سیما رئیسی از فعالیت های اجتماعی خود برای همنوعان نابینایش می گوید

قسمت سیزدهم «مستند همسایه های خوب» قصه یکی از دختران موفق بلوچی را روایت کرد؛ کسی که نابینایی اش او را از فعالیت های اجتماعی باز نداشت.

«سیما رئیسی، یکی از دختران موفق بلوچ، با وجود بیماری چشمی و در نهایت از دست دادن بینایی ، تا مقطع دکترای علوم  سیاسی ادامه تحصیل داده و حالا یکی از زنان تأثیرگذار استان سیستان  و بلوچستان محسوب می شود.»

آنچه که در ابتدا خواندید خلاصه داستان سیزدهمین قسمت مجموعه مستند «همسایه های خوب» به کارگردانی مهدی بخشی مقدم و تهیه کنندگی مهدی شامحمدی است که 19 شهریورماه روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

سیما رئیسی در استانی که بیشترین آمار بی سوادی را دارد و درس خواندن زنان هم در آن با مشکلات زیادی همراه است، با احداث مؤسسه خیریه آوای روشنایی چابهار تاکنون توانسته بیش از هزار معلول و نابینا را در چابهار باسواد کند. پخش این قسمت بهانه ای شد تا با این فعال اجتماعی گفت و گویی کوتاه داشته باشیم که در ادامه می خوانید.

وی در ابتدا با اشاره به اینکه از طریق آزاده بهرامی یکی از محققان کار به پروژه «همسایه های خوب» معرفی شد، گفت: شاید یکی از دلایلی که باعث شد در این پروژه حضور پیدا کنم، فعالیت های اجتماعی بود که مدت هاست آن را انجام می دهم. همچنین به این مسئله فکر کردم که شاید افراد جامعه با دیدن چنین مستندی توانایی خود را باور و به این نکته فکر کنند که با دست خالی هم می توان حال خوبی در جامعه رقم زد.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه ساخت مجموعه مستندهایی مانند «همسایه های خوب» می تواند تأثیرگذار باشد، مطرح کرد: نگاه مردم به انجام دادن کار نیک متفاوت است و عده زیادی تصور می کنند تنها افراد توانمند به لحاظ مالی می توانند کار خیر انجام دهند، اما بسیاری از افراد هستند که با حقوق کارمندی و عشقی که دارند، دست به فعالیت های خیرخواهانه می زنند.

رئیسی با بیان اینکه شاید بتوان گفت در منطقه چابهار انگیزه ای برای کمک به افراد معلول و نابینا وجود ندارد، مطرح کرد: من انگیزه  کمک به این افراد را به دلیل محدودیت هایی که خود داشتم و همچنین حمایت های پدرم در وجودم داشتم. همچنین دائماً با خود می گفتم باید به کسانی کمک کنم که همیشه در جامعه نادیده گرفته  شده و می شوند و افراد زیادی به آن ها «نه» می گویند.

وی با اشاره به اینکه همیشه تلاش کرده است خلاف عقربه های ساعت حرکت کند، بیان کرد: ما نباید تنها به دنبال تغییر همه افراد جامعه باشیم بلکه هر نفر از ما اگر بتواند یک نفر را به جایگاهی برساند که تغییر کند، به اصطلاح بُرد کرده است. اگر حتی یک نفر با تماشای «همسایه های خوب» تغییر کرد، همان یک نفر مایه مباهات ما خواهد بود.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه سال 97 مؤسسه آوای روشنایی چابهار را تأسیس  کرد و هم اکنون نزدیک به 800 نفر معلول و 100 زن خود سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش آن هستند، گفت: در حال حاضر ما کارهای مختلفی برای افراد معلول به ویژه نابینایان انجام می دهیم. این مؤسسه را تأسیس کردم چراکه معتقد به آموزش و مهارت افراد دارای معلولیت هستم و به این مسئله ایمان دارم تا زمانی که سواد نباشد، جامعه به حرکت در نمی آید.

رئیسی افزود: کارگاه های مختلفی برای توانمندسازی افراد تحت پوشش راه اندازی کردیم که از آن جمله می توان به کارگاه های خیاطی و سوزن دوزی اشاره کرد. همچنین طرح سوادآموزی کودکان با نیازهای ویژه را پیاده سازی کردیم. در حقیقت این طرح برای بچه هاییست که در خانواده های دارای معلولیت  و یا خود معلول هستند و ما مهارت و سواد را به این عزیزان که به دلیل فقر و یا دور بودن از مرکز شهر از تحصیل بازمانده بودند، آموزش می دهیم.

وی تاکید کرد: بزرگترین آرزویم این است که بتوانیم قطبی برای افراد دارای معلولیت و نابینایان در شهرستان چابهار ایجاد کنیم، رقابت تنگاتنگی با بقیه مؤسسات و ارگان های غیر انتفاعی داشته باشیم و خدمات خوبی به آن ها ارائه دهیم.

این فعال اجتماعی تأکید کرد: در چابهار نزدیک 600 تا 700 نفر نابینا هستند. اگرچه طرح هایی را برای حمایت از این عزیزان با کمک دولت و انجمن ها و نیکوکاران اجرا کرده ایم اما امیدوارم مردم کمک کنند تا ما در این مسیر قوی تر عمل کنیم و افراد بیشتری را به ویژه کسانی که نیازهای ویژه دارند و دارای معلولیت هستند، تحت پوشش قرار دهیم.

رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: از متولیان امر انتظار می رود برای این افراد بیشتر تلاش کنند و خدمات و امکانات بهتری در اختیارشان قرار بدهند. متأسفانه امکانات ما زیاد نیست و بسیاری از دختران ساکن روستاهای اطراف چابهار از آموزش و تحصیل دور هستند.

منبع: تسنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *