بالا نیازمند باز کردن بوتلودر شد. با نصب ریکاوری کاستوم قادر خواهید بود رام های کاستوم مانند lineage را روی گوشی خود نصب کنید. همچنین رفتن به edl نیز با باز شدن بوتلودر امکان پذیر خواهد بود. کافی است در حالت فست بوت دستور fastboot oem edl را در cmd وارد کنید.

توجه داشته باشید که چنانچه حافظه ی گوشی خود را Encrypted کرده باشید، آنلاک کردن می تواند به پاک شدن حافظه ی ذخیره سازی گوشی شما منجر شود. بنابراین، قبل از هر اقدامی تهیه ی یک نسخه ی پشتیبان ضروری به نظر می رسد.

تهیه ی پشتیبان یا بکاپ

همیشه قبل از اقدامات نرم افزاری این چنینی بکاپ گرفتن اولین اقدام است. تهیه ی نسخه ی پشتیبان به شما کمک می کند فایل های شخصی و حتی دیتای برنامه ها را نیز برای استفاده در رام جدید ذخیره کنید. این کار از طریق برنامه ی بکاپ موجود در رام های شیائومی به سادگی امکان پذیر است. تنها کافی است با جست وجو در تنظیمات به بخش Backup and restore بروید و از طریق روش های موجود، اقدام به پشتیبان گیری فایل های خود کنید.

پس از این کار هر زمان نیاز به بازگرداندن فایل های خود داشته باشید می توانید با قرار دادن این فولدر در جای قبلی، فرایند ریستور یا بازنشانی را انجام دهید.

آموزش آنلاک بوتلودر گوشی های شیائومی

حتماً با استفاده از روش های گفته شده از اطلاعات گوشی خود بک آپ بگیرید؛ زیرا با باز کردن بوت لودر اطلاعات گوشی شما پاک می شود.

در کنار تمام مزایایی که برای باز کردن بوتلودر ذکر شد، این کار معایبی نیز ممکن است به همراه داشته باشد. مثلا سرویسی مانند Find device که هنگام دزدیده یا گم شدن دستگاه می تواند مفید باشد از کار می افتد و به طور کلی ریسک امنیتی دستگاه بالا می رود. هرچند هر زمان که لازم باشد می توانید به سادگی با وارد کردن یک دستور cmd بوتلودر را مجدداً ببندید. فقط باید مراقب باشید در این زمان رام غیررسمی روی گوشی نصب نباشد؛ چرا که در این صورت گوشی بالا نخواهد آمد. به هرحال، برای کاربران حرفه ای، آنلاک از اقدامات واجب به حساب می آید. برای باز کردن بوتلودر گوشی شیائومی خود با آموزش زیر همراه باشید.

قبل از هرچیزی از نصب بودن درایورهای شیائومی روی سیستم خود اطمینان حاصل کنید.

وارد تنظیمات شوید و به بخش About Phone بروید.

در این قسمت چند بار روی MIUI Version ضربه بزنید تا پیام You are now a developer ظاهر شود.

سپس به منوی اولیه تنظیمات برگردید و در قسمت Additional settings به بخش Developer options بروید.

در اینجا گزینه های OEM unlocking و USB debugging را فعال کنید.

در این مرحله نیاز دارید تا یک حساب شیائومی داشته باشید. اگر از قبل ندارید آن را ایجاد و به آن لاگین کنید. سپس روی Mi Unlock status بزنید و در ادامه Agree و Add account and device را انتخاب کنید. اگر در این بخش با خطا مواجه شدید از دیتای سیم کارت و ابزاری برای تغییر IP استفاده کنید.

پس از مشاهده پیام Added successfully، مدل گوشی به همراه حساب شما جهت آنلاک نزد شیائومی ثبت خواهد شد.

پس از انجام مراحل فوق گوشی خود را خاموش کنید و با نگه داشتن هم زمان  دکمه پاور و ولوم پایین وارد حالت فست بوت شوید.

گوشی را با کابل USB به سیستم وصل کنید. برنامه ی Mi Unlock را اجرا کرده و با اطلاعات کاربری خود لاگین کنید. برنامه در این مرحله بررسی می کند که آیا اکانت شما اجازه ی آنلاک دارد یا نه و از آنجا که شما قبلاً اجازه آن را دریافت کرده اید مشکلی نخواهد بود.

در صورتی که تمام موارد به درستی رعایت شده باشند، پیغام Phone connected نمایش داده خواهد شد و گزینه Unlock فعال می شود.

روی گزینه Unlock و در نهایت Unlock anyway کلیک کنید.

نکته: برای بستن مجدد بوتلودر نیازی به فلش رام از فست بوت نیست. کافی است در همین حالت که گوشی در فست بوت قرار دارد cmd را اجرا کرده و دستور زیر را وارد کنید:

fastboot oem lock

حل مشکل آنلاک بوت لودر گوشی شیائومی

اگر بعد از کلیک روی گزینه Unlock با پیغام Couldn’t unlock. Please unlock 168 hours later مواجه شدید، پیام را تأیید کنید و ۷ روز دیگر یعنی ۱۶۸ ساعت، دوباره مراحل را طی کنید تا فرایند آنلاک بوت لودر با موفقیت به اتمام برسد.

به گفته شیائومی علت مشاهده چنین پیغام خطایی مسائل امنیتی است؛ زیرا اگر کسی گوشی شما را دزدید و اقدام به باز کردن قفل بوتلودر کرد، شما تا ۷ روز فرصت داشته باشید که اطلاعات آن را از راه دور پاک کنید.

توجه داشته باشید که برای آنلاک یک دستگاه با همان اکانت محدودیتی وجود ندارد و می توان بدون وقفه لاک و آنلاک کرد؛ اما برای باز کردن بوتلودر دستگاه دیگر با همان اکانت محدودیت در نظر گرفته شده است و باید بین آنلاک دو دستگاه به گفته ی شیائومی ۳۰ روز فاصله وجود داشته باشد. البته در عمل این فاصله کمتر بوده و معمولاً بعد از ۱۰ روز می توان آن را آنلاک کرد.

وقتی بوتلودر گوشی آنلاک شد، یعنی گوشی آماده ی نصب ریکاوری یا فلش کردن است. برای فلش کردن گوشی به برنامه ی Mi Flash نیاز دارید؛ اما نصب این برنامه نصب درایورهایی را به همراه دارد که به اصطلاح Unsigned هستند و ویندوز شما ممکن است این اجازه را ندهد. به همین دلیل باید ابتدا Driver signature enforcement را در ویندوز خود لغو کنید.

آموزش لغو موقت الزام داشتن مجوز برای درایور در ویندوز

از آنجا که الزام داشتن مجوز برای درایورها توسط ویندوز یک تمهید امنیتی از سوی مایکروسافت است و فواید خود را دارد، لغو دائم این امکان پیشنهاد نمی شود. به همین جهت ما فقط به آموزش لغو موقت آن در ویندوزهای مختلف بسنده می کنیم.

ویندوز ۷

هنگام بوت کامپیوتر کلید F8 را فشرده و وارد Advanced Boot Options شوید.

با استفاده از کلید فلش پایین در کیبورد به گزینه ی Disable Driver Signature Enforcement بروید.

کلید Enter را بزنید تا این گزینه فعال شود. سیستم به صورت خودکار ریستارت خواهد شد.

ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰

برای رفتن به Advanced Boot Options در ویندوز ۸ و ۱۰ کافی است ضمن نگه داشتن دکمه ی Shift روی Restart کلیک کنید.

در صفحه ی ظاهرشده روی کاشی Troubleshoot کلیک و بعد از آن Advanced Options را انتخاب کنید.

در این مرحله روی Startup Settings کلیک کنید.

روی Restart کلیک کنید تا سیستم راه اندازی مجدد شده و وارد تنظیمات استارتاپ شود.

در تنظیمات استارتاپ کلید 7 یا F7 را بزنید تا گزینه ی Disable driver signature enforcement انتخاب شود.

سیستم در حالتی که الزام مجوز درایور لغو شده است، بالا خواهد آمد.

توجه داشته باشید از آنجا که روش های فوق موقتی هستند، با ریستارت مجدد همه چیز به حالت قبل باز خواهد گشت.

چگونه گوشی های شیائومی را فلش کنیم؟

راه های مختلفی برای فلش کردن گوشی های شیائومی وجود دارد که در ادامه به صورت مرحله به مرحله هرکدام را آموزش خواهیم داد.

فلش گوشی های شیائومی با پردازنده ی اسنپدراگون

قبل از هرچیز مطمئن شوید که گوشی حداقل ۵۰ درصد شارژ داشته باشد.

برنامه Mi Flash را دانلود و نصب کنید.

از نصب درایورهایی که در بخش باز کردن بوتلودر قرار داده بودیم مطمئن شوید.

گوشی را خاموش کرده و با نگه داشتن دکمه های پاور و ولوم پایین وارد فست بوت شوید.

گوشی را به سیستم وصل کنید. درایورها معمولاً به صورت خودکار نصب می شوند اما چنانچه در تشخیص گوشی توسط نرم افزار مشکلی بود سعی کنید آن ها را به صورت دستی در Device Manager اضافه کنید.

Mi Flash را اجرا کنید و دکمه ی Refresh را بزنید تا اتصال گوشی مشخص شود.

روی Browse کلیک کنید و آدرس رام فست بوت را به نرم افزار بدهید. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که رام فست بوت باید توسط winrar استخراج شود. گاهی لازم است دوبار این کار را انجام دهید. نهایتا آدرسی که به Mi Flash می دهید باید فولدر اصلی رام باشد نه فولدر images داخل آن.

چنانچه می خواهید با فلش گوشی بوتلودر نیز مجدداً بسته شود روی اولین گزینه از سمت راست و اگر نمی خواهید روی اولین گزینه از سمت چپ در پایین نرم افزار کلیک کنید. گزینه ی وسط فقط پارتیشن های سیستمی را بازنویسی می کند و حافظه ی ذخیره سازی دست نخورده خواهد ماند؛ اما این گزینه در اکثر مواقع پیشنهاد نمی شود؛ زیرا ممکن است کش رام فعلی روی اجرای درست رام جدید تأثیر بگذارد و به علاوه برخی نرم افزارها با نسخه ی به روزرسانی شده سازگار نباشند.

روی دکمه ی flash کلیک کنید و ۳ تا ۵ دقیقه (بسته به سیستم و گوشی) منتظر بمانید. مراقب باشید تا پایان روند فلش و ریستارت خودکار گوشی دست به چیزی نزنید و گوشی را از سیستم جدا نکنید.

فلش گوشی های شیائومی با پردازنده ی مدیاتک

فلش رام روی آن دسته از گوشی های شیائومی که از پردازنده مدیاتک استفاده می کنند کاملاً با پردازنده های اسنپدراگون متفاوت است. روشی را که در ادامه آموزش خواهیم داد، می توانید برای سایر گوشی های دارای پردازنده مدیاتک نیز استفاده کنید.

ابتدا درایورهای مدیاتک را دانلود و نصب کنید. البته اگر از قبل درایورهای گوشی را روی سیستم نصب کرده باشید دیگر نیازی به این مرحله ندارید اما برای اطمینان می توانید مجددا آن ها را نصب کنید.

سپس رام مخصوص دستگاه خود را از یکی از منابع مانند سایت Firmware File دانلود کنید.

برای فلش گوشی از این طریق به نرم افزار SP Flash Tool نیاز داریم.

پس از دانلود نرم افزار یادشده و استخراج آن روی سیستم، باید با محتویاتی مواجه شوید. روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.

بعد از اجرا شدن نرم افزار در بخش مشخص شده روی Choose کلیک کنید و سپس به فایل رامی که پیش تر دانلود کرده بودید بروید و فایلی را که لازم است، انتخاب کنید.

تیک گزینه مشخص شده یعنی Preloader را بردارید. اگر این کار را نکنید امکان بریک شدن دستگاه شما بالا می رود. سپس روی دانلود کلیک و گوشی را در حالی که خاموش است به سیستم وصل کنید و یکی از دکمه های کم کردن یا زیاد کردن صدا را بفشارید تا کامپیوتر گوشی را شناسایی کند.

پس از اینکه عملیات فلش رام با موفقیت به اتمام رسید و علامت تأیید سبزرنگی در صفحه ظاهر شد، به راحتی می توانید گوشی را از کامپیوتر جدا کرده و آن را روشن کنید.

نصب رام از داخل گوشی به کمک Updater

شیائومی قابلیت کاربردی دیگر در گوشی های خود قرار داده که از طریق آن می توانید بدون اینکه بوتلودر را باز کنید یا حتی نیازی به سیستم جداگانه ای داشته باشید، آخرین آپدیت منتشرشده را مجدداً روی گوشی فلش کنید.

در تنظیمات گوشی به بخش آپدیت ها بروید و چندین بار روی ورژن MIUI ضربه بزنید تا پیغام Additional features are on را مشاهده کنید.

شما می توانید رام رسمی را از سایت های دیگر دانلود کنید یا از طریق گزینه Download latest package، آخرین آپدیت را از سرورهای شیائومی در قالب یک فایل دریافت کنید.

سپس با انتخاب گزینه Choose update package و در ادامه فایل دانلود شده، در پیام ظاهر شده روی گزینه آپدیت کلیک کنید تا رام رسمی به صورت داخلی روی گوشی نصب شود. احتمالاً در این روش اطلاعات شما پاک نمی شود؛ زیرا سیستم سعی می کند تا گوشی را به روزرسانی کند اما باز هم نسبت به پشتیبانی گیری از اطلاعات خود کم کاری نکنید.

نصب ریکاوری از فست بوت

برای نصب ریکاوری نیاز به کار خارق العاده ای ندارید. در واقع، می توان تقریباً روی تمام گوشی های اندروید در صورت آنلاک بودن به این روش ریکاوری نصب کرد.

طبق آموزش گوشی را آنلاک کنید.

گوشی را خاموش کرده و با نگه داشتن هم زمان دکمه های پاور و ولوم پایین به مدت ۵ ثانیه وارد حالت فست بوت شوید.

ریکاوری مخصوص گوشی خود را از ریکاوری های TWRP دانلود کنید.

فایل ریکاوری با پسوند img را داخل یک پوشه قرار دهید و آن را به twrp.img تغییر نام دهید.

گوشی را با USB به سیستم وصل کنید.

با نگه داشتن دکمه ی Shift روی فضای خالی پوشه راست کلیک کنید و Open command را بزنید.

در پنجره ی CMD بازشده دستور fastboot flash recovery twrp.img را وارد کرده و اینتر بزنید.

برای خروج از حالت فست بوت دکمه ی پاور را چند ثانیه نگه دارید تا گوشی ریستارت شود. می توانید هم زمان دکمه ی ولوم بالا را نیز بگیرید تا پس از ریستارت مستقیماً وارد ریکاوری شوید.

برای ورود به ریکاوری همواره می توانید در حالتی که گوشی خاموش است، دکمه ی پاور و ولوم بالا را چند ثانیه نگه دارید و پس از ویبره رها کنید و منتظر بمانید تا گوشی وارد ریکاوری شود

نکته: چنانچه مطمئن نیستید که بوتلودر گوشی شما باز است یا بسته، همواره می توانید از دو راه این موضوع را بررسی کنید. اولین روش مراجعه به قسمت developer options در تنظیمات گوشی است.

روش دیگر بررسی از طریق فست بوت است. وارد فست بوت شوید و بعد از اتصال گوشی به سیستم، برای اطمینان از برقراری ارتباط گوشی و سیستم دستور زیر را وارد کنید:

fastboot oem devices

در صورت اتصال موفق گوشی شما به صورت کدهای آلفانومریک نشان داده خواهد شد. حالا دستور زیر را در cmd وارد کنید:

fastboot oem device-info

در این قسمت با نمایش True (درست) و False (غلط) در مقابل گزینه Device unlocked، می توانید متوجه باز یا بسته بودن بوتلودر شوید.

همان طور که گفتیم روش های آموزش داده شده در این مقاله جز روش های رسمی برای فلش و آنلاک گوشی های شیائومی هستند. شما هم با جایگزین کردن روش های فوق به جای روش های غیررسمی، سعی کنید از به وجود آمدن مشکلات احتمالی و بریک شدن دستگاه جلوگیری کنید.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *