معرفی برترین‌های نخستین دوره جایزه طراحی ایران/شرکت پکتوس برگزیده جایزه طراحی ایران 1400 شد

همزمان با برگزاری نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت، شرکت دانش‌بنیان پکتوس برگزیده جایزه طراحی ایران 1400 شد. این جایزه به جهت طراحی زیبای دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه به پکتوس اعطا شد که در نمایشگاه ایران‌ساخت مورد توجه مسئولان و بازدید کنندگان قرار گرفت.

محمدحسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم تقدیر از برگزیدگان نخستین دوره جایزه طراحی ایران، گفت: یکی از چالش‌های موجود در زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان و خلاق، عدم توجه جدی به بازاریابی و فروش است. این مجموعه‌ها بیشتر تمرکز خود را بر روی توسعه فناورانه محصولات معطوف کرده‌اند.
وی افزود: طراحی صنعتی با تاثیر در کیفیت، عملکرد، ارگونومی، شکل ظاهری، گرافیک و بسته‌بندی محصولات نقش مهمی در جلب رضایت مصرف‌کنندگان و بازاریابی محصول ایفا می کند. بنابراین طراحی صنعتی و بسته‌بندی دارای جایگاه مهمی در بازاریابی و بازارسازی محصولات شرکت‌ها است.
به گفته بهشتی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان وخلاق ، بخشی از هزینه های طراحی صنعتی این محصولات را حمایت می کند. بر همین اساس نیز امسال نخستین دوره جایزه طراحی ایران با حضور فعال شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را برگزار کردیم.
سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: این دوره از جایزه همزمان با برگزاری نهمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت برگزار شد.
وی ادامه داد: توجه به طراحی صنعتی محصولات نقش تاثیرگذاری در توسعه صادرات و اقبال بازار خارجی به این تولیدات دارد. باید فناوران در کنار توسعه تخصصی و فنی محصولاتشان به مشتری پسند بودن آنها نیز توجه کنند تا بتوانند تولیداتشان را در بازار داخلی و بازار خارجی به فروش برسانند.
مرکز طراحی ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری در سال ۱۴۰۰ برای ترویج طراحی صنعتی محصولات آغاز به کارکرده است. این مجموعه ابتدا با اختصاص حمایت مالی به طراحی صنعتی محصولات شرکت های دانش بنیان و خلاق، برگزاری وبینار و کارگاه های مرتبط و فراهم کردن زمینه آشنایی شرکت ها با طراحان صنعتی موفق و حرفه ای فعالیت خود را شروع کرده است و درحال حاضر با هدف ارتقاء سطح طراحی صنعتی در ایران، زمینه ی کاری خود را گسترش داده است.

این جایزه که به همت مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی شده به دنبال آگاه کردن تولیدکنندگان از مزیت‌های طراحی در سطح جهانی، افزایش به‌کارگیری طراحی در توسعه محصول و استراتژی کسب‌وکار شرکت‌ها، گسترش فرهنگ طراحی در زندگی مردم، ایجاد شبکه طراحان ایرانی و ارتقا سطح صنعت طراحی ایران متناسب با بازار جهانی است.
گفتنی است: برجسته نگار هوشمند در سال 97 به عنوان محصول برگزیده فناوری اطلاعات کشور انتخاب شد و توانست جایزه بهترین طراحی صنعتی آیدیران را از آن خود کند. این دستگاه، علاوه بر اینکه به عنوان یک محصول دانش‌بنیان ثبت اختراع شده‌است، در نهمین دوره نمایشگاه ایران‌ساخت موفق شد برگزیده اولین دوره جایزه طراحی ایران 1400 شود.

 

منبع: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *