همه چیز در مورد کپی رایت در اینستاگرام

اینستاگرام در راستای حمایت از کاربران، قوانین کپی  رایت سختگیرانه ای اعمال کرده است که در این مقاله چندین راه برای رفع این مشکلات را معرفی می کنیم.

اینستاگرام از سال ۲۰۱۷ قوانین سختگیرانه ای را به عنوان کپی رایت برای پلتفرم خود تعریف کرد که به موجب آن ها، کاربران این پلتفرم دیگر نمی توانند محتوایی را به اشتراک بگذارند که حقوق شخص دیگری را نقض کند. این شبکه ی اجتماعی درحال حاضر بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد و محتوای به اشتراک گذاشته شده در آن توسط افراد زیادی دیده می شود؛ درواقع اینستاگرام برای حمایت از حریم خصوصی کاربرانش این قوانین را وضع کرد.

کپی رایت (CopyRight) یا همان حق نشر، قانونی برای حمایت از تولید کننده های محتوا است که حق استفاده از مزایای اثری ثبت شده توسط آن ها را منحصراً برای تولیدکننده ی آن اثر در نظر می گیرد تا شخص دیگری نتواند بدون اجازه از آن اثر استفاده کند یا آن را نشر دهد. هدف اصلی وضع این قانون حمایت از تلاش ها، زمان و هزینه ای است که نویسنده، خواننده یا… برای خلق اثر خود صرف کرده است.

لیست قوانین کپی رایت اینستاگرام

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از آپلود فیلمی در پلتفرم اینستاگرام، بلافاصله پست شما حذف شده و پیامی با عنوان هایی مانند Your video was removed دریافت کنید؛ درواقع این اتفاق وقتی رخ می دهد که قوانین  اینستاگرام و کپی رایت این پلتفرم را رعایت نکرده باشید. این شبکه اجتماعی درباره ی محتوایی که توسط اینستاگرام پاک می شود، اینگونه توضیح می دهد:

اگر گمان کنیم کاربری خط مشی های ما را نقض می کند، می توانیم هر محتوا یا اطلاعاتی را که در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته باشد، حذف کنیم. این اقدام در راستای حفاظت از جامعه کاربران صورت می گیرد.

اینستاگرام با استفاده از الگوریتم ها و هوش مصنوعی بسیار قوی یا ازطریق گزارش یا همان ریپورت (Report) سایر کاربران خیلی سریع نقض کپی رایت را تشخیص داده و اقدامات لازم را به طور مستقل انجام می دهد. این پلتفرم در بخش دستورالعمل های خود توضیح می دهد که اینستاگرام بازتابی از جامعه، فرهنگ و باورهای مختلف است و قصد دارد فضای امن و معتبری برای کاربرانش فراهم کند. به همین دلیل، به کاربران خود توصیه می کند تا تنها عکس ها و فیلم هایی را منتشر کنند که خودشان ایجاد کرده اند و به حقوق افراد دیگر در این پلتفرم نیز احترام بگذارند.

قوانین اینستاگرام و کپی رایت انتشار آثار در این شبکه ی اجتماعی، موارد زیر را شامل می شوند:

استفاده ی تبلیغاتی از محتوای شخصی دیگر و به اشتراک گذاشتن آن؛ بدون ذکر نام صاحب اثر

به اشتراک گذاشتن ویدئویی که در آن موسیقی تولید شده توسط خواننده یا آهنگسازی در پس زمینه پخش می شود؛ بدون ذکر نام خواننده یا آهنگساز

در صورتی که هرکدام از این قوانین را نقض کنید، پست شما بلافاصله حذف می شود و پیامی با عنوان We removed your post because it doesn’t follow our community guidelines دریافت می کنید:

به غیر از نقض فوانین کپی رایت، دلایل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث حذف پست های شما در اینستاگرام شوند:

آدرس ایمیلی که با آن در اینستاگرام حساب باز کردید، هنوز تأیید نشده باشد.

شماره موبایل مرتبط با حسابتان هنوز تأیید نشده باشد.

فعالیت مشکوکی در حساب شما دیده شود. اینستاگرام هر تغییر عجیب در نرخ ارسال یا کامنت گذاری را فعالیت عجیب تلقی می کند.

افراد زیادی به دلایل مختلف پست شما را به عنوان محتوای نامناسب گزارش کرده باشند.

جلوگیری از بروز مشکل کپی رایت اینستاگرام

برای مواجه نشدن با این پیام و رعایت قوانین کپی رایت اینستاگرام کافی است تا موارد زیر را رعایت کنید:

عکس ها و ویدئوهایی را به اشتراک بگذارید که خودتان گرفته اید یا حق اشتراک گذاری آن ها را دارید: شما مالک محتوایی هستید که در اینستاگرام پست می کنید. محتوایی که از اینترنت کپی یا جمع آوری کرده اید و حق ارسال آن ها را ندارید، پست نکنید. اگر محتوای شخص دیگری را در حساب خود استفاده کردید، حتماً آن شخص را در کپشن منشن کنید. شما با این کار به اینستاگرام اعلام می کنید که محتوا به چه کسی تعلق دارد و به نحوی حقوق اثر را برای صاحب اثر حفظ کرده اید.

عکس ها و فیلم هایی را پست کنید که برای تمام اقشار جامعه مناسب باشد: به اشتراک گذاشتن تصاویری که محتوای غیر اخلاقی داشته باشند، خشونت را ترویج کنند یا اطلاعات غلط به کاربر ارائه دهند، با هر هدفی در اینستاگرام غیرمجاز محسوب می شوند.

روش های رفع مشکل کپی رایت اینستاگرام

در صورتی که حتی با ذکر نام صاحب اثر و حتی رعایت تمامی مواردی که پیش تر اشاره شد، اینستاگرام باز هم پست شما را حذف کرد، می توانید این مشکل را با انجام اقدامات زیر برطرف کنید:

نوشتن نام صاحب اثر در کپشن: همان طور اشاره کردیم، اگر موسیقی، بخشی از یک فیلم، عکس یا ویدیو های مختلفی را به اشتراک می گذارید که به خود شما تعلق ندارند و نام صاحب اصلی آن را هم می دانید، حتماً در قسمت کپشن به زبان انگلیسی صاحب اثر را منشن کرده و توضیح دهید که کلیه ی حقوق این پست مربوط به صاحب اصلی اثر بوده و شما تنها آن را به اشتراک گذاشته اید. با این کار شما هم برای اینستاگرام و هم برای مخاطبانی که پست را مشاهده می کنند، شفاف سازی کرده اید که کل محتوا یا بخشی از آن (مانند موسیقی روی ویدیو) به شما تعلق ندارد.

درخواست تجدید نظر و بررسی دوباره : در قسمت نوتیفیکیشن ها، روی پیام مسدود شدن ویدئوی خود کلیک کرده و با انتخاب عبارت تجدید نظر (Apeal) درخواست بررسی دوباره ی پست خود را مطرح کنید. برای این کار کافی است کادر کنار عبارت موافقم را علامت زده و دوباره روی عبارت درخواست تجدیدنظر ضربه بزنید.

حال باید منتظر بمانید تا نوتیفیکیشن دیگری مبنی بر ارسال دوباره ی ویدئوی خود دریافت کنید.

توجه داشته باشید که اگر خالق اثر اجازه ی به اشتراک گذاشتن اثر را به شما نداده، بهتر است این اقدامات را انجام ندهید؛ چراکه در صورت استعلام اینستاگرام و مشخص شدن این موضوع ممکن است حسابتان با مشکل مواجه شود.

حل مشکل کپی رایت موسیقی اینستاگرام

موسیقی و آهنگی که در کپی رایت این پلتفرم مالکیتی برای آن تعریف شده باشد، به سرعت توسط الگوریتم  اینستاگرام شناسایی شده و حذف می شود. راهکارهایی که در بخش قبل معرفی شدند، برای مشکل کپی رایت موسیقی اینستاگرام هم کاملاً عملی و قابل انجام هستند، اما به غیر از این راه ها، راهکارهای دیگری هم وجود دارند که غیر اخلاقی هستند و ما انجام آن ها را به طور کلی توصیه نمی  کنیم.

اطلاعات کامل موسیقی و موزیکی که استفاده می کنید، مانند نام اثر، نام آلبوم، نام خواننده، سال انتشار و … را تغییر دهید تا توسط الگوریتم های این برنامه شناسایی نشود.

موسیقی مورد نظر را کمی تغییر دهید؛ از اضافه کردن یک ثانیه صدای ضبط شده به آهنگ (توسط برنامه  هایی مانند Inshot) گرفته تا ویرایش های حرفه ای تر و میکس و … (توسط اپلیکیشن هایی مانند VideoShow برای اندروید و Magisto برای iOS) ؛ با انجام این کار و ویرایش موسیقی، نسخه ی خروجی دیگر با نسخه ی یکسان نیست و دیگر جزو موسیقی های صاحب اثر برای کپی رایت اینستاگرام شناخته نمی شود.

از وب سایت هایی که موسیقی های بدون کپی رایت به اشتراک می گذارند، استفاده کنید. برخی از این وب سایت ها عبارت اند از: mixkit، Videvo، Pixabay، ccHound، Free Stock Music، Free Music Archive، Ben Sound و MusOpen؛ البته برای استفاده از این وب سایت ها ممکن است به اشتراک ماهانه نیاز داشته باشید، اما خب می توانید نام موسیقی را از این وب سایت ها انتخاب کرده و آن ها را جداگانه دانلود کنید.

موسیقی مورد نظر خود را روی پست هایی با دو اسلاید یا بیشتر منتشر کنید تا تشخیص آن توسط الگوریتم  اینستاگرام به راحتی امکان پذیر نباشد.

گزارش کپی رایت اینستاگرام

حال اگر شما آن سوی قضیه باشید و یکی از کاربران اینستاگرام، محتوای تولید شده توسط را در این پلتفرم به نام خودش منتشر کرده باشد یا به نحوی با سرپیچی از قوانین این پلتفرم باعث آزار و اذیت شما شود، چگونه می توانید این موضوع را به گوش اینستاگرام برسانید؟

در کل ریپورت کردن یا گزارش دادن در اینستاگرام به سه دسته بندی تقسیم می شود: ریپورت کامنت، ریپورت محتوای به اشتراک گذاشته شده، ریپورت اکانت

گزارش کامنت

برای ریپورت کردن یک کامنت کافی است پس از باز کردن صفحه  ی کامنت ها، با انتخاب کامنت مورد نظر، از بالای صفحه آیکون حاوی علامت تعجب را لمس کرده و گزینه ی Report this comment را انتخاب کنید. در این قسمت برای گزارش دادن کامنت گزینه های زیادی پیش رو دارید:

It’s spam: هرز یا اسپم باشد.

Nudity or sexual activity: حاوی محتوای غیر اخلاقی باشد.

Hate speech or symbol: نژاد پرستی یا تبعیض جنسیتی را ترویج دهد.

Violance or dangerous organizations: اقدامات خشونت آمیز یا خطرناک را تشویق کند.

Sale or illegal or regulated goods: کالاهای غیر قانونی برای فروش معرفی کند.

Bullying or harassment: به زورگویی یا آزار و اذیت اشاره داشته باشد.

Intellectual property violation: قانون کپی رایتی را نقض کند.

False information: حاوی اطلاعات نادرستی باشد.

Suicide, self injury or eating disorder: با خودکشی، خودآزاری یا صدمه به خود مرتبط باشد.

I just don’t like it: این پست را دوست ندارم.

Something else: موارد دیگر

پس از انتخاب گزینه ی مرتبط، گزارش ریپورت برای اینستاگرام ارسال شده و در صورت تأیید، کامنت مورد نظر حذف خواهد شد.

ریپورت پست یا استوری

برای ریپورت محتوای به اشتراک گذاشته شده در اینستاگرام کافی است سه نقطه بالای تصویر را لمس کرده و Report را انتخاب کنید. پس از آن دوباره همان گزینه های اشاره شده در بخش قبلی را مشاهده خواهید کرد و با انتخاب صحیح ترین مورد، می توانید پست را به اینستاگرام گزارش دهید.

ریپورت کامل یک اکانت

پس از ورود به صفحه ی اکانتی که معتقدید کپی رایت اینستاگرام را نقض کرده است، از بالای صفحه روی سه نقطه کلیک کرده و Report را انتخاب کنید. در این قسمت دو گزینه مشاهده خواهید کرد:

Report post, message or comment: یکی از پست ها، پیام ها یا کامنت های گذاشته شده توسط این اکانت را گزارش دهید.

Report account: کل اکانت را به اینستاگرام ریپورت کنید؛ با انتخاب این مورد، یکی از گزینه های زیر نمایش داده می شوند:

It’s posting content that shouldn’t be on Instagram: این اکانت محتوای نامناسبی را برای اینستاگرام منتشر می کند.

It’s pretending to be someone else: این اکانت تظاهر می کند که شخص دیگری است.

They may be under the age of 13: اکانت توسط افرادی اداره می شود که زیر ۱۳ سال سن دارند.

پرسش های متداول

آیا بسته شدن پیج به علت کپی رایت امکان پذیر است؟

اینستاگرام تنها در صورتی پیجی را بابت نقض قوانین این پلتفرم مسدود می کند که این اتفاق چندین بار رخ دهد و کاربر بدون توجه به تذکرها باز هم کپی رایت اینستاگرام را نادیده بگیرد.

چطور بفهمیم صاحب کپی رایت یک محتوا یا آهنگ اینستاگرام چه کسی است؟

برای اطلاع از صاحب اثر، قبل از انتشار آن در اینستاگرام کافی است از ابزار جستجویی مانند گوگل یا Tineye (محتوای تصویری)  یا SoundHound و BeatFind (محتوای صوتی) برای بررسی و یافتن نام اثر استفاده کنید.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *