ابداع سیستم هوشمندی که به استقلال نابینایان کمک می کند

محققان سیستمی هوشمند را ابداع کرده اند که با ارائه داده های دقیق تر در مورد اجسام اطراف نابینایان به آن ها در انجام کار های خود کمک می کند.

تیمی از محققان و مهندسان تونسی سیستم هوشمندی را برای کمک به نابینایان ایجاد کرده اند تا از طریق عینک های مجهز به دوربین هایی که از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر ویدیویی و تبدیل آن ها به سیگنال های صوتی استفاده می کنند، کمک کند تا اطلاعات دقیقی از ماهیت چیز های اطراف در اختیار کاربر قرار دهد.

محققان انتظار دارند که این نوآوری در شکل نهایی خود اطلاعات دقیق و کافی را ارائه دهد و گروه نابینایان را قادر می سازد تا زندگی تقریبا عادی داشته باشند.

پروفسور عبدالرزاق الحشانی، مدرس فناوری در دانشکده عالی فناوری و مهندسی تونس، گفت: «این سیستم نوآورانه در چارچوب یکی از پروژه های کاربردی دانشجویان ترم آخر مهندسی به منظور ایجاد راه حل های فنی سودمند برای نابینایان انجام شده است.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می افزاید: «بیشتر نوآوری هایی که به افراد نابینا مربوط می شود، بر توسعه یک چوب سفید متمرکز است که به آن ها فقط در شناسایی محدوده کوچکی از اطراف خود کمک می کند، اما هدف ما کار بر روی یافتن راه حلی فنی بود که به نابینایان کمک کند تا با دریافت اطلاعات اجسام اطراف خود، به صورت مستقل تر حرکت کنند.

ایده اصلی این پروژه، طراحی سیستمی بود که این قشر از جامعه را به «دیدن از طریق شنیدن» قادر سازد. این سیستم متشکل از عینک های هوشمند مجهز به دوربین است تا تصاویر ویدئویی از محل اطراف کاربر را ثبت و سپس آن ها را پردازش کند تا به سیگنال صوتی تبدیل و همچنین از طریق هدفون به او منتقل شده و به او کمک کند تا بدون خطر در این فضا حرکت کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *