آموزش ثبت نام آنلاین در سامانه ی ثنا

در این مقاله توضیح داده‌ایم که سامانه ثنا چیست و چگونه می‌توانید در سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا ثبت نام کنید و چه مقدار باید هزینه کنید.

سامانه ثنا ( ثبت نام الکترونیک) سامانه ابلاغیه‌های الکترونیک قوه قضاییه است که امکان دریافت، مشاهده و چاپ ابلاغیه‌های الکترونیک قضایی مانند ابلاغیه‌های وقت رسیدگی، دادنامه/قرار نهايی/تصميم نهايی، اجرائيه، رفع نقص/تجديدنظرخواهی/فرجام‌خواهی، تبادل لوايح، تعيين مهلت جهت انجام کار، دریافت پیوست‌های ابلاغیه و چاپ گروهی آن‌ها و جست‌وجوی ابلاغیه براساس شماره را به‌صورت آنلاین فراهم کرده است.

برای استفاده از این خدمات ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. در گذشته ثبت نام حتماً باید حضوری و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا دادگستری انجام می‌شد؛ اما پس از به راه افتادن سامانه احراز هویت برخط قوه قضاییه، تمام مراحل ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا به‌صورت آنلاین نیز انجام می‌شود.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

برای ثبت نام در سامانه‌ی ثنا هم می‌توانید به‌صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در مراکز استان‌ها یا دادگستری شهرستان‌ها مراجعه کنید و هم به‌صورت آنلاین در منزل آن را انجام دهید.

روش اول: مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی

اگر به اینترنت یا تلفن همراه هوشمند دسترسی ندارید یا به هر دلیلی تمایل دارید که ثبت نام در سامانه ثنا را به صورت حضوری انجام دهید، این مراحل را دنبال کنید.

اگر در مراکز استان‌ها زندگی می‌کنید به دفاتر خدمات قضایی و اگر در شهرستان‌ها زندگی می‌کنید به شعبه‌ی دادگستری شهرستان مراجعه کنید. توجه کنید که باید مدارک زیر را همراه داشته باشید.

مدارک شناسایی را با خود به همراه داشته باشید چون برای ثبت نام به اطلاعات هویتی مثل کارت ملی، شناسنامه و غیره نیاز دارید.

همچنین برای ثبت آدرس دقیق محل زندگی و کد پستی، یکی از قبوض آب، برق یا گاز را به همراه داشته باشید یا کد پستی خود را در جایی یادداشت کنید و همراه خود ببرید.

علاوه بر این به نسخه‌ی اسکن‌شده از یک قطعه عکس مناسب برای ثبت‌نام در این سامانه نیاز دارید. برای ثبت نام اطلاعات تماس شما هم الزامی است. این مدارک را هنگام مراجعه ارائه کنید تا ثبت نام اولیه‌تان انجام شود. ثبت نام اولیه را همچنین می‌توانید به صورت آنلاین انجام دهید و در مرحله‌ی بعد به صورت حضوری مراجعه کنید.

مرحله‌ی بعد گذراندن مراحل احراز هویت است که باید با در دست داشتن کارت ملی، شناسنامه، شماره تلفن و کد رهگیری که پس از ثبت نام اولیه به شما ارائه شده به دفاتر مربوطه مراجعه کنید. دفتر قضایی مدارک شما را بررسی می‌کند و پس از تأیید، نام کاربری و رمز عبور حساب ثنا را به شما ارائه می‌دهد. این نام کاربری و رمز عبور را برای ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک و استفاده از خدمات نیاز دارید.

روش دوم: ثبت نام در منزل با گوشی و کامپیوتر

از سال ۱۳۹۹ امکانی فراهم شده تا مراحل ثبت نام و احراز هویت به طور کامل به صورت آنلاین در سامانه ثنا انجام شود.

ابتدا وارد سایت سامانه ثنا شوید.

سپس گزینه‌ی ثبت نام برخط را انتخاب کنید و در صفحه‌ی پیش رو اطلاعات هویتی چون شماره ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه و همچنین کد تصویری را وارد کنید.

در صفحه‌ی بعد شرایط و مقررات استفاده از سامانه برایتان به نمایش درمی‌آید که پس از مطالعه آن را تأیید کنید.

سپس مشخصات شناسنامه‌ای به طور کامل از شما پرسیده می‌شود که باید آن را تکمیل کنید و مرحله‌ی بعد را انتخاب کنید.

اطلاعات بعدی شامل اطلاعات تماس و پس از آن اطلاعات محل سکونت یا کار است. همچنین در ادامه باید میزان تحصیلات و شغل خود را مشخص کنید و روی گزینه‌ی ثبت اولیه اطلاعات کلیک کنید.

حالا کدی برای شماره تلفن همراهتان ارسال شده و این یعنی مرحله‌ی اول ثبت نام شما انجام شده است. در این مرحله اگر همچنان می‌خواهید ثبت نام را به صورت آنلاین ادامه دهید شماره همراه را به همراه کد امنیتی وارد کنید و وارد مرحله‌ی احراز هویت شوید.

احراز هویت در سامانه ثنا

برای احراز هویت باید هزینه‌ی آن را به صورت اینترنتی پرداخت کنید. سپس با بازگشت به سایت ثنا احراز هویت غیرحضوری را از طریق گزینه‌ی مربوطه شروع کنید.

صفحه‌ی مورد نظر از شما درخواست عکس می‌کند. دوربین موبایل یا وب‌کم را روشن کنید و طبق دستورالعمل عکس بگیرید.

همچنین با لمس صفحه‌ی موبایل امضای الکترونیکی خود را ثبت کنید. سپس باید یک ویدیو از خود ضبط کنید.

ابتدا روی گزینه‌ی record a video کلیک کنید و سپس عبارتی را که برایتان به نمایش درآمده بخوانید و ویدیو را ارسال کنید.

اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید پیامکی برای شما ارسال می‌شود و سپس رمز شخصی‌تان را تا ۲۴ ساعت پس از احراز هویت دریافت می‌کنید.

هزینه ثبت نام در سامانه ثنا چقدر است؟

تعرفه‌ی ثبت نام سالانه تغییر می‌کند به دفاتر ابلاغ می‌شود، سال گذشته تعرفه‌ی ثبت نام به صورت حضوری ۱۳ هزار تومان و به صورت اینترنتی ۹ هزار تومان بود.

نحوه دریافت شناسه قضایی

شناسه‌ی قضایی و رمز عبور شما پس از ثبت نام و احراز هویت در سامانه‌ی ثنا به شما ارائه می‌شود. شما می‌توانید این مراحل را به صورت حضوری یا آنلاین همان‌طور که در این مقاله آموزش دادیم انجام دهید و در انتها شناسه‌ی قضایی را دریافت کنید. این اطلاعات را همیشه به یاد داشته باشید چون برای استفاده از خدمات قضایی الکترونیک به آن احتیاج دارید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *