آموزش ذخیره کردن ویس و فایل صوتی واتساپ

اگر به دنبال روشی برای انتقال و ذخیره فایل های صوتی و ویس های چت واتساپ در آیفون یا یک گوشی اندرویدی هستید، در این مقاله با روش های مختلف و کاربردی آشنا شوید.

واتساپ به عنوان یکی از پر استفاده ترین برنامه های پیام رسان امروزی به طور مرتب برای ارسال صدها هزار فایل صوتی در سراسر جهان استفاده می شود؛ اما ذخیره این پیام ها گاهی اوقات می تواند مشکل باشد. این موضوع به ویژه در مورد پیام های صوتی به خصوص در آیفون صادق است، زیرا در آیفون نمی توان مانند اندروید مستقیماً به فایل ها دسترسی پیدا کرد.

درواقع در واتساپ امکان سیو کردن برخی از فایل ها از جمله تصاویر و ویدیوها به صورت جداگانه وجود دارد اما در مورد فایل های صوتی این گونه نیست. اما چگونه می توان این گونه فایل ها را به راحتی در گوشی آیفون یا اندروید خود ذخیره کنیم؟ در این مقاله شما را با روش ذخیره ویس و فایل های صوتی واتساپ در آیفون و اندروید آشنا خواهیم کرد.

ذخیره ویس و فایل های صوتی واتساپ در آیفون

برای دسترسی به فایل های صوتی واتساپ در آیفون دو راه وجود دارد: استفاده از برنامه Files و خروجی گرفتن از چت ها که در ادامه به بررسی هر دو روش خواهیم پرداخت.

ذخیره ویس و فایل های صوتی واتساپ با برنامه Files

ازآنجاکه در سیستم عامل iOS نمی توان به فضای ذخیره سازی اپلیکیشن ها دسترسی داشت، برای ذخیره کردن فایل های صوتی باید به روش اشتراک گذاری عمل کرد. بدین صورت که فایل صوتی از چت مورد نظر را در فضای ذخیره سازی برنامه های دیگر مانند برنامه های مدیریت فایل یا خود Files اپل کپی کنید. برای ذخیره پیام ها و یادداشت های صوتی با استفاده از این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

اپ واتساپ را در آیفون خود باز کنید و فایل صوتی مورد نظر خود را پیدا کنید. روی آن ضربه بزنید و نگه دارید تا منوی گزینه ها ظاهر شود.

از منو روی Forward ضربه بزنید.

Share را انتخاب کنید.

Save to Files را انتخاب کنید.

برخی از پوشه های موجود در آیفون (On My iPhone) که می توانید فایل صوتی خود را در آن ها ذخیره کنید، نشان داده خواهند شد. شما می توانید فایل را در هر پوشه ای که دوست داشتید، ذخیره کنید یا حتی یک پوشه جدید برای ذخیره فایل های صوتی واتساپ بسازید. در این مثال ما روی پوشه Downloads ضربه می زنیم.

پس از انتخاب پوشه روی Save کلیک کنید.

برای بررسی اینکه فایل با موفقیت ذخیره شده است یا خیر برنامه Files را باز کنید.

روی پوشه ای که فایل را در آن ذخیره کرده اید، ضربه بزنید.

با باز کردن این پوشه باید فایلی که ذخیره کرده اید را مشاهده کنید.

ذخیره ویس و فایل های صوتی واتساپ با گزینه Export Chat

روش دیگر برای ذخیره آسان صدا از واتساپ در آیفون، خروجی گرفتن از محتوای چت ها (Export Chat) است که یک راه عالی برای ذخیره تعداد زیادی فایل های صوتی به صورت یکجا است.

توجه داشته باشید با این روش کل محتوای چت از جمله پیام های متنی، رسانه (فیلم و عکس)  و فایل ها ذخیره می شود؛ بنابراین شما نمی توانید از این روش برای ذخیره فقط یک فایل استفاده کنید. بزرگ ترین مزیت این روش این است که به یکباره به همه فایل ها دسترسی خواهید داشت.

در تب تنظیمات واتساپ روی Chats ضربه بزنید.

دکمه Export Chat را یافته و آن را انتخاب کنید.

مکالمه ای که ویس های آن را لازم دارید انتخاب کنید.

سپس انتخاب کنید که آیا می خواهید رسانه ها را پیوست کنید یا نه. ازآنجاکه می خواهیم فایل های صوتی را ذخیره کنیم، روی Attach Media ضربه بزنید.

در این مرحله واتساپ از داده های موجود در چت های انتخابی، یک فایل ZIP ایجاد می کند. این کار ممکن است چند لحظه طول بکشد برای همین منتظر بمانید سپس روی Save to Files ضربه بزنید تا آن را در فایل منیجر آیفون خود ذخیره کنید.

در این مثال فایل را در پوشه Audio در iCloud Drive ذخیره کردیم که در این صورت فایل روی آیکلاد آپلود می شود.

به برنامه Files بروید و پوشه ای که فایل zip. را در آن ذخیره کرده اید، انتخاب کنید (در این مورد iCloud Drive > Audio).

هنگامی که روی آن ضربه بزنید، اپلیکیشن به طور خودکار محتویات فایل ZIP را در یک پوشه جدید از حالت فشرده خارج می کند.

اکنون می توانید پوشه جدید را باز کنید و تمام محتویات مکالمه صادر شده خود را مشاهده کنید که شامل فایل های صوتی و فایل های ویس ها (با پسوند opus) نیز می شود. برای پخش آن ها می توانید روی Rename زده و پسوندشان را از opus به mp3 یا ogg تغییر دهید.

ذخیره ویس و فایل های صوتی واتساپ در اندروید

برخلاف آیفون  در اندروید می توانید با هر برنامه مدیریت فایلی به تمامی داده های آفلاین و محلی واتساپ دسترسی داشته باشید. این بدان معنا است که می توانید فایل های صوتی را مستقیماً از مسیری که برای ذخیره سازی آن ها تعریف شده است، بدون اینکه آن ها را به ایمیل خود ارسال کنید یا در محل ذخیره سازی اپلیکیشن های دیگر ذخیره کنید،  در هر مسیر دلخواه از کل حافظه یکپارچه گوشی خود کپی کنید.

از طرفی دسترسی به محل ذخیره فایل های واتساپ کارآمدترین روش برای ذخیره ویس ها و موزیک ها از واتساپ است، زیرا می توان بدون نیاز به انتخاب تک تک یا خروجی گرفتن از کل چت، هر تعداد از فایل های مورد نظر را کپی یا به جای دیگر انتقال داد. برای این کار:

اپلیکیشن فایل منیجر یا مدیریت فایل گوشی اندرویدی خود را باز کنید تا به مسیر ذخیره سازی WhatsApp بروید. در بیشتر موارد فایل های مورد نظر ما در حافظه داخلی یا گوشی (Phone Storage/Internal Storage) قرار دارند.

پس از ورود به حافظه داخلی گوشی، پوشه WhatsApp را در مسیر اصلی پیدا کنید. توجه کنید که اگر گوشی شما دارای اندروید ۱۱ و بالاتر است پوشه WhatsApp در مسیر Android > media > com.whatsapp قرار دارد.

در مرحله بعد وارد پوشه Media شوید.

این پوشه حاوی تمام فایل های رسانه ای دانلود شده واتساپ، ازجمله هر فایل صوتی که ممکن است دانلود کرده باشید است. موارد دانلودشده برحسب نوع فایل در پوشه های مختلفی تفکیک شده اند که از نام آن ها می توان تشخیص داد هر پوشه مربوط به چه نوع فایلی است.

فایل های صوتی (شامل موسیقی) در پوشه WhatsApp Audio و پیام های صوتی (ویس ها) در پوشه WhatsApp Voice Notes ذخیره می شوند. در این جا وارد پوشه WhatsApp Voice Notes می شویم تا یک پیام صوتی را پیدا و آن را ذخیره کنیم.

در این پوشه ویس ها نیز برحسب تاریخ در پوشه های جداگانه ای ذخیره می شوند. برای یافتن بهتر فایل ها، آن ها را به ترتیب زمان و تاریخ برحسب جدیدترین مرتب کنید. آخرین فایل شما احتمالاً در بالای صفحه قرار دارد. در برخی از گوشی ها برای مشاهده فایل ها به ترتیب زمانی روی Sort و سپس Date بزنید و Descending (یا آیکون فلش رو به بالا) را انتخاب کنید.

هنگامی که فایل مدنظرتان را پیدا کردید، روی آن ضربه بزنید و نگه دارید تا یک منو ظاهر شود، سپس آن را Copy کنید.

به یک مسیر دلخواه که می خواهید فایل را ذخیره کنید، بروید و سپس فایل را در آنجا Paste کنید. در این مثال فایل را در پوشه Music از حافظه خارجی قرار دادیم.

اکنون می توانید آنچه را که می خواهید با فایل ها انجام دهید. برای شنیدن ویس ها کافی است پسوند فایل را از opus به mp3 یا ogg تغییر بدهید. برای ذخیره فایل های صوتی مانند موسیقی (به جز ویس ها) باید به پوشه WhatsApp Audio بروید. در آنجا هم کافی است دوباره ترتیب نمایش فایل ها را برحسب آخرین تاریخ ایجاد فایل تغییر دهید تا جدیدترین موارد در ابتدای صفحه نشان داده شوند.

آهنگ هایی که در واتساپ ارسال می شوند معمولاً همان پسوند mp3 خود را حفظ می کنند و نیازی به تغییر پسوند نیست، اما اگر آهنگ مورد نظر خود را پیدا نکردید می توانید با کپی کردن فایل های با پسوند opus در جایی دیگر و تغییر پسوند به mp3، به آن ها گوش دهید و آن ها را شناسایی کنید. ضمنا توجه داشته باشید، فایل های صوتی که در چت های خصوصی رد و بدل می شوند در پوشه ای دیگر به نام Private و فایل هایی که توسط شما ارسال شده اند در پوشه Sent در همان مسیر WhatsApp Audio ذخیره می شوند.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *