داروی استاتین از کاهش بینایی جلوگیری می کند

محققان در پژوهش های اخیر خود دریافتند، داروی استاتین ممکن است مانع از دست دادن بینایی شود.

محققان در پژوهش های اخیر خود دریافتند، داروی استاتین  ممکن است مانع از دست دادن بینایی در اثر بروز بیماری دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) شود.

یک بررسی گسترده درباره داروهای پایین آورنده کلسترول خون (استاتین ها) نشان می دهد که فواید این داروها دست کم گرفته شده و بر مضرات آنها بیش از اندازه تاکید شده است.

این بررسی که در نشریه لنست منتشر شده و چندین سازمان بزرگ بهداشت و درمان در انگلیس هم از آن حمایت کرده اند به این نتیجه رسیده که مصرف استاتین  سالانه از هشتاد هزار مورد سکته قلبی و مغزی در این کشور پیشگیری می کند و فواید آن بسیار بر عوارض جانبی می چربد.

استاتین ها داروهایی هستند که تولید کلسترول بد (LDL) را در کبد کاهش می دهند. بالا بودن کلسترول خطر رسوب آن را در دیواره رگ ها زیاد می کند که به بیماری هایی مثل سکته قلبی و مغزی منجر می شود.

داده های به دست آمده از این مطالعه حاکی از آن است، بیمارانی که از قرص های کلسترول شکن استفاده می کنند، ۱۵ درصد کمتر احتمال دارد که دچار از دست دادن بینایی ناشی از افزایش سن شوند.

در این پژوهش که توسط محققان آلمانی صورت گرفته، نزدیک به ۴۰ هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند.

پزشکان  در توضیح بیماری دژنراسیون ماکولا می گویند، تباهی لکه زرد یکی از اصلی ترین عوامل نابینایی در افراد مسن است که بر اثر تخریب لکه زرد یا ماکولا ایجاد شده و به دژنراسیون ماکولا  (Macular Degeneration) معروف است ؛ در واقع ماکولا به قسمتی گفته می شود که به نور شبکیه حساس بوده و وظیفه دید مستقیم را برعهده دارد. همچنین برای کارهای دقیق تر همچون مطالعه و رانندگی مورد نیاز است.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یکی از علل اصلی اختلال بینایی شدید در بین افراد مسن است.

در این مطالعه محققان اطلاعات ۱۴ مطالعه را برای ارزیابی تأثیر داروها بر خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا جمع آوری کردند. سرویس سلامت ملی انگلیس تاکید می کند، «AMD» یک بیماری شایع است که باعث نابینایی کامل نمی شود، اما می تواند فعالیت هایی از جمله خواندن و تشخیص چهره را دشوار کند. تخمین زده می شود، حدود ۶۰۰ هزار نفر در انگلیس و ۱۱ میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به این بیماری هستند.

منبع: آنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 13 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *