دیدار رئیس جمهور با جمعی از نابینایان به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید

دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی عصای سفید میزبان جمعی از نخبگان علمی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی جامعه کم بینایان و نابینایان کشور بود و در جلسه ای پای صحبت آنان نشست و مسائل و مشکلات آنان را جویا شد.

دکتر رئیسی در این جلسه ضمن تبریک این روز به جامعه کم بینایان و نابینایان، به تفاوت میان کسانی که دچار نقص در بینایی هستند و کسانی که به کوردلی مبتلا شده اشاره کرد و افزود: نابینا کسی نیست که چشم سر ندارد، بلکه نابینا کسی است که چشم دل ندارد، دوست و دشمن را تشخیص نمی دهد و تفاوت نفع و ضرر را نمی فهمد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در دنیای امروز چه بسیار کسانی هستند که چشم سر دارند، اما حقیقت ظلم و ستم به هم نوع خود را نمی بینند، تصریح کرد: آنچه که امروز در دنیا از ظلم و ستم به بشریت در حال وقوع است، عاملیت کسانی است که چشم سر دارند، اما چشم دل و بینش انسانی ندارند و صدها کودک بی گناه را به خاک و خون می کشند. این نمونه ای از مواردی است که از انسانیت فقط به شکل انسان بودن بسنده شده و ماهیت انسانی به فراموشی سپرده می شود.

دکتر رئیسی در ادامه ضمن تجلیل از همت بالای معلولان، به ویژه نخبگان جامعه کم بینایان و نابینایان کشور که نقص جسمی مانع از پیشرفت آنها نشده است،  اظهار داشت: آنچه به عنوان وظیفه به عهده شما نخبگان کم بینا و نابینا است، آن است که به دیگر افراد جامعه معلولان کشور بیاموزید که معلولیت نه تنها نباید مانع پیشرفت آنها شود، بلکه می تواند زمینه ای برای دستیابی آنها به قله های پیشرفت در بسیاری از زمینه ها باشد.

رئیس جمهور در ادامه همچنین ضمن یادآوری مسئولیت سازمان های اداری و اجرایی کشور در تسهیل فعالیت و فراهم کردن زمینه اشتغال کم بینایان و نابینایان مطابق قانون، ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده برای کاهش مشکلات این قشر از جامعه، به ویژه طی ۲ سال گذشته، بر شتاب بیشتر این اقدامات تاکید کرد و گفت: اینکه امروز ۳۶ هزارمین مسکن در این دولت تحویل معلولین عزیز می شود بسیار جای خرسندی است.

دکتر رئیسی ضمن مکلف کردن ادارات و سازمان های اجرایی کشور به ایجاد مشاغل متناسب با وضعیت معلولان به ویژه کم بینایان و نابینایان تاکید کرد:  امیدواریم شاهد گام های بیشتری در زمینه رفع مشکل اشتغال این عزیزان باشیم به نحوی که در آینده نزدیک با افتخار اعلام کنیم فرد کم بینا یا نابینای تحصیل کرده و جویای کار در کشور وجود ندارد.

پیش از سخنان رئیس جمهور خانم اسلامی دکترای علوم و حدیث، حافظ کل قرآن کریم و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، خانم سمیرا محمودی خرم آباد عضو تیم ملی گلبال بانوان، آقای دکتر جعفری مدیرعامل شبکه نابینان کشور و آقای دکتر دادخواه فعال حوزه نابینایان به بیان مسائل و مشکلات جامعه کم بینایان و نابینایان کشور پرداختند.

در این نشست همچنین از سوی رئیس جمهور و به صورت نمادین کلید یک واحد مسکونی به یک زوج نابینا اهدا شد.

منبع: شهرآرانیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *