مهلت شرکت در دومین دوره ی جشنواره ی ملی کاما تا 14 شهریور تمدید شد

با تصمیم اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره ملی کاما، مهلت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره ملی کاما (مهمترین رویداد کتاب افراد معلول ایران) تا روز سه شنبه چهاردهم شهریورماه تمدید شد.

منصور شادکام دبیر اجرایی و رئیس ستاد دومین دوره جشنواره ملی کاما گفت: پنجمین جلسه شورای سیاست گذاری کاما به میزبانی جامعه معلولین ایران برگزار شد. وی گفت: بعد از پیگیری های فراوان، آقای عربشاهی به عنوان نماینده معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسات اعضای شورا حاضر شدند که امیدواریم حضور ایشان باعث توجه هر چه بیشتر وزارت ارشاد به عنوان اصلی ترین متولی امور فرهنگی در کشور به جشنواره کاما شود. مهندس شادکام ضمن گلایه و انتقاد شدید از سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران گفت: متأسفانه این نهاد توجه چندانی به جلسات شورای سیاست گذاری ندارد. همچنین نماینده اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز حضور منظمی در جلسات نداشته است و این امر، زیبنده شهرداری تهران و مدیر انقلابی آن نیست.

دبیر اجرایی جشنواره کاما بیان کرد: از دکتر زاکانی و همکاران ایشان در مجموعه شهرداری تهران انتظار می رود در امور فرهنگی تعامل بیشتری با سازمان های مردم نهاد داشته باشند. حس همدلی و تعامل مثبت مدیران در دوره های قبلی شهرداری بسیار بیشتر از زمان حاضر با سازمان های مردم نهاد از جمله انجمن نابینایان ایران بود.

رئیس اجرایی دومین دوره جشنواره کاما گفت: با تصمیم اعضای شورای سیاست گذاری و تأیید نماینده خانه کتاب و ادبیات ایران، مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره به مدت دو هفته و تا روز چهاردهم شهریورماه تمدید شد. مهندس شادکام بیان کرد: طبق گزارشی که آقای عاروان مدیرعامل جامعه معلولین ایران به عنوان همکار انجمن نابینایان ایران در برگزاری دومین دوره جشنواره کاما ارائه کردند: تا روز بیست و نهم مردادماه 178 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. وی افزود: بر اساس 107 اثر ارسالی که اطلاعات آن به طور کامل احصا شده است، 50 اثر ارسالی مربوط به نویسندگان یا پدید آورندگان افراد دارای معلولیت بوده است که 29 نفر آنها از میان معلولان جسمی و حرکتی، 17 نفر از میان نابینایان و کم بینایان، سه نفر از میان افراد ناشنوا و کم شنوا و یک اثر نیز مربوط به معلولان اعصاب و روان بوده است. مهندس شادکام بیان کرد: این امر نشان دهنده رشد 35 درصدی آثار ارسالی به جشنواره نسبت به دوره قبل است که 131 اثر به جشنواره کاما ارسال شده بود. وی گفت: پیشبینی می شود طبق آنچه که تا کنون به دبیرخانه جشنواره اطلاع داده شده است، کتاب های شرکت کننده در دومین دوره جشنواره ملی کاما از 200 عنوان فراتر رود.

رئیس ستاد دومین دوره جشنواره کاما مطرح کرد: برخی نویسندگان آثار خود را به صورت کتاب الکترونیک در قالب لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند که این امر مورد پذیرش سیاست جشنواره نیست و پدید آورندگان می بایست نسخه فیزیکی و چاپی آثار منتشر شده خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. مهندس شادکام بیان کرد: یکی دیگر از بخش های در نظر گرفته شده برای داوری در جشنواره ناشران بریل هستند که تا کنون اثری از آنها به دست ما نرسیده است. به این گروه از ناشران که البته تعداد آنها در ایران زیاد هم نیست توصیه می کنیم تا روز چهاردهم شهریورماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند، در غیر این صورت دیگر آثار آنها داوری نخواهد شد. وی افزود: در محور ناشران کتاب های بریل، جنبه های ویراستاری بریل، صفحه بندی کتاب ها و رعایت استاندارد های رسم الخط بریل مطرح است و محتوای کتاب به خودیه خود اهمیت چندانی ندارد.

دبیر اجرایی دومین دوره جشنواره ملی کاما گفت: یکی دیگر از مواردی که در پنجمین جلسه اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره کاما مورد بررسی قرار گرفت، هزینه های جنبی برگزاری این جشنواره و میزان جوایز در نظر گرفته شده برای افراد برگزیده و شایسته تقدیر بود. به طور کلی، طبق براورد صورت گرفته، برگزاری این جشنواره قریب به 600 میلیون تومان هزینه در بر دارد که تحقق آن در گروی یک وفاق همه جانبه و همدلی دستگاه های فرهنگی کشور است. وی افزود: ما از نهاد های عضو شورای سیاست گذاری و شورای فرهنگ عمومی کشور انتظار داریم عنایت ویژه ای به مهمترین رویداد فرهنگی معلولان در زمینه کتاب داشته باشند و از این جشنواره حمایت کنند. همچنین از شرکت های بزرگ و بانک ها انتظار داریم در راستای مسئولیت اجتماعی، در کنار انجمن نابینایان ایران و جامعه معلولین ایران در راستای هر چه با شکوهتر برگزار شدن این جشنواره، ما را یاری کنند.

رئیس ستاد جشنواره کتاب افراد معلول ایران ضمن اشاره به دیگر تصمیمات اعضای شورای سیاست گذاری گفت: مقرر شد نمایندگان نهاد کتابخانه های عمومی کشور طبق رایزنی هایی که با مقامات مسئول در این نهاد انجام می دهند، یک حد اقلی را برای میزان کتاب های خریداری شده برای افراد برگزیده جشنواره کاما را مشخص کنند تا ابهامات موجود در این بین، برای نویسندگان و ناشران رفع شود. قطعاً این امر می تواند منجر به شفافیت بیشتر در راستای اقدام ارزشمند نهاد کتابخانه های عمومی کشور در زمینه حمایت از نویسندگان و ناشرانی شود که یا خود از افراد دارای معلولیت هستند و یا در حوزه این قشر کتاب منتشر کرده اند. مهندس شادکام افزود: در این جلسه قرار شد نماینده سازمان بهزیستی بحث اسکان و ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت که به عنوان افراد برگزیده و یا شایسته تقدیر انتخاب می شوند را پیگیری کند. همچنین نماینده خانه کتاب و ادبیات ایران که پیشتر داوری آثار را بر عهده گرفته اند، وعده پیگیری چاپ کتاب جشنواره از سوی این مؤسسه با همکاری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را دادند که امیدواریم مانند دوره قبل، این امر نیز محقق شود.

ششمین جلسه اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره کاما اوایل مهرماه برگزار می شود و مقرر شد اعضا گزارشی از آخرین پیگیری ها و اقدامات سازمان متبوع خود را در نشست پیش رو، گزارش کنند.

منبع: انجمن نابینایان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *