تازه های کتاب صوتی شهریور 1401

نویسنده: رقیه شفیعی

منبع: نهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

در این شماره هم مثل شماره های پیشین، جدید ترین کتاب هایی که به زیور صوت آراسته شده اند را به اجمال برای اهل مطالعه معرفی خواهیم کرد.

*«معارفی از قرآن، تفسیر سوره حدید» تألیف عبد الحسین دستغیب در سال 1377 در 488 صفحه به چاپ رسیده است.

در این کتاب که تفاسیر آن در سه نوبت گرد آوری شده، مطالبی راجع به آفرینش آسمان ها و عرش، مکافات و مجازات و مبدأ و معاد، اختلاف روز و شب، عدم منافات مقدرات و اختیار، پیغمبران و کتاب های آسمانی و عدل الهی، خود شناسی مقدمه خداشناسی و تنزل وجودی در اثر خود ناشناسی، کمتر و آسان تر بودن بیماری حیوانات، دوای دردهای روح در قرآن مجید، زهر و پادزهر در گوزن، کارکرد اشک انسان در مقایسه با گوزن، دندان های تیز و پهن علف خواران، بیماری های کوچک برای جلوگیری از بیماری های سخت و… آمده است که خواندن هر یک از آنها می تواند اطلاعات جامع و مفیدی را نصیب خواننده کند.

*«حماسه بابک خرمدین، اسطوره ایران زمین» نوشته منصور یاقوتی را نشر نگاه در سال 1399 در 880 صفحه منتشر کرده است.

این کتاب شرح رشادت های یکی از دلیرترین مبارزان ایرانی را به صورت یک داستان تاریخی و تخیلی ارائه کرده است. با وجود اینکه نویسنده این اثر را در قالب یک رمان تخیلی به نگارش درآورده؛ اما در چینش زمینه های تاریخی آن از منابع معتبری بهره گرفته و حتی برای علاقه مندان به پژوهش و شناخت بیشتر حماسه بابک خرمدین، این منابع را بر خلاف اصول رایج داستان نویسی ذکر نموده است. گفتنی است این منابع چیزی بیش از بیست مجلد را دربرگرفته اند و ابعاد مختلف رویدادهایی که در داستان خیالی حماسه بابک خرمدین بیان شده، از این کتب استخراج شده اند.

اما که بود آن مبارزی که هنوز هم شرح دلاوری هایش، موی بر اندام شنوندگان سیخ می کند و مردم تمایل دارند بیشتر و بیشتر از او و سبک زندگی اش بدانند؟!

*«نیاز ها و روابط زن و شوهر» اثر محسن ماجراجو را نشر قدسیان در سال 1391 در 228 صفحه منتشر کرده است.

استحکام روابط زن و شوهر امری ضروری است که در سایه رعایت اصول و ارزش های فطری بشر امکان پذیر است. این روابط به گونه ای است که تا پایان عمر زن و شوهر به آن نیاز دارند و لذا موفقیت زندگی به آگاهی و شناخت زن و شوهر از همدیگر، اخلاق، عشق، تفاهم، روابط زناشویی، آراستگی، احترام به حقوق یکدیگر، رفع مشکلات، عیب پوشی، توجه به معنویات، قدرشناسی، تفریحات و… بستگی دارد تا در زندگی خود با مشکلاتی نظیر طلاق مواجه نشوند. این کتاب راهنمایی است برای کسانی که می خواهند در روابط خانوادگی و مسائل اجتماعی به استحکام بیشتری دست یابند و با چگونگی رسیدن به این اهداف آشنا گردند و آن را در زندگی خود به کار گیرند. از این رو خواندن مسائلی نظیر روابط اخلاقی زن و شوهر، آیین همسرداری، نحوه رفتار صحیح در خانواده، همیاری، درک و تفاهم، رعایت بهداشت و آراستگی در روابط جنسی و زناشویی، رفع اختلافات، بهانه گیری ها و بدگمانی ها، رعایت حقوق همسر و… به آنها کمک خواهد کرد.

*«محافظان» اثر جان گریشام با ترجمه محمد قصاع را نشر البرز در سال 1399 در 412 صفحه روانه بازار کتاب کرده است.

یک داستان وحشتناک با پیچش های باور نکردنی! داستانی که در آن گریشام به موضوعات روز امریکا پرداخته است.

آلن هوست برای یک شرکت غیر انتفاعی حقوقی کار می کند. او که یک حقوقدان و کشیش است، به همراه دوستانش فقط وکالت محکومان بی گناه را قبول می کند. کار او طاقت فرساست و با حقوق کم، فقیرانه زندگی می کند تا بتواند به خوبی از موکلانش دفاع کند. کوین زمیندر 22 سال است که در زندان به سر می برد. او به جرم قتل یک وکیل به حبس ابد محکوم شده است. عده زیادی علیه او شهادت داده اند و هیچ دادگاهی تقاضای محاکمه مجدد او را نمی پذیرد. اما کوین هوست بی گناهی او را باور می کند و وکالتش را می پذیرد؛ ولی او نمی داند که خطرات مرگ آوری در کمینش است. آیا او می تواند در این پرونده موفق شود؟

*«گذر از عشق های سمی، وقتی فراموش کردن رابطه عاشقانه به نظر دردناک و نا ممکن می آید» اثر سوزان فروارد را با ترجمه مینا فتحی نشر لیوسا در سال 1401 در 408 صفحه روانه بازار کرده است.

در این کتاب نویسنده نتایج سال ها تجربه کار حرفه ای و روان درمانی اش را در زمینه تشخیص تفاوت های عشق سالم و وابستگی عاطفی به همراه مثال های واقعی از مراجعانش اعم از زن و مرد به تصویر می کشد. وی در اینجا نظیر سایر آثارش، افزون بر مطرح کردن، شکافتن، توصیف و تشریح انواع وابستگی ها و وسواس های عاطفی، ریشه های شکل گیری چنین احساساتی را در کسوت عشق تفسیر و تحلیل می کند و راهکار های مؤثر، عملی و کارآمدی در اختیار خوانندگانش می گذارد؛ یعنی آگاهی و راهنمایی هایی که می تواند دستگیر افرادی شود که برای نجات خود از عشقی خانمان برانداز و شکست خورده، یا به عبارتی وابستگی غیر منطقی دست و پا می زنند، اعم از اینکه زن و شوهر باشند یا تنها ارتباطی عاطفی در میان باشد. این کتاب به افراد در سنین مختلف یاری می رساند تا بینش شفاف تری در مورد ریشه های عواطف، وابستگی ها، دوست داشتن ها و احساس عاشقی در خود بیابند.

*«دانستنی هایی درباره نجوم» اثر جین لاین با ترجمه زلیخا باقری را سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در سال 1385 در 48 صفحه به چاپ رسانده است.

در این کتاب کوچک اطلاعات خوبی درباره نجوم کسب می کنیم و راجع به خورشید در فضا، خورشید نزدیک ترین ستاره، انرژی خورشیدی، خورشید گرفتگی، خانواده خورشید، عطارد کوچک ترین سیاره، زهره درخشان ترین سیاره، زمین خانه ما، زمان تا فصول، بیرون و درون زمین، قمر همسایه ما، مراحل ماه کسوف و کشندها، مریخ سیاره اسرارآمیز، مردم مریخی، مشتری سلطان سیارات، سیارک سیارات کوچک، شهاب ها ملاقات کنندگانی از فضا، زحل سیاره ای حلقه ای، سیارات بیرونی، تولد و مرگ منظومه شمسی، دنباله دارها آوارگان آسمان، تلسکوپ ها، دایره البروج، کهکشان ما، پرتاب موشک به فضا، امکان حیات در دیگر سیارات منظومه شمسی و سازندگان اقمار مصنوعی می خوانیم.

*«فرزندان ایرانیم» اثر داوود امیریان را نشر سوره مهر در سال 1389 در 187 صفحه روانه بازار کرده است.

کتاب برای نوجوانان به طنز نگاشته شده و نویسنده از خاطرات خود در دوران جنگ ایران و عراق می نویسد.

حالا شلوغی و سر و صدا را ول کن و داد و هوار بلندگوها را بچسب. انگار کویتی پور و آهنگران با هم مسابقه روکم کنی گذاشته بودند! از یک بلندگو صدای کویتی پور با آن لهجه جنوبی اش می آمد که: سپاه محمد می آید، می آید؛ و آهنگران از بلندگوی دیگر می خواند که: ای لشکر صاحب زمان آماده باش، آماده باش. جمعیت را نگو، انگار صدها آدمیزاد را توی دیگ سفید انداخته باشند و بجوشانند. صدا به صدا نمی رسید. مرد و زن و پیر و جوان توی هم می لولیدند و کسی به کسی نبود!

*«نخل و نارنج» اثر وحید یامین پور را نشر جمکران در سال 1398 در 272 صفحه منتشر کرده است.

کتاب شرح زندگی شیخ مرتضی انصاری، از مراجع تقلید بزرگ شیعیان و  فقهای تاثیرگذار ایرانی است که در سال ۱۲۱۴ در دزفول متولد شد و در سال ۱۲۸۱ در نجف درگذشت. او شاگردان زیادی تربیت کرد که ادامه دهنده راهش بودند؛ از جمله این شاگردان می توان به میرزا محمدحسن شیرازی اشاره کرد که فرمان تحریم تنباکو را در عصر ناصری صادر کرد. اگرچه کتاب به قلم خیال با زبان داستان نگاشته شده است؛ کوشش گردیده تا بر اسناد و واقعیت های تاریخی استوار باشد. نویسنده در این رمان، به جز زندگی شیخ انصاری و تاریخ علمای شیعه به موضوعات دیگر از جمله جنگ های ایران و روس، حضور انگلستان در ایران و دوران امپراتوری عثمانی پرداخته است.

*«سگ سفید» نوشته رومن گاری با ترجمه سروش حبیبی را نشر چشمه در سال 1400 در 270 صفحه روانه بازار کتاب کرده است.

کتاب با روایت گزارش گونه اش بیان گر زندگی تاریک بعد از مارتین لوتر کینگ و اختلافات بین سفید پوستان و سیاهان است. مردی سگی را خریده که بنا بر تربیت صاحب قبلی اش، دشمن سیاهان است. مرد می داند سگ مقصر نیست و کاری را می کند که آموزش دیده است. تصمیم می گیرد آن را نزد دامپزشک ببرد تا دوباره تربیتش کند؛ اما اتفاق بد از آنجایی رخ می دهد که دامپزشک خود سیاه پوست است.

*«گرسنگان و سیرک در مترو» نوشته ویلیام سارویان با ترجمه روحی افسر را نشر گلمهر در سال 1381 در 94 صفحه منتشر کرده است.

این کتاب دو نمایش نامه را شامل می شود که عبارت اند از: سیرک در مترو و گرسنگان. سیرک در مترو مجموعه ای از هشت نمایش نامه کوتاه تک پرده ای است و بخشی از فضای داخل یک مترو منظره اصلی نمایش نامه را تشکیل می دهد. هر بار که ترن توقف می کند، عده ای سوار و عده ای پیاده می شوند و در این فاصله خیالبافی چند مسافر مجسم می شود. در نمایش نامه تک پرده ای گرسنگان، مرد نویسنده به گرسنگانی که به او پناه آورده اند غذای روح هدیه می کند. دو مقاله از سارویان، زندگی نامه سارویان به زبان فارسی و ارمنی، و نیز تصاویری از نمایش نامه در چهارده صفحه، در بخش دوم کتاب آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 12 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *