آموزش روش های ضبط تماس تلفنی در اندروید

ضبط تماس های تلفنی در گوشی های اندرویدی می تواند کمی سردرگم کننده به نظر برسد؛ زیرا با وجود پشتیبانی اپلیکیشن های رسمی تماس از این قابلیت، فعال بودن آن به موقعیت مکانی و اپراتور سیم کارت بستگی دارد. در ادامه به شیوه های مختلف انجام این کار در موبایل ها و تبلت های مبتنی بر سیستم عامل اندروید پرداخته ایم و روش هایی را نیز برای دور زدن محدودیت ها معرفی کرده ایم.

ضبط تماس های تلفنی در اندروید با برنامه

گوگل پس از انتشار اندروید ۸، تغییرات کلی در سیاست های حفظ حریم شخصی کاربران خود ایجاد کرد که شامل ضبط تماس های تلفنی نیز می شد؛ به صورتی که این قابلیت در اغلب برنامه های جانبی توسعه یافته به همین منظور از کار افتاد. سخت گیری ها پس از عرضه اندروید ۱۰ شدیدتر شد و حتی اپلیکیشن ها نمی توانستند جهت ضبط تماس به میکروفن دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل اگر از دستگاهی با اندروید ۹ یا قدیمی تر استفاده می کنید، احتمالا آسان تر خواهید توانست تا تماس های صوتی را ضبط نمایید. با این حال مسیرهای جایگزینی نیز به همین منظور برای نسخه های جدیدتر اندروید وجود دارد که به آن ها هم اشاره خواهیم کرد.

۱. برنامه Automatic Call Recorder

اپلیکیشن Automatic Call Recorder گزینه ای ساده اما کاربردی برای ضبط تماس های تلفنی به شمار می رود. پس از دانلود و نصب آن، تنها کافی است تا با زدن گزینه Give Permissions، دسترسی های لازم را به برنامه بدهید. همچنین در دستگاه هایی با اندروید ۱۰ یا نسخه های جدیدتر، نیاز به فعال کردن سرویس دسترس پذیری هم خواهد بود. برای این کار روی گزینه Turn On بزنید و سپس با وارد شدن به قسمت Accessibility تنظیمات گوشی، برنامه Call Recorder را انتخاب نموده و گزینه Use Call Recorder را فعال سازید.

هنگام فعال کردن گزینه گفته شده، باید دوباره مجوز مدیریت کامل دستگاه را بدهید. توجه داشته باشید که پس از زدن گزینه Allow برای تایید دسترسی، اپلیکیشن مذکور می تواند محتوای نمایش داده شده در گوشی یا تبلت را مشاهده کرده و در صورت نیاز به بخش های مورد نیاز وارد شود.

پیش از شروع ضبط تماس های تلفنی، بار دیگر به داخل برنامه Call Recorder بازگردید تا برخی از تنظیمات آن را جهت عملکرد بهتر، پیکربندی کنید. در این قسمت مواردی مثل ضبط خودکار تماس ها یا ضبط تماس های مختص به یک مخاطب خاص در نظر گرفته شده است. در قسمت Recording هم گزینه Recording volume را روی حالت فعال قرار دهید.

اگر تنظیمات ضبط خودکار تماس ها را روی حالت پیش فرض قرار دهید، فرایند ضبط پس از شروع تماس، آغاز خواهد شد. در نهایت هم می توانید با ورود دوباره به برنامه، تماس های ضبط شده را در اختیار داشته باشید. کاربران می توانند تماس ها را در قالب فایل های صوتی ذخیره کنند، به آن ها یادداشت اضافه نمایند و در صورت نیاز از طریق ایمیل یا اپلیکیشن های پیام رسان و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

نسخه رایگان برنامه Call Recorder همراه با تبلیغات ارائه می شود؛ درحالی که در نسخه پرمیوم خبری از تبلیغات نخواهد بود و کاربران به امکانات بیشتری هم دسترسی خواهند داشت. در صورت علاقه می توانید نسخه پولی کرک شده را از سایت های دانلود غیر رسمی دریافت کنید؛ اما با توجه به سطح دسترسی بالای مورد نیاز این اپ، توصیه نمی کنیم تا به سراغ چنین نسخه هایی بروید.

۲. برنامه Automatic Call Recorder Pro

یکی دیگر از گزینه های ارائه شده برای ضبط تماس های تلفنی در دستگاه های اندرویدی، اپلیکیشن Automatic Call Recorder Pro است. اساس کار آن مشابه با عنوان قبلی به نظر می رسد و جهت عملکرد صحیح، نیازمند فعال کردن سرویس دسترس پذیری خواهد بود. همچنین کاربر گزینه هایی مثل انتخاب فرمت صوتی و کیفیت صدا، در کنار ضبط خودکار یا شروع ضبط با تکان دادن گوشی نیز در اختیار خواهد داشت.

اگر تنظیمات برنامه را روی حالت خودکار قرار دهید، تمامی تماس های ورودی و خروجی از ابتدا تا انتها ضبط خواهند شد. در نهایت هم با ورود به برنامه می توانید فایل های ضبط شده را مشاهده و گوش کنید. سایر گزینه ها مثل ذخیره در قالب فایل صوتی یا به اشتراک گذاری آن ها هم در نظر گرفته شده است.

اپلیکیشن Automatic Call Recorder Pro هم با تبلیغات درون برنامه ای و به شکل رایگان قابل استفاده است؛ اما می توان با استفاده از نسخه پولی، تبلیغات را حذف نمود. نسخه کرک شده آن هم در منابع غیر رسمی قابل دریافت است.

۳. برنامه Call Recorder – Cube ACR

اپلیکیشن Cube ACR عنوان پیشرفته تری در مقایسه با دو گزینه قبلی است که امکانات بیشتری مثل تهیه نسخه پشتیبان ابری از تماس  های ضبط شده را درون خود جای داده است. البته اغلب این قابلیت ها در نسخه رایگان که با تبلیغات داخلی همراه است، وجود ندارند. با این حال بدون استفاده از نسخه پرمیوم هم می توان اقدام به ضبط تماس های تلفنی نمود و خدمات آن برای اغلب کاربران عادی کافی به نظر می رسد.

اگر از اندروید ۱۰ به بالا استفاده می کنید، باید سرویس دسترس پذیری گوشی یا تبلت خود را برای عملکرد صحیح برنامه Cube ACR روشن کنید. درون قسمت تنظیمات اپ می توانید به گزینه های متعددی مثل عدم ضبط تماس برای شماره های ناشناس و تغییر کیفیت یا میزان صدا دست پیدا نمایید. حتی امکان برچسب زدن تماس های ضبط شده با توجه به موقعیت مکانی مخاطب هم وجود دارد.

برای فعال سازی ضبط تماس های تلفنی از طریق این برنامه، پس از ورود به آن روی آیکن همبرگری در گوشه بالایی صفحه بزنید و گزینه Enable recording را فعال کنید. سایر گزینه ها مثل به اشتراک گذاری فایل تماس ها و برچسب زدن به آن ها نیز داخل برنامه به چشم می خورند.

برنامه Cube ACR از امتیاز بالاتری در مقایسه با رقبای خود برخوردار است؛ اما جهت دسترسی به امکانات کامل و کاربردی آن باید به سراغ نسخه پرمیوم بروید. خوشبختانه این نسخه از طریق سایت های ارائه کننده غیر رسمی اپلیکیشن قابل دریافت است؛ اگرچه مثل همیشه توصیه چندانی به استفاده از آن ها نمی کنیم.

ضبط تماس های تلفنی در گوشی های سامسونگ

سامسونگ یکی از معدود تولیدکنندگان دستگاه های اندرویدی است که قابلیت ضبط تماس های تلفنی را به صورت داخلی در محصولات خود ارائه می کند. البته این قابلیت تنها در برخی مناطق جغرافیایی خاص فعال است و احتمال دارد توسط اپراتورها نیز غیر فعال شود. برای ضبط و دسترسی به تماس ها به این شیوه، تنها کافی است تا مراحل زیر را طی کنید.

وارد اپلیکیشن Phone در گوشی یا تبلت خود شوید و یک تماس برقرار کنید.

حین تماس روی آیکن سه نقطه در گوشه بالایی صفحه بزنید و از منوی باز شده گزینه Record call را انتخاب کنید. نمایش یک دایره قرمز همراه با تایمر در قسمت بالایی صفحه، نشان دهنده فعال بودن ضبط است.

برای غیر فعال کردن فرایند ضبط می توانید تماس را خاتمه دهید یا دوباره با لمس آیکن سه نقطه در گوشه بالایی صفحه، گزینه Stop call recording را انتخاب نمایید.

تماس های ضبط از طریق اپلیکیشن تلفن سامسونگ، روی حافظه داخلی قرار می گیرند و یک نوتیفیکیشن هم در پایین ضبط نمایش داده خواهد شد. با لمس نوتیفیکیشن مربوطه می توانید به تماس اخیر گوش کنید. همچنین با مراجعه به تاریخچه تماس ها، یک آیکن میکروفن در کنار نام مخاطبینی که تماس های آن ها را ضبط کرده اید، مشاهده خواهید کرد.

فعال کردن ضبط خودکار تماس ها در گوشی های سامسونگ

سامسونگ نه تنها امکان ضبط تماس های تلفنی را در اختیار دارندگان محصولات خود قرار می دهد؛ بلکه گزینه ای نیز برای شروع خودکار فرایند ضبط در حین برقراری تماس در نظر گرفته است. برای فعال سازی این قابلیت می توانید از مسیر زیر اقدام کنید.

وارد برنامه Phone روی موبایل یا تبلت خود شوید و به تب Keypad مراجعه کنید.

روی آیکن سه نقطه در گوشه بالایی صفحه بزنید و از منوی باز شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

حالا به قسمت Record calls مراجعه کرده و گزینه Auto record calls را روی حالت روشن قرار دهید.

همچنین در قسمت Record calls می توانید روی خود گزینه Auto record calls بزنید و سپس امکان ضبط خودکار را برای شماره های ناشناس یا یک شماره خاص فعال کنید.

جهت ضبط تماس ها برای شماره های ناشناس گزینه Calls with unsaved number را انتخاب نمایید. برای ضبط تماس های یک شماره خاص نیز روی Calls with specific number بزنید و در ادامه گزینه Numbers to auto record را لمس کنید.

حالا می توانید شماره های مورد نظر را در کادر Add phone number وارد کرده و آیکن «+» را بزنید یا از طریق انتخاب گزینه Contacts مخاطبین دلخواه خود را اضافه کنید.

دسترسی به تماس های ضبط شده روی گوشی های سامسونگ

جهت مشاهده و مدیریت تماس های تلفنی ضبط شده، ابتدا وارد برنامه Phone شده و پس از لمس آیکن سه نقطه در گوشه بالایی صفحه، گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

در ادامه روی گزینه Record calls بزنید و سپس گزینه Recorded calls را انتخاب نمایید.

اکنون می توانید فایل صوتی تماس ها را با فرمت m4a مشاهده کنید. این قسمت از طریق مراجعه به حافظه داخلی دستگاه از طریق یک برنامه فایل منیجر و انتخاب فولدر Recordings و سپس Call هم قابل دسترس است.

ضبط تماس های تلفنی در گوشی های شیائومی

شیائومی هم مانند سامسونگ، امکان ضبط تماس های تلفنی را روی محصولات خود در نظر گرفته است که شامل دستگاه هایی با برندهای MI، ردمی و پوکو می شود. استفاده از این قابلیت هم در پایین توضیح داده شده است.

وارد اپلیکیشن تماس پیش فرض گوشی خود شوید و روی آیکن همبرگری در گوشه پایینی صفحه بزنید. از منوی باز شده گزینه تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

حالا گزینه Call recording را از فهرست انتخاب کرده و گزینه Record calls automatically را روی حالت روشن قرار دهید.

اکنون در پایین عنوان Record Calls From دو گزینه برای ضبط تمامی تماس ها (All numbers) یا تنها شماره های منتخب (Selected numbers) در اختیار خواهید داشت.

در صورت انتخاب گزینه دوم، می توانید لیستی دلخواه از شماره های مورد نظر جهت ضبط تماس ایجاد کنید یا تنها این قابلیت را برای شماره های ناشناس فعال سازید.

چگونه به وسیله Google Voice تماس های تلفنی را ضبط کنیم؟

اگر از کاربران سرویس Google Voice هستید ضبط تماس های تلفنی برای شما بسیار آسان است. در صورتی که عضو اپلیکیشن Google Voice نیستید به سادگی می توانید یک حساب کاربری جدید برای این ابزار بسازید و به یکی از کاربران آن تبدیل شوید.

پیش از آن که قادر باشید یک تماس تلفنی را ضبط کنید، باید قابلیت ضبط کردن تماس ها را فعال نمایید. این کار را می توانید به صورت یکسان هم از طریق وب (روش توضیح داده شده توسط ما) و هم از طریق اپلیکیشن اندروید این سرویس انجام دهید.

ابتدا وارد وبسایت Google Voice شوید و به وسیله منوی کشویی سمت چپ روی گزینه Setting ضربه بزنید و بدین طریق منوی تنظیمات را باز کنید.

سپس در نسخه وب این سرویس گزینه Calls را انتخاب نمایید. در اپلیکیشن اندروید Google Voice نیز کافیست به سمت پایین اسکرول کنید تا با بخش Calls مواجه شوید.

Incoming Call Options آخرین گزینه در نسخه وب محسوب می شود. به وسیله این گزینه می توانید قابلیت ضبط تماس ها را فعال نموده و یا یک کنفرانس تلفنی را شروع کنید. جهت فعال کردن این گزینه روی دکمه ای که در سمت راست آن قرار دارد ضربه بزنید.

در مقابل در اپلیکیشن اندروید باید روی Advanced Call Settings ضربه بزنید و سپس گزینه Incoming Call Options را فعال کنید.

شایان ذکر است که پیگربندی تنظیمات در نسخه وب (یا بالعکس) Google Voice به صورت خودکار با نسخه اندروید (یا بالعکس) آن همگام سازی می شود و نیازی نیست مراحل گفته شده در یکی از این دو نسخه را مجدداً پشت سر بگذارید. با استفاده از Google Voice تنها می توانید تماس های ورودی را ضبط کنید.

در هر صورت اگر نیاز داشتید که یک تماس تلفنی را ضبط نمایید، وارد صفحه کلید تلفن همراه خود شوید و روی شماره 4 ضربه بزنید. در این هنگام یک اعلان صوتی به هر دو کاربر اطلاع می دهد که تماس مورد نظر در حال ضبط شدن است. برای متوقف کردن فرآیند ضبط نیز کافیست بار دیگر روی شماره 4 ضربه بزنید.

دوباره با به صدا در آمدن اعلان دیگری، متوقف شدن فرآیند ضبط تماس تلفنی به اطلاع هر دو کاربر خواهد رسید. در پایان فایل های صوتی به وجود آمده در حساب کاربری Google Voice شما ذخیره خواهند شد.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − شش =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *