آموزش تبدیل فایل تصویری به فایل صوتی در پلتفرم های مختلف

برای همه ما پیش آمده که بخواهیم یک ویدیو را به فایل صوتی تبدیل کنیم، حالا این ویدیو می تواند یک موزیک ویدیو، یک کنفرانس ویدیوی، یک سمینار یا کلاس درسی باشد. در همین راستا می خواهیم در این مطلب نحوه تبدیل فیلم به آهنگ یا فایل صوتی را با روش های مختلف به شما آموزش دهیم.

برای تبدیل یک فیلم به آهنگ یا فایل صوتی راه های مختلفی پیش روی شما وجود دارد؛ از برنامه ها و نرم افزار های کامپیوتر گرفته تا وب سایت آنلاین و اپ های اندروید و آیفون.

نحوه تبدیل فیلم به آهنگ

در این مطلب همراهما باشید تا راه های مختلف تبدیل فیلم به آهنگ در پلتفرم های مختلف را به شما آموزش دهیم.

بهترین نرم افزار های تبدیل فیلم به آهنگ با کامپیوتر

برنامه های زیادی برای تبدیل ویدیو به آهنگ برای کامپیوتر توسعه پیدا کرده اند که در ادامه برخی از بهترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

تبدیل فیلم به آهنگ با VLC Media Player

VLC یکی از بهترین برنامه های پخش ویدیو برای پلتفرم های مختلف محسوب می شود که نه تنها رایگان است، بلکه از فرمت های مختلفی پشتیبانی می کند و قابلیت های متنوعی را هم در اختیارتان قرار می دهد. بنابراین به احتمال زیاد این نرم افزار روی سیستم تان نصب است و شاید جالب باشد بدانید که با همین برنامه می توانید ویدیوها را به فایل صوتی تبدیل کنید.

برای تبدیل فیلم به آهنگ با VLC Media Player تنها کافیست چند مرحله زیر را انجام دهید:

برنامه VLC را اجرا کرده و در نوار بالای آن روی گزینه Media و سپس Convert/Save کلیک کنید (البته امکان استفاده از شورتکات کیبورد CTRL+R هم وجود دارد).

روی گزینه Add کلیک کنید.

فایل ویدیویی مدنظرتان را انتخاب کنید.

روی گزینه Convert/Save کلیک کنید.

در زیر بخش تنظیمات یا Settings، گزینه Profile را از طریق منوی کشویی روی Audio – MP3 قرار دهید.

حالا برای انتخاب نام و البته محل ذخیره شدن این فایل، گزینه Browse را بزنید.

در پایان روی دکمه Start کلیک کنید.

با کلیک روی گزینه Start، فرایند تبدیل ویدیو به فایل صوتی شروع می شود و با توجه به حجم و مدت زمان فیلم، مدتی طول می کشد تا فایل نهایی در اختیارتان قرار بگیرد. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که تبدیل فیلم به آهنگ با VLC تنها محدود به فرمت MP3 نیست و می توانید از فرمت های دیگری هم استفاده کنید.

در حقیقت VLC از فرمت های صوتی OGG به همراه FLAC و CD هم پشتیبانی می کند.

نرم افزار Any Video Converter

یکی از بهترین برنامه های تبدیل فایل در کامپیوتر، Any Video Converter یا به اختصار AVC نام دارد. این برنامه ابزارهای زیادی دارد و از فرمت های ویدیویی زیادی پشتیبانی می کند. شما در این نرم افزار به گزینه های ویرایش ویدیو مانند برش و چرخاندن هم دسترسی دارید، با این حال این موارد شاید برای شما کارایی نداشته باشند.

یکی از ویژگی های این برنامه که با موضوع مقاله ما مرتبط است، امکان استخراج صدا از هر نوع فایل ویدیویی است. شما می توانید در این نرم افزار با کامپیوتر فیلم را به یک آهنگ mp3 یا WMA تبدیل کنید. این برنامه را می توانید به صورت رایگان از سایت های داخلی برای کامپیوتر ویندوزی یا مک خود دانلود کنید.

برنامه Freemake Video Converter

یکی دیگر از بهترین نرم افزار های تبدیل فایل های مختلف به یکدیگر برای کامپیوتر، Freemake Video Converter نام دارد. این برنامه که رایگان است، قابلیت های زیادی در اختیارتان قرار می دهد و از فرمت های زیادی پشتیبانی می کند. این برنامه البته غیر از تبدیل فایل ها به یکدیگر، از قابلیت دانلود و تبدیل ویدیوهای آنلاین (البته غیر از ویدیوهای کپی رایت یوتیوب) هم بهره می برد.

درکنار این قابلیت ها و البته ابزارهای پایه ویرایش ویدیو مانند حذف بخش های نامناسب و افزودن زیرنویس به فیلم ها، این برنامه امکان تبدیل ویدیوها به فایل های صوتی را فراهم می کند. شما می توانید با استفاده از این برنامه، صدا را از فیلم ها استخراج کنید.

نرم افزار تبدیل فیلم به آهنگ Free HD Video Converter Factory

به سراغ یکی از برنامه های محبوب با رابط کاربری ساده می رویم. اگر سادگی برای شما در اولویت قرار دارد، به سراغ نرم افزار Free HD Video Converter Factory بروید. برای استفاده از آن تنها کافیست ویدیو را درون آن بکشید و رها کنید تا به ابزارهای مختلف دست یابید. این نرم افزار هم مانند سایر گزینه های این مطلب از فرمت های مختلفی پشتیبانی می کند.

با نرم افزار Free HD Video Converter Factory می توانید ویدیو و فایل های صوتی را به فرمت های مختلف تبدیل کنید و البته امکان استخراج صدا از فیلم هم وجود دارد. بنابراین می توانید فیلم ها، ویدیوها و فایل های تصویری مختلف را تنها به فایل صوتی تبدیل کنید.

تبدیل فیلم به آهنگ آنلاین

در کنار نرم افزارها، می توانید از وب سایت ها هم برای تبدیل آنلاین فیلم به آهنگ استفاده کنید که در ادامه تعدادی از بهترین آن ها را به شما معرفی می کنیم.

Online Audio Converter

این اپ آنلاین رایگان نیازی به نصب ابزاری روی سیستم تان ندارد و امکان تبدیل فایل تصویری به صوتی را برایتان فراهم می کند. این وب سایت از بیش از 300 فرمت ویدیویی پشتیبانی می کند و می توانید آن ها را به فرمت های صوتی محبوب مانند MP3 و FLAC تبدیل کنید. شما می توانید با استفاده از این وب سایت، هنگام فرایند تبدیل فایل، متادیتای آن را هم تغییر دهید.

این وب سایت قابلیت های زیادی در اختیارتان قرار می دهد. با استفاده از آن می توانید بیت ریت را تغییر دهید، فرکانس را تنظیم کنید، فایل را به صورت برعکس اجرا کنید یا حتی صداهای پس زمینه را بردارید. برای استفاده از این ابزار، مراحل زیر را انجام دهید:

در مرورگر سیستم تان به وب سایت Online Audio Converter بروید.

فایل مدنظرتان را از روی سیستم، گوگل درایو، دراپ باکس یا یک URL انتخاب کنید.

فرمت فایل صوتی خود را انتخاب کنید.

برای تغییر بیت ریت، از اسلایدر استفاده کنید، البته به این نکته هم توجه داشته باشید که بیت ریت بالاتر یعنی حجم بیشتر فایل خروجی.

اگر می خواهید ویژگی های فایل صوتی را تغییر دهید، روی تب Advanced Settings کلیک کنید.

برای تبدیل ویدیو به فایل صوتی، روی گزینه Convert کلیک کنید.

در مدت کوتاهی، فایل خروجی در اختیارتان قرار می گیرد و می توانید آن را دانلود کنید. طبق ادعای این وب سایت، تمامی فایل ها پس از چند ساعت بطور خودکار از سرورهای آن حذف می شوند. بنابراین ظاهرا نباید از نظر امنیتی نگرانی داشته باشیم.

FreeConvert

یکی دیگر از ابزارهای آنلاین برای تبدیل فایل ها به یکدیگر، FreeConvert نام دارد که با استفاده از آن نه تنها فایل های ویدیویی و صوتی، بلکه می توانید تصاویر و حتی مناطق زمانی را هم به یکدیگر تبدیل کنید. با این حال در این بخش برای ما تبدیل ویدیو به صدا کاربرد دارد.

ابزار تبدیل ویدیو به آهنگ قابلیت های مختلف در اختیارتان قرار می دهد تا خروجی مطابق میل تان باشد. برای مثال می توانید بیت ریت را تغییر یا ویدیو را برش دهید. علاوه بر این، می توانید فایل را برای دستگاه های مختلف مانند اندروید، آیفون یا آیپد بهینه سازی کنید. این وب سایت رابط کاربری ساده ای دارد و فایل خروجی هم باکیفیت است.

برای تبدیل فایل با استفاده از این وب سایت، مراحل زیر را انجام دهید:

در مرورگر سیستم تان به وب سایت FreeConvert بروید.

به سمت پایین اسکرول کنید تا به تب Music Converter برسید و در اینجا، فرمت مدنظرتان را از لیست انتخاب کنید.

در صفحه بعدی، روی گزینه Choose Files کلیک کرده و فایل مدنظرتان را از دستگاه، دراپ باکس، گوگل درایو یا یک URL درون آن آپلود کنید. حداکثر حجم این فایل می تواند 1 گیگابایت باشد.

پس از آپلود فایل، روی تب کشویی کنار Convert To کلیک کرده و یک فرمت را انتخاب کنید.

اگر می خواهید فایل خروجی را تنظیم کنید، روی آیکون Settings کلیک کنید.

برای شروع فرایند تبدیل فایل، گزینه Convert را انتخاب کنید.

زمانی که فرایند تبدیل فایل به پایان برسد، می توانید آن را دانلود کنید.

VidConverter

VidConverter یکی از بهترین مبدل های ویدیوی آنلاین است که امکان تغییر فرمت ویدیو بدون افت کیفیت را به شما می دهد. این ابزار رابط کاربری ساده ای دارد و همچنین با مرورگرهای دسکتاپ و موبایل سازگار است.

این ابزار هم مانند دو مورد قبلی نیازی به نصب نرم افزار روی سیستم تان ندارد و همچنین می تواند 200 فرمت ویدیویی را تبدیل کند. از آنجایی که فایل های کاربران سریعا پس از دانلود از سرورها حذف می شوند، نگرانی بابت استفاده از آن نباید داشته باشید.

برای استفاده از این وب سایت، مراحل زیر را دنبال کنید:

با مرورگر سیستم تان به وب سایت VideConverter بروید.

با توجه به منبع فایل، یکی از گزینه های Convert A Video File یا Convert A Video Link/URL را انتخاب کنید.

اگر می خواهید ویدیو را از سیستم تان درون این وب سایت آپلود کنید، باید به تب Upload File بروید. حداکثر حجم فایلی که این ابزار از آن پشتیبانی می کند، 200 مگابایت است.

فرمت و کیفیت مدنظرتان برای فایل صوتی را انتخاب کنید.

شما می توانید بخش هایی از ویدیو را برش دهید و شروع و پایان فایل را هم انتخاب کنید.

برای شروع فرایند تبدیل فایل، روی گزینه Convert کلیک کرده و صبر کنید تا این ابزار کار خود را انجام دهد. در نهایت فایل را دانلود کنید.

علاوه بر گزینه های بالا، وب سایت های Convertio و MP4 to MP3 Converter هم امکانات مناسبی را در اختیارتان قرار می دهند و می توانید از آن ها هم استفاده کنید.

تبدیل فیلم به آهنگ در اندروید

علاوه بر کامپیوتر و سایت های آنلاین، می توانید از اپ های گوشی های هوشمند برای تبدیل فیلم به آهنگ هم استفاده کنید. ابتدا به معرفی بهترین برنامه های تبدیل ویدیو به mp3 در اندروید می پردازیم.

برنامه Video to MP3 Converter

یکی از برنامه های کاربردی برای تبدیل ویدیو به آهنگ در گوشی های اندرویدی، Video to MP3 Converter نام دارد که از رابط کاربری ساده ای بهره می برد و تنها چهار گزینه دارد. ابتدا برنامه را دانلود کرده و اجرا کنید. حالا روی گزینه Video to Audio ضربه بزنید و فایل مدنظرتان را انتخاب کنید.

در اینجا با دو حالت رو به رو می شوید: ساده و پیشرفته یا Simple و Advanced. همانطور که می توانید حدس بزنید در حالت پیشرفته به گزینه های مختلفی دسترسی پیدا می کنید. اگر با مواردی مانند بیت ریت آشنایی ندارید، تنها Quality را روی 9 قرار دهید تا به بهترین خروجی صوتی دست پیدا کنید. برای شروع فرایند تبدیل، روی گزینه Convert در پایین صفحه ضربه بزنید.

پس از پایان تبدیل فایل، می توانید آن را دانلود کرده یا اینکه از آن به عنوان زنگ گوشی استفاده کنید. از سایر ویژگی های این اپ می توان به امکان برش صدا و ویدیو اشاره کرد.

برنامه Video to MP3 Converter

یکی دیگر از اپ های کاربردی برای تبدیل فیلم به صدا برنامه Video to MP3 Converter، محصول اینشات است. این برنامه نسبت به نمونه قبلی رابط کاربری جذاب تری دارد و همچنین از یک ویژگی اضافه هم بهره می برد: ترکیب فایل های صوتی. برای تبدیل ویدیو به آهنگ، گزینه Video to Audio را انتخاب کنید.

شما می توانید برای فایل خود یک اسم و سپس فرمت انتخاب کنید، البته قبل از اینکه تبدیل فایل را آغاز کنید، امکان برش ویدیو وجود دارد. این اپ در نسخه رایگان و پولی عرضه شده که نسخه رایگان محدودیت های مخصوص به خودش را دارد. در نسخه پرو دیگر خبری از تبلیغات نیست و می توانید 15 ویدیو را بصورت همزمان تبدیل کنید.

برنامه MP3 Video Converter

یکی از برنامه های ساده و البته کاربردی برای تبدیل ویدیو به MP3 در اندروید ، MP3 Video Converter نام دارد. در این برنامه باید ابتدا ویدیوی مدنظرتان را انتخاب کنید و سپس یکی از دو فرمت MP3 یا AAC باید انتخاب شما باشد. در ادامه هم فریم ریت را مشخص کنید. البته می توانید برای فایل خروجی هم نام انتخاب کنید. در انتها برای شروع تبدیل فایل، روی گزینه Convert ضربه بزنید.

در این اپ خبری از گزینه های متنوع و تنظیمات پیشرفته نیست، بنابراین نسبت به دو اپ قبلی از این نظر عملکرد پایین تری دارد. با این حال کارش را به خوبی و سریع انجام می دهد. بنابراین اگر به دنبال یک گزینه ساده اما کاربردی هستید، می توانید این برنامه را امتحان کنید، البته باید با تبلیغات این اپ هم کنار بیایید.

اپ های دیگری هم برای تبدیل ویدیو به mp3 در اندروید توسعه پیدا کرده اند که برای مثال می توان به Timbre: Cut, Join, Convert Mp3 Audio & Mp4 Video اشاره کرد. با این حال اپ های بالا برای اکثر کاربران کارایی لازم را دارند.

تبدیل فیلم به آهنگ در آیفون

علاوه بر اندروید، امکان تبدیل فایل صوتی به mp3 در آیفون هم وجود دارد و می توانید از اپ های مختلف و البته شورتکات هم برای این کار استفاده کنید. البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که تبدیل فیلم به آهنگ با مک هم امکان پذیر است و برای مثال می توانید از برنامه QuickTime Player استفاده کنید. با این حال در ادامه نحوه تبدیل فایل صوتی به mp3 در آیفون و آیپد را آموزش می دهیم.

استفاده از شورتکات iOS

اگر در حال استفاده از iOS 14 یا نسخه قدیمی تری از سیستم عامل موبایل اپل هستید، با رفتن به تنظیمات و سپس Shortcuts، گزینه Allow Untrusted Shortcuts را فعال کنید. اگر روی آیفون شما iOS 15 نصب شده، نیازی به انجام مرحله قبلی نیست و می توانید شورتکات ها را به صورت مستقیم روی گوشی خود نصب کنید.

برای تبدیل ویدیو به mp3 در آیفون و آیپد به وسیله شورتکات مراحل زیر را دنبال کنید:

روی لینک آی کلود iDB Video To Audio ضربه بزنید. در صفحه ای که باز می شود، گزینه Get Shortcut و سپس Add Shortcut را انتخاب کنید.

اپ فوتوز را باز کرده و ویدیوی مدنظرتان را انتخاب کنید.

روی گزینه Share ضربه بزنید و به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه iDB Video To Audio برسید.

در اپ Files محلی که می خواهید فایل صوتی خروجی در آن ذخیره شود را انتخاب کنید و روی گزینه Done ضربه بزنید. در چند ثانیه، شورتکات از صدا خروجی می گیرد و آن را ذخیره می کند. حالا اپ Files را باز کنید و روی تب Recent ضربه بزنید تا اینکه به محلی که برای ذخیره کردن آن انتخاب کردید، بروید.

همانطور که می بینید، استفاده از شورتکات بسیار ساده و سریع است و می توانید با استفاده از آن، به سرعت یک ویدیو را به فایل صوتی تبدیل کنید. البته برای این کار می توانید به سراغ اپ های شخص ثالث هم بروید که در ادامه دو مورد از آن ها را معرفی می کنیم.

برنامه MP3 Converter -Audio Extractor

یکی از برنامه های کاربردی برای تبدیل فیلم به mp3 در ایفون و ایپد، اپ MP3 Converter -Audio Extractor نام دارد که کار با آن بسیار ساده است. این اپ را روی دستگاه خود نصب و اجرا کرده و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

روی علامت بعلاوه (+) در مرکز بخش پایینی برنامه ضربه بزنید.

محل قرارگیری ویدیو که می تواند آی کلود یا کمرا رول (Camera Roll) باشد را انتخاب کنید.

روی ویدیو ضربه زده و در صفحه بعدی، گزینه Convert را از گوشه سمت راست بالا یا گوشه سمت چپ پایین صفحه انتخاب کنید. فرمت خروجی بطور پیش فرض روی mp3 تنظیم شده، با این حال می توانید فرمت های دیگری را هم انتخاب کنید یا اینکه گزینه های مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

در نهایت روی گزینه Export ضربه بزنید و از بخش اشتراک گذاری، گزینه AirDrop یا Save To Files یا گزینه دیگری را انتخاب کنید. بجای این کار می توانید این اپ را باز کنید و در گوشه سمت راست پایین صفحه گزینه Converted Media را انتخاب کنید تا بتوانید در آینده هر زمانی که خواستید به ویدیو دسترسی داشته باشید.

این برنامه تبلیغات پاپ آپ دارد، اما تعداد تبلیغاتش به اندازه ای نیست که حواس تان را پرت کند یا اینکه مانع از انجام کارتان شود. البته با خرید درون برنامه ای می توانید این تبلیغات را حذف کنید.

برنامه Audio Converter – Extract MP3

Audio Converter – Extract MP3 یکی دیگر از برنامه های کاربردی تبدیل فیلم به mp3 در آیفون است. پس از نصب و اجرای این اپ، مراحل زیر را انجام دهید:

با لمس گزینه بعلاوه (+) در بالای صفحه، گزینه Import videos را انتخاب کنید. البته امکان انتخاب آی کلود درایو هم وجود دارد.

در ادامه ویدیوی مدنظرتان را انتخاب کنید. پس از اینکه ویدیو به اپ اضافه شد، روی آیکون i در کنار فایل ویدیویی ضربه بزنید. حالا یک منوی جدید روی نمایشگر باز می شود.

در این منو، گزینه Extract Audio را انتخاب کنید تا صدا از ویدیو جدا شود. در ادامه می توانید ویدیو را برش دهید و همچنین فرمت فایل صوتی را انتخاب کنید.

در پایان روی گزینه استارت در گوشه سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید تا فرایند جداسازی صدا از ویدیو شروع شود. پس از این کار، فایل جدا شده در تب Processed قابل دسترسی خواهد بود.

در این مطلب سعی کردیم تمام روش های تبدیل فیلم به آهنگ را در دستگاه ها و پلتفرم های مختلف به شما آموزش دهیم و همانطور که مشاهده کردید، با کار پیچیده ای رو به رو نیستیم.

سوالات رایج درباره تبدیل فیلم به آهنگ

چگونه یک فیلم را به آهنگ تبدیل کنیم؟

برای این کار نرم افزارها و اپ های گوشی هوشمند زیادی توسعه پیدا کرده اند اما یکی از ساده ترین راه ها، استفاده از برنامه رایگان VLC Media Player است که امکان تبدیل فیلم به آهنگ را برای شما فراهم می کند.

بهترین برنامه های ویندوز برای تبدیل ویدیو به آهنگ کدامند؟

از برنامه های ویندوز برای تبدیل فیلم به آهنگ می توان به VLC Media Player به همراه Any Video Converter و Freemake Video Converter اشاره کرد که قابلیت ‎های کاربردی زیادی دارند.

بهترین برنامه ها برای تبدیل mp4 به mp3 در اندروید و iOS کدامند؟

اپ های زیادی برای این کار توسعه پیدا کرده اند. برنامه های Video to MP3 Converter و Video to MP3 Converter جزو بهترین برنامه های اندرویدی برای تبدیل ویدیو به صدا محسوب می شوند. در سیستم عامل iOS و آیفون، برای این کار می توانید به سراغ شورتکات ها یا برنامه ای مانند MP3 Converter -Audio Extractor بروید.

آیا امکان تبدیل فایل ویدیو به صدا به صورت آنلاین وجود دارد؟

بله چنین امکانی وجود دارد و وب سایت های زیادی چنین قابلیتی را در اختیار کاربران قرار می دهند. از میان این وب سایت ها می توان به Online Audio Converter و FreeConvert اشاره کرد.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *